امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۲۰ تا ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۶ – شماره ۸۳


اعلام نرخ بیکاری ایالات متحده در ماه آگوست، انتظارات را برای تغییر در نرخ‌بهره این کشور بالا برد و موجبات تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها را فراهم نمود. از سوی دیگر اتفاقات سیاسی، اقتصادی و طبیعی باعث شد روند صعودی طلا و فلزات جهانی متوقف شده ولی بازارهای نفت و سهام در مدار صعود قرار گیرند.

دوشنبه: معاملات سهام در منطقه شرق آسیا در نخستین روز هفته با صعود چشمگیر شاخص‌ها همراه بود که افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای یکی از مهم‌ترین دلایل این صعود به‌شمار می‌رود. شاخص نیکی در بورس توکیو با 1/41 درصد، سرآمد شاخص‌های این منطقه بود. در اروپا نیز شاخص‌های بازار با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو شدند. شاخص DAX در بورس فرانکفورت با 1/04 درصد رشد، صعودی‌ترین شاخص بود. اگر چه تمامی گروه‌ها در اعداد مثبت به‌کار خود پایان دادند، اما گروه بیمه با 2/15 درصد بیشترین رشد را به‌نام خود ثبت کرد. خفیف‌تر شدن طوفان هوریکن ایرما و خسارات ناشی از آن نسبت به پیش‌بینی‌ها موجب شد شاخص‌ها در وال‌استریت نیز روند صعودی بگیرند. شاخص داوجونز با صعود 1/25 درصدی، بار دیگر از مرز 22 هزار واحد گذشت و گروه‌های گردشگری و بیمه بیشترین رشد را به‌خود اختصاص دادند.

سه‌شنبه: ادامه رشد دلار به‌دلیل طوفان فلوریدا و همچنین کاهش تنش در شبه‌جزیره کره موجب شد بازارهای سهام در شرق آسیا به روند صعودی روز گذشته خود ادامه دهند. در معاملات این روز شاخص نیکی در بورس ژاپن با 1/18 درصد، همچون روز گذشته بیشترین رشد را به‌نام خود ثبت کرد که شرکت هوندا با افزایش ارزش سهام 2/21 درصدی، بیشترین نقش را در این صعود ایفا کرد. در اروپا نیز اغلب شاخص‌ها به مسیر رو به رشد خود ادامه دادند که شاخص CAC در بورس پاریس با 0/62 درصد رشد سرآمد سایر شاخص‌ها بود و گروه‌های بانکداری و خدمات تأمین‌مالی نیز هر یک با رشد بیش از 1 درصدی، بهترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشتند. به‌گونه‌ای که دوئیچه‌بانک و کامرژبانک در آلمان و بی‌پی‌ام در ایتالیا هر یک با 2/5 درصد رشد، سرآمد شرکت‌ها بودند. شاخص‌ها در وال‌استریت نیز همچون اروپا و آسیا روزی سبز رنگ را پشت‌سر گذاشتند که فروکش کردن ریسک‌های سیاسی اصلی‌ترین دلیل این رشد عنوان شده است. در معاملات این روز شاخص‌های S&P500 و نزدک هر یک با 0/34 درصد، بیشترین رشد را داشتند.

چهارشنبه: معاملات سهام در بازارهای آسیایی برای برخی شاخص‌های این منطقه با رشد و برای برخی با نزول همراه بود. شاخص نیکی ژاپن با 0/45 درصد رشد همچون روزهای گذشته به‌لطف عملکرد مطلوب گروه‌های خودروسازی، بانکداری و فناوری اطلاعات، بهترین عملکرد را در بین سایر شاخص‌ها از خود برجای گذاشت. ادامه افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه از دیگر تحولات اقتصادی منطقه بود. در اروپا اغلب نماگرهای بازارهای سهام با رشد همراه بودند. شاخص IBEX در بورس مادرید با 0/34 درصد رشد بیشترین رشد را داشت. در معاملات این روز همچنین گروه منابع معدنی به‌دلیل کاهش قیمت جهانی فلزات با افت 1/75 درصدی مواجه شد. به‌گونه‌ای که شرکت‌های شاخص این گروه همچون بی‌اچ‌پی و انجلو‌امریکن سقوط بیش از 2 درصدی قیمت را تجربه کردند. شاخص‌های سه‌گانه سهام در وال‌استریت نیز جلسه معاملاتی روز جاری خود را با اعدادی بالاتر از روز گذشته به‌پایان بردند. در معاملات این روز داوجونز با 0/18 درصد رشد سرآمد دیگر شاخص‌ها، گروه فناوری اطلاعات ضعیف‌ترین و گروه نفت و انرژی بهترین عملکرد را از خود برجای گذاشتند.

پنج‌شنبه: اعلام اطلاعات اقتصادی پایین‌تر از حد انتظار در مورد چین موجب شد اغلب شاخص‌های بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا جلسه معاملاتی روز جاری خود را با سقوط پشت سر بگذارند. در معاملات این روز طبق معمول، بورس استرالیا برعکس سایر بورس‌ها به اطلاعات اقتصاد چین واکنش نشان داد و با 0/74 درصد رشد، تنها شاخص صعودی بود. اکثر بازارهای اروپایی نیز در پایان جلسه معاملاتی روز جاری با نزول همراه شدند که تصمیم بانک مرکزی انگلیس مبنی بر عدم‌تغییر نرخ ‌بهره این کشور، اصلی‌ترین دلیل این افت به‌شمار می‌رود. به‌همین دلیل شاخص FTSE در بورس لندن با 1/14 درصد بیشترین کاهش را به‌خود اختصاص داد. در معاملات این روز گروه نفت و گاز، بهترین عملکرد و گروه منابع معدنی، همچون روز گذشته ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند. اعلام بیش از انتظار تورم امریکا برای ماه آگوست و بالا رفتن احتمال تغییر در سیاست‌های پولی این کشور توسط فدرال رزرو، موجب شد ارزش سهام بسیاری از شرکت‌ها در وال‌استریت با افت مواجه شود. در معاملات این روز شاخص نزدک با 0/48 درصد کاهش، ضعیف‌ترین عملکرد را درمیان شرکت‌ها از خود برجای گذاشت.

جمعه: معاملات بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا تحت‌تأثیر آزمایش موشکی کره‌شمالی قرار داشت. از سوی دیگر به‌دلیل اعلام آمار بیکاری در امریکا ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای افزایش یافت. برآیند تأثیر این دو عامل موجب شد برخی شاخص‌ها مثبت و برخی دیگر منفی باشند؛ به‌گونه‌ای که شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/52 درصد صعودی‌ترین شاخص و ASX200 در بورس استرالیا نزولی‌ترین شاخص بودند. تحولات شبه‌جزیره کره، شاخص‌های اروپایی را  نیز در مدار نزول قرار داد؛ هرچند این هفته، بهترین هفته معاملاتی از ماه جولای تاکنون برای این بورس‌ها به‌شمار می‌رود. در این روز شاخص FTSE در بورس لندن همچون روز گذشته متأثر از عدم‌تغییر در نرخ‌بهره انگلیس، با کاهش 1/1 درصدی، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت که گروه بانکداری بیشترین نقش را در این سقوط به‌نام خود ثبت کرد. بازارهای سهام در وال‌استریت آخرین روز هفته را در مدار صعود پشت سر گذاشتند و صعودی‌ترین هفته را از دسامبر تاکنون داشتند. در این روز شاخص نزدک با 0/3 درصد افزایش صعودی‌ترین شاخص بود. همچنین گروه‌های فناوری اطلاعات و تأمین‌مالی بیشترین رشد را به خود اختصاص دادند.83-483-3

دوشنبه: امروز در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا با 1/21 کاهش نسبت به قیمت پایانی هفته گذشته در 1.327/54 دلار دادوستد شد. به‌عقیده تحلیل‌گران فروکش کردن تنش‌ها بین امریکا و کره‌شمالی، افزایش نسبی ارزش دلار از مهم‌ترین دلایل این سقوط به‌حساب می‌رود.

سه‌شنبه: کاهش شدید قیمت طلا خرید این دارایی را برای بسیاری از سرمایه‌گذاران جذاب کرد. به‌همین دلیل تقاضا برای فلز زرد افزایش یافت. در این روز هر اونس طلا با رشد 0/32 درصدی به قیمت 1.331/81 دلار معامله شد. 

چهارشنبه: هرچند بعد از درخواست دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا برای اتخاذ اقدامات سرسختانه‌تر علیه کره‌شمالی، تقاضا برای سرمایه‌گذاری امن در بازار طلا رشد داشته، اما هم‌زمان با تقویت شاخص‌ها در بازارهای بورس، قیمت طلا امروز اندکی کاهش یافت. در معاملات این روز قیمت هر اونس طلا با 0/71 درصد کاهش به 1.322/37 دلار رسید.

پنج‌شنبه: انتشار آمار بیکاری در امریکا موجب شد تا بسیاری از سرمایه‌گذاران در پیش‌بینی خود مبنی بر عدم‌تغییر در نرخ بهره امریکا توسط فدرال رزرو تجدید نظر کنند. این موضوع موجب شد تا قیمت طلا که در سرازیری سقوط قرار گرفته است با افزایش با 0/56 درصد 1.329/54 دلار معامله شود.

جمعه: در بازارهای جهانی قیمت هر اونس طلا بدون ‌توجه به خبر آزمایش موشکی کره‌شمالی با 0/72 درصد کاهش به قیمت 1.320/118 دلار معامله شد. در این روز قیمت طلا به کمترین میزان در دو هفته گذشته رسید که بیشتر متأثر از کاهش تنش‌های منطقه‌ای بود. 

83-7

83-8دوشنبه: خبر مذاکرات وزیر نفت عربستان با همتایان ونزوئلایی و قزاقستانی خود در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به اینکه تقاضا برای انرژی پس از وقوع توفان ایرما و پیامدهای آن لطمه ببیند، از فشارهای منفی بر قیمت‌های نفت کاست. در این روز نفت برنت دریای شمال با کاهش نامحسوس 0/11 درصدی مواجه شد و 53/84 دلار فروش رفت. نفت وست تگزاس امریکا نیز 1/24 درصد رشد داشت و در 4848.07/07 دلار تثبیت شد.

سه‌شنبه: تقاضای نفت در امریکا به‌دلیل طوفان به آن اندازه که انتظار می‌رفت کاهش نیافت و موتیوا، بزرگ‌ترین پالایشگاه امریکا که بیش از دو هفته به‌دلیل توفان سنگین هاروی بسته بود، بار دیگر کار خود را از سر گرفت. قیمت هر بشکه نفت خام امریکا با 0/33 درصد افزایش به رقم 48/23 دلار رسید. قیمت نفت برنت نیز با 0/8 درصد رشد، عدد 54/27 دلار را تجربه کرد.

چهارشنبه: درحالی‌که انتشار گزارش‌هایی از افزایش میان ذخایر نفت خام در امریکا و پیش‌بینی اوپک مبنی بر افزایش میزان تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی، سیگنال‌های متناقضی به بازار ارسال کرده، قیمت نفت در این روز نیز با افت و خیز و نوسان همراه بود. قیمت نفت خام امریکا با رشدی معادل 2/22 درصد در 49/03 دلار معامله شد. قیمت نفت نیز با 0/56 درصد صعود 55/16 دلار فروخته شد که بالاترین قیمت از 13 آوریل تا این تاریخ به‌شمار می‌رود.

پنج‌‌شنبه: با سرعت گرفتن پاک‌سازی پس از تندبادها و با پیداشدن چشم‌انداز با ثبات‌تری برای تقاضا، قیمت نفت امروز افزایش یافت. نفت برنت در مسیر ثبت سومین هفته افزایشی قرار گرفته است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 15 سنت معادل 0/27 درصد افزایش به رقم  55/62 دلار فروخته شد. هر بشکه نفت خام آمریکا با هفت سنت افزایش 49/96 دلار فروخته شد. این نوع نفت روز گذشته توانسته بود اندکی بالای 50 دلار بماند و بالاترین قیمت چهارماهه گذشته را ثبت کند اما در نهایت با 49/89 دلار بالاترین قیمت از 31 جولای، روز را به‌پایان برد. با شروع دوباره فعالیت پالایشگاه‌ها پس از تندباد هاروی و بروز نشانه‌هایی از تقویت تقاضا، قیمت نفت خام امریکا در مسیر افزایش حدود 5 درصدی در هفته گذشته قرار گرفته است.

جمعه: قیمت نفت در معاملات این روز، با پیش‌بینی تقاضای جهانی بهتر برای نفت خام که توسط سازمان ‌بین‌المللی انرژی ارائه شد، تقویت شد. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که مازاد عرضه جهانی نفت به‌لطف تقاضای قوی در اروپا و امریکا و همچنین کاهش تولید کشورهای عضو و غیرعضو اوپک درحال کاهش است. پس از این گزارش قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات با 0/27 درصد رشد به 55/62 دلار رسید. قیمت نفت برنت برای سومین هفته متوالی رشد داشت و افزایشی بیش از 3/1 درصدی را تجربه کرد که بالاترین درصد صعود هفتگی از پایان ماه جولای تاکنون است. قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمدییت امریکا در پایان معاملات دیروز بدون تغییر در رقم 49/89 دلار باقی ماند. قیمت نفت خام امریکا رشد هفتگی حدود 5 درصدی را تجربه کرد که بالاترین رشد هفتگی در طی حدود دوماهه گذشته بود.

83-9
دانلود نسخۀ PDF