امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۹ تا ۲۵ تیر ماه ۱۳۹۶ – شماره ۷۴


معاملات در بازارهای جهانی دراین هفته متعادل‌تر از هفته‌های پیشین دنبال شد. کاهش گرایش سرمایه‌گذاران به اوراق درآمد ثابت موجب این هفته بیشتر بازارهای رقیب از جمله طلا، نفت و بازارهای سهام روندی صعودی بگیرند. این درحالی است که قیمت جهانی اغلب کالاهای اساسی (کامودیتی‌ها) با نزول همراه شد.

دوشنبه: انتشار نرخ تورم و شاخص‌های قیمت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در چین، باعث شد اغلب بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا، روندی صعودی را در پیش گیرند. بیشترین صعود در جلسه معاملاتی روز جاری از آن شاخص نیکی ژاپن بود. در بین معاملات بورس تایوان، افزایش 155 درصدی قیمت سهام شرکت توسعه هتل واندا، در پی فروش بخش قابل‌توجهی از هتل‌های زیر مجموعه‌اش، جالب‌توجه بود. همه نماگرهای سهام در اروپا به‌دلیل مباحث مطرح‌شده در نشست G20 و همچنین آمار منتشر شده در مورد صادرات فراتر از انتظار آلمان، مثبت بودند. گروه فناوری اطلاعات بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت. بانک سوئدی آلفا لاوال در پی افزایش رتبه اعتباری‌اش از سوی بانک مریل لینچ امریکا، با صعود سه درصدی مواجه شد. در امریکا بازگشت مجدد گروه فناوری اطلاعات، به‌ویژه سهام شرکت آمازون به روند صعودی، موجب شد شاخص‌های نزدک و S&P500 در اعدادی بالاتر از روز قبل بسته شوند. این درحالی است که شاخص داوجونز متأثر از کاهش ارزش شرکت وال مارت، در ناحیه منفی به‌کار خود پایان داد.

سه‌شنبه: کاهش ارزش ین در مقابل دلار امریکا به پایین‌ترین حد در چهارماهه گذشته و افزایش اختلاف سود (spread) بین اوراق منتشر شده دولت امریکا و اوراق منتشر شده دولت ژاپن، موجب شد تا بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا به روند رشدی جلسه معاملاتی قبل ادامه دهند. در این روز شاخص بورس هنگ‌کنگ با 1/48 درصد رشد بهترین، و شاخص بورس شانگهای با 0/29 درصد نزول بدترین عملکرد را داشتند. در قاره اروپا بر خلاف آسیا شاخص‌ها در سرازیری نزول قرار گرفتند. سرمایه‌گذاران به برآورد سوددهی صنایع و شرکت‌ها و همچینین نوسانات قیمت نفت، واکنش نشان دادند. اگرچه بیشتر گروه‌ها امروز سرخ پوش بودند، اما عملکرد گروه صنایع‌غذایی و نوشیدنی از سایر گروه‌ها بدتر بود. معاملات سهام امریکا، تحت‌تأثیر کشف ارتباطات ایمیلی پسر ترامپ با یک وکیل روسی قرار گرفت به‌گونه‌ای که شاخص S&P500 منفی، نزدک مثبت و داوجونز بدون تغییر به‌کار خود پایان دادند. همچنین تقاضا برای اوراق خزانه نیز به‌شدت کاهش یافت.

چهارشنبه: بیشتر شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی، تحت‌تأثیر انتظار سرمایه‌گذاران برای سخنان ژانت یلن، رییس فدرال رزرو قبل از نشست این نهاد، با کاهش همراه شدند. شاخص بورس استرالیا زیر سایه کاهش ارزش شرکت‌های گروه تأمین مالی و سلامت با 0/96 درصد کاهش، منفی‌ترین شاخص در میان سایر شاخص‌ها بود. در واکنش به سخنان ژانت یلن، رییس فدرال رزرو، بازارهای اروپایی با جهش قیمتی قابل‌توجهی همراه شدند. در بین گروه‌ها، گروه نفت و گاز با 1/47 درصد و در بین شاخص‌ها، شاخص CAC در بورس پاریس با 1/59 درصد بیشترین رشد را داشتند. اظهارات رییس فدرال رزرو درخصوص کاهش پرتفوی 4/5 تریلیون دلاری این نهاد و افزایش تدریجی نرخ بهره موجب شد تا شاخص‌های سه‌گانه امریکا نیز با رشد و اوراق بدهی دولتی این کشور با کاهش قابل‌توجهی همراه شوند. در این روز شاخص داوجونز، رکورد قبلی خود را پشت سر گذاشت و شاخص نزدک هم با 1/10 درصد صعود بهترین عملکرد را داشت.

پنج شنبه: بازارهای آسیایی هر چند با تأخیر، به مواضع روز گذشته رییس فدرال رزرو واکنش نشان دادند اما، نماگرهای بازارهای سهام در شرق آسیا روند صعودی را پشت سر گذاشتند. انتشار آمار امیدوارکننده از تجارت چین نیز از دیگر دلایل مثبت شدن بازارهای آسیایی بود. اعلام بانک مرکزی کره‌جنوبی در مورد عدم‌تغییر نرخ بهره این کشور از 1/25 درصد موجب شد تا شاخص KOSPI در بورس سئول رکورد جدیدی را به ثبت برساند. در بازارهای اروپایی نیز نماگرهای بازار سهام ارقامی بالاتر از روز قبل خود را به‌ثبت رساندند. گروه ارتباطات به‌دلیل تحولات این صنعت در کشورهای انگلیس و فرانسه، بهترین عملکرد را داشت. بیشترین رشد در جلسه معاملاتی این روز از آن شاخص IBEX اسپانیا با 0/93 درصد رشد بود. شاخص‌های سه‌گانه امریکا نیز روندی افزایشی را طی کردند. شاخص نزدک در سایه رشد 2/9 درصدی قیمت سهام شرکت اسنپ، رشد بیشتری از دو شاخص دیگر داشت. افزایش قیمت سهام شرکت تارگت بیشترین تأثیر را بر شاخص 500S&P و شرکت‌های گلدمن ساچ، وال مارت و اپل، مؤثرترین نقش را در صعود شاخص داوجونز داشتند.

جمعه: درآستانه فصل اعلام پیش‌بینی شرکت‌ها و به‌دلیل افزایش قیمت نفت، بازارهای آسیایی روندی صعودی را پشت سر گذاشتند. این درحالی است که اوراق قرضه به سیر نزولی خود ادامه داد. در میان شرکت‌ها نیز افزایش 3/36 درصدی شرکت هیوندای و 1/08 درصدی کیاموتور قابل‌توجه بود. اما در اروپا، شاخص‌ها علی‌رغم اینکه در ساعات اولیه معاملات مثبت بودند؛ در ادامه و با آغاز معاملات در امریکا، در اعدادی پایین‌تر از روز قبل بسته شدند. انتشار گزارش مالی برخی از شرکت‌ها به‌ویژه بانک‌ها درایالات متحده و دیدار رؤسای جمهور فرانسه و امریکا، از عوامل مؤثر بر معاملات این روز بازارهای اروپایی بود. بازارهای وال استریت نیز هفته قبل را با ثبت رکوردهای جدید به پایان بردند. در این روز بیشترین صعود به شاخص نزدک با 0/61 درصد اختصاص داشت. گروه فناوری اطلاعات نیز بهترین عملکرد را از خود برجای گذاشت. اعلام عملکرد بهتر از انتظار سه‌ماهه دوم بانک‌های جی‌پی‌مورگان، سی‌تی‌گروپ و ولس فارگو، از مهم‌ترین وقایع روز معاملاتی جاری در بازار‌های امریکا به‌شمار می‌رود.74-474-3

دوشنبه: سقوط ارزش در یک هفته گذشته به‌ویژه سقوط روز جمعه به کف قیمتی چهارماهه، موجب شد تا قیمت این فلز ارزشمند برای سفته‌بازان جذابیت پیدا کند. این موضوع موجب افزایش نسبی تقاضا شده و قیمت ها با یک رشد نامحسوس همراه شد. در این روز هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0/16 سنت افزایش به 1214/36 دلار رسید.

سه شنبه: علی‌رغم افزایش ارزش دلار به‌دلیل احتمال تغییرات در نرخ بهره امریکا و تحت فشار قرارگرفتن طلا، قیمت این فلز ارزشمند با مقاومت نشان دادن در برابر این فشارها، 0/28 درصد رشد داشت و در قیمت 1217/72 ریال برای هر اونس معامله شد.

چهارشنبه: طلا برای سومین روز به‌دلیل کاهش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها، افزایش یافت. معاملات این روز با تردیدات سرمایه‌گذاران و انتظار برای شنیدن موضع‌گیری‌های ژانت یلن، رییس فدرال رزرو در برابر کنگره همراه بود. هر اونس طلا برای تحویل فوری 0/23 درصد افزایش یافت و به 1219/10 رسید. این نوسان بزرگترین افزایش از ۲۳ ژوئن به این طرف بود.

پنج‌شنبه: بدبینی‌ها نسبت به روند کوتاه‌مدت طلا موجب شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران که در آغاز هفته به نیت نوسان‌گیری، طلا خریده بودند، با شناسایی سود موضع فروش بگیرند. این موضع موجب شد تا قیمت طلا پس از سه روز افزایش، با 0/24 درصد کاهش به 1217/58 دلار به ازای هر انس بازگردد.

جمعه: قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی در پایان مبادلات روز جمعه با بیشترین افزایش روزانه در پنج‌هفته اخیر روبرو شد تا برای نخستین بار از اوایل ژوئن با رشد هفتگی همراه شود. علت اصلی این مساله انتشار آمارهای ناامیدکننده اقتصادی در امریکا بوده است. در این روز طلا با حدود 10 دلار افزایش به معاملات خود در 1228/7 دلار پایان داد.

74-7

74-8دوشنبه: نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 0/38 درصد افزایش، به 4/44 دلار در هر بشکه رسید. بهای نفت برنت دریای شمال نیز با 0/36 درصد افزایش، در 46/88 دلار در هر بشکه بسته شد. به گفته معامله‌گران، افزایش قیمت‌های نفت تا حدودی تحت‌‌تأثیر انتظارات برای تقاضای بالاتر در هفته‌های آتی بوده است. اوپک به‌همراه سایر تولیدکنندگان شامل روسیه در راستای توافقی که از ژانویه سال میلادی جاری آغاز شده و تا مارس 2018 ادامه خواهد یافت، موافقت کرده‌اند تولیدشان را حدود 1/8 میلیون بشکه در روز کاهش دهند. با این‌همه رشد بیش از 10 درصدی تولید آمریکا از اواسط سال 2016 و همچنین افزایش تولید نیجریه و لیبی، تلاش‌های مذکور برای حذف مازاد عرضه به بازار را تضعیف کرده است.

سه‌شنبه: انتشار گزارش ماهانه “دورنمای انرژی کوتاه‌مدت” اداره اطلاعات انرژی امریکا، که در آن تولید نفت این کشور برای سال 2018 نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی کمتر در نظر گرفته شد موجب شد قیمت نفت در معاملات بازار جهانی با افزایش رو به‌رو شود. نفت برنت با 1/37 درصد صعود، 47/52 دلار در هر بشکه معامله شد. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با 1/44 درصد افزایش، به 45/04 دلار در هر بشکه رسید.

چهارشنبه: موسسه امریکن پترولیوم اعلام کرد ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به هفت ژوییه، به میزان 8/1 میلیون بشکه کاهش یافت و به 495/6 میلیون بشکه رسید که منعکس‌کننده کاهش تدریجی سطح بالای ذخایر است. عبور ذخایر امریکا از سطح 500 میلیون بشکه موجب شد تا قیمت نفت به روند صعودی خود ادامه دهد. در این روز نفت برنت دریای شمال در 74/47 دلار در هر بشکه معامله شد که 0/46 درصد نسبت به قیمتهای روز پیشین افزایش را نشان می دهد. نفت وست تگزاس نیز رشد یک درصدی را تجربه کرد و در 45/49 دلار بسته شد.

پنج‌شنبه: قیمت نفت همچنان به روند صعودی خود ادامه داد. اعلام ظهور نشانه‌هایی از افزایش تقاضای چین اصلی‌ترین بهانه افزایش قیمت طلای سیاه بود. نفت برنت 1/01 درصد کاهش یافت و به 48/91 دلار در هر بشکه رسید. نفت سبک آمریکا با تنزل 1/3 درصدی، 48/17 دلار در هر بشکه معامله شد.

جمعه: قیمت نفت روز جمعه نیز افزایش یافت، تا یک هفته سراسر صعودی را پشت بگذارد. اما با توجه به تداوم وضعیت مازاد عرضه در بازار، معاملات همچنان پرنوسان بود. قیمت هر دو نفت پایه در پایان معاملات روز جمعه حدود یک درصد افزایش یافت. بدین ترتیب نفت برنت به 48 دلار و 91 سنت و نفت وست تگزاس امریکا 46 دلار و 54 سنت رسید. تولیدکنندگان امریکایی در هفته گذشته تنها دو سکوی نفتی را اضافه کرده اند. با این حال، میزان ذخایر نفتی همچنان بالاتر از متوسط پنج سال گذشته است و قیمت نفت بیش از 15 درصد کمتر از بالاترین رقم‌های به‌ثبت رسیده در سال 2017 است. افزایش تولید نیجریه و لیبی، دو کشور معاف از توافق کاهش تولید موجب شده تا تلاش‌های اوپک و سایر تولیدکنندگان برای کاهش تولید کمرنگ شود. بر اساس آمارهای آژانس بین‌المللی انرژی، تبعیت اوپک از توافق کاهش تولید در ماه ژوئن به 78 درصد کاهش یافته است. لذا علی‌رغم افزایش قیمت حدود پنج درصدی در هفته جاری، پیش‌بینی‌ها برای قیمت جهانی نفت همچنان بدبینانه است.

74-9
دانلود نسخۀ PDF