امروز : سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸

دوشنبه بازار ۲۱ تا ۲۷ دی ۱۳۹۳ – شماره ۳۶


در هفته‌ای که گذشت وضعیت بازارهای مالی دنیا تحت تأثیر جو سردرگم و نامشخص اقتصادی دنیا و بهای نفت، روند گیج‌کننده و متغیری داشت. بازارهای امریکا، بزرگترین اقتصاد دنیا، در مجموع هفته را با کاهش ارزش خود به پایان رساندند، بازارهای اروپا در پی بهبود پیش‌بینی‌ها در مورد رشد اقتصادی آلمان در سال 2015 عملکرد قابل ‌قبول‌تری داشتند و در بین آسیایی ها نیز چین در سایه آمار امیدوارکننده عملکرد اقتصادی خود هفته خوبی را داشت.

دوشنبه: در روز دوشنبه شاخص بازارهای سهام امریکا کاهش یافتند. به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران در پی تداوم و ازسرگیری کاهش بهای نفت، اعتماد خود را در مورد عملکرد احتمالی اقتصاد در فصل زمستان از دست داده‌اند. بورس اس.اند.پی500 در حالی 8/0درصد کاهش داشت که بخش‌های انرژی، تکنولوژی و مالی بیشترین نقش را در این نزول شاخص ایفا کردند. ارزش سهام بخش انرژی در این روز حدود 8/2درصد پایین آمد. شاخص صنعت داوجونز و شاخص سهام نزدک نیز به ترتیب افتی معادل 5/0 و 8/0درصد را تجربه کردند که شرکت‌های فعال حوزه تکنولوژی و انرژی پیشرو این سقوط بودند. همزمان عده بیشتری از سرمایه‌گذاران به طرف بازارهای اوراق با درآمد ثابت و کم‌ریسک‌تر و حتی طلا، سرازیر شده‌اند و حتی سود اوراق خزانه 10 ساله نیز با چند صدم درصد کاهش به عدد91/1درصد رسیده است. در قاره اروپا علی‌رغم کاهش بهای نفت و متعاقباً شرکت‌های بخش انرژی، شاخص بازارهای مطرح عمدتاً به علت حمایت بانک مرکزی اروپا از برنامه خرید اوراق قرضه(بخشی از برنامه تسهیل کمی) افزایش داشتند. شاخص سهام بازارهای داکس آلمان و کاک فرانسه به ترتیب 4/1 و2/1درصد رشد داشتند که در این افزایش، شرکت‌های تولیدی بخش تولید مواد شیمیائی و کالاهای لوکس بیشترین نقش را ایفا نمودند. اما در انگلستان شاخص سهام اف.تی.اس.ای100 لندن تحت تاثیر کاهش نسبتاً شدید قیمت سهام غول‌های انرژی نظیر رویال داتچ شل نتوانست افزایشی را ثبت کند. در قاره کهن، به جز شاخص سهام بورس‌های چین و استرالیا که افت 7/1و 8/0درصدی را تجربه کردند، شاخص بورس هنگ‌کنگ 5/0درصد افزایش یافت. در ژاپن به علت یک تعطیل عمومی بازارها نیز بسته بودند.

سه‌شنبه: بازارهای سهام ایالات متحده همچنان روند منفی خود را پی گرفت، هرچند که در روز سه‌شنبه نسبت به روز قبل افت  کمتری را تجربه کرد. شاخص اس.اند.پی500 برای سومین روز معاملاتی پیاپی منفی بود و  این بار حدود 3/0درصد نزول داشت و از میان ده صنعت تاثیرگذار این بازار، هشت صنعت بازده منفی داشتند. شاخص‌های سهام داوجونز و نزدک نیز  به ترتیب 2/0 و 1/0درصد کاهش یافتند. در بین انواع صنایع، شرکت‌های مربوط به بخش‌های تولید و مبادله مواد اولیه و نیز انرژی بدترین عملکرد را داشتند. اما در قاره اروپا عملکرد بازارها همچون روز گذشته مثبت بود. شاخص بورس اف.تی.اس.ای100 لندن علی رغم کاهش بهای قراردادهای آتی نفت برنت به کمتر از 46 دلار در هر بشکه، به علت بازده قابل توجه بخش خرده‌فروشی حدود 6/0 درصد افزایش یافت. بازارهای بورس داکس آلمان و کاک40 فرانسه نیز به ترتیب شاهد رشد قابل توجه 6/1 و 5/1 درصدی بودند. اما در بازارهای قاره کهن آسیا به جز شاخص سهام بورس‌های چین و هنگ‌کنگ که به علت خبر رشد بیش از انتظار صادرات چین در ماه دسامبر، به ترتیب 2/0 و  8/0 افزایش یافتند، سایر بازارها روز معاملاتی منفی را پشت سر گذاردند. شاخص نیکی ژاپن پس از تعطیلی روز دوشنبه، به علت عملکرد منفی بازارهای امریکا در چند روز گذشته ، همان‌گونه که انتظار می‌رفت کاهش یافت و 6/0 درصد از ارزش خود را از دست داد. از دیگر دلایل این افت،کاهش پیش‌بینی نرخ رشد ژاپن توسط مقامات دولتی بود. همچنین بازارهای سهام استرالیا و کره جنوبی نیز با افت 2/0 و 3/0درصدی روز کاری خود را به پایان رساندند.  

چهارشنبه: حتی بازگشت عصرهنگام بهای نفت به قیمت قبل از کاهش آغازین روز نیز نتوانست به روزهای معاملاتی منفی بازارهای امریکا پایان دهد. شاخص‌های مطرح سهام امریکا برای چهارمین روز پیاپی کاهش یافتند. شاخص صنعت داوجونز تحت تاثیر افت شدید بهای سهام شرکت‌های بخش مالی نظیر جی.پی.مورگان، 1/1درصد و شاخص سهام نزدک نیز 5/0درصد کاهش داشتند. شایان ذکر است که  از مهمترین دلایل جو منفی معاملات و صف فروش در بازارهای سهام امریکا در روز چهارشنبه، افت دور از انتظار شاخص خرده فروشی و در نتیجه مصرف علی‌رغم کاهش قیمت‌های انرژی، و همچنین تعدیل منفی پیش‌بینی بانک جهانی از برآورد خود در مورد رشد اقتصاد جهان از 4/3 به 3درصد در سال جاری بود. در بازارهای قاره اروپا نیز شاخص‌ها پس از چند روز خوب معاملاتی به رنگ قرمز درآمدند. در پی تعدیل گزارش بانک جهانی در مورد رشد اقتصاد دنیا در سال 2015 میلادی و  نیز آمار کاهش مصرف در بزرگترین اقتصاد دنیا یعنی امریکا، شاخص سهام اف.تی.اس.ای100 لندن 4/2درصد سقوط کرد. همچنین شاخص بازارهای داکس فرانکفورت و کاک پاریس نیز به ترتیب شاهد افت 3/1 و 6/1درصدی بودند. بازارهای قاره آسیا نیز همچون همتایان خود از قاره‌های دیگر، روز بدی را شاهد بودند. در ژاپن شاخص نیکی به دنبال افزایش ارزش ین در برابر دلار و نیز زیان شرکت‌های اکتشاف نفت خود، 2/1درصد افت کرد. شاخص های سهام شانگهای چین و هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ نیز هر دو به میزان 4/0درصد کاهش یافتند.

پنچ‌شنبه: بازارهای سهام ایالات متحده  همچون روزهای گذشته عملکرد ناامیدکننده ‌ای داشتند. شاخص سهام اس.اند.پی500 9/0درصد، داوجونز 6/0 و نزدک 5/1 درصد کاهش داشتند. از مهمترین دلایل آشفتگی سرمایه‌گذاران در بازارها تغییر سقف نرخ ارز فرانک سوئیس در برابر یورو و در پی آن سردرگمی سرمایه گذاران از این اقدام بود. در بازارهای اروپا نیز به جز آلمان که تحت تاثیر پیشبینی رشد غیرمنتظره اقتصادی برای سال جاری، شاخص سهام داکس جهش 4/2 درصدی داشت، اغلب شاخص‌ها نزولی بودند به گونه‌ای که کاک40 فرانسه بیش از 4/2 درصد سقوط کرد. اما در بازارهای آسیا، شاخص نیکی ژاپن به علت افزایش بهای نفت و کاهش ارزش ین در برابر سایر ارزها رشد قابل توجه 9/1درصدی را تجربه کرد. شاخص بازارهای سهام چین و هنگ‌کنگ نیز در سایه آمار رشد وام‌های اخذ شده چین و بهبود اوضاع بهای نفت، روز موفقی را پشت‌سر گذاشتند. شاخص شانگهای رشد کم نظیر 4/3درصدی را به خود دید.

