امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۵ تا ۲۱ آذرماه ۱۳۹۵ – شماره ۵۳


در این هفته نشست بانک مرکزی اروپا که به عدم تغییر سیاست‌های قبلی این بانک منجر شد، بازارهای ارز و طلا و سهام را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار داد و همچنین نشست کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک نیز که در اواخر این هفته برگزار خواهد شد، معاملات نفت را دچار نوسان زیادی کرد.

دوشنبه:زبازارهای سهام آسیا در اولین روز هفته با افت مواجه شدند. نگرانی سرمایه‌گذاران از رأی نیاوردن اصلاحیه قانون اساسی کشور ایتالیا در همه‌پرسی، باعث سقوط سهام در قاره کهن شد. چراکه معتقدند رأی مخالف مردم به همه‌پرسی کشور ایتالیا ممکن است روابط بانکی این کشور را دچار اختلال نموده و همچنین باعث ایجاد یک جرقه سیاسی شود که بازارها را تحت تأثیر خود قرار دهد. این ترس و نگرانی نسبت به نتایج همه‌پرسی منجر به تغییر جهت معاملات فعالان بازار شد و شاخص‌های سهام از جمله نیکی ژاپن را 0/8درصد و هانگ سنگ را 0/3درصد کاهش داد. بازارهای سهام ایتالیا پس از اعلام خبر استعفای نخست وزیر این کشور “ماتئو رنتسی” به دلیل شکست اصلاحیه قانون اساسی در همه‌پرسی، با افت مواجه شدند. اما هنوز سؤال‌هایی در میان سرمایه‌گذاران درخصوص عدم اطمینان سیاسی و احتمال وقوع بحرانی دیگر در منطقه یورو باقی مانده است که باعث تأمل آن‌ها در سرمایه‌گذاری در سبد دارایی‌های پر‌ریسک شده است. در همین راستا شاخص فوتسی ایتالیا 0/2درصد به واسطه افت ارزش سهام بخش بانکی کاهش یافت. با این وجود بازار سهام در کشور انگلستان متضاد عمل کرد و با رشد اندکی همراه شد، به‌طوری‌که شاخص فوتسی100 بریتانیا در این روز با 0/2درصد افزایش به سطح 6,746/83 واحد دست یافت. بازارهای سهام ایالات متحده در اولین روز هفته رشد متوسطی را تجربه کردند که با ثبت رکوردی جدید برای شاخص صنعتی داوجونز همراه شد. داده‌های اقتصادی این کشور که به‌طور مداوم در نوار رشد قرار گرفته‌اند، مانع افت شاخص‌های سهام امریکا در این روز شدند و حتی موجب نادیده گرفته شدن تبعات سیاسی همه‌پرسی دولت ایتالیا در خصوص اصلاحیه قانون اساسی این کشور نیز شدند. اعلام داده‌های اقتصادی در ماه نوامبر نشان داد سرعت رشد آمارها در این ماه نسبت به ماه‌های دیگر سال بیشتر شده است و همین عامل نیز نظر سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد، به‌طوری‌که در پایان جلسه معاملاتی، شاخص سهام اس.اند.پی500 با 0/6درصد رشد به سطح 2,204/71 واحد رسید، شاخص صنعتی داوجونز 0/2درصد ارتقا یافت و به عدد 19,216/24 واحد رسید که بالاترین سطح آن تاکنون می‌باشد. در همین راستا شاخص ترکیبی نزدک نیز یک درصد بهبود یافت تا در سطح 5,308/89 واحد به کار خود پایان دهد.

