امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

دوشنبه بازار ۴ تا ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ – شماره ۷


در هفته‌ای که سپری شد خبرهایی همچون اعلام پیش‌بینی اتحادیه اروپا از وضعیت اقتصادی منطقه پولی یورو، اظهارات خانم یلن و ادامه تنش‌ها در اوکراین همراه با انتشار گزارش‌هایی از اوضاع اقتصادی امریکا، اروپا و چین منجر به بروز نوساناتی در نرخ برابری ارزها، قیمت طلا، نفت و فلزات شد.

روز دوشنبه؛ انتشار گزارشی مبنی بر کاهش رشد بهای مسکن در چین، گمانه‌زنی‌ها در مورد کم‌شدن وام‌های اعطایی بانک‌ها به شرکت‌های دارایی محور را در این کشور افزایش داد. خبر مذکور بازارهای سهام آسیا را منفی کرد. از سوی دیگر رشد بهتر از انتظار شاخصی از اوضاع اقتصادی آلمان، بازارهای سهام اروپا را قوت بخشید. 

در میان فعالان بازار نوعی ابهام نسبت به اقتصاد امریکا وجود داشت و سایر خبرها یا از شدت این نگرانی می‌کاست و یا بر آن می‌افزود. 

وزرای دارایی گروه بیست در نشست اخیر متعهد شدند، برای رسیدن به رشد تولید ناخالص داخلی جهان با نرخ هدف دو درصد، تلاش کنند. 

روز سه‌شنبه؛ گزارش‌های نه چندان مطلوبی از اوضاع اقتصادی امریکا، مجدداً این سوال را برای سرمایه‌گذاران مطرح کرد که آیا فدرال رزرو تغییری در روند کاهشی برنامه حمایتی خود خواهد داد یا خیر. این نگرش، فشار رو به پایینی بر شاخص دلار وارد ساخت. همچنین تشدید نگرانی‌ها از اوضاع اقتصادی چین منجر به افت بازارهای سهام شد.

 از سوی دیگر اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود درخصوص رشد اقتصادی منطقه پولی یورو در سال 2014 را از 1/1 به 2/1 درصد افزایش و نرخ تورم را از 5/1 به یک درصد کاهش داد و در عین حال نسبت به روند افزایشی بدهی برخی از کشورهای منطقه اظهار نگرانی کرد.

 شایان ذکر است گزارش‌ها کاهش نرخ رشد بهای مسکن در امریکا طی ماه گذشته را نشان داد که این مسئله هم در کم شدن سطح ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران بی‌تأثیر نبود.

روز چهارشنبه؛ انتشار گزارش قابل قبولی از وضعیت بازار مسکن در امریکا، خوش‌بینی را به فعالان بازار بازگرداند، خبری که علاوه بر بهبود نسبی بازارهای سهام امریکا، شاخص دلار را هم قوت بخشید. 

به علاوه ظاهراً سرمایه‌گذاران در انتظار سخنرانی خانم یلن نیز بودند تا بلکه ابهامات پیش آمده نسبت به سیاست بانک مرکزی امریکا برطرف شود. 

روز پنج‌شنبه؛ خانم جانت یلن در سخنرانی خود ادامه روند کاهشی برنامه حمایتی فدرال رزرو را تکرار کرد و اظهار داشت سیاست‌گذاران پولی، موقتی یا دائمی بودن آمارهای ضعیف اقتصادی در این کشور را بررسی خواهند نمود. ایشان سرمای شدید هوا را در این خصوص مقصر دانستند و گفتند باید تلاش کنیم تا دقیقاً مشخص شود سهم سرمای هوا و عوامل دیگر در این مسئله به چه میزان بوده است.

 از نظر رئیس بانک مرکزی امریکا تا زمانی که نرخ بیکاری بالای 5/6 درصد بوده و تورم از 5/2 درصد فراتر نرفته است نرخ بهره در سطح پایین فعلی باقی خواهد ماند. همچنین ایشان توجه صرف به نرخ بیکاری را برای ارزیابی وضعیت بازار کار امریکا کافی ندانسته و بررسی فاکتورها و شاخص‌های بیشتری را در این خصوص لازم شمردند. در این سخنرانی مشخص شد فدرال رزرو معتقد است طی سال‌های آینده، بیکاری به روند کاهشی خود ادامه خواهد داد و تورم هم به سطح دو درصد باز خواهد گشت. 

