امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۰ تا ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶ – شماره ۸۶


تداوم در روند افزایش ارزش دلار در مقابل سایر ارزها به‌دلیل آمارهای اعلام شده درخصوص عملکرد اقتصاد امریکا در سه‌ماهه سوم سال، تأثیرگذارترین عامل بر بازارهای جهانی بود. کاهش قیمت نفت، طلا و برخی فلزات جهانی و هم‌چنین افزایش شاخص بازارهای سهام چکیده تحولات بازارهای جهانی است. 

دوشنبه: شاخص‌های بازارهای سهام در شرق آسیا نخستین روز هفته را با صعود آغاز کردند. شاخص KOSPI در بورس کره‌جنوبی با 0/9 درصد بیشترین رشد را تجربه کرد. گروه بانکداری نیز در میان گروه‌ها سرآمد بود. اعلام آمارهای فراتر از انتظار از عملکرد ماه سپتامبر و همچنین افزایش رتبه اعتباری بانک تانکان ژاپن از جمله مهم‌ترین عوامل این صعود به‌شمار می‌رود. 

به‌دنبال اعلام آمار مثبت اقتصادی و تجاری، شاخص‌های سهام در اروپا به روند صعودی خود ادامه دادند. شاخص FTSE در بورس لندن با 9/0 درصد بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد. این درحالی است که شاخص بورس مادرید به‌دلیل همه‌پرسی استقلال در ایالت کاتالونیا و ناآرامی‌های حاصل از آن، 1/21 درصد ریزش داشت.

شاخص‌های سهام در امریکا نیز بدون توجه به وقایع مرگبار لاس وگاس، در آغازین روز کاری ماه اکتبر با صعودی چشم‌گیر حدنصاب‌های جدیدی به ثبت رساندند. در معاملات این روز شاخص داوجونز با 0/68 درصد بیشترین رشد را داشت و گروه‌های بهداشت و درمان و خدمات تأمین مالی بهترین عملکرد را داشتند.

سه‌شنبه: به‌دنبال جهش روز گذشته شاخص‌های بازار سهام در امریکا، شاخص‌های آسیایی نیز با جهش همراه شدند و شاخص بورس در کشورهای ژاپن و هنگ‌کنگ پیشتاز سایر شاخص‌ها بودند. در این میان شاخص ASX200 در بورس استرالیا با کاهش همراه بود که دلیل عمده آن عدم تغییر نرخ‌بهره از 1/5 درصد از سوی فدرال رزرو امریکا این کشور می‌باشد.

برآیند معاملات این روز بازارهای سهام در قاره اروپا نیز، صعودی بود. گروه خرده‌فروشی با رشد بیش از 1 درصدی مهم‌ترین نقش را در این صعود ایفا کرد. این درحالی است که شاخص بورس اسپانیا هم‌چنان به‌دلیل احتمال اعلام استقلال ایالت کاتالونیا درحال سقوط است. در این روز همچنین معاملات در بورس آلمان به‌خاطر تعطیلات ملی این کشور متوقف بود.

در امریکا شاخص‌های سه‌گانه همچنان به روند صعودی خود ادامه دادند و شاخص داوجونز به‌لطف افزایش قیمت سهام شرکت 3M، با رشد 0/37 درصدی سرآمد سایر شاخص‌ها بود. کاهش ارزش اوراق‌قرضه دو و 10 ساله و هم‌چنین انتشار سودآوری فراتر از انتظار گروه خودروسازی در سه‌ماهه سوم از دیگر اخبار مهم در وال‌استریت بود.

چهارشنبه: بیشتر شاخص‌های بازارهای سهام در شرق آسیا با افزایش مواجه شدند. همچون روز گذشته شاخص بورس استرالیا، از معدود شاخص‌های منفی بود. در جلسه معاملاتی این روز کاهش بیش از 6 درصدی شرکت مهندسی SIA در بورس سنگاپور به‌دلیل کاهش رتبه اعتباری‌اش از سوی مؤسسه جی‌پی‌مورگان جالب توجه بود. همچنین توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به جلسه بانک مرکزی هند، برای تصمیم‌گیری در خصوص نرخ‌ بهره این کشور معطوف بود. 

در اروپا جلسه معاملاتی بازارهای سهام در این روز با نزول شاخص‌ها در بیشتر کشورها همراه بود. از یک سو انتشار آمارهای اقتصادی موجب شد رشد شاخص بورس لندن، پس از پنج روز متوقف شود و از سوی دیگر جدی شدن اعلام استقلال از سوی ایالت کاتالونیا باعث شد شاخص بورس اسپانیا، سقوطی معادل 95/2 درصد را تجربه کند که این میزان ریزش در بورس این کشور در 15 ماه گذشته بی‌سابقه است.