جمعه: در آخرین روز کاری هفته بالاخره بازارهای سهام در امریکا روز مثبتی را تجربه کردند. در پی افزایش بهای نفت و کاهش نوسانات نگران‌کننده ارزی و اقتصادی، شاخص سهام بورس‌های اس.اند.پی و داوجونز به ترتیب 3/1 و 1/1درصد افزایش یافتند. هر چند که علی‌رغم این افزایش، تمامی بازارها در مجموع هفته معاملاتی منفی را با بازده منفی به اتمام رساندند. اما در بازارهای قاره سبز شاخص سهام داکس فرانکفورت در پی جو مثبت شکل گرفته در بازارهای این کشور به علت پیش‌بینی رشد بالای 1 درصد در سال جاری یرای این کشور و نیز ادامه برنامه تسهیل مقداری در حوزه یورو، بیش از 3/1 درصد افزایش یافت. همچین شاخص یورو600 نیز پس از مدت‌ها رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و حدود 1/1‌درصد افزایش یافت. اما پیش از سایر بازارها، بازارهای آسیا آخرین روز هفته را با عملکرد نزولی به پایان رساندند، جایی که شاخص نیکی ژاپن در پی نوسانات و افزایش مجدد ارزش ین در برابر دلار امریکا و نیز افزایش ارزش فرانک سوئیس در برابر یورو به صورتی بی‌سابقه، 4/1درصد از ارزش خود را از دست داد. اما برخلاف شاخص نیکی، شاخص شانگهای چین همچون روز گذشته عملکرد موفقی داشت و در ادامه واکنش مناسب خود به آمارهای مثبت اقتصادی چین، 2/1ئرصد افزایش یافت.36-336-2

دوشنبه: نوسانات بازارهای سهام، کاهش ارزش دلار نسبت به اوج قیمت آن و خرید این فلز گرانبها به عنوان سرمایه‌ای ایمن در کنار اعلام ثبات رشد اقتصادی امریکا و کانادا در ماه‌های آتی، افت رشد در انگلستان و افزایش رشد در چین و هند توسط سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی منجر به افزایش قیمت طلا شدند.

سه‌شنبه: ادامه نگرانی‌های اقتصادی و نوسان‌های بازارهای سهام بیشترین قیمت را در 12 هفته اخیر برای اونس رقم زد؛ اما قیمت نتوانست سطح 1240 دلار را بشکند و 2/0درصد افت را تجربه کرد.

در این روز تورم مصرف کننده بریتانیا در ماه دسامبر اعلام شد که کمترین میزان در 10 سال گذشته بود و این در حالی است که شاخص بهای مصرف کننده یونان هم در ماه دسامبر به 6/2 درصد رسید که این امر گویای بدی اقتصاد اروپاست و احتمال تصویب تسهیل کمی در نشست 22 ژانویه بانک مرکزی اروپا را بیشتر می‌کند.

در روز سه شنبه بازار طلا از گزارش بانک جهانی نیز اثر پذیرفت که رشد اقتصادی جهان را در سال 2015 به 3 درصد تنزل داد.

بازار طلای داخل در روز سه شنبه با وجود رشد طلای جهانی، تحت تأثیرافت دلار داخل جهانی قدری کاهش یافت و ارزش هر مثقال طلا به 438 هزار و 500 تومان رسید.

چهارشنبه: گزارش سایت طلا حاکی است، بازار طلا در روز چهارشنبه از برآیند افزایش دلار، کاهش نفت و نگرانی های جهانی، تزلزل بازارهای سهام و اعلام کاهش خرده فروشی آمریکا در ماه دسامبر قدری افزایش قیمت را نسبت به روز گذشته تجربه کرد.

پنچ‌شنبه: در ساعات پایانی روز پنج شنبه بهای جهانی طلا خیزشی را تجربه کرد که عامل آن اقدام بانک مرکزی سوئیس بود تا خرید طلا به عنوان سرمایه ای امن تشدید شود.

بانک مرکزی سوئیس که از سال 2011 میلادی واحد پولی فرانک را متناسب با یورو تنظیم می‌کرد، با تداوم افت یورو و تقویت آغاز سیاست‌های تسهیل کمی از سوی بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که این سیاست را کنار می‌گذارد که این عمل تضعیف دلار و تقویت طلا را در پی داشت.

گفتنی است، طلا که اولین هفته سال 2015 میلادی را در کنار آمار خوب اشتغال زایی آمریکا در ماه دسامبر با درخشش به پایان رساند، بر شمار کارشناسانی که این سال را سال خوبی برای طلا قلمداد می‌کردند، افزود. 

به‌طوریکه هامبرو رئیس صندوق سرمایه گذاری Black Rock سال 2015 را مقدمه‌ای برای آغاز مرحله‌ای جدید در تحولات بازار طلا می‌داند و معتقد است قیمت‌های کنونی کف قیمت طلا می‌باشند و سیاست‌های انبساطی بانک مرکزی اروپا می‌تواند موجب افزایش طلا شود.

