امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

دوشنبه بازار ۶ تا ۱۲ دي ماه ۱۳۹۵ – شماره ۵۶


اعلام ناامیدکننده برخی از داده‌های اقتصادی امریکا موجب افت ارزش دلار شد که به‌واسطه همین امر قیمت طلا پس از هفت هفته متوالی کاهش، بالاخره روند نزولی خود را شکست. اما بازارهای سهام به‌مناسبت فرارسیدن سال نو میلادی با معاملات کم‌حجم مواجه بودند.

دوشنبه: برخلاف بازارهای سهام اروپا و امریکا که به‌دلیل تعطیلات سال نو میلادی بسته‌اند، برخی از بازارهای سهام آسیا معامله شدند و با رشد اندکی در این روز به کار خود پایان دادند. کاهش حجم معاملات به‌دلیل تعطیلات، علت اصلی کم‌نوسان بودن بازارها در روزهای اخیر بوده است. ناگفته نماند برخی از بازارهای آسیایی از جمله مهم‌ترین آنها استرالیا، هنگ‌کنگ، نیوزلند، مالزی، سنگاپور و فلیپین همانند اروپا و امریکا بسته بودند، اما شاخص‌هایی از جمله کاسپی کره و شانگهای چین معامله شدند و به‌ترتیب 0/1درصد و 0/4درصد رشد کردند، درحالی‌که شاخص نیکی ژاپن 0/2درصد با افت مواجه گردید.

سه‌شنبه: عموم بازارهای سهام آسیا پس از تعطیلات جشن سال نو میلادی که اکثر سرمایه‌گذاران به سمت بازارها برگشته و معاملات خود را از سر گرفته‌اند، با رشد همراه شدند، اما همچنان کم‌حجم بودن معاملات با وجود نوسان قیمتی زیاد، باعث تغییر اندکی در قیمت‌های پایانی می‌شود. در همین راستا، شاخص نیکی ژاپن که در اوایل جلسه معاملاتی کاهش یافته بود به‌دلیل تضعیف ین در مقابل دلار، در اواخر جلسه برگشت و با رشد 0/03درصدی به کار خود پایان داد، شاخص کاسپی کره نیز با 0/2درصد رشد در این روز بسته شد. بازارهای سهام اروپا با رشد اندکی بسته شدند. پس از تعطیلات متوالی سه‌روزه در آخر هفته و با توجه به اعلام آمارهای اقتصادی امیدوارکننده در هفته گذشته، شاخص‌های سهام با رشد اندکی همراه شدند. به‌طوری‌که شاخص یورو استاکس600 با 0/1درصد رشد به سطح 360/48 واحد رسید و این در حالی بود که شاخص بخش بانکی در این منطقه 0/3درصد به‌دلیل آینده نامعلوم بانک وام‌دهندة ایتالیایی (اس.پی اِی) با افت مواجه شده بود. بازار سهام انگلستان نیز برای چهارمین روز متوالی به‌مناسبت سال نو میلادی بسته بود. بازارهای سهام ایالات متحده نیز همانند بازارهای آسیا و اروپا بی‌رمق دنبال شدند و با معاملات اندک و کم‌حجم، اما در دامنة قیمتی مثبت به کار خود پایان دادند. شاخص داوجونز که برای رسیدن به نقطه عطف 20.000 واحدی تلاش می‌کند، به‌واسطه رشد ارزش سهام بخش تکنولوژی، 0/1درصد افزایش یافت و به سطح 19.945 واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 با 0/2درصد افزایش به سطح 2.269 واحدی نزدیک شد و شاخص ترکیبی نزدک نیز به‌کمک رشد ارزش سهام تکنولوژِی با رشد 0/5درصدی همراه شد و به سطح 5.487 واحد دست یافت.

