امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۲۲ تا ۲۸ آذر ماه ۱۳۹۵ – شماره ۵۴


مهم‌ترین خبری که بازارهای مالی سراسر جهان را تحت تأثیر خود قرار داد، افزایش 0/25درصدی نرخ بهره کشور امریکا و همچنین پیش‌بینی افزایش سه مرحله‌ای این نرخ در سال 2017 توسط مقامات بانک فدرال رزرو بود که در این میان طلا و دلار بیشتر از سایر دارایی‌ها دچار نوسان شدند.

دوشنبه: عموم بازارهای سهام آسیا در اولین روز هفته با رشد همراه بودند اما در چین شاخص سهام به‌طور قابل توجه‌ای افت کرد. به‌دلیل افزایش قیمت نفت در روز جمعه، بازارهای سهام در آسیا تحت تأثیر قرار گرفتند و در اکثر کشورها رشد کردند که در این میان بزرگترین آنها یعنی شاخص نیکی ژاپن 0/8درصد افزایش یافت. در عین حال، اجتناب شرکت‌های بیمه از خرید سهام در چین باعث شد نزدیک به 1.000 سهم در دامنة قیمتی منفی معامله شوند و شاخص شانگهای این کشور را با 2/5درصد افت مواجه کنند. این بزرگترین افت روزانه بازار سهام چین از لحاظ درصدی از زمان 13 ژوئن تاکنون بوده است. بازارهای سهام اروپا به‌دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از نامعلوم بودن نتیجه نشست بانک فدرال رزرو امریکا که در اواخر این هفته برگزار خواهد شد، در اولین روز هفته با افت مواجه شدند. از آنجایی که احتمال افزایش نرخ بهره امریکا با اعلام آمارهای اقتصادی امیدوارکننده این کشور در هفته‌های اخیر بنا به نظرسنجی‌ها به بیش از 94درصد رسیده است امکان به تصویب رسیدن این موضوع را افزایش داده است. اگر این مهم اتفاق بیفتد نقدینگی به سمت بازارهای مالی امریکا سوق داده خواهد شد و در چنین شرایطی موجب سقوط بازارهای اروپا و آسیا نیز خواهد شد. به همین دلیل شاخص یورو استاکس600 با کاهش 0/5درصدی مواجه شد و به عدد 353/74 واحد رسید، شاخص فوتسی100 بریتانیا نیز 0/9درصد کاهش یافت و به سطح 6,890/42 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات متحده در اولین روز هفته با افت اندکی مواجه شدند اما در این میان شاخص داوجونز که با رشد در روزهای اخیر به بالاترین سطح خود رسیده بود، برخلاف دیگر شاخص‌های سهام دوباره رشد کرد و به سطوح بالاتری دست یافت. این شاخص به‌واسطه رشد قابل ملاحظة سهام شرکت‌های “جانسون اند جانسون” و “وال مارت” در این روز 0/2درصد رشد کرد و با شش جلسه متوالی رشد به سطح 19,796/43 واحد رسید، درحالی‌که شاخص اس.اند.پی500 0/1درصد افت کرد و به سطح 2,256/96 واحد رسید، هرچند به‌واسطه افزایش ارزش بخش مالی در اوایل جلسه معاملاتی به رکورد 2,264/03 واحد دست یافته بود. در نهایت شاخص ترکیبی نزدک نیز به‌دلیل کاهش ارزش بخش تکنولوژی 0/6درصد افت کرد و به سطح 5,412/54 واحد رسید.