سه‌شنبه: شاخص‌های سهام آسیا در روز سه‌شنبه اکثراً با رشد همراه بودند. اظهارات رییس‌جمهور منتخب ایالات متحده “دونالد ترامپ” مبنی بر سرمایه‌گذاری 50 میلیارد دلاری “سافت بانک” ژاپن در ایالات متحده با هدف ایجاد 50.000 شغل در چهار سال آینده، شاخص سهام نیکی کشور ژاپن را 0/5درصد افزایش داد. در استرالیا نیز با وجود اعلام داده‌های اقتصادی که کاهش 0/5درصدی تولید ناخالص داخلی در سه‌ماهه سوم سال را نشان می‌داد، شاخص اس.اند.پی این کشور 0/5درصد رشد کرد. در عین حال به رغم رخدادهای سیاسی اخیر کشور کره که ریسک سیاسی را به اوج خود در این کشور رسانده است، شاخص کاسپی کره 1/3درصد افزایش یافت. بازارهای سهام اروپا در روز سه‌شنبه همانند شاخص‌های آسیایی با رشد همراه بودند. شاخص‌های اروپا به واسطه رشد بخش یوتیلیتی (سرویس‌های جانبی) و بازگشت قیمت سهام بانک‌ها از دامنة قیمتی منفی پس از افتی که به‌دلیل انتخابات کشور ایتالیا داشتند، با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه بودند. به‌طوری‌که شاخص سهام یورو استاکس600 در این روز یک درصد رشد کرد و به سطح 344/57 واحد دست یافت. با توجه به اینکه ارزش سهام بخش‌های مالی در سراسر اروپا بهبود یافته بود، در انگلستان نیز تقویت شد و شاخص فوتسی100 بریتانیا با رشد 0/5درصدی به سطح 6,779/84 واحد ارتقا یافت. شاخص‌های سهام ایالات متحده در این روز افزایش یافتند و رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند. با توجه به جلساتی که بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال رزرو ایالات متحده در روزهای آینده برای تدوین و یا تغییر سیاست‌های پولی برگزار خواهند کرد، سرمایه‌گذاران احتیاط را در دستور کار خود قرار دادند اما همچنان روند معاملات آن‌ها از هشتم نوامبر سال جاری که مصادف با انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری بود، در دامنة قیمتی مثبت می‌باشد که در نهایت باعث شد شاخص‌های سهام در این کشور اندکی به ارزش خود بیافزایند. به طوری‌که در پایان معاملات این روز شاخص صنعتی داوجونز 2/0درصد رشد کرد و به سطح 19,251/78 واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 نیز 0/3درصد رشد کرد و به سطح 2,212/24 واحد دست یافت و شاخص ترکیبی نزدک 0/5درصد به ارزش خود افزود و به سطح 5,333 واحد رسید.

چهارشنبه: بازارهای سهام آسیا در روز چهارشنبه رشد کردند. سهام‌های آسیایی با توجه به تأثیری که از بازارهای سهام ایالات متحده (بزرگترین اقتصاد جهان) می‌پذیرند و همچنین به دلیل کاهش ارزش ین که به نفع شرکت‌های صادراتی می‌باشد، در این روز با رشد همراه بودند. شاخص نیکی ژاپن نیز که در رأس آنها قرار دارد با 0/7درصد افزایش به سطح 18,496/69 واحد دست یافت. کشور استرالیا نیز که که از سال 2011 تا کنون رشد اقتصادی منفی به خود ندیده بود در این دوره رشد منفی را تجربه کرد، با این وجود شاخص اس.اند.پی این کشور 0/9درصد افزایش یافت. شاخص‌های سهام اروپا در روز چهارشنبه رشد خوبی را تجربه کرند و به بالاترین سطح خود در طی دو ماه اخیر رسیدند. شاخص‌های سهام به دلیل رشد ارزش سهام بانک‌ها که به نوعی تحت حمایت دولت ایتالیا قرار گرفتند، با رشد همراه شدند، به طوری که شاخص یورو استاکس600 در این روز 0/9درصد به ارزش خود افزود و به سطح 347/7 واحد رسید. در بریتانیا، بازار سهام بهترین جلسه معاملاتی خود را از سه ماه گذشته تاکنون تجربه کرد. رشد بازار سهام در روز چهارشنبه بیشتر به واسطه رشد ارزش سهام شرکت‌های بود که مبادلات بین‌المللی انجام می‌دهند، چراکه ارزش پوند در این روز با افت مواجه شده بود که در اصطلاح به آن اصلاح قیمتی نیز گفته می‌شود. به همین دلیل شاخص سهام فوتسی100 انگلستان با رشد 1/8درصدی به کار خود در سطح 6,902/23 واحد پایان داد. بازارهای سهام ایالات متحده امریکا با وجود اعلام آمار ناامیدکننده در این هفته با رشد بسیار زیادی همراه شدند. با توجه به اینکه تراز تجاری، شاخص سفارش‌های کارخانجات، شاخص اعتبار مشتریان و غیره برای کشور امریکا در این هفته ضعیف‌تر از انتظارات سرمایه‌گذاران بود، اما همچنان شاخص‌های سهام این کشور به رشد خود ادامه دادند و به رکوردهای بالاتری نیز دست یافتند. به طوری‌که در این روز شاخص صنعتی داوجونز به واسطه افزایش ارزش سهام شرکت‌های “نایک” و “هوم دپات” 1/5درصد رشد کرد و به سطح 19,549/63 واحد دست یافت. شاخص اس.اند.پی500 به واسطه افزایش ارزش بخش‌های املاک و مستغلات و ارتباطات 1/3درصد رشد کرد و به سطح 2,241/32 واحد دست یافت و شاخص ترکیبی نزدک نیز با 1/1درصد رشد در سطح 5,393/76 واحد به کار خود پایان داد.

پنجشنبه: بازارهای سهام آسیا در روز پنج‌شنبه با رشد بسیار قابل ملاحظه‌ای همراه بودند. به عنوان مثال شاخص نیکی ژاپن بالاترین سطح خود را در سال 2016 تجربه کرد. با توجه به رکوردهای جدیدی که شاخص‌های سهام در وال استریت به ثبت رساندند و همچنین اعلام نام سفیری که دونالد ترامپ برای کشور چین انتخاب کرده است باعث ایجاد موج‌های جدید خوش‌بینی در بین سرمایه‌گذاران شد که در نهایت بهبود شاخص‌های سهام آسیایی را به دنبال داشت. در این روز شاخص سهام نیکی ژاپن به میزان 1/5درصد، شاخص اس.اند.پی استرالیا به میزان1/2درصد، کاسپی کره به میزان دو درصد و هانگ سنگ هنگ کنگ نیز به میزان 0/3درصد رشد کردند. شاخص‌های سهام اروپا در روز پنج‌شنبه همانند سهام در آسیا با رشد خوبی به کار خود پایان دادند. با اشاره به کاهش ارزش یورو در این روز که یکی از دلایل رشد بازارها محسوب می‌شود، باعث شد شاخص بازار سهام کشور آلمان به بالاترین سطح خود در سال 2016 برسد. در همین راستا، دلیلی که موجب افت ارزش یورو در بازار ارزها شد، سیاست‌های بانک مرکزی اروپا بود که حاصل نشست این بانک در این روز بود. مقامات بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفتند خرید اوراق قرضه را به همین صورت در سال 2017 نیز ادامه بدهند، با این تفاوت که فقط مقدار خرید آن را اندکی در ماه آوریل کاهش خواهند داد. به همین دلیل ارزش یورو در این روز کاهش یافت و باعث رشد بازارهای سهام شد. به طوری‌که شاخص یورو استاکس600 به میزان 1/2درصد به ارزش خود افزود و به سطح 351/96 واحد صعود کرد. شاخص فوتسی100 بریتانیا نیز 0/4درصد رشد کرد و به سطح 6,931/55 واحد رسید. بازارهای سهام در ایالات متحده با رشد در این روز و چند روز اخیر به میزانی افزایش یافتند که در طی بیش از هیجده سال گذشته بی‌سابقه بود. با توجه به جوّ جدید خوش‌بینی‌هایی که از آینده بازارهای سهام در بین سرمایه‌گذاران ایجاد شده است، بازارهای سهام را به طور بی‌سابقه‌ای رشد داده است. در پایان معاملات این روز شاخص صنعتی داوجونز 0/3درصد افزایش یافت و به سطح 19,614/81 واحد دست یافت، شاخص اس.اند.پی500 با 0/2درصد رشد به سطح 2,246/19 واحد رسید و در نهایت شاخص ترکیبی نزدک نیز 0/4درصد به ارزش خود افزود و به سطح 5,417/36 واحد ارتقا یافت.

