امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

دوشنبه بازار ۲۳ تا ۲۹ آذر ۱۳۹۳ – شماره ۳۴


در هفته گذشته میلادی عواملی همچون انتشار داده‌های اقتصادی از ایالات متحده امریکا، چین، ژاپن و اروپا موجب بروز نوساناتی در بازارهای سهام، کالا و نرخ برابری ارزها شد. در هفته جاری نیز گزارش‌های اقتصادی مورد توجه تحلیلگران است. خاطر نشان می‌شود تعطیلات پایان هفته منجر به کاهش نوسانات در بازارها خواهد شد.

دوشنبه: با کاهش مجدد قیمت‌های نفت، بازارهای مالی ایالات متحده نیز اولین روز هفته را با افت آغاز کردند. افت مجدد قیمت‌ها، پس از روند بهبود اندکی که در حال شکل‌گیری بود، سبب افزایش عدم اطمینان و اعتماد در سرمایه‌گذاران شد. همچنین با پایان هفته اخیر و موعد انقضای تاریخ بسیاری از معاملات آتی و اختیارات خرید، رفتار پیمایشی و محتاطانه صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز بر شدت جو نه چندان مثبت بازار افزوده است. در پایان نخستین روز کاری این هفته، شاخص بورس‌های داوجونز و اس.اند.پی500 هریک به مقدار 6/0درصد کاهش یافتند. در افت شاخص اس.اند.پی بخش‌های مالی و انرژی بیشترین سهم را داشتند. اما بازارهای اروپا شاهد افت شدیدتر شاخص‌ها بودند. این درحالی بود که در ساعات ابتدایی صبح با افزایش تدریجی قیمت نفت برنت، عمده شاخص‌ها درحال اوج‌گیری بودند. اما در ادامه پس از افت دوباره قیمت نفت و کاهش نسبتاً شدید ارزش روبل روسیه در برابر سایر ارزها، بیشتر بورس‌های مشهور اروپا به شدت افت کردند. بورس اف.تی.اس.ای لندن پس از سپری کردن هفته گذشته که با سقوط 6درصدی همراه بود، در این روز نیز حدود 9/1درصد کاهش یافت. همچین بورس های داکس آلمان و کاک فرانسه هریک به میزان بیش از 5/2درصد کاهش یافتند. بازارهای آسیا نیز کمابیش به صورت مشابه روز منفی را پشت سر گذشتند. در ژاپن شاخص نیکی علی‌رغم پیروزی حزب نخست‌وزیر آبه در انتخابات پارلمان روز یکشنبه، با افتی معادل6/1درصد مواجه شد که دلایل عمده آن افزایش نرخ ین در برابر دلار و همچنین نتایج هشدار دهنده پرسش‌نامه توزیع‌شده بانک مرکزی ژاپن در بین تولیدکنندگان در مورد وضعیت آینده اقتصاد ژاپن، بودند. شاخص بورس هنگ‌کنگ نیز تحت تأثیر گزارش بانک مرکزی چین در مورد کاهش سال آینده نرخ رشد اقتصاد چین به 1/7درصد، برای سومین روز پیایی منفی بود و به میزان 1درصد کاهش یافت. اما در عین حال شاخص بورس شانگ‌های چین حدود 5/0درصد افزایش یافت.

سه‌شنبه: بازارهای امریکا در ادامه روند منفی خود، دچار افت بیشتری شدند. بورس اس.اند.پی500 در ادامه روند نزولی خود حدود 9/0درصد کاهش یافت. شاخص میانگین صنعت داوجونز نیز 7/0درصد پایین آمد. اما بیشترین افت متعلق به شاخص سهام نزدک بود که بیش از 2/1درصد از ارزش خود را از دست داد. کارشناسان علل اصلی روند منفی و در عین حال سردرگمی روزهای اخیر بازار امریکا را نوسانات نسبتاً نامعین قیمت‌های نفت، طلا و ارزش دلار اعلام می‌کنند. اما بازارهای اروپا برخلاف همتایان امریکایی خود روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. به عنوان مثال شاخص بورس‌های داکس آلمان و کاک فرانسه هریک به ترتیب به میزان 5/2 و 2/2درصد افزایش پیدا کردند. از علل اصلی عملکرد مثبت اکثر بازارهای قاره سبز در روز سه‌شنبه می‌توان به افزایش شاخص خرید مدیران در ماه دسامبر نسبت به دو ماه گذشته در حوزه یورو، افزایش اندک ارزش روبل روسیه در برابر سایر ارزها به دنبال افزایش بی سابقه نرخ سود بانکی روسیه از 5/10 به 17درصد و  کاهش نوسانات و عدم افت بیشتر قیمت نفت در این روز اشاره کرد. در بازارهای آسیا بیشتر بازارهای بزرگ به جز بازار سهام چین شاهد ادامه روند منفی خود بودند. بورس نیکی ژآپن 2درصد افت کرد. ادامه روند ارزش نرخ ین در برابر دلار و در پی آن افت قیمت سهام بسیاری از تولیدکنندگان ژاپنی نظیر غول‌های صنعت الکترونیک بیشترین تأثیر را بر روی این افت داشتند. بورس هنگ‌گنگ نیز 6/1درصد از ارزش خود را از دست داد. و در میان بازارهای مطرح آسیایی این تنها بورس شانگ‌های چین بود که روز خوبی را سپری کرد و رشد غیرمنتظره 3/2درصدی را شاهد بود.