سه‌شنبه: بازارهای سهام آسیا در این روز نوسان زیادی نداشتند و بیشتر آنها در قیمت‌های مثبت به کار خود پایان دادند. با توجه به اینکه مقامات بانک فدرال امریکا در روز چهارشنبه نشستی برگزار خواهند کرد تا در رابطه با تغییر یا عدم تغییر نرخ بهره در آن جلسه تصمیم‌گیری کنند، باعث تأمل سرمایه‌گذاران در معاملاتشان و کاهش حجم معاملات در این روز شد. به‌طوری‌که شاخص نیکی ژاپن با 0/5درصد رشد بیشترین افزایش را در میان بازارهای آسیایی به خود اختصاص داد، شاخص کاسپی کره 0/4درصد افزایش یافت و شاخص هانگ سنگِ هنگ کنگ نیز با 0/1درصد رشد بسته شد، درحالی‌که شاخص اس.اند.پی200 استرالیا 0/3درصد در این روز کاهش یافت. بازارهای سهام اروپا در این روز با رشد قابل توجه‌ای همراه بودند و به بالاترین سطح خود در طی 11 ماه اخیر رسیدند. افزایش ارزش سهام بانک‌های ایتالیایی پس از اعلام برنامه تغییر ساختار بزرگترین بانک وام‌دهنده این کشور «اس.پی.اِی» موجب رشد شاخص یورو استاکس600 به میزان 1/1درصد شد و این شاخص با پنج جلسه متوالی رشد به سطح 357/5 واحد رسید. در بریتانیا نیز به‌واسطه رشد ارزش سهام بانک‌ها همانند اغلب بانک‌های منطقه یورو، شاخص فوتسی100 این کشور 1/1درصد رشد کرد و به عدد 6,968/57 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات متحده در روز سه‌شنبه رشد خوبی را تجربه کردند. چراکه کمیته بازار باز فدرال احتمال افزایش نرخ بهره را نزدیک به 100درصد پیش‌بینی کرده که باعث شد فعالان بازار دوباره به سمت دارایی‌های پرریسک روی‌آورند. در همین راستا شاخص صنعتی داوجونز که هفت جلسه متوالی رشد کرد و به عدد 20.000 واحد نزدیک شد، در این روز نیز 0/6درصد به ارزش خود افزود و در سطح 19,911/21 واحد بسته شد. شاخص ترکیبی نزدک یک درصد رشد کرد و به سطح 5,463/83 واحد رسید و شاخص اس.اند.پی500 نیز 0/7درصد رشد کرد و در عدد 2,271/72 واحد به کار خود پایان داد.

چهارشنبه: بازارهای سهام آسیا همانند همه بازارهای مالی جهان در انتظار تصمیمی بودند که مقامات بانک فدرال امریکا در رابطه با افزایش یا عدم تغییر نرخ بهره این کشور خواهند گرفت. به همین دلیل با رشد اندکی به‌واسطه معاملات کم حجم، به کار خود در این روز پایان دادند. به‌طوری‌که اکثر آنها کمتر از 0/1درصد تغییر کردند، اما در این میان شاخص اس.اند.پی استرالیا 0/7درصد سود عاید سهام‌داران کرد. شاخص‌های سهام اروپا که به بالاترین سطح خود در 11 ماه اخیر رسیده بودند، در این روز به‌دلیل احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال امریکا با افت اندکی مواجه شدند. به‌طوری‌که شاخص‌های یورو استاکس600 بیش از 0/5درصد و فوتسی100 بریتانیا 0/3درصد کاهش یافتند. بازارهای سهام ایالات متحده به افزایش نرخ بهره در این کشور واکنش منفی نشان دادند و در این روز با افت مواجه شدند. خانم جانت یلن در سخنرانی خود پس از نشست بانک فدرال، علاوه بر اینکه به افزایش 0/25درصدی نرخ بهره اشاره کرد، اظهار داشت این بانک پیش‌بینی می‌کند نرخ بهره در سال 2017 سه بار افزایش پیدا کند. همین عامل نیز تغییراتی را در چشم‌انذاز سرمایه‎گذاران در رابطه با سرعت افزایش نرخ بهره سال آتی به وجود آورد و شاخص‌های بازارهای سهام را کاهش داد. در همین راستا شاخص اس.اند.پی500 با 0/8درصد افت به سطح 2,253/28 واحد رسید، شاخص صنعتی داوجونز با 0/6درصد افت به عدد 19,792/53 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز با 0/5درصد افت در سطح 5,436/67 واحد به کار خود پایان داد.