جمعه: بازارهای سهام آسیا نیز همانند بازارهای اروپایی به سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا واکنش نشان دادند و در آخرین روز هفته با رشد همراه شدند. بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه نشست خود را برگزار کرد و به این نتیجه رسید که برنامه خرید اوراق قرضه را در سال 2017 نیز اجرا خواهد کرد، با این تفاوت که در ماه آوریل خرید آن را از 80 میلیارد ریال به 60 میلیارد ریال کاهش خواهد داد. در همین راستا شاخص نیکی ژاپن بیش از یک درصد و شاخص اس.اند.پی استرالیا 0/3درصد در روز جمعه رشد کردند. بازارهای سهام اروپا آخرین روز هفته را با رشد قابل توجه‌ای به پایان رساندند. سرمایه‌گذاران در این روز از سیاست‌های اتخاذ شده بانک مرکزی اروپا استقبال کردند؛ این مهم را می‌توان با نگاه به معاملات بازارهای سهام در این روز مشاهده کرد. تصمیم گرفته شده در نشست اخیر بانک مرکزی باعث افت ارزش واحد پول این منطقه در بازار ارزها شد و همین عامل نیز صادرکنندگان کالا را در موقعیت مناسبی قرار داد تا بتوانند از فرصت ایجاد شده بیشترین استفاده را بکنند و سوددهی خود را به حداکثر برسانند. به همین دلیل شرکت‌هایی که محصولات خود را صادر می‌کنند در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفتند و در این روز با رشد همراه شدند، به طوری‌که شاخص یورو استاکس600 یک درصد به ارزش خود افزود و به سطح 355/38 واحد دست یافت که بالاترین سطح آن در یک سال گذشته به شمار می‌رود. در بریتانیا نیز بازار سهام رشد خوبی را تجربه کرده بود که افت ارزش سهام بانک‌ها مانع رشد بیش از حد آن شد. به همین دلیل شاخص سهام فوتسی100 این کشور 0/3درصد رشد کرد و در سطح 6,954/21 واحد به کار خود پایان داد. شاخص‌های سهام ایالات متحده امریکا با اینکه به بالاترین سطح خود رسیده بودند در این روز نیز افزایش یافتند و رکوردهای جدیدی را به ثبت رساندند. با توجه به امیدهایی که رییس جمهور منتخب امریکا “دونالد ترامپ” به سرمایه‌گذاران در خصوص کاهش مالیات شرکت‌ها و سرمایه‌گذاری بیشتر در زیرساخت‌ها را داده است، موجب رشد بازارهای سهام از آن تاریخ شده است. به طوری‌که شاخص اس.اند.پی500 نزدیک به 0/6درصد رشد کرد و به ارتفاع 2,259/53 واحد صعود کرد، شاخص صنعتی داوجونز 0/7درصد افزایش یافت و به سطح 19,756/85 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز 0/5درصد رشد کرد و در سطح 5,444/5 واحد به کار خود پایان داد.53-453-3

دوشنبه: قیمت طلا این هفته را نیز با افت شروع کرد. با وجود اینکه نگرانی‌ها در خصوص همه‌پرسی دولت ایتالیا سرمایه‌گذاران را به سمت دارایی‌های کم‌ریسک از جمله فلزات گرانبها سوق داد، اما به دلیل اعلام آمارهای اقتصادی امیدوارکننده ایالات متحده که افزایش نرخ بهره این کشور را محتمل‌تر کرد و همچنین پیش‌بینی‌هایی را درباره سیاست‌های پولی به وجود آورد که می‌تواند در سال 2017 فلزات را در بازار کالا تحت تأثیر قرار دهد، فلز گرانبها را با افت مواجه کرد. به همین دلیل در پایان معاملات این روز قیمت طلا 0/1درصد کاهش یافت و به نرخ 1,176/5 دلار در هر اونس داد و ستد شد.