چهارشنبه: بازارهای سهام در امریکا پس از انتشار بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو امریکا و سخنان جانت یلن رئیس فدرال رزرو مبنی بر وضعیت امیدوارکننده اقتصاد و این‌که «احتمال کمی وجود دارد که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را تا قبل از چند نشست دیگر کمیته افزایش دهد» روز بسیار درخشانی را سپری کردند. شاخص بازارهای اس اند پی500 و داوجونز بهترین روز کاری خود را در کل سال 2014 پشت سر گذاشتند و هریک به ترتیب 2 و 7/1 درصد افزایش یافتند. با گنجانده شدن عبارت «زمان قابل ملاحظه» در بیانیه کمیته بازار آزاد فدرال رزرو در مورد زمان احتمالی تصمیم در مورد افزایش نرخ‌های بهره، بخش‌های پر اهمیت بازارهای سرمایه با بی‌اعتنایی به نگرانی‌ها در مورد ظهور مجدد رکود در سطح جهان و همچنین افت قیمتی نفت، رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند. بخش‌های تکنولوژی و انرژی از صنایع پیشتاز بودند. در اروپا نیز بورس‌های مشهور روز نسیتاً خوبی را پشت سر گذاشتند. شاخص‌های یورو ایندکس و کاک فرانسه به دنبال افزایش قیمت نفت و رونق سهام غول‌های نفتی اروپا و همین طور کاهش ارزش دلار در برابر روبل روسیه (پس از مدت‌ها افزایش بی‌سابقه)‌ به ترتیب 1/0 و 5/0درصد رشد کردند. این در حالی بود که شاخص داکس آلمان حدود 2/0درصد افت کرد. اما بازارهای قاره آسیا پیش از آغاز به کار بازارهای سهام امریکا آغازکننده روند مثبت معاملات جهانی بودند. شاخص نیکی ژاپن با ادامه افزایش ارزش دلار در برابر ین ژاپن علی رغم این واقعیت که به زعم کارشناسان به نظر نمی‌رسد ین ضعیف برای وضع ضعیف و شکننده اقتصاد ژاپن مفید باشد، به علت رشد ارزش صادرات 4/0درصد رشد کرد. شاخص بورس شانگ‌های چین نیز با عملکرد درخشان بانک‌ها 3/1درصد افزایش یافت. به نظر می‌رسد که احتمالاً تحت تأثیر وضعیت مبهم آینده میزان رشد اقتصاد چین، بانک مرکزی چین سیاست محرک مالی را ادامه خواهد داد.

