امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱ تا ۷ آبان ماه ۱۳۹۶ – شماره ۸۹


نوسانات ارزش دلار در مقابل سایر ارزها به‌دلیل انتخاب قریب‌الوقوع رییس جدید فدرال‌رزرو و هم‌چنین ابلاغ سیاست‌های جدید بانک مرکزی اروپا، بازارهای جهانی به‌ویژه طلا و سهام را تحت‌تأثیر خود قرار داده است. از سوی دیگر کاهش شکاف عرضه و تقاضای نفت در بازار جهانی باعث شده بهای طلای سیاه به بالاترین سطح در 15 ماه گذشته صعود کند.

دوشنبه: معاملات نخستین روز هفته در منطقه شرق آسیا برای برخی بازارها با صعود شاخص‌ها و برای برخی دیگر با نزول همراه بود. در این میان افزایش ارزش دلار در مقابل ین ژاپن به‌دلیل پیروزی شینزو آبه نخست‌وزیر این کشور در انتخابات روز یک‌شنبه، موجب شد شاخص نیکی با 1/1 درصد رشد، پانزدهمین روز پیاپی صعودی را سپری کند و بیشترین رشد را در میان شاخص‌ها به‌نام خود ثبت کند.
اعلام عملکرد مطلوب سه‌ماهه سوم شرکت‌ها باعث شد بازارهای سهام در بسیاری از کشورهای اروپایی، نخستین روز هفته را با افزایش شاخص پشت‌سر گذارند. در معاملات این روز بهترین عملکرد از آن گروه فناوری اطلاعات با 1/31 درصد رشد بود. این درحالی است که گروه بانکداری با 0/45 درصد تنزل، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت.
در وال‌استریت، شاخص‌ها علی‌رغم ثبت حد نصاب‌های جدید در ساعات اولیه، در پایان معاملات با کاهش‌های معنادار مواجه شدند. در این روز بیشترین افت از آن شاخص نزدک با 0/67 درصد بود که شرکت‌های فیس‌بوک، آلفابت و آمازون بیشترین تأثیر را در سقوط این شاخص داشتند. در میان شرکت‌های مطرح در بورس نیویورک، بیشترین ریزش به جنرال‌الکتریک با 6/3 درصد اختصاص داشت که این میزان نزول برای این شرکت از ماه آگوست سال 2011 میلادی بی‌سابقه بوده است.
سه‌شنبه: معاملات بازارهای سهام در شرق آسیا در بیشتر کشورها با نوسانات اندک شاخص‌ها همراه بود. در این میان شاخص نیکی در بورس ژاپن، متأثر از نتایج انتخابات این کشور، با 0/5 درصد رشد، برای شانزدهمین روز متوالی به‌صعود خود ادامه داد و به بالاترین سطح در 21 سال گذشته رسید. از سوی دیگر شاخص هانگ‌سنگ در بورس هنک‌کنگ، تحت‌تأثیر برگزاری نشست حزب کمونیست چین با 0/53 درصد افت، یکی از نزولی‌ترین شاخص‌ها بود.
در اروپا نیز معاملات با صعود نه‌چندان چشم‌گیر شاخص‌ها به‌پایان رسید. در این روز گروه‌های بهداشت و گردشگری هر یک با بیش از یک درصد نزول، بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص‌ها داشتند. در میان شرکت‌ها نیز گروه هتلداری وایت‌برید، مالک بزرگترین هتل‌های انگلیس، به‌دلیل انتشار عملکرد ضعیف در صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای با بیش از 5 درصد ریزش قیمت، یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را به‌نام خود ثبت کرد.
اعلام عملکرد میان‌دوره‌ای برخی شرکت‌های بزرگ، باعث شد شاخص‌های بورس در امریکا با رشد قابل‌توجهی، ریزش روز گذشته خود را جبران نمایند. در معاملات این روز بیشترین صعود به شاخص داوجونز با 0/72 درصد اختصاص داشت که شرکت‌های M3 با 5/9 و کاترپیلار با 5 درصد، بیشترین صعود را به‌نام خود ثبت کردند.
چهارشنبه: اغلب شاخص‌ها در بازارهای سهام منطقه شرق آسیا صعود کردند. در این بین شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/45 درصد نزول، به‌روند صعودی شانزده روزه خود خاتمه داد. در این روز هم‌چنین اعلام رشد کمتر از حد انتظار تورم در کشور استرالیا باعث شد ارزش دلار این کشور در مقابل سایر ارزها به پایین‌ترین سطح در سه‌ماهه گذشته سقوط کند.