سه‌شنبه: قیمت طلا در روز سه‌شنبه نیز با کاهش مواجه شد. با توجه به اینکه همانند شاخص‌های سهام که از هشتم نوامبر روند صعودی را در پیش گرفتند، شاخص دلار نیز همین وضعیت را در بازار ارز داشته و نسبت به دیگر ارزهای معتبر جهان بیشتر افزایش یافته است که توانست با این افزایش به بالاترین سطح خود در سیزده سال اخیر برسد. همان‌طور که پیشینه تحقیقات و معاملات بازار طلا و دلار نشان می‌دهد، جهت حرکت و روند قیمتی فلز گرانبها و واحد دلار با هم رابطه معکوس داشته و به همین دلیل ارزش فلز زرد نیز به دنبال رشد دلار در این روز کاهش یافته است. به طوری‌که در پایان معاملات قیمت طلا 0/5درصد کاهش یافت و به 1,170/1 دلار در هر اونس افت کرد.

چهارشنبه: قیمت طلا پس از هفته‌ها افت بالاخره در روز چهارشنبه با رشد خوبی همراه بود. با توجه به توضیحاتی که در گزارش روز قبل درباره ارتباط طلا و دلار بیان شد، نشان‌می‌دهد که در این روز نیز با افت ارزش دلار و همچنین کاهش بازده اوراق قرضه، قیمت طلا افزایش یافت و 7/4 دلار یا به عبارتی 0/6درصد در هر اونس به ارزش خود افزود و به نرخ 1,177/5 دلار معامله گردید. کاهش ارزش دلار و کاهش بازده اوراق قرضه نیز به دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از نشست‌هایی می‌باشد که بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه و بانک فدرال رزرو امریکا در هفته بعد برگزار خواهد کرد.

پنجشنبه: قیمت طلا پس از یک روز افزایش، دوباره در این روز کاهش یافت و نتوانست روند نزولی خود را بشکند. تصمیماتی که در نشست بانک مرکزی اروپا در این روز گرفته شد، باعث قدرتمندتر شدن دوباره دلار در برابر یورو شد و افزایش ارزش دلار نیز موجب افت دوباره فلز گرانبها گردید. نشست هفته آینده مقامات بانک فدرال رزرو امریکا نیز می‌تواند در معاملات دلار و طلا تأثیرات زیادی داشته باشد. به عنوان مثال، موضوع افزایش نرخ بهره که محتمل‌تر از اتخاذ هر سیاست دیگری در این نشست به چشم می‌خورد، باعث ورود سرمایه‌گذاران به این کشور خواهد شد که و موجب بزرگتر شدن اقتصاد این کشور خواهد شد، عامل فوق نیز به رشد دلار کمک می‌کند و می‌تواند دلیلی برای افت فلز زرد در بازار کالا باشد. همان‌طور که در این روز افزایش ارزش دلار، قیمت هر اونس طلا را 0/4درصد کاهش داد و آن را به نرخ 1,172/4 رساند.

جمعه: فلز گرانبها در آخرین روز هفته کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود از ماه فوریه تا کنون رسید. نشستی که مقامات بانک فدرال رزرو امریکا در هفته آینده برگزار خواهند کرد و موضوع افزایش نرخ بهره نیز که در این نشست با اشاره به آمارهای اقتصادی امیدوارکننده این کشور در ماه اخیر، بیش از پیش محتمل می‌باشد، موجب روی ‌آوردن سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های پرریسک همانند بازارهای سهام شد. به همین دلیل قرارداد آتی طلا برای ماه فوریه 0/9درصد در هر اونس با افت مواجه شد و به نرخ 1,161/9 دلار مورد معامله قرار گرفت.

53-7

 

53-8دوشنبه: قیمت نفت در روز دوشنبه با افزایش اندکی هفته معاملاتی جدید را آغاز کرد. صنعت نفت همچنان در مبارزه با جزئیات توافق تاریخی اوپک برای کاهش تولید می‌باشد و قیمت آن متأثر از اخبار و رویدادهای مرتبط با توافق اخیر تغییر می‌پذیرد. به همین دلیل، با توجه به جلسه‌ای که کشورهای عضو با کشورهای غیر عضو اوپک در هفته آینده برای ثابت کردن سهم کاهش غیر عضوها برگزار خواهند کرد، قیمت نفت را در بازارهای جهانی با رشد همراه کرد. به طوری‌که قیمت قرارداد آتی هر بشکه نفت اینترمدیت امریکا به سررسید ماه ژانویه 0/2درصد افزایش یافت و به نرخ 51/79 دلار در هر بشکه رسید. قیمت قرارداد آتی هر بشکه نفت برنت نیز در بورس لندن 0/9درصد افزایش یافت و به نرخ 54/94 دلار در هر بشکه داد و ستد گردید.

