امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۶ تا ۱۲ آذر – شماره ۹۴


در این هفته اجماع اعضای اوپک و غیراوپک بر سر تمدید توافق کاهش تا پایان سال 2018، موجب رشد تقاضا در بازارهای جهانی نفت شد. از سوی دیگر افزایش تنش‌های سیاسی در امریکا، بسیاری از سرمایه‌گذارانی که سطح ریسک‌پذیری خود را افزایش داده و به سمت بازارهای سهام تمایل پیدا کرده بودند را برآن داشت، به بازار طلا برگردند.

در این هفته اجماع اعضای اوپک و غیراوپک بر سر تمدید توافق کاهش تا پایان سال 2018، موجب رشد تقاضا در بازارهای جهانی نفت شد. از سوی دیگر افزایش تنش‌های سیاسی در امریکا، بسیاری از سرمایه‌گذارانی که سطح ریسک‌پذیری خود را افزایش داده و به سمت بازارهای سهام تمایل پیدا کرده بودند را برآن داشت، به بازار طلا برگردند.

دوشنبه: بیشتر بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا نخستین روز هفته را با نزