امروز : چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۳ تا ۹ مهر ماه ۱۳۹۶ – شماره ۸۵


احتمال افزایش نرخ بهره امریکا برای سومین بار در سال جاری، افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها را در پی داشته و موجب تداوم در روند کاهشی بهای طلای جهانی شده است. از سوی دیگر احتمال محدودیت در عرضه نفت خام به‌دلیل همه‌پرسی در اقلیم کردستان باعث شد طلای سیاه همچنان در بالاترین سطح قیمتی در دو سال گذشته معامله شود.

دوشنبه: اغلب بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا در نخستین روز هفته با نزول همراه شدند. در میان بازارهای عمده، شاخص نیکی ژاپن به ‌لطف صعود گروه مسکن و خودروسازی از معدود شاخص‌های مثبت بود. برگزاری انتخابات در نیوزیلند و کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه از مهم‌‌ترین عوامل تأثیرگذار بر معاملات امروز سرمایه‌گذاران در این ناحیه بود.

در اروپا، واکنش شاخص بازار سهام در کشورهای مختلف به تحولات اقتصادی سیاسی متفاوت بود، به‌گونه‌ای که برخی شاخص‌ها مثبت و برخی دیگر منفی بسته شدند. در پایان معاملات این روز شاخص IBEX در کشور اسپانیا، در میان شاخص‌ها و گروه بانکداری در میان گروه‌ها، بدترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند. در این قاره نیز انتخابات در آلمان و کاهش ارزش یورو از مهم‌ترین تحولات مؤثر بر بازار بود.

سقوط قیمت سهام شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات، یکی از منفی‌ترین روزها در هفته‌های اخیر را در وال‌استریت رقم زد و شاخص نزدک با 0/88 درصد تنزل، ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد. در معاملات این روز کاهش 4/5 درصدی قیمت سهام فیس‌بوک جالب‌توجه بود. در گروه انرژی نیز قیمت بسیاری از شرکت‌ها نظیر اکسون‌موبیل با ریزش مواجه شد.

سه‌شنبه: در پی تشدید مجدد تنش‌ها بین امریکا و کره‌شمالی، تقاضا برای دارایی‌های امن، نظیر ین ژاپن و طلا افزایش یافته و اغلب بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا با افت همراه شدند. شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/33 درصد افت، بیشترین تأثیر را از این تنش‌ها پذیرفت. گروه فناوری اطلاعات نیز به تبعیت از معاملات دیروز وال‌استریت، بدترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد.

در بازارهای اروپا شاخص‌های عمده بازار سهام با تغییر نه‌چندان محسوس نسبت به روز قبل به‌کار خود پایان دادند. افزایش ریسک‌های جهانی باعث شد گرایش سرمایه‌گذاران نسبت به بازارهای سهام کاهش یابد. گروه بهداشت و سلامت با 0/3 درصد کاهش، یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در میان گروه‌ها داشت.

در وال‌استریت، گروه فناوری اطلاعات با رشد 0/4 درصدی بخشی از ریزش قیمتی روز قبل خود را جبران کرد. در پایان معاملات این روز شاخص‌های نزدک و S&P500 با رشد مواجه شدند. اما شاخص داوجونز برای چهارمین روز پیاپی منفی بود؛ امری که از ماه ژوئن تاکنون بی‌سابقه بوده است. در این روز همچنین اوراق قرضه دو ساله امریکا با 1/4 درصد رشد همراه شد؛ موضوعی که از نوامبر 2008 تاکنون سابقه نداشته است.

چهارشنبه: تأثیر تحولات اقتصادی و سیاسی روی برخی شاخص‌های بازارهای آسیایی مثبت و بر بعضی دیگر منفی بود. سخنرانی روز گذشته رییس فدرال‌رزرو امریکا، تحولات شبه‌جزیره کره، افزایش ارزش دلار و کاهش ارزش یورو از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر معاملات بازارهای منطقه شرق آسیا بود.

در اروپا شاخص‌های بازار سهام روزی صعودی را پشت سر گذاشتند. شاخص بورس مادرید با 1/76 درصد بیشترین رشد را در میان شاخص‌ها به‌نام خود ثبت کرد. افزایش 4 درصدی قیمت سهام شرکت آلستوم به‌دلیل مسائل مربوط به ادغام این شرکت، از مهم‌ترین رویدادهای این روز در بازار سهام در اروپا بود.

در وال‌استریت، شاخص داوجونز به‌لطف صعود قیمت سهام گروه بانکداری، به روند نزول چهار روزه خود پایان داد. در معاملات این روز بیشترین رشد از آن نزدک با 1/15 درصد بود. همچنین گروه‌های بانکداری، فناوری اطلاعات و تأمین مالی رشدی‌ترین گروه‌ها بودند که پر‌رنگ شدن مسائل مربوط به بازنگری در قوانین مالیاتی امریکا از مهم‌ترین دلیل صعود شاخص‌ها در این روز به‌شمار می‌رود.