در وال‌استریت، شاخص‌های سه‌گانه به روند صعودی چند روز گذشته خود ادامه می‌دهند. در پایان معاملات این روز شاخص S&P500 با 0/12 درصد، هفتمین روز متوالی با رشد همراه شد که این موضوع از ماه می تاکنون بی‌سابقه است. انتظار سرمایه‌گذاران برای انتشار آمار مثبت از عمکلرد اقتصاد امریکا در سه‌ماهه سوم سال، مهم‌ترین دلیل افزایش شاخص‌ها در روزهای اخیر به‌شمار می‌رود.

پنج‌شنبه: اغلب شاخص‌های بازارهای سهام در آسیا-اقیانوسیه با صعود همراه بودند. در میان نماگرهای عمده، تنها شاخص ASX200 در کشور استرالیا در اعدادی پایین‌تر از روز قبل بسته شد که کاهش ارزش سهام گروه بانکداری اصلی‌ترین دلیل این افت به‌شمار می‌رود. افزایش ارزش برابری دلار، در مقابل ارزهای منطقه و نیز تثبیت نرخ بهره در هند بر روی رقم شش درصد، از دیگر اخبار مهم این ناحیه بود.

در اروپا نیز معاملات بازارهای سهام در بیشتر کشورها با رشد شاخص‌ها به‌پایان رسید. شاخص بورس مادرید با 2/5 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود و بخشی از ریزش روزهای قبل خود را جبران کرد. در معاملات این روز گروه خودروسازی بهترین و گروه ساخت و ساز ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند.

شاخص‌ها در وال‌استریت همچنان به روند مثبت خود ادامه می‌دهند. در این روز شاخص S&P500، برای هشتمین روز متوالی افزایش یافت؛ موضوعی که از سال 2013 تاکنون بی‌سابقه بوده است و گروه‌های تأمین مالی و فناوری اطلاعات بیشترین نقش را در این رشد ایفا کردند. این درحالی است که سرمایه‌گذاران در امریکا منتظر اعلام آمار بیکاری این کشور در ماه سپتامبر، در روز جمعه می‌باشند.

جمعه: بسیاری از شاخص‌های سهام  در بازارهای آسیایی به‌دلیل خوش‌بینی به آمار اشتغال در امریکا، هفته را با رشد به‌پایان بردند. در این روز شاخص ASX200 در بورس استرالیا هم‌چون بسیاری از روزهای هفته جاری بیشترین رشد را به‌خود اختصاص داد. در معاملات سهام در این کشور گروه تأمین مالی، سرآمد سایر گروه‌ها بود.

اعلام آمار نه چندان مطلوب از اشتغال در ایالات متحده و همچنین ادامه تنش‌ها بر سر استقلال ایالت کاتالونیا موجب شد شاخص سهام در بسیاری از بورس‌های اروپایی با نزول همراه شود. در معاملات این روز گروه‌های نفت و گاز، منابع معدنی و فلزات ضعیف‌ترین عملکردها را در میان گروه‌ها به‌خود اختصاص دادند.

انتشار آمار مبنی بر کاهش 33 هزار شغل در ماه سپتامبر در روز جمعه بازارهای سهام این کشور را در شوک فرو برد؛ آماری که طی هفت سال گذشته بی‌سابقه است. در معاملات این روز از میان شاخص‌های سه‌گانه تنها شاخص نزدک توانست در اعدادی بالاتر از روز قبل به‌کار خود پایان دهد. از سوی دیگر اوراق خزانه با صعود چشم‌گیر مواجه شد به‌گونه‌ای که اوراق 10 ساله 2/36 درصد و اوراق با سررسید دو ساله 1/51 درصد رشد کردند.

 32

دوشنبه: انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در امریکا تأثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار در برابر سایر ارزهای معتبر بین‌المللی داشته و این مسأله فشار زیادی را بر قیمت جهانی طلا وارد کرد به‌گونه‌ای که هر اونس طلا در آغازین روز کاری هفته با ریزش 0/67 درصدی به رقم 1.271/13 دلار رسید.

سه‌شنبه: عقب‌نشینی دلار از بالاترین نرخ طی یک ونیم ماهه، در برابر سبد ارزهای مهم جهان، تقاضا برای فلز زرد را در معاملات این روز افزایش داد؛ هرچند این افزایش چندان محسوس نبود. در پایان معاملات این روز هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0/04 درصد رشد در قیمت 1.271/66 دلار تثبیت شد.