چهارشنبه: عموم بازارهای سهام آسیا با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه شدند. شاخص سهام استرالیا به‌واسطه قدرت‌نمایی وال استریت افزایش یافت در حالی‌که شاخص‌های سهام جنوب شرقی آسیا به‌دلیل بازده برخی از صندوق‌های خارجی تقویت شدند. به‌طوری‌که شاخص اس.اند.پی200 استرالیا یک درصد در این روز رشد کرد که بخش اعظم آن را سهام کالایی منجر شده بود. شاخص هانگ سنگ به کمک سهام شرکت‌های مرتبط با چین 0/8درصد افزایش یافت، اما در ژاپن اعلام ناامیدکننده داده‌های اقتصاد کلان مانع رشد بیش از حد 0/01درصدی شاخص نیکی شد؛ نتایج داده‌های اقتصادی نشان می‌دهد تلاش‌های این کشور در تحریک تورم کاهش یافته است. به همین دلیل شاخص نیکی نتوانست بیش از 0/01درصد در این روز رشد کند. بازارهای سهام اروپا به‌دلیل افزایش برخی بخش‌ها و همچنین افت برخی دیگر، در نهایت با رشد اندکی به کار خود پایان دادند. به‌طوری‌که بخش معدنی به‌واسطه رشد قیمت کالاها افزایش یافت، در حالی‌که بانک‌های ایتالیایی به‌دلیل نگرانی در خصوص آینده بانک «مونته.دی.پاسکی.دی.سِینا» بخش بانکی را با افت مواجه کردند. با این وجود شاخص یورو استاکس600 0/3درصد رشد کرد و به سطح 361/53 واحد رسید. در انگلستان نیز رشد قیمت کالاها، ارزش سهام شرکت‌های معدنی را رشد داد و شاخص فوتسی100 این کشور را 0/5درصد بهبود بخشید. بازارهای سهام ایالات متحده دستاوردهای اولیه خود را از دست دادند و با افت قابل‌توجه‌ای در این روز به کار خود پایان دادند. بخش تکنولوژی که بیشترین افت را بر شاخص‌ها متحمل کرد، باعث شد شاخص صنعتی داوجونز که برای عبور از مرز 20.000 واحدی تلاش می‌کرد، با 0/6درصد کاهش به سطح 19.834 واحدی افت کند. شاخص‌های دیگر نیز از جمله اس.اند.پی500 با 0/8درصد و ترکیبی نزدک با 0/9درصد متأثر از کاهش ارزش اکثر صنایع به‌ویژه تکنولوژی افت کردند و به ترتیب در سطوح 2.250 واحد و 5.349 واحد به کار خود پایان دادند.

پنجشنبه: بازارهای سهام آسیا به‌دلیل افت قابل‌توجه دلار امریکا و همچنین اعلام داده‌های اقتصادی ناامیدکننده این کشور از جمله شاخص پیش‌فروش خانه‌ها، در برخی کشورها افت و در برخی دیگر با رشد همراه شدند. به‌طوری که شاخص نیکی ژاپن 1/3درصد در این روز افت کرد، اما شاخص‌های اس.اند.پی استرالیا و هانگ سنگ به ترتیب 0/3درصد و 0/2درصد افت کردند. بازارهای سهام اروپا پس از رشد متوالی سه‌روزه، به‌دلیل تدوام کاهش ارزش بخش بانکی با افت متوسطی مواجه شدند. به‌طوری‌که شاخص یورو استاکس600 در این روز 0/4درصد از ارزش خود را از دست داد و به سطح 360/26 واحد تنزل یافت. بازار سهام منطقه یورو به‌دلیل رفتار توده‌وار سرمایه‌گذاران، از زمان پیروزی دونالد ترامپ تا کنون 20درصد رشد کرد و در طی هفت هفته به بالاترین سطح خود در بیش از یک سال گذشته رسید، اما در این روز با افت مواجه شد. در انگلستان، شاخص سهام فوتسی100 به‌واسطه تحرک شرکت‌های نفتی با رشد اندک 0/2درصدی همراه شد و به سطح 7.120 واحدی دست یافت. بازارهای سهام ایالات متحده برخلاف روز گذشته که به‌طور قابل‌توجه‌ای کاهش یافته بودند، با افت اندکی مواجه شدند. شاخص اس.اند.پی500 با وجود رشد شش بخش از 11 بخش حاضر، 0/3درصد افت کرد چراکه افت بخش‌های مالی و انرژی محسوس‌تر از رشد بخش‌هایی همچون یوتیلیتی و املاک و مستغلات بود. شاخص صنعتی داوجونز به‌واسطه افت شدید شرکت‌های گلدمن ساکس و جی.پی.مورگان کمتر از 0/1درصد افت کرد و به سطح 19.821 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز 0/1درصد افت کرد و به سطح 5.432 واحد تنزل یافت.

