امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۹ تا ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۵ – شماره ۶۵


سخنرانی دونالد ترامپ به کنگره در رابطه با مسائل زیرساخت امریکا و تغییر قوانین مالیاتی این کشور از جمله رویدادهای مهم در این هفته بود که چند روز قبل از آن باعث کم‌نوسان بودن معاملات در تمام بازارها و چند روز بعد از آن باعث رشد بازارهای سهام و افت بازار طلا شد.

دوشنبه: بازارهای سهام آسیا در اولین روز معاملاتی هفته با افت قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شدند. سرمایه‌گذاران پیش از سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره و به‌دلیل سخنرانی‌های مقامات بانک فدرال امریکا در رابطه با تغییرات نرخ بهره و همچنین داده‌های اقتصادی ناامیدکننده این کشور، استراتژی منفعلانه را دستور کار قرار داده و موجب کاهش تقاضا در بازار سهام شدند. به‌طوری‌که شاخص نیکی ژاپن در این روز 1/2درصد کاهش یافت. شاخص‌های اس.اند.پی200 استرالیا و هانگ سنگِ هنگ کنگ نیز هرکدام 0/2درصد با افت مواجه شدند. بازارهای سهام اروپا نیز همانند بازارهای آسیا به‌دلیل سخنرانی روز سه‌شنبه دونالد ترامپ با احتیاط معامله شدند و با افت ناچیزی مواجه شدند. کاهش ارزش دویچه‌بورس اِی.جی و همچنین کاهش ارزش گروه شرکت‌های بیمه بی‌تأثیر در این افت نبودند. در همین راستا، شاخص یورو استاکس600 0/1درصد افت کرد و به سطح 367 واحد تنزل یافت. اما در انگلستان افزایش نسبی در همه بخش‌ها و افت چشم‌گیر بخش بیمه باعث رشد 0/1درصدی شاخص فوتسی100 این کشور شد. این شاخص با رشد در این روز به سطح 7.253 واحد رسید و اندکی از افت 0/8درصدی هفته گذشته را بهبود بخشید. سرمایه‌گذاران در بازارهای سهام ایالات‌متحده برخلاف بازارهای سهام آسیا و اروپا نسبت به سخنرانی دونالد ترامپ که در روز سه‌شنبه و خطاب به نمایندگان کنگره برگزار خواهد شد، خوش‌بین هستند و همین عامل نیز تقاضا را برای دارایی‌های پرریسک به‌طور نسبی افزایش داد. در همین راستا شاخص میانگین صنعتی داوجونز به‌کمک افزایش ارزش شرکت‌های کاترپیلار و شورون با رشد 0/1درصدی همراه شد و به سطح 20.837 واحد رسید، شاخص‌های اس.اند.پی500 و ترکیبی نردک نیز هر کدام به‌ترتیب 0/1درصد و 0/2درصد رشد کردند و به ارتفاع 2.370 و 5.862 واحد صعود کردند.