پنچ‌شنبه: بازارهای سهام امریکا در ادامه ذوق‌زدگی سرمایه‌گذاران از بیانیه کمیته فدرال رزرو در مورد به تأخیر انداختن زمان افزایش نرخ‌های بهره، روز پنج‌شنبه را نیز طوفانی پشت سر گذاشت و رکورد جدیدی ثبت کرد. شاخص داوجونز و شاخص اس.اند.پی500 هریک با رشد کم‌سابقه 4/2درصدی مواجه شدند. در حالی‌که هر ده بخش اصلی بازار این روز معاملاتی را با افزایش قیمت چشمگیری پشت‌سر گذاشتند، اما این بخش‌‌های تکنولوژیک و مراقبت‌های پزشکی بودند که بیشترین تأثیر را بر این صعود فوق العاده داشتند. در  قاره سبز نیز بازارهای سهام روز معاملاتی درخشانی را تجربه کردند. در انگلستان شاخص بورس لندن به دلیل انتشار گزارش‌های دولت در مورد افزایش قابل ملاحظه آمار خرده فروشی و رشد قیمت سهام صنایع خرده‌فروشی و انرژی، جهش 2درصدی را شاهد بود. همین طور شاخص‌های کاک فرانسه و داکس آلمان در ادامه واکنش‌های مثبت به تصمیم فدرال رزرو امریکا در مورد عدم افزایش نرخ بهره و جو مثبت معاملات رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند. بازارهای سهام آسیا نیز عملکرد مثبتی داشتند. شاخص بورس‌های ژاپن، استرالیا و هنگ‌کنگ در اولین واکنش خود به خبر عدم افزایش نرخ بهره در ایالات متحده امریکا تا چند ماه بعد، به ترتیب 3/2، 1 و 1/1درصد افزایش یافتند. در این بین اما شاخص شانگ‌های چین در واکنش به ادامه افت قیمت‌ها در بخش مسکن در ماه نوامبر به عنوان یکی از بخش‌های اصلی مولد رشد اقتصادی کشور، 1/0درصد کاهش داشت.

جمعه: شاخص‌های بورس‌های امریکا برای سومین روز پیاپی مثبت بودند و هفته معاملاتی اخیر را به سودآورترین هفته از ماه اکتبر تا به این زمان تبدیل کردند. پس از تصمیم چند روز قبل فدرال رزرو در جهت عدم افزایش نرخ‌های بهره، سهام صنایع فعال در انرژی و مواد اولیه که زیان‌های سنگینی در ماه‌های اخیر به خود دیده‌اند، فرصتی برای رشد قیمت به دلیل پیش‌بینی افزایش تدریجی در قیمت نفت، یافته‌اند. بر همین اساس در آخرین روز معاملاتی هفته سه شاخص اصلی بازارهای امریکا یعنی اس اند پی500، داوجونز و نزدک به ترتیب 5/0، 2/0 و 4/0 افزایش پیدا کردند. اما در بازارهای سهام اروپا، این تنها بورس لندن بود که توانست با رشد 2/1درصدی آخرین روز کاری را مثبت به پایان برساند تا بدین ترتیب بازده این هفته بورس اف.تی.اس.ای در طی سه سال گذشته بی‌سابقه بوده باشد. از مهم‌ترین دلایل رونق روز جمعه بورس لندن، افزایش قیمت سهام شرکت‌های بخش معدن و انرژی بود. اما برخلاف انگلستان بازارهای سهام فرانسه و آلمان آخرین روز هفته را با افت به سرانجام رساندند. شاخص‌های داکس و کاک به ترتیب 3/0 و 2/0 افت کردند که مهم‌ترین دلایل آن تعدیل منفی پیش‌بینی سود شرکت‌های شیمیائی و هواپیمائی دو کشور در پی اختلاف با غول روسی گازپروم بود. برخلاف اروپا بازار سهام اقتصادهای پیشرو قاره آسیا همچون روز گذشته، موفق و درخشان بودند؛ شاخص بورس‌های ژاپن و استرالیا به شکل غیرمنتظره‌ای به ترتیب 4/2 و 5/2درصد افزایش یافتند. فضای مثبت ایجاد شده از تصمیم اخیر فدرال رزرو و در پی آن خوش‌بینی و ماندگاری سرمایه‌گذاران آسیایی و به خصوص ژاپنی، سبب رونق معاملات بیشتر شرکت‌ها شده است. همچنین شاخص بورس‌های شانگ‌های و هنگ‌سنگ نیز به ترتیب 7/1 و 3/1درصد رشد کردند.34-334-2

دوشنبه: با نزدیک شدن به روز سه‌شنبه موعد برگزاری نشست فدرال رزرو و تصمیم‌گیری احتمالی در مورد نرخ بهره، قیمت طلا پس از افت قیمتی ساعات پایانی روز جمعه، یک بار دیگر کاهش یافت. قیمت هر اونس طلا با 10 دلار کاهش به 9/1211 دلار رسید. این در حالی است که در بیشتر روزهای هفته گذشته قیمت طلا روندی صعودی به خود گرفته بود و حتی در روز سه‌شنبه هفته پیشین به نرخ 04/1230دلار به ازای هر اونس دست یافته بود، دلایل عمده این افزایش قیمت کم‌سابقه طلا در دوماه اخیر، متأثر از کاهش نرخ دلار، گزارش‌های ناامیدکننده از روند رشد اقتصادی چین و امریکا و البته وضعیت ریسکی بازار سهام بود. اما در هر صورت احتمال افزایش نرخ بهره در پی روند بهبود اقتصاد امریکا سبب ایجاد فضای منفی در مورد آینده بازار طلا شده است. سرمایه‌گذاران منتظر نتیجه نشست آتی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو امریکا خواهند بود.