سخنرانی خانم یلن علاوه بر رشد شاخص دلار، بازارهای سهام امریکا را مثبت کرد. در اروپا به دلیل افزایش ناآرامی‌های سیاسی در اوکراین و تشدید نگرانی‌ها از خطر رکود در منطقه پولی یورو شاهد افت بازارهای سهام بودیم.

روز جمعه؛ کاهش رشد اقتصادی امریکا در سه ماهه چهارم سال گذشته و اینکه شاید گزارش مزبور در روند کاهش سیاست انبساطی امریکا خللی وارد آورد شاخص دلار را در آخرین روز هفته به کمترین سطح خود در دو ماه اخیر رساند. از سوی دیگر بروز علائمی از ثبات نسبی تورم در اروپا و توقف روند کاهشی آن به رشد قابل توجه نرخ برابری یورو به دلار منجر شد و این گمانه‌زنی را ایجاد کرد ممکن است بانک مرکزی اروپا در نشست آینده خود اقدام خاصی برای مقابله با رکود انجام ندهد.7-47-3

روز دوشنبه؛ بهای طلا متأثر از کاهش ریسک‌پذیری در بازار به خاطر رشد نگرانی‌ها نسبت به وضعیت اقتصادی امریکا و چین تقویت شد.

روز سه‌شنبه؛ ادامه تنش‌ها در اوکراین، مصر و ونزوئلا، مبهم بودن روند بهبود اقتصادی در امریکا و چین و همچنین افزایش موجودی طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری بهای هر اونس طلا را قوت بخشید.

روز چهارشنبه؛ قیمت طلا پس از چهار روز صعود متوالی تنزل یافت چرا که بروز علائمی از بهبود بازار مسکن در امریکا، افزایش شاخص دلار و کاهش نگرانی‌ها، سرمایه‌گذاران را به بستن موقعیت‌های خرید و شناسایی سود ترغیب کرد.

روز پنج‌شنبه؛ اظهارات خانم یلن درخصوص ادامه روند کاهشی برنامه حمایتی امریکا و رشد شاخص دلار همراه با کاهش خرید فیزیکی طلا از دلایل اصلی افت بهای این فلز گرانبها در بازارهای جهانی بود.

روز جمعه؛ رشد بازارهای سهام، کاهش خرید فیزیکی طلا از سوی چین و بستن موقعیت‌های خرید با هدف شناسایی سود به افت بهای طلا منجر شد. به علاوه قیمت این کالای گرانبها بیشترین رشد را نسبت به جولای سال گذشته در مبنای ماهانه به ثبت رساند.

7-9

7-7روز دوشنبه؛ ادامه نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادی بزرگترین مصرف‌کننده‌های انرژی در جهان (امریکا و چین)، علی‌رغم وجود عواملی نظیر تنش‌ها در آفریقا و خاورمیانه 

روز سه‌شنبه؛ افزایش گمانه‌زنی‌ها از رشد موجودی ذخایر نفت امریکا و فروکش کردن سرمای هوا در این کشور همراه با بروز نگرانی‌هایی نسبت به روند بهبود اقتصادی در چین و امریکا، کاهش عرضه نفت لیبی و سودان جنوبی

روز چهارشنبه؛ افزایش امیدواری‌ها نسبت به رشد تقاضا از سوی امریکا و همچنین کمتر از حد مورد انتظار بودن میزان رشد موجودی ذخایر نفت این کشور طی هفته گذشته، با وجود رشد شاخص دلار، افت تقاضا از سوی پالایشگاه‌ها و همچنین کاسته شدن از سرمای هوا 

روز پنج‌شنبه؛ احتمال کاهش بیشتر تقاضا به دلیل بسته بودن پالایشگاه‌ها در دوران تعمیر و نگهداری، تشدید تنش‌ها در اوکراین که می‌تواند تأثیری منفی بر نفت مصرفی از سوی اروپا داشته باشد و نیز رشد شاخص دلار 

روز جمعه؛ کاهش رشد تولید ناخالص داخلی امریکا، افت شاخص دلار همراه با افزایش نگرانی‌ها از کم شدن عرضه این کالا 

7-8
دانلود نسخۀ PDF