برخلاف آسیا، در قاره اروپا بیشتر شاخص‌های بازارهای سهام در پایان جلسه معاملاتی در اعدادی پایین‌تر از روز قبل بسته شدند. شاخص FTSE در بورس لندن با 1/05 درصد کاهش، بیشترین ریزش را داشت و گروه صنایع معدنی نیز ضعیف‌ترین عملکرد را به‌ثبت رساند. در بین شرکت‌ها، افزایش حدود 3 درصدی قیمت سهام شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا به‌دلیل اعلام عملکرد فراتر از انتظار در سه‌ماهه سوم سال جالب‌توجه بود.
افزایش نگرانی‌ها از رشد نرخ بازده اوراق‌قرضه و هم‌چنین انتشار گزارش میان‌دوره‌ای شرکت‌ها موجب شد شاخص‌های سهام در بورس امریکا بدترین عملکرد خود در دو ماه اخیر را تجربه کنند. در این روز شاخص‌های سه‌گانه هر یک حدود 0/5 درصد کاهش یافتند که از پنجم ماه سپتامبر تاکنون بی‌سابقه بوده است.
پنج‌شنبه: معاملات سهام در شرق آسیا برای برخی از بورس‌ها افزایش و برای برخی کاهش شاخص را به‌همراه داشت که اعلام گزارش‌های میان‌دوره‌ای شرکت‌ها، مهم‌ترین دلیل این نوسانات به‌شمار می‌رود. بیشترین نوسان در این روز از آن شاخص KOSPI در بورس کره‌جنوبی با 0/48 درصد نزول بود. در بین شرکت‌ها نیز، افزایش حدود 7 درصدی قیمت سهام شرکت هیوندای‌موتور جالب‌توجه بود.
اعلام بانک مرکزی اروپا مبنی‌بر کاهش خرید اوراق‌ قرضه از سوی این بانک، از 35 به 30 میلیارد یورو در هر ماه از ابتدای سال 2018 میلادی، در جهت تقویت اقتصاد این اتحادیه، باعث ریزش ارزش یورو در مقابل دلار و جهش بازارهای سهام این منطقه شد که شاخص‌های کک و دکس در بورس‌های پاریس و فرانکفورت با 1/5 و 1/4 درصد رشد، بیشترین تأثیر را از این تصمیم پذیرفتند. اما در این میان اعلام اطلاعات مالی نه‌چندان مطلوب از عملکرد نوکیا، باعث شد قیمت سهام این شرکت در معاملات امروز با حدود 17 درصد کاهش مواجه شود.
رشد 18 درصدی قیمت سهام توییتر و افزایش 2 درصدی ارزش سهام شرکت فورد به‌دلیل اعلام عملکرد فراتر از انتظار، از مهم‌ترین اخبار وال‌استریت بود. در این روز شاخص داوجونز با 0/31 درصد رشد بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد.
جمعه: شاخص‌های بازارهای سهام در شرق آسیا در آخرین روز کاری هفته رشد کردند که اعلام سیاست‌های جدید بانک مرکزی اروپا و هم‌چنین گزارش‌های میان‌دوره‌ای شرکت‌ها مهم‌ترین دلایل این صعود به‌شمار می‌رود. در این روز شاخص نیکی در بورس توکیو با 1/24 درصد رشد، بیشترین افزایش را به‌نام خود ثبت کرد. گروه‌های بانکداری و فناوری اطلاعات نیز بیشترین رشد را در میان گروه‌ها داشتند.
در اروپا نیز بیشتر شاخص‌ها در اعدادی بالاتر از روز گذشته به‌کار خود پایان دادند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/64 درصد رشد، حدنصاب جدیدی به‌ ثبت رساند و شاخص کک در بورس پاریس با صعود 0/71 درصدی به بالاترین سطح خود در یک دهه گذشته رسید. این درحالی است که افزایش مجدد تنش‌ها در اسپانیا باعث شد شاخص بورس در این کشور سقوط کند.
جهش قیمت در شرکت‌های فناوری اطلاعات به‌دلیل اعلام گزارش عملکرد میان‌دوره‌ای آن‌ها، موجب رشد چشم‌گیر شاخص نزدک در وال‌استریت شد. این شاخص با 2/2 درصد رشد، بیشترین افزایش روزانه از ماه نوامبر 2016 میلادی تاکنون را تجربه کرده است. در این روز شرکت‌های آمازون با 13، مایکروسافت با 6 و آلفابت با 4 درصد، بیشترین نقش را در رشد این شاخص ایفا کردند.76