سه‌شنبه: در روز سه‌شنبه بهای طلا طی دو مرتبه افت قیمت هرکدام به میزان9/4 دلار، به ازای هر اونس با نرخ 8/1202 دلار معامله شد. نشست فردای کمیته آزاد فدرال رزرو و همین‌طور روند نامشخص جاری بهای نفت و در پی آن سردرگمی بازارها سبب تداوم روند نزولی قیمت شده است. تا به اینجا و در وضعیت فعلی صندوق‌های پوشش ریسک خوش‌بین‌ترین سرمایه‌گذاران به آینده قیمت بازار طلا به شمار می‌رفته‌اند. قیمت‌های آتی طلا نیز برای چهارمین هفته افزایش یافته است چراکه روند منفی بازار سهام طی هفته‌های گذشته که موجب از بین رفتن بیش از دو تریلیون دلار از ارزش سهام شرکت‌های مختلف شده است، و بحران عظیم ارزی و بودجه‌ای روسیه سبب افزایش ریسک‌گریزی و تمایل به سمت سرمایه‌گذاری ایمن ‌تر در بازار طلا، توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران دنیا شده است. به همین علت حتی برای اولین بار از ماه اکتبر تاکنون قیمت سهم هلدینگ‌های معاملاتی مبتنی بر پشتوانه طلا رشد کرده است. اما با وجود تمام این تحلیل‌های مثبت، همان‌گونه که گفته شد طی روزهای گذشته بهای طلا به سبب جو سنگین برگزاری نشست فدرال رزرو برای تصمیم‌گیری در مورد نرخ بهره به صورت محسوسی کاهش یافته است. اقتصاددانان و کارشناسان بلومبرگ اعلام کرده‌اند که انتظار می‌رود نرخ‌های بهره بالاتری توسط فدرال‌رزرو برای سال 2015 میلادی اتخاذ شود و در این صورت تقاضای طلا و به تبع قیمت آن کاهش خواهد یافت.

چهارشنبه: بهای طلا در انتظار برای مشخص شدن نتایج نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو به شکل ناپایداری در حال کاهش و افزایش است. به نظر نمی‌رسد تا قبل از مشخص شدن نتیجه تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره، نرخ این فلز گران‌بها تغییر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد و سرمایه‌گذاران در حالت انتظار به سر می‌برند. هرچند در ابتدا بهای طلا به مقدار قابل توجه‌ای کاهش یافته بود اما در ادامه در ظهر چهارشنبه به حدود 1197 دلار رسید. در واقع در وضعیت فعلی بازار از یک طرف به علت روند منفی رشد اقتصادهای بزرگ آسیا مانند چین و ژاپن، بحران روسیه که منجر به سقوط بی سابقه ارزش روبل گردیده است و همین‌طور وضعیت بی‌ثبات قیمت نفت و بسیاری از بازارهای سهام شرایط برای رشد طلا به عنوان پناهگاه امن حفظ سرمایه‌ها مساعد است. اما از سویی دیگر انتظار افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو امریکا به شدت برای سرمایه‌گذاران طلا هشدار دهنده است. برآیند نیروهای بازار پس از اعلام نتیجه نشست کمیته فدرال رزرو، سرنوشت قیمت طلا را تا حدود زیادی مشخص خواهد کرد.