پنجشنبه: بازارهای سهام آسیا به‌دلیل افزایش نرخ بهره امریکا و همچنین پیش‌بینی احتمال افزایش سه مرحله‌ای آن در سال 2017، با افت قابل توجه‌ای مواجه شدند. با توجه به اینکه افزایش نرخ بهره افزایش دلار را به دنبال خواهد داشت و این عامل نیز باعث افزایش بهای تمام شده شرکت‌هایی خواهد شد که مواد اولیه خود را به ارز دلار وارد می‌کنند، شاخص‌های اس.اند.پی استرالیا 0/8درصد، هانگ سنگِ هنگ کنگ 1/8درصد و شانگهای چین 0/7درصد کاهش یافتند، اما در این میان شاخص نیکی ژاپن متضاد عمل کرد و 0/1درصد افزایش یافت. بازارهای سهام در اروپا به‌دلیل افزایش ارزش سهام بانک‌ها و همچنین کاهش ارزش یورو در مقابل دلار به‌واسطه افزایش نرخ بهره، با رشد بسیار قابل توجه‌ای همراه شدند، اما افزایش ارزش دلار باعث افت قیمت کالاها در بازار کالا شد و ارزش سهام شرکت‌های معدنی را کاهش داد تا مانعی برای رشد بیش از حد شاخص‌های سهام در روز پنج‌شنبه شود. در همین راستا شاخص‌ یورو استاکس600 با 0/9درصد رشد به عدد 359 واحد نزدیک شد. شاخص فوتسی100 بریتانیا نیز 0/7درصد رشد کرد و به سطح 7000 واحد نزدیک شد. بازارهای سهام ایالات متحده در روز پنج‌شنبه به‌واسطه خوش‌بینی سرمایه‌گذاران از سرعت سریع افزایش نرخ بهره در سال 2017 با رشد ملایمی به کار خود پایان دادند. به‌طوری‌که شاخص اس.اند.پی500 با 0/4درصد رشد به سطح 2,262 واحد رسید، شاخص صنعتی داوجونز نیز با 0/3درصد رشد به عدد 19,852 واحد رسید. افزایش تقاضا برای شرکت‌های گروه گلدمن ساکس و جی.پی.مورگان باعث رشد این دو شاخص شدند. شاخص ترکیبی نزدک نیز در این روز 0/4درصد رشد کرد و به سطح 5,456 واحد رسید.

جمعه: بازارهای سهام آسیا به‌دنبال رشد شاخص‌های سهام امریکا در روز قبل، با رشد متوسطی در آخرین روز هفته به کار خود پایان دادند. با توجه به اینکه سهام بخش مالی و بانکی در امریکا به‌واسطه افزایش نرخ بهره این کشور رشد خوبی را تجربه کردند، در قاره کهن نیز این بخش‌ها به تبعیت از بازارهای سهام امریکا با رشد همراه شدند که به‌واسطه آن نیز شاخص‌های آسیایی از جمله نیکی ژاپن به میزان 0/7درصد و کاسپی کره به میزان 0/3درصد رشد کردند. بازارهای سهام اروپا در آخرین روز هفته با رشد متوسطی همراه شدند. به‌دلیل افزایش ارزش سهام بخش داروسازی در این روز شاخص‌‍‌های سهام اروپا از جمله یورو استاکس600 به میزان 0/3درصد رشد کرد و به بالاترین سطح خود در سال جاری رسید. در انگلستان نیز بخش بهداشت و درمان شاخص سهام این کشور را بهبود بخشید، اما افزایش ارزش دلار در روزهای اخیر موجب افت ارزش شرکت‌های معدنی شد تا مانعی برای رشد بیش از حد شاخص شود. در همین راستا شاخص فوتسی100 این کشور 0/2رشد کرد و به سطح 7,011/64 واحد رسید. شاخص‌های سهام ایالات متحده برخلاف بازارهای آسیا و اروپا در آخرین روز هفته به دلیل نوسانات کم در قیمت سهام شرکت‌ها، با افت اندکی به کار خود پایان دادند. توقیف زیردریایی بدون سرنشین این کشور توسط چین در سواحل فیلیپین نیز در افت شاخص‌ها بی‌تأثیر نبود. در پایان معاملات این روز شاخص میانگین صنعتی داوجونز 0/1درصد کاهش یافت و به سطح 19,843/41واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 با 0/2درصد افت به سطح 2,258 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز با 0/4درصد افت به سطح 5,437/16 واحد رسید54-454-3