پنج‌شنبه: در پایان معاملات بازارهای سهام منطقه شرق آسیا، همچون روز گذشته برخی شاخص‌ها مثبت و برخی منفی بسته شدند. در این روز شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/48درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. تداوم روند افزایش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای و همچنین تصمیم عدم‌تغییر در نرخ‌بهره چند کشور نظیر تایلند و نیوزیلند، از دیگر تحولات اقتصادی با‌اهمیت در منطقه بود.

شاخص‌های بازارهای سهام در قاره اروپا با رشد مواجه شدند. شاخص DAX در بورس فرانکفورت با 0/52 درصد بیشترین رشد را به‌نام خود ثبت کرد. این درحالی است که بسیاری از معامله‌گران منتظر انتشار آمار مربوط به تورم این قاره در روز جمعه هستند. خرید 49 درصد از سهام یکی از شرکت‌های زیرمجموعه ایتالین ایرلاین توسط شرکت قطر ایرویز، از مهم‌ترین خبرهای این روز بازار سهام در بازارهای اروپایی بود.

اخبار مربوط به بازنگری در قوانین مالیاتی امریکا باعث تداوم رشد شاخص‌ها در این کشور شده است. در پایان معاملات این روز شاخص داوجونز با 0/18 درصد رشد، سرآمد دیگر شاخص‌ها بود. افزایش بیش از 2 درصدی قیمت سهام شرکت مک‌دونالد و کاهش ارزش بازار شرکت‌های گروه  فناوری اطلاعات از اهم تحولات، در میان شرکت‌ها در معاملات این روز بود.

جمعه: اکثر شاخص‌های آسیایی، سه‌ماهه سوم سال را با صعود به‌پایان بردند. شاخص KOSPI در بورس کره‌جنوبی با 0/9 درصد افزایش رشدی‌ترین شاخص بود. گروه خودروسازی بیشترین تأثیر را در این رشد، به خود اختصاص داد. به‌گونه‌ای که شرکت‌های کیاموتور و هیوندای موتور به ترتیب رشدهای 2/39 و 2/59 درصد صعود را تجربه کردند.

در بازارهای سهام اروپایی نیز، آخرین روز سپتامبر با جهش شاخص‌ها همراه شد. شاخص DAX در بورس فرانکفورت در میان شاخص‌ها و گروه لوازم خانگی و منابع معدنی در میان گروه‌ها، بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند. اعلام آمار اقتصادی و تجاری سه‌ماهه سوم اتحادیه و کشورهای مختلف در هفته آینده مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر بازارهای اروپایی خواهد بود.

شاخص‌های بورس امریکا نیز همچون آسیا و اروپا با رشد قابل‌توجهی همراه بودند. در معاملات این روز شاخص نزدک در سایه رشد گروه فناوری اطلاعات با افزایش 0/66 درصدی، صعودی‌ترین شاخص بود. در ماه سپتامبر شاخص‌های داوجونز و S&P500 هر کدام حدود 2 درصد و شاخص نزدک با 1 درصد رشد مواجه شدند.

 85.485.3

دوشنبه: طلا تحت‌تأثیر تقاضا برای دارایی مطمئن در بحبوحه تنش‌های فزاینده پیرامون کره‌شمالی و کاهش ارزش دلار، ریزش چشم‌گیر معاملات سهام و ریسک‌گریزی فزاینده سرمایه‌گذاران موجب افزایش 1/04 درصدی قیمت طلا و رسیدن آن به 1310/78 دلار شد.

سه‌شنبه: در پی اعلام نتایج انتخابات آلمان و پیروزی ضعیف‌تر از حد انتظار مرکل، نرخ برابری یورو نسبت به دلار در بازار جهانی به کف یک‌ماهه خود سقوط کرد. این موضوع موجب شد قیمت طلا که روز گذشته با رشد مواجه شده بود، مجددا ریزش کند.

چهارشنبه: سخنرانی سه‌شنبه شب جنت یلن، رییس بانک مرکزی امریکا احتمال افزایش نرخ بهره برای سومین بار متوالی در سال ۲۰۱۷ میلادی را بالا برد و ارزش دلار در مقابل سایر ارزها را بیش از پیش افزایش داد. در این روز اونس جهانی 0/87 درصد کاهش یافت و به 1282/87دلار رسید.