جمعه: بازارهای سهام آسیا علی‌رغم وجود رویدادهای جهانی غیرمنتظره که می‌توانستند منجر به اغتشاش آنها شوند، با رشد اندکی آخرین روز سال 2016 را به پایان رساندند. در این سال به استثنای چین، همه بازارهای سهام کشورهای مهم با رشد همراه شدند. به‌طوری‌که شاخص‌های اس.اند.پی استرالیا 7درصد، نیکی ژاپن و هانگ سنگِ هنگ کنگ 0/4درصد و شاخص سهام سنگاپور 2درصد در سال 2016 بازدهی مثبت از خود نشان دادند. بازارهای سهام اروپا نیز همانند بازارهای آسیایی، آخرین روز سال 2016 را با رشد به پایان رساندند و افت روزهای قبل را تا حدی جبران کردند. در همین راستا، شاخص یورو استاکس600 0/3درصد رشد کرد و به سطح 361/42 واحد رسید. این شاخص برای اولین بار در پنج سال اخیر بازده سالانه منفی کسب کرد و 1/2درصد از ارزش خود را در سال 2016 از دست داد، در حالی‌که شاخص ام.اس.سی.آی برای بازارهای نوظهور 8/1درصد رشد کرد. در انگلستان، بازار سهام در اویل جلسه معاملاتی کاهش یافته بود، اما در اواخر جلسه برگشت و باعث رشد 0/3درصدی شاخص فوتسی100 در این روز شد. این شاخص 14/4درصد در سال 2016 افزایش یافت که از سال 2013 تاکنون به این میزان افزایش نیافته بود. بازارهای سهام ایالات متحده علی‌رغم اینکه برخلاف بازارهای آسیا و اروپا آخرین روز سال 2016 را با افت به پایان رساندند، اما درنهایت بازده سالانه مناسبی را کسب کردند، به‌طوری‌که شاخص صنعتی داوجونز از سال 2013 تاکنون به میزان 13/4درصد رشد نکرده بود. شاخص اس.اند.پی500 با رشد 9 بخش از 11 بخش فوق توانست 9/5درصد در سال 2016 بازده کسب کند. شاخص ترکیبی نزدک نیز با بازده سالانه 7/5درصد به کار خود در این سال پایان داد. شایان ذکر است بازار سهام ایالات متحده در روز دوشنبه به‌دلیل تعطیلات سال نو میلادی بسته خواهد بود.56-456-3

دوشنبه: بازار معاملات طلا به‌دلیل تعطیلات سال نوع میلادی بسته بود.

سه‌شنبه: قیمت طلا پس از تعطیلات سال نو میلادی و همچنین پس از هفت هفته متوالی کاهش که طولانی‌ترین کاهش خود را در طی 12 سال گذشته تجربه کرد، با رشد متوسطی همراه شد. به‌طوری‌که قیمت قرارداد آتی هر اونس طلا به سررسید ماه فوریه که در بورس کالای نیویورک داد و ستد می‌گردد، 0/5درصد رشد کرد و به نرخ 1.138/7 دلار رسید. این در حالی بود افزایش ارزش دلار در مقابل دیگر ارزها در این روز بر بازار طلا سایه افکند و مانعی برای رشد بیش از حد آن شد.

چهارشنبه: قیمت طلا به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در این روز رشد کرد و اندکی از افت هفته‌های گذشته را جبران کرد. افزایش ارزش دلار که به بالاترین سطح خود در 14 سال گذشته رسیده بود و منجر به کاهش ارزش طلا در چند هفته متوالی به پایین‌ترین سطح خود در 12 سال اخیر شده بود، در این روز کاهش یافت (دلار) و به دنبال آن قیمت طلا 2درصد در هر اونس رشد کرد و به 1.141 دلار رسید.

پنجشنبه: فلز زرد برای چهارمین روز متوالی با رشد همراه شد و بالاخره توانست روند نزولی خود را در بشکند. با توجه به کاهش ارزش دلار و برگشت آن از بالاترین سطح 14 ساله خود، قیمت طلا با رشد قابل‌توجه‌ای همراه شد و اندکی از افت‌ ماه دسامبر خود را پوشش داد. قرارداد آتی فلز گرانبها به سررسید ماه فوریه 5/1درصد در هر اونس رشد کرد و به سطح 1.157/7 دلار رسید.