سه‌شنبه: بازارهای سهام آسیا به‌دلیل اینکه سرمایه‌گذاران منتظر شنیدن جزئیات سیاست‌های مالی در سخنرانی دونالد ترامپ به کنگره بودند، با معاملات کم‌حجم، نوسان ناچیز و اندکی رو به بالا همراه شدند. به‌طوری‌که شاخص نیکی ژاپن 0/1درصد رشد کرد و افت روز قبل را جبران کرد. شاخص کاسپی کره نیز 0/3درصد رشد کرد، اما شاخص‌های سهام اس.اند.پی200 استرالیا و هانگ سنگ به‌ترتیب 0/2درصد و 0/8درصد با افت مواجه شدند که چشم‌گیر بودن میزان کاهش شاخص هانگ سنگ به‌دلیل افزایش بی‌ثباتی در بازار چین بوده است. بازارهای سهام اروپا به‌دلیل افزایش قابل‌توجه ارزش سهام شرکت‌های نظامی و همچنین به‌دلیل انتظار سرمایه‌گذاران از شنیدن برنامه‌ریزی‌های دونالد ترامپ در رابطه با رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان، با رشد متوسطی همراه شدند. به‌طوری‌که شاخص یورو استاکس600 با رشد 0/2درصدی همراه شد و به سطح 370 واحد رسید. در انگلستان نیز سرمایه‌گذاران منتظر شنیدن برنامه‌های دونالد ترامپ در خصوص هزینه زیرساخت‌ها و تغییر قوانین مالیاتی بودند و همین عامل باعث کم‌حجم بودن معاملات، نوسان کم در قیمت‌ها و رو به بالا بودن شاخص فوتسی100 شد. این شاخص با رشد 0/1درصدی در این روز به سطح 7.263 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات‌متحده نیز به‌دلیل معاملات محتاطانه سرمایه‌گذاران که ناشی از نگرانی آنها از جزئیات سخنرانی دونالد ترامپ و سیاست‌های مالی غیرمنتظره وی می‌باشد با افت اندکی همراه شدند. به‌طوری‌که هر سه شاخص میانگین صنعتی داوجونز، اس.اند.پی500 و ترکیبی نزدک به‌ترتیب 0/1درصد، 0/3درصد و 0/6درصد با افت مواجه شدند و هرکدام از آنها به‌ترتیب در سطوح 20.812 واحد، 2.364 واحد و 5.825 واحد به کار خود پایان دادند.

چهارشنبه: بازارهای سهام آسیا پس از سخنرانی دونالد ترامپ برای کنگره با رشد قابل‌ملاحظه‌ای همراه شد. دلار نیز همزمان با آغاز معاملات بازارهای سهام آسیا به‌دلیل حمایت و استقبال مقامات بانک فدرال امریکا با رشد مناسبی همراه گردید و همین امر نیز به نوعی موجب تضعیف سایر ارزهای معتبر در مقابل دلار شد که این عامل را می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از دلایل رشد بازارهای سهام در آسیا نام برد. به‌طوری‌که شاخص‌های نیکی ژاپن و هانگ سنگ به‌ترتیب بیش از یک درصد و 0/2درصد رشد کردند، اما شاخص اس.اند.پی200 استرالیا با وجود اعلام آمار امیدوارکننده از تولید ناخالص داخلی این کشور با افت 0/5درصدی همراه شد. بازارهای سهام اروپا با رشد در این روز به بالاترین سطح خود در سال جاری رسیدند. انتظارات در رابطه با افزایش مخارج دولتی ایالات‌متحده که به نفع برخی شرکت‌های اروپایی خواهد شد و همچنین پیش‌بینی افزایش نرخ بهره بزرگ‌ترین اقتصاد جهان با توجه به دارا بودن شرایط لازم برای آن در اقتصاد این کشور، باعث شد شاخص‌های سهام در اروپا با رشد قابل‌تأملی همراه شوند. در همین راستا شاخص یورو استاکس600 1/5درصد به ارزش خود افزود و به سطح 376 واحد دست یافت. در انگلستان نیز به‌واسطه افت ارزش پوند در مقابل دلار امریکا و دیگر عوامل یاد شده در فوق، شاخص فوتسی100 این کشور رشد کم‌سابقه‌ای را تجربه کرد و به بالاترین سطح خود نزدیک شد. شاخص فوتسی100 در این روز 1/6درصد به ارزش خود افزود و به ارتفاع 7.383 واحد صعود کرد. پس از سخنرانی دونالد ترامپ که باعث خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به اجرایی شدن وعده‌های انتخاباتی وی از جمله افزایش هزینه‌های مالی و کاهش مالیات شد و همچنین به‌واسطه پیش‌بینی احتمال افزایش نرخ بهره در اواسط ماه مارس بر پایه اقتصاد تقویت شده این کشور، بازارهای سهام ایالات‌متحده با رشد قابل‌ملاحظه‌ای همراه شدند. به‌طوری‌که هر سه شاخص سهام داوجونز، اس.اند.پی500 و ترکیبی نزدک نزدیک به 1/5درصد افزایش یافتند و به‌ترتیب در سطوح 21.116 واحد، 2.396 واحد و 5.904 واحد به کار خود پایان دادند.