پنچ‌شنبه: پس از آن‌که سخنان پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد وضعیت بحرانی روسیه نتوانست آبی بر آتش عدم اعتماد و وضعیت عدم‌اطمینان سرمایه‌گذاران اقتصاد روسیه بریزد، و مهم‌تر از آن در ادامه، برگزاری کنفرانس جنت یلن رئیس فدرال رزرو در بین رسانه‌ها و اعلام بیانیه نهایی کمیته بازار آزاد، بهای فلز گران‌بهای طلا به صورت پی در پی افزایش یافت تا جایی که به رقم 1209 دلار به ازای هر اونس نیز دست یافت. خانم یلن گفت که ” فدرال رزرو احتمالاً تا چند جلسه بعد کمیته نیز نرخ‌های بهره را افزایش نخواهد داد”.  سخنان یلن تلویحاً به معنای آن بود که فدرال رزرو تا اوایل آوریل سال بعد میلادی نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. به دنبال این خبر نرخ دلار امریکا در برابر سبد سایر ارزهای معتبر نزول کرد. همچنین بازارهای سهام در اروپا بیش از 9/1درصد رشد کردند و حتی بازده اوراق قرضه حوزه یورو کاهش پیدا کرد. اما با وجود تمام این تحولات به نظر می‌رسد تحت تأثیر پیش‌بینی افزایش قطعی نرخ‌های بهره در امریکا طی ماه‌های آینده، افزایش بهای طلا در بازار به صورت محدودی باشد.

جمعه: روز جمعه با کاهش هیجانات و تلاطم افزایش قیمت مربوط به روز گذشته طلا، در نهایت بهای طلا در قیمت حدود 1200دلار به ازای هر اونس آرام گرفت. با این حال، در واقع افزایش شدید قیمت طلا در روز گذشته و معامله آن به نرخ بیشتر از 1200دلار، زیان‌های ایجاد شده برای دارندگان طلا طی روزهای گذشته را که از بیم افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نشأت گرفته بود، جبران کرد. افزایش بهای طلا در هفته گذشته به نرخ 1230دلار پس از سقوط شدید قیمتی هفته‌های قبل از آن به زیر1140دلار به ازای هر اونس، و تثبیت نسبی کنونی قیمت‌ها در نرخ حدود 1200دلار سبب شده است که اکنون دیگر سرمایه‌گذاران حوزه طلا به مقدار زیادی از منفی نگری خود در مورد آینده بازارهای طلا بکاهند. علی‌رغم این نکات، برخی از کارشناسان صندوق معاملاتی مبتنی بر طلای اچ.اس.بی.سی معتقدند که رشد و رونق بازارهای سهام با اهمیت می‌تواند این چند نفس راحت بازارهای طلا را بار دیگر به چالش بکشاند.

34-5

34-6دوشنبه: نفت برنت در ابتدای معاملات در بازارهای آسیایی افزایش قیمت را تجربه کرد. اما پس از آنکه عربستان صعودی اعلام کرد؛ حتی اگر نفت به قیمت 40دلار در هر بشکه نیز برسد، تولید کاهش نخواهد یافت و همچنین وزیر نفت امارات متحده عربی اظهار داشت: کشورهای صادرکننده نفت هیچ جلسه اضطراری برگزار نخواهند کرد مگراینکه اتفاق بسیار نگران‌کننده‌ای در بازار نفت بیافتد، قیمت‌ها به کمترین سطح طی پنج سال اخیر رسیدند. شاخص تولیدات صنعتی در امریکا افزایش یافت و به دنبال افزایش ارزش دلار، قیمت نفت کاهش یافت.

سه‌شنبه: کاهش شاخص مدیران خرید چین به زیر عدد 50 که توسط مؤسسه اچ.اس.بی.سی بررسی شده بود باری اولین بار پس از هفت ماه منجر به افزایش نگرانی‌ها در مورد تقاضای نفت شد. چین دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان پس از امریکا است. همچنین عدم بهبود در داده‌های اقتصادی اتحادیه اروپا به کاهش قیمت نفت برنت انجامید. کاهش قیمت نفت بر سایر بازارهای مالی و اقتصاد تأثیرگذار است. یک تحلیلگر بازار نفت در بانک نوردی اظهار داشت: نگرانی‌ها در مورد تقاضای جهانی همچنان ادامه دارد و با داده‌های منتشر شده از اروپا و چین انتظار نمی‌رود بهبودی در بازارهای صورت گیرد.