جمعه: قیمت فلز گرانبها در اوایل جلسه معاملاتی افزایش یافته بود، اما از نیمه دوم بازار شروع به افت کرد و در نهایت با اندکی کاهش بسته شد و سال 2016 را در دامنة قیمتی منفی به پایان رساند. به‌طوری‌که با کاهش 0/1درصدی در هر اونس به نرخ 1.157/1 دلار داد و ستد گردید، اما در نهایت می‌توان گفت طلا به‌لطف رشد در نیمه اول سال توانست 8/6درصد بازدهی سالانه عاید سرمایه‌گذاران این دارایی کند. شاخص دلار نیز با 0/5درصد کاهش به 102/13دلار رسید، اما همچنان بالاترین سطح خود را از سال 2002 تاکنون تجربه می‌کند.

56-7 

56-8دوشنبه: بازار معاملات نفت به‌دلیل تعطیلات سال نوع میلادی بسته بود.

سه‌شنبه: با توجه به اظهارات هفته گذشته آقای خالد فلاح (وزیر انرژی عربستان) مبنی بر تشکیل کمیته نظارت از سوی سازمان اوپک که نظارتی بر رعایت یا اجرای صحیح توافق کاهش تولید، داشته باشد، بازار نفت دوباره از سوی سرمایه‌گذاران حمایت شد و قیمت آن با رشد همراه شد. به‌طوری‌که قیمت هر بشکه نفت خام اینترمدیت غرب تگزاس 1/7درصد افزایش یافت و به نرخ 53/9 دلار در بورس نیویورک داد و ستد گردید، قیمت نفت خام برنت نیز 1/7درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 56/09 دلار در بورس لندن معامله شد.

چهارشنبه: قیمت نفت برای چهارمین روز متوالی با رشد متوسطی همراه شد و بالاترین سطح خود در 18 ماه گذشته را تجربه کرد. انتظارات از سازمان کشورهای صادرکننده نفت و دیگر کشورهای تولیدکننده عمده در رابطه با وعده‌های کاهش تولید در سال جدید باعث رشد قیمت نفت خام اینترمدیت غرب تگزاس به میزان 0/3درصد و نفت خام برنت نیز به میزان 0/2درصد شد که با این رشد هر بشکه نفت اینترمدیت در بورس نیویورک به قیمت 54/06 دلار و نفت برنت در بورس لندن نیز به قیمت 56/22 دلار معامله شدند و به بالاترین سطح خود از 22 جولای تاکنون رسیدند.

پنجشنبه: قیمت نفت پس از هشت جلسه متوالی رشد، در این روز با افت ناچیزی همراه شد. برخلاف اینکه پیش‌بینی شده بود موجودی ذخایر نفت خام امریکا 1/3میلیون بشکه در این هفته کاهش یابد، اداره انرژی این کشور افزایش 600 هزار بشکه‌ای آن را اعلام کرد و باعث افت قیمت آن در بازارهای جهانی شد. به‌طوری‌که نفت خام اینترمدیت غرب تگزاس با 29 سنت یا 0/6درصد کاهش در هر بشکه به نرخ 53/77 دلار در بورس نیویورک معامله گردید. قیمت نفت برنت نیز 8 سنت یا کمتر از 0/1درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 56/14 دلار در بورس لندن داد و ستد شد.

جمعه: قیمت طلای سیاه در آخرین روز معاملاتی سال 2016 اندکی رشد کرد و بیشترین رشد سالانه را از سال 2009 تاکنون به ثبت رساند. در بورس لندن، نفت برنت 68 سنت یا 1/2درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 56/82 دلار رسید، اما در بورس نیویورک، نفت خام اینترمدیت غرب تگزاس 5 سنت یا 0/1درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 53/72 دلار داد و ستد گردید. با این وجود نفت اینترمدیت 45درصد و نفت برنت 52/4درصد در سال 2016 رشد کردند که نزدیک به 10درصد آن در ماه دسامبر و به‌دلیل توافق سازمان کشورهای صادرکننده نفت بوده است.

 56-9
دانلود نسخۀ PDF