جمعه: به گزارش سایت طلا به نقل از رویترز، قیمت جهانی طلا در حالی به بالاترین سطح خود از ماه اوت رسیده است که سرمایه‌گذاران بین‌المللی به شدت نگران تصمیم بانک مرکزی سوییس در متوقف کردن نرخ برابری فرانک و یورو و توقف فروش اوراق قرضه 3 ساله با فرانک هستند. 

بر اساس این گزارش قیمت طلا پس از افزایش 5/2 درصدی در روز پنج شنبه، طی روز جمعه نیز با رشد 9/0 درصدی روبه‌رو شد و به بیش از 1280 دلار در هر اونس رسید که این بالاترین قیمت طلا از 29 اوت به شمار می رود.

این بهترین عملکرد هفتگی قیمت طلا از اوت 2013 میلادی نیز به شمار می‌رود. قیمت طلا در هفته گذشته بیش از 5/4 درصد رشد داشته است. 

به نظر می‌رسد قیمت طلا در روزهای آتی نیز تحت تأثیر نشست بانک مرکزی اروپا و انتخابات یونان قرار خواهد داشت و احتمال افزایش بیشتر قیمت این فلز زرد وجود دارد.

36-5

36-6دوشنبه: تلاش تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان برای راضی کردن عربستان به کاهش تولید مثمر ثمر نبود و قیمت مجدداً کاهش یافت. 

گلدمن ساکس پیش‌بینی خود از نفت برنت را برای شش ماه آینده در سال 2015 به 43دلار در هر بشکه کاهش داد. همچنین این بانک اظهار داشت، ذخایر در نیمه دوم سال افزایش خواهد داشت. تحلیلگران معتقدند قیمت به سختی افزایش خواهد یافت. 

سه‌شنبه: ادامه جنگ نفتی عربستان با ایالات متحده امریکا منجر به کاهش مجدد قیمت نفت شد. وزیر نفت امارات متحده عربی اعلام کرد؛ اوپک دیگر قادر به محافظت از قیمت نخواهد بود، البته این هدف اوپک هم نیست. وی همچنین اظهار داشت؛ ما نگران تعادل بازار هستیم ولی تنها شریک مسئول برای تعادل بازار نیستیم. امارات متحده عربی هیچ برنامه‌ای برای تغییر میزان تولید خود ندارد. همه تولیدکنندگان نفت باید نسبت به توسعه اقتصاد جهانی آگاه باشند و تولید خود را مطابق آن تنظیم نمایند. 

روحانی، رییس جمهور ایران اظهار داشت؛ مطمئنا سایر تولیدکنندگان از جمله عربستان و کویت نیز از این کاهش قیمت رنج می‌برند و کسانی‌که این کاهش قیمت را برنامه‌ریزی کرده‌اند، نهایتاً پشیمان خواهند شد. 

چهارشنبه: تأکید به حفظ تولید در سطوح فعلی از سوی تولید کنندگان اصلی به‌رغم عرضه بیش از حد در بازار منجر به افت قیمت تا کمترین سطح طی شش سال اخیر در بازارهای آسیایی شد. تحلیلگران می‌گویند، اوپک به احتمال زیاد به تولید خود تا جلسه آتی در ماه ژوئن ادامه خواهد داد. افزایش موجودی نفت امریکا طی هفته گذشته مطابق گزارش اداره اطلاعات انرژی این کشور نیز به کاهش قیمت دامن زد. 

پنچ‌شنبه: عراق اعلام کرد، قصد دارد صادرات نفت خام از بنادر جنوبی را به بالاترین سطح در فوریه برساند. با توجه به عرضه فراوان در بازار، تمایلات سرمایه‌گذاران همچنان نزولی باقی مانده است. اداره اطلاعات انرژی امریکا اعلام کرد ذخایر گاز این کشور طی هفته گذشته کاهش یافته است. آمار اشتغال در امریکا بهبود نیافت و فروشندگان اقدام به بستن موقعیت‌های فروش خود کردند. همچنین مصرف‌کنندگان اقدام به خرید نمودند که باعث افزایش قیمت از پایین‌ترین سطح خود شد. 

جمعه: در این روز نفت برنت به سختی توانست به بیش از 50دلار در هر بشکه برسد. اوپک اظهار داشت انتظار دارد تقاضا برای نفت ضعیف‌تر شود. خرید در قیمت‌های پایین و تسویه معاملات فروش نیز منجر به افزایش قیمت در این روز شد. همچنین نرخ تورم و شاخص تولیدات صنعتی در امریکا کمتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد.

36-7
دانلود نسخۀ PDF