چهارشنبه: در این روز سرمایه‌گذاران منتظر اعلام گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا پس از گزارش سه‌شنبه شب مؤسسه نفت امریکا بودند. مؤسسه نفت امریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد؛ نفت خام امریکا 9/1میلیون بشکه افزایش یافته است. تحلیلگران انتظار داشتند موجودی نفت امریکا با کاهش 5/2میلیون بشکه در روز اعلام شود. اعلام موجودی نفت امریکا کمتر از ماه گذشته، کاهش نرخ تورم در امریکا، عدم تغییر نرخ بهره فدرال رزرو و اعلام این بانک مبنی بر اینکه در حال حاضر در مورد تغییر نرخ بهره صبر خواهند کرد، منجر به کاهش دلار و نهایتاً افزایش اندکی در قیمت نفت برنت شد.

پنچ‌شنبه: قیمت نفت برنت قدری بهبود یافت. اما این افزایش با توجه به گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی امریکا در روز چهارشنبه اندک بود. از آنجا که سرمایه‌گذاران اعتقاد داشتند کاهش قیمت نفت و رسیدن قیمت به کمترین سطح طی پنج سال اخیر بیش از حد بوده است اقدام به خرید کردند. همین‌طور پس از آن‌که وزیر نفت عربستان اعلام کرد؛ رکود اقتصاد جهانی به کاهش قیمت نفت به عنوان یک مشکل موقت، کمک کرده است، قیمت نفت در بازارهای آتی نیز افزایش یافت. ابزارهای تکنیکال نیز نشان از رسیدن قیمت به سطوح بیش فروش و افزایش قیمت داشت. صادرات نفت عربستان در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن ده درصد کاهش یافت و این نشان از کاهش تقاضا پس از تصمیم اوپک مبنی بر ثابت نگه داشتن میزان تولید و کاهش قیمت آن دارد. وزیر نفت عربستان همچنین اظهار داشت: کاهش قیمت نفت موقتی است و او نسبت به آینده این صنعت خوش‌بین است. اقتصاد جهانی به‌ویژه اقتصادهای نوظهور به شرایط رشد پایدار بازخواهند گشت و در نتیجه تقاضا برای نفت افزایش خواهد یافت. بهبود داده اشتغال در امریکا و افزایش ارزش دلار مانع افزایش قیمت شد و در نهایت قیمت نفت برنت کاهش یافت.

 جمعه: در پی خرید معامله‌گران به دلیل ارزانی قیمت کالاها، قیمت نفت افزایش یافت. یک مقام ارشد صندوق بین‌المللی پول روز سه‌شنبه گفته بود: اگرچه سقوط قیمت نفت به احتمال زیاد تأثیر قابل توجهی بر درآمد دولت‌های شورای همکاری خلیج فارس می‌گذارد، این کشورها ذخایر پواب عظیمی دارند، بنابراین در حالت عادی نیازی به کاهش قابل ملاحظه مخارج دولتی ندارند. ولی بهتر است این دولت‌ها در هزینه‌های خود احتیاط کنند. همچنین پوتین؛ رییس جمهور روسیه گفت: افت شدید قیمت نفت و از دست دادن 40درصد ارزش آن از تابستان تا کنون، به دلیل تمایل امریکا و برخی از صادرکنندگان بزرگ نفت است. در حال حاضر همگی شاهد کاهش قیمت انرژی هستیم. محور همه گفتگوها این است که چرا چنین اتفاقی می‌افتد. این ممکن است به علت تصمیمات عربستان و امریکا برای تنبیه ایران یا تأثیر بر اقتصاد روسیه، ونزوئلا و دیگران باشد. که البته ممکن است درست یا نادرست باشد. ممکن است این به خاطر کشمکش‌ها میان تولیدکنندگان سنتی نفت و تولیدکنندگان نفت شیل باشد. البته نمی‌توان با اطمینان این موضوع را مطرح کرد. اگر قیمت‌ها در سطح پایین برای طولانی‌مدت حفظ شوند، شرکت‌ها از سرمایه‌گذاری برای توسعه و حوزه‌های نفتی جدید باز می‌مانند. در نهایت برگشت قیمت‌ها از سطوح پایین بسیار سخت خواهد بود به طوری‌که کشورهای صنعتی نیز این موضوع را احساس خواهند کرد. مطابق گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، ظرفیت پالایش نفت چین طی سال‌های 2012 تا 2013 تقریباً 900,000بشکه در روز افزایش یافته و به رقم 13میلیون بشکه در روز رسیده است. همچنین ظرفیت خاورمیانه نیز افزایش یافته است. اندونزی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت در آسیا، برنامه‌های عظیمی برای گسترش و ذخیره‌سازی نفت دارد.

34-7
دانلود نسخۀ PDF