پنجشنبه: بازارهای سهام آسیا متأثر از سخنرانی مقامات بانک فدرال امریکا و دونالد ترامپ که بازارهای سهام در اروپا و امریکا نیز به همین دلیل در روز گذشته با رشد همراه شده بودند، افزایش یافت. رشد شاخص‌های سهام در روزهای اخیر که چشم‌گیر و قابل‌توجه بوده است نشانگر افزایش درجه ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در این بازارها بوده و همین عامل نیز می‌تواند خود یکی از دلایل عمده رشد بازارهای سهام در روزهای اخیر باشد. در همین راستا شاخص نیکی ژاپن که در روز گذشته بیش از یک درصد رشد کرده بود در این روز هم 0/9درصد رشد کرد. شاخص اس.اند.پی200 استرالیا که در روز گذشته کاهش یافته بود 1/2درصد در این روز رشد کرد، اما شاخص هانگ سنگ با افت 0/2درصدی در این روز به کار خود پایان داد. بازارهای سهام اروپا پس از رشد چشم‌گیر در روز گذشته که به‌دلیل افزایش هزینه‌های مالی امریکا بوده و به زعم سرمایه‌گذاران این عامل می‌توانست مزایایی برای شرکت‌های اروپایی داشته باشد، در این روز با اصلاح قیمتی مواجه شدند و افت بسیار اندکی را تجربه کردند. به‌طوری‌که شاخص یورو استاکس600 به‌واسطه افت ارزش بخش‌های فلزات، مصرف‌کننده‌ها و شرکت‌های مالی فقط یک واحد افت کرد و به سطح 376 واحد رسید. در انگلستان نیز شاخص فوتسی100 به‌دلیل اصلاح قیمتی، کمتر از 0/1درصد افت کرد و به سطح 7.382 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات‌متحده با افت متوسطی در این روز مواجه شدند. کاهش ارزش سهام بخش مالی و افزایش ارزش سهام بخش دفاعی در نهایت بر این شد که شاخص صنعتی داوجونز 0/5درصد کاهش یابد و به سطح 21.003 واحد برسد، شایان ذکر است افت ارزش شرکت کاترپیلار محسوس‌تر از سایر سهام بود. شاخص اس.اند.پی500 نیز به‌دلیل افت ارزش بخش‌های مالی و یوتیلیتی 0/6درصد کاهش یافت و در سطح 2.382 واحد متوقف شد و در نهایت شاخص ترکیبی نزدک با افت 0/7درصدی به سطح 5.861 واحد رسید.