دوشنبه: ارزش دلار بعد از رسیدن به بالاترین رقم سه‌ماهه اخیر در پایان هفته گذشته، در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی اندکی کاهش یافت که این موضوع موجب شد قیمت طلا اندکی افزایش یابد. هر اونس طلا در پایان جلسه معاملاتی این روز با 0/14 درصد رشد قیمت، به 1,282/27 دلار سید.
سه‌شنبه: گمانه‌زنی‌های مربوط به انتخاب رییس بعدی فدرال رزرو و تأثیر آن بر ارزش دلار و شاخص سهام موجب نوسانات در قیمت جهانی طلا شده است. در این روز نیز افزایش ارزش دلار موجب افزایش فشار عرضه در بازار طلا شد؛ به‌ گونه‌‌ای که قیمت فلز زرد 0/44 درصد افت داشت و 1,276/58 دلار به ازای هر اونس فروش رفت.
چهارشنبه: برآیند نیروهای مؤثر بر عرضه و تقاضا در بازارهای جهانی طلا در این روز باعث شد بهای طلا با تغییر محسوسی نسبت به روز قبل مواجه نشود. در پایان معاملات قیمت هر اونس طلا با 0/07 درصد رشد در 1,277/53 دلار متوقف شد.
پنج‌شنبه: به‌دنبال اعلام بانک مرکزی اروپا اعلام مبنی بر کاهش مقدار خرید اوراق قرضه ماهانه، ارزش دلار در مقابل یورو افزایش یافته و طلا افت قیمت را تجربه کرد. هر اونس از این فلز گرانبها در بازارهای جهانی در این روز 1,266/99 دلار دادوستد شد که نسبت به روز گذشته 0/83 درصد نزول را نشان می‌دهد.
جمعه: پس از اعلام استقلال کاتالونیا از دولت اسپانیا که منجر به هجوم سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های امن شد، قیمت طلا با افزایش همراه بود. قیمت هر اونس طلا در پایان معاملات روز جمعه با نیم درصد افزایش به 1,273/35 دلار رسید، اما دومین هفته کاهشی متوالی را به ثبت رساند.

Untitled

5دوشنبه: علی‌رغم افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه نفت خاورمیانه و درحالی‌که بازار نشانه‌های بیشتری از کاهش شکاف عرضه و تقاضا نشان می‌دهد، قیمت نفت در آغازین روز هفته با تغییرات چندان محسوسی همراه نبود. در پایان معاملات این روز قیمت هر بشکه نفت برنت با 0/66 درصد کاهش نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته به 57/37 دلار رسید. اما قیمت نفت خام امریکا رشدی 0/84 درصدی را تجربه کرد و در 51/9 دلار بسته شد.
سه‌شنبه: پیش‌بینی تحلیل‌گران مبنی بر کاهش بیشتر ذخایر انبارهای نفت خام امریکا در هفته گذشته، موجب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال و وست تگزاس به ترتیب با 1/67 و 1/1 درصد رشد، به 58/33 و 52/47 دلار در هر بشکه رسیدند.
چهارشنبه: با اعلام پایبندی 100 درصدی کشورهای عضو اوپک و 106 درصدی کشورهای غیرعضو اوپک به طرح کاهش تولید، قیمت نفت برنت با 0/19 درصد رشد نسبت به روز قبل به روند صعودی خود ادامه داد. این در حالی است که هم‌زمان اعلام کمتر از انتظار در میزان کاهش ذخایر نفتی امریکا باعث شد قیمت نفت وست تگزاس با کاهش مواجه شود به گونه‌ای که بهای هر بشکه نفت سبک امریکا در این روز با 0/55 درصد کاهش به 52/18 دلار تنزل کرد.
پنج‌شنبه: در معاملات این روز قیمت هر بشکه نفت برنت با 1/47 درصد افزایش به 59/3 دلار رسید. قیمت نفت خام امریکا هم با صعود 0/88 درصدی 52/64 دلار دادوستد شد. نرخ رشد پایین‌تر قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت نسبت به نفت برنت ناشی از افزایش تولید در امریکا بوده است. اظهارات ولیعهد عربستان، بزرگترین صادرکننده نفت، که موجب تقویت احتمال تمدید توافق کاهش تولید تا پایان سال 2018 شد، دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها به شمار می‌رود.
جمعه: هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0/92 درصد افزایش نسبت به روز قبل، قیمت 60/44 دلار رسید که بالاترین رقم در حدود 15 ماه گذشته به‌شمار می‌رود. قیمت نفت سبک امریکا نیز با 2/39 درصد افزایش در 53/9 دلار در هر بشکه بسته شد.

2 


دانلود نسخۀ PDF