دوشنبه: قیمت طلا به‌دلیل افت ارزش دلار در این روز با رشد اندکی همراه شد. نشستی که مقامات بانک فدرال رزرو امریکا در روز چهارشنبه برگزار خواهند کرد توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده است و همچنین منجر به ایجاد ترس و نگرانی در میان آنها به‌دلیل احتمال افزایش نرخ بهره شده است. همین عامل نیز دلار را در بازار ارزها دچار تزلزل کرد و سبب رشد ارزش کالاها شد. به‌طوری‌که قیمت قراردادهای آتی که بر پایه طلا منعقد می‌شوند 0/3درصد یا 3/9 دلار در هر اونس افزایش یافتند و به نرخ 1.165/8 دلار رسیدند.

سه‌شنبه: قیمت طلا در روز سه‌شنبه کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود از ماه فوریه تاکنون رسید. با توجه به اینکه استقبال سرمایه‌گذاران از دارایی‌های پرریسک افزایش یافته و سرمایه‌ها به سمت بازارهای سهام، نفت و دلار گسیل شده است در این روز نیز این اتفاق تکرار شد و طلا دوباره با افت مواجه شد. انتظارات فعالان بازار از مقامات بانک فدرال در جلسه روز چهارشنبه، افزایش نرخ بهره می‌باشد که به عقیده آنها این کار می‌تواند پس از دوازده ماه جان تازه‌ای به بازار ببخشد. به خاطر همین عوامل فلز زرد که نوعی دارایی کم‌ریسک به شمار می‌رود، در این روز 0/6درصد افت کرد و به نرخ 1.159 دلار در هر اونس داد و ستد گردید.

چهارشنبه: آتی طلا در جلسه معاملاتی روز چهارشنبه قبل از نشست مقامات بانک فدرال امریکا و تصمیم‌گیری در مورد تغییر نرخ بهره این کشور به میزان اندکی رشد کرد. به‌طوری‌که قرارداد آتی فلز زرد با 0/4درصد افزایش به سطح 1.163/7 دلار در هر اونس رسید.

پنجشنبه: قیمت فلز گرانبها در دومین روز افزایش نرخ بهره کشور امریکا که اولین افزایش آن در سال 2016 بود و همچنین به دلیل تهاجمی‌تر شدن سیاست افزایش نرخ بهره در سال 2017 (با توجه به اظهارات خانم یلن)، با افت قابل ملاحظه‌ای مواجه شد. اما در این بین، بانک فدرال که سه مرحله افزایش نرخ بهره در سال 2017 را پیش‌بینی کرده است و باعث شگفتی فعالان بازار شده است، استراتژیست ارشد بازار در مؤسسه آی.آی.تریدر امریکا به نکتة جالبی اشاره کرد و گفت: فراموش نشود در سال 2016 چهار مرحله افزایش نرخ بهره توسط این بانک پیش‌بینی شده بود که فقط یک بار توانست به این مهم دست یابد. با این وجود قیمت طلا 2/9درصد در این روز کاهش یافت و به نرخ 1.129/8 دلار در هر اونس داد و ستد گردید.

جمعه: فلز گرانبها پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح خود در بیش از 10 ماه اخیر، در این روز با اصلاح همراه شد و با رشد به کار خود پایان داد، با این وجود این ششمین هفته متوالی بود که با افت مواجه می‌شود. پس از گذشت سومین روز از افزایش نرخ بهره امریکا، ارزش دلار، سهام، نفت و بازده اوراق قرضه کاهش یافت و موجب جذابیت فلز زرد برای سرمایه‌گذاران در این روز شد. به‌طوری‌که ارزش هر اونس طلا 0/9درصد یا 10/3 دلار افزایش یافت و به نرخ 1.140/1 دلار داد و ستد گردید.