جمعه: بازارهای سهام آسیا پس از دو روز رشد قابل‌توجه به‌واسطه سخنرانی دونالد ترامپ، به‌دلیل کاهش شدید قیمت کالاها و فروش یکجا در این روز با افت شدیدی مواجه گردیدند. به‌طوری‌که شاخص‌های نیکی ژاپن، اس.اند.پی200 استرالیا و هانگ سنگ به‌ترتیب یک درصد، 0/2درصد و 0/8درصد افت کردند. بازارهای سهام اروپا در آخرین روز معاملاتی هفته با نوسان بسیار اندک و رو به پایین به کار خود پایان داند. با توجه به جلسه پیش و روی مقامات بانک فدرال امریکا، سرمایه‌گذاران با احتیاط عمل کرده و استراتژی محافظه‌کارانه را دستور کار قرار دادند تا نتیجه نهایی این نشست مشخص شده و بر پایه آن استراتژی جدید سرمایه‌گذاری را برگزینند. به‌همین دلیل شاخص یورو استاکس600 با کاهش بسیار ناچیز 0/1درصدی مواجه شد و به عدد 375 واحد رسید. در انگلستان نیز شاخص فوتسی100 با افت 0/1درصدی مواجه شد و به سطح 7.374 واحد رسید، اما در مجموع یک هفته با رشد به پایان رسید. بازارهای سهام ایالات‌متحده باتوجه به خوش‌بینی اکثر سرمایه‌گذاران نسبت به احتمال افزایش نرخ بهره در ماه مارس، برخلاف بازارهای سهام آسیا و اروپا با رشد بسیار اندکی همراه شدند. به‌طوری‌که شاخص صنعتی داوجونز کمتر از 0/1درصد به‌واسطه افزایش ارزش سهام شرکت کاترپیلار و مِرک افزایش یافت و به سطح 21.006 واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 نیز با 0/1درصد رشد به‌کمک بخش‌های مالی و بهداشت و درمان به سطح 2.383 واحد دست یافت و در نهایت شاخص ترکیبی نزدک با 0/2درصد رشد به سطح 5.871 واحد رسید. در مجموع یک هفته نیز به‌ترتیب 0/9درصد، 0/7درصد و 0/4درصد با رشد همراه شدند.65-465-3

دوشنبه: قیمت طلا به‌دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از نحوه سخنرانی دونالد ترامپ در مقابل کنگره که در روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد با نوسان بسیار ناچیز اما رو به بالا معامله شد. به‌طوری‌که قیمت طلا با رشد کمتر از 0/1درصدی در هر اونس همراه شد و به نرخ 1.258/8 دلار در بورس کالای نیویورک داد و ستد گردید.

سه‌شنبه: قیمت طلا با توجه به نگرانی‌‌های به وجود آمده ناشی از سخنرانی دونالد ترامپ که در رابطه با سیاست‌های مالی، اصلاح هزینه زیرساخت‌ها و سهولت در قوانین مالیاتی در برابر کنگره خواهد بود، معاملات ملایمی را دنبال کرد و با افت متوسطی در این روز مواجه شد. قیمت آتی این فلز به سررسید ماه آوریل 0/4درصد کاهش یافت و به نرخ 1.253/9 دلار داد و ستد گردید.

چهارشنبه: قیمت طلا در این روز به‌دلیل تقویت ارزش دلار، استقبال از بازار سهام ایالات‌متحده و افزایش انتظارات نسبت به احتمال افزایش دادن نرخ بهره توسط بانک فدرال امریکا، با افت متوسطی همراه شد. به‌طوری‌که قیمت آتی هر اونس طلا به سررسید ماه آوریل با 0/3درصد افت به نرخ 1.250 دلار در بورس کالای نیویورک داد و ستد گردید.

پنجشنبه: قیمت طلا بزرگ‌ترین افت روزانه خود را در سال جاری تجربه کرد. با توجه به حمایت مقامات بانک فدرال از افزایش نرخ بهره امریکا که موجب افزایش ارزش دلار و رسیدن آن به بالاترین سطح خود در سال جاری شده است، قیمت طلا با افت 1/4درصدی در هر اونس همراه شد و به نرخ 1.232/9 دلار در بورس کالای نیویورک داد و ستد گردید.

جمعه: با توجه به حمایت مقامات بانک فدرال از افزایش نرخ بهره و پیش‌بینی احتمال افزایش آن تا قبل از پایان این ماه (ماه مارس) قیمت طلا با افت قابل‌توجه‌ای در این هفته مواجه شد و در این روز نیز 0/5درصد در هر اونس از ارزش آن کاسته شد و به نرخ 1.226/5 دلار در بورس کالای نیویورک به فروش رسید.