سه‌شنبه: قیمت نفت برای اولین بار در طی پنج جلسه معاملاتی با افت قابل توجه‌ای مواجه شد. به دلیل انتشار آمارهایی که نشانگر افزایش تولید نفت خام در ماه گذشته از سوی کشورهای صادرکننده نفت بود، نگرانی‌ها نسبت به اینکه اوپک قادر به اجرای طرح کاهش تولید خواهد بود، در بین سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتر شد و باعث افت قیمت این کالای استراتژیک در عرصه جهانی گردید. به طوری‌که در بازار بورس نیویورک قیمت نفت اینترمدیت غرب تگزاس 1/7درصد کاهش یافت و به نرخ 50/93 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت برنت نیز در بورس لندن 1/8درصد کاهش یافت و به نرخ 53/93 دلار در هر بشکه داد و ستد گردید.

چهارشنبه: قیمت طلای سیاه در روز چهارشنبه با افت زیادی که تجربه کرد به پایین‌ترین سطح خود در این هفته رسید. علی‌رغم اعلام آمارهای اقتصادی کشور امریکا که نشان می‌داد موجودی ذخایر نفتی این کشور کاهش یافته است و باید قیمت نفت افزایش پیدا می‌کرد، قیمت نفت کاهش یافت؛ استدلال سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه نفت از این موضوع افزایش بی‌رویه موجودی نفت خام امریکا در هفته‌های اخیر بوده است که در نهایت باعث افت قیمت این کالای استراتژیک شد. قرارداد آتی نفت خام اینترمدیت به سررسید ماه ژانویه 2/3درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 49/77 دلار در بورس نیویورک داد و ستد گردید. قرارداد آتی نفت خام برنت نیز 1/7درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 53 دلار در بورس لندن معامله گردید.

پنجشنبه: قیمت نفت این روزها با نوسان زیادی معامله می‌شود و در این روز نیز با رشد قابل توجه‌ای همراه شد تا به زیر پنجاه دلار در هر بشکه نرسد و این عامل نشان داد که سرمایه‌گذاران نرخ پنجاه دلار برای هر بشکه را نقطه حمایتی برای آن می‌بینند. اما علت اصلی رشد نفت خام جهانی در این روز، اتفاق‌ نظر کشورهای صادرکننده به کاهش تولید و همچنین چشم‌اندازهای مثبت به نشست این کشورها با کشورهای غیر عضو اوپک در روزهای آتی بود. به همین دلیل ارزش هر بشکه نفت خام اینترمدیت امریکا 2/2درصد رشد کرد و به نرخ 50/84 دلار رسید، نفت خام برنت نیز در بورس لندن 1/7درصد رشد کرد و به نرخ 53/89 دلار در هر بشکه داد و ستد گردید.

جمعه: قیمت طلای سیاه در آخرین روز معاملاتی هفته با رشد ملایمی به کار خود پایان داد. در رابطه با این کالای استراتژیک نیز نشستی در میان کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک از جمله روسیه برگزار خواهد شد، تا سهم 600 هزار بشکه‌ای اعضای غیر عضو نیز در کاهش تولید به ثبات برسد و شک و تردیدها در این رابطه نیز به حداقل برسد. بنابراین با توجه به استقبال کشورهای صادرکننده نفت از طرح کاهش تولید، امیدهای سرمایه‌گذاران برای به توافق رسیدن در این نشست نیز بیشتر شد و باعث رشد قیمت نفت اینترمدیت امریکا به میزان 1/3درصد و رسیدن آن به نرخ 51/5 دلار در هر بشکه شد و قیمت نفت برنت نیز در این راستا 0/8درصد در هر بشکه به ارزش خود افزود و به نرخ 54/33 دلار در بورس لندن داد و ستد گردید.

53-9
دانلود نسخۀ PDF