چهارشنبه: معاملات بازارهای طلا در این روز نیز هم‌چون روز گذشته با نوسانات نه‌چندان چشم‌گیر همراه بود. تعطیلات یک هفته‌ای در چین و هم‌چنین انتظار سرمایه‌گذاران برای اعلام آمارهای اقتصادی سه‌ماهه سوم سال یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش افت‌وخیزها در این بازار به‌شمار می‌رود. 

پنج‌شنبه: انتشار آمارهای مثبت و امیدوارکننده درباره وضعیت بخش خدمات در اقتصاد امریکا موجب تداوم افزایش ارزش دلار دلار و کاهش تقاضا برای طلای جهانی شد. در این روز طلا با نیم درصد کاهش ارزش به 1.268/22 دلار به ازای هر اونس رسید. این رقم پایین‌ترین قیمت در دوماه اخیر به‌شمار می‌آید.

جمعه: به‌دنبال انتشار گزارشی از سوی دولت روسیه مبنی بر آماده شدن کره‌شمالی برای آزمایش یک موشک دوربرد و هم‌چنین کاهشی شدن ارزش دلار، قیمت طلا افزایش داشت و از پایین‌ترین رقم دوماهه اخیر فاصله گرفت. قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات این روز با 0/67 درصد افزایش به 1.276/68 دلار رسید. 

 Untitled

4دوشنبه: قیمت نفت پس از ثبت افزایش 20 درصدی در سه‌ماهه سوم سال و رشد خیره‌کننده در هفته گذشته، در این روز به‌دنبال اعلام افزایش اندک تولید اوپک در ماه سپتامبر و هم‌چنین انتشار خبر افزایش چاه‌های نفت در امریکا، کاهش یافت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 47/2 درصد کاهش به رقم 12/56 دلار رسید. نفت خام وست‌تگزاس امریکا نیز ریزش 11/2 درصدی را تجربه کرد و در ایستگاه 58/50 دلار به ازای هر بشکه رسید.

سه‌شنبه: ظهور نشانه‌هایی مبنی این‌که مازاد عرضه جهانی نفت احتمالا با سرعتی که برخی انتظار داشتند کاهش نخواهد یافت، باعث شد قیمت نفت برای دومین جلسه متوالی کاهش یابد. قیمت هر بشکه نفت خام برنت در روز با 21/0 درصد کاهش 56 دلار معامله شد. قیمت نفت وست‌تگزاس نیز با 32/0 درصد افت 42/50 دلار به ازای هر بشکه فروش رفت.

چهارشنبه: تحلیل برخی از کارشناسان بازار مبنی‌بر اینکه افزایش قیمت‌ها در بازار نفت در سه‌ماهه سوم، در سه‌ماهه چهارم ادامه نخواهد یافت، موجب شد بسیاری از سرمایه‌گذاران از بازار نفت ناامیدشده و در معاملات خود احتیاط کنند. این امر کاهش نه‌چندان محسوس قیمت نفت را برای سومین روز متوالی موجب شد. بهای هر بشکه نفت خام امریکا در این روز 87/0 درصد کاهش داشت و در 98/49 دلار بسته شد. قیمت نفت برنت هم با 36/0 درصد افت در 8/55 دلار تثبیت شد.

پنج‌شنبه: احتمال تمدید توافق کاهش تولید توسط اوپک و دیگر تولیدکنندگان از جمله روسیه موجب تقویت قیمت‌ها شد. قیمت هر بشکه نفت وست‌تگزاس اینترمدییت امریکا با 62/1 درصد افزایش نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به 79/50 دلار رسید. نفت برنت هم امروز 15/2 درصد رشد قیمت داشت و به رقم 57 دلار رسید. به‌دلیل تعطیلات یک هفته در چین و همچنین حرکت طوفان گرم‌سیری ناته به‌سمت خلیج مکزیک، حجم معاملات در بازار نفت چندان بالا نبود. طوفان ناته که تنها چند هفته بعد از چند طوفان مهیب در راه سواحل امریکاست، موجب تعطیلی مجدد برخی پالایشگاه‌ها شده است.

جمعه: درحالی‌که نگرانی‌ها از مازاد عرضه مجدداً خود را نشان داده است، نوار طولانی‌ترین افزایش قیمت نفت برنت در طی 16 ماهه گذشته پاره شد. قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات این روز با 4/2 درصد کاهش به 62/55 دلار رسید و بعد از پنج‌هفته متوالی افزایش که طولانی‌ترین دوره افزایش هفتگی از ژوئن 2016 تاکنون بود، افت قیمت هفتگی 3/3 درصدی را تجربه کرد. قیمت نفت خام امریکا نیز در پایان معاملات روز جمعه با 95/2 درصد کاهش به 29/49 دلار رسید و افت قیمت هفتگی 6/4 درصدی را به ثبت رساند.

58


دانلود نسخۀ PDF