65-7

65-8دوشنبه: قیمت نفت در این روز همانند تمامی قیمت‌ها در بازارهای سهام و کالا، با نوسان اندک و رو به بالا همراه بود. سخنرانی که دونالد ترامپ در روز سه‌شنبه در برابر کنگره خواهد داشت و نگرانی‌هایی که در این رابطه به وجود آمده است، معاملات قیمت نفت را با حجم بسیار اندکی مواجه کرد و همین امر باعث نوسان ناچیز در قیمت آن شد. به‌طوری‌که قیمت نفت اینترمدیت غرب تگزاس به سررسید ماه آوریل 0/13درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 54/18 دلار در بورس نیوروک داد و ستد گردید. قیمت نفت برنت نیز به سررسید همان ماه 0/4درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 56/14 دلار در بورس لندن به فروش رفت.

سه‌شنبه: قیمت نفت نیز همانند طلا و بازارهای سهام با نوسان بسیار اندکی مواجه شدند و با افت ناچیزی به معاملات خود پایان داد، اما در مجموعِ ماه فوریه با رشد همراه بود. با توجه به اینکه معامله‌گران بازار نفت احتمال افزایش موجودی ذخایر نفت امریکا را به‌واسطه افزایش تعداد دکل‌های حفاری این کشور پیش‌بینی کردند، قیمت نفت اینترمدیت غرب تگزاس کمتر از 0/1درصد در هر بشکه افت کرد و به نرخ 54 دلا در بورس نیویورک به فروش رسید، در همین راستا قیمت نفت برنت نیز 0/6درصد در هر بشکه کاهش یافت و به نرخ 55/59 دلار در بورس لندن داد و ستد گردید.

چهارشنبه: قیمت طلای سیاه در این روز با توجه به اعلام داده‌های مربوط به موجودی ذخایر هفتگی نفت ایالات‌متحده که مطابق با پیش‌بینی‌ها رقم خورد، با افت اندکی همراه شد؛ چراکه سرمایه‌گذاران انتظار کاهش موجودی ذخایر نفت این کشور را داشتند. در همین راستا قیمت آتی نفت اینترمدیت غرب تگزاس 0/3درصد در هر بشکه افت کرد و به نرخ 53/83 دلار در بورس نیویورک داد و ستد گردید. قیمت آتی نفت برنت نیز با 0/3درصد افت در هر بشکه به نرح 56/36 دلار در بورس لندن به فروش رسید.

پنجشنبه: قیمت نفت برای سومین جلسه متوالی با افت بسیار شدیدی مواجه شد و به پایین‌ترین سطح خود در سه هفته اخیر رسید. با توجه به اعلام داده‌های مربوط به ذخایر هفتگی نفت امریکا که انتظار می‌رفت در این هفته کاهش یابد، بدون تغییر نسبت به تخمین‌ها باقی ماند و باعث افت قابل‌ملاحظه قیمت‌ها در این بازار شد. به‌طوری‌که قیمت آتی نفت اینترمدیت غرب تگزاس به سررسید ماه آوریل با افت 2/3درصدی در هر بشکه مواجه شد و به نرخ 52/61 دلار در بورس نیویورک داد و ستد گردید. قیمت آتی نفت برنت نیز با 2/3درصد افت در هر بشکه به نرخ 55/08 دلار در بورس لندن به فروش رسید. لازم به ذکر است تقویت ارزش دلار در مقابل دیگر ارزهای معتبر بی‌تأثیر در افت قیمت نفت نبوده است.

جمعه: قیمت طلای سیاه پس از افت شدید در روز گذشته، در این روز با رشد قابل‌توجه‌ای همراه شد. به‌دلیل عدم قطعیت در توانایی تولید نفت توسط کشور لیبی و با وجود افزایش تولیدات ایالات‌متحده، قیمت نفت رشد مناسبی را تجربه کرد. به‌طوری‌که نفت اینترمدیت غرب تگزاس 1/4درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 53/33 دلار به فروش رسید، قیمت نفت برنت نیز 1/5درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 55/9 دلار مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است قیمت نفت در طی هفته بیش از یک درصد افت کرد که عمده دلیل آن افزایش تعداد دکل‌های حفاری نفت بوده است.

65-9
دانلود نسخۀ PDF