54-7

54-8دوشنبه: قیمت نفت پس از اینکه کشورهای صادرکننده نفت در اواخر ماه نوامبر به توافق رسیدند، در روند صعودی قرار گرفته و رشد خوبی را تجربه کرده است. در این روز نیز با توجه به توافق میان کشورهای عضو اوپک و غیر عضو اوپک در اواخر هفته گذشته، قیمت نفت رشد کرد و به بالاترین نرخ خود در 17 ماه اخیر رسید. با توجه به اظهارات مقامات نفتی روسیه که دومین کشور بزرگ تولیدکننده نفت بعد از عربستان به شمار می‌رود، برنامه کاهش تولید نفت از اول سال 2017 در ماه ژانویه به مرحله اجرا خواهد رسید و کشورهای صادرکننده باید به میزان سهم توافق شده در نشست‌ها تولید خود را کاهش دهند. در همین راستا قیمت نفت اینترمدیت بورس نیویورک 2/6درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 52/83 دلار داد و ستد گردید، قیمت نفت برنت که در بورس لندن معامله می‌شود 2/5درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 55/69 دلار خرید و فروش شد.

سه‌شنبه: قیمت نفت در روز سه‌شنبه با رشد اندکی همراه شد و به بالاترین سطح خود از ماه جولای 2015 رسید. با توجه به اینکه فعالان بازار نفت افزایش تقاضا برای این کالای استراتژیک در روزهای باقی مانده سال جاری را تخمین زدند و اظهار داشتند که کاهش تولید از سوی کشورهای صادرکننده نفت می‌تواند عاملی برای ثبات قیمت آن در سال 2017 شود، منجر به رشد دوباره قیمت نفت در بازارهای جهانی شد. به‌طوری که قیمت نفت اینترمدیت بورس نیویورک 0/3درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 52/98 دلار رسید و نفت برنت نیز با 0/1درصد رشد در هر بشکه به نرخ 55/72 دلار در بورس لندن داد و ستد گردید.

چهارشنبه: قیمت نفت برای اولین بار پس از پنج جلسه متوالی با افت مواجه شد. گزارشی که از طرف سازمان اوپک منتشر شد نشانگر افزایش تولید کشورهای صادرکننده نفت در ماه نوامبر بود. این عامل باعث تشدید تردیدها در خصوص موفقیت توافق اخیر شد و قیمت نفت را پس از چند روز کاهش داد. به‌طوری‌که در پایان معاملات این روز قیمت نفت اینترمدیت بورس نیویورک 3/7درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 51 دلار رسید و قیمت نفت برنت بورس لندن نیز 3/3درصد افت کرد و به نرخ 53/9 دلار در هر بشکه معامله گردید.

پنجشنبه: معاملات نفت پس از افت روز قبل، دوباره به روند صعودی خود برگشت و در این روز با رشد ملایمی همراه شد. اعتماد به نفس‌ ایجاد شده در بین سرمایه‌گذاران به‌دلیل اظهارات مقامات وزارت انرژی روسیه در رابطه با پذیرفتن کاهش تولید همه شرکت‌های بزرگ نفتی این کشور، موجب افزایش قیمت‌های نفت اینترمدیت امریکا و برنتِ بورس لندن به‌ترتیب به میزان 0/7درصد و 0/9درصد در هر بشکه شد که با این افزایش نفت اینترمدیت بورس نیویورک به نرخ 51/38 دلار و نفت برنت نیز به نرخ 54/39 دلار رسیدند.

جمعه: قیمت طلای سیاه در آخرین روز هفته به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت و در مجموع هفته را با رشد به پایان رساند. رؤیت نشانه‌هایی از پایبند بودن کشورهای اصلی صادرکننده نفت به توافق اخیر سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است، اما احتمال آغاز به کار امریکا برای استخراج نفت و همچنین احتمال افزایش تولید از سوی لیبی باعث به‌وجود آمدن نگرانی‌هایی در آنها شده است. در پایان جلسه معاملاتی این روز قیمت قرارداد آتی نفت اینترمدیت بورس نیویورک دو درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 51/9 دلار معامله گردید، قیمت قرارداد آتی نفت برنت بورس لندن نیز 2/2درصد در هر بشکه رشد کرد و نرخ 55/21 دلار رسید.

 54-9
دانلود نسخۀ PDF