پنج‌شنبه: ادامه نگرانی‌ها از تنش بر سر موضوع کره‌شمالی باعث شد تا سرمایه‌گذاران مباحثی همچون احتمال افزایش نرخ بهره امریکا و همچنین بازنگری در قوانین مالیاتی این کشور را به فراموشی سپرده به دارایی‌های امن نظیر طلا پناه برند. در این روز بهای طلا با رشد 0/35درصدی مواجه شد و به 1287/3دلار به ازای هر اونس رسید.

جمعه: علی‌رغم افزایش نسبی در بهای طلا در روز گذشته، قیمت فلز زرد در آخرین روز کاری هفته به روند کاهشی خود ادامه داد. و به کمتر از 1280 دلار تنزل کرد که این پایین‌ترین قیمت از 25 اوت به‌شمار می‌رود. بهای معاملات این بازار در سپتامبر 2/8 درصد کاهش داشت که بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از ابتدای سال 2017 تاکنون و بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از نوامبر سال گذشته است. با این همه طلا در سه‌ماهه سوم سال میلادی جاری حدود 5/3 درصد رشد قیمت داشته است.

 

85.5دوشنبه: در پی تهدید ترکیه به بستن مسیر صادرات نفت خام از منطقه کردستان عراق، نگرانی‌ها درخصوص کمبود عرضه افزایش یافت و موجب جهش قیمت طلای سیاه شد. در معاملات این روز قیمت بهای نفت برنت و وست‌تگزاس به ترتیب با 3/8 و 3/08دلار افزایش به ترتیب به 59/02 و 52/22 دلاررسید که بالاترین سطح قیمتی در دوسال گذشته به‌شمار می‌رود. شایان ذکر است درحال حاضر از منطقه کردستان و شمال عراق روزانه بین 500 تا 550 هزار بشکه نفت صادر می‌شود.

سه‌شنبه: قیمت نفت به‌دلیل تقویت ارزش دلار تحت فشار قرار گرفت، اما باتوجه به اینکه تولیدکنندگان حاضر در نشست وین، گفته‌اند که بازار در مسیر حرکت به سمت توازن مجدد قرار دارد، افت قیمت‌ها ناچیز بود. در معاملات این روز بهای نفت برنت دریای شمال با 0/98 درصد افزایش 58/44دلار معامله شد. نفت وست تگزاس امریکا نیز با 0/65 درصد افت 51/88دلار فروش رفت.

چهارشنبه: پس از آن که آمارها نشان داد که میزان ذخایر نفت خام امریکا به شکل غیرمنتظره‌ای کاهش یافته، و پالایشگاه‌های این کشور تولید خود را افزایش داده اند، قیمت نفت وست تگزاس 5/0 درصد افزایش یافت و در ایستگاه 52/14 دلار ایستاد. علی‌رغم آن که انتظار می‌رفت میزان ذخایر نفت خام امریکا افزایش یابد، انستیتوی نفت این کشور اعلام کرد، میزان ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته 761 هزار بشکه کاهش یافته و تولید پالایشگاه‌ها افزایش یافته است. این درحالی است که قیمت نفت برنت با کاهش 0/92 درصدی رو به رو و 57/9 دلار قیمت‌گذاری شد.

پنج‌شنبه: در این روز اعلام شد صادرات نفت کردستان عراق پس از همه‌پرسی استقلال این اقلیم متوقف نشده است، این مسئله در کنار سودگیری تاجران نفتی باعث شد قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی افت کند. در این روز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در 5/41 دلار تثبیت شد که 0/85 درصد کاهش نسبت به قیمت‌های روز قبل را نشان می‌دهد. نفت وست تگزاس امریکا قیمت 51/56 دلار را تجربه نمود که 1/11 درصد از قیمت‌های روز قبل پایین‌تر بود.

شایان ذکر است توقف صادرات نفت کردستان عراق می‌توانست افت شدید عرضه را در بازار سبب شود. روز دوشنبه کردستان عراق در یک همه‌پرسی برای مستقل بودن این منطقه از کشور عراق رأی دادند. پس از آن، رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه گفت برای جلوگیری از تشکیل چنین دولت مستقلی احتمالاً مداخله نظامی می‌کند و شاید مسیر صادرات نفت این منطقه را ببندد. لوله‌های صادرات نفت منطقه کردستان عراق از ترکیه می‌گذرد.

جمعه: به دنبال انتشار گزارش‌های جداگانه سازمان بین‌المللی انرژی و همچنین سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که در آن پیش‌بینی‌های خود از میزان تقاضا برای نفت خام به‌خصوص از سوی اروپا و چین در سال آینده را افزایش داده‌اند، قیمت نفت افزایش یافت. اعمال فشارهای بیشتر از سوی دولت‌های منطقه بر اقلیم کردستان نیز از دیگر دلایل این افزایش نسبی است. در این روز نفت برنت و وست‌تگزاس با رشد حدود 0/2 درصدی مواجه شدند.

85.285


دانلود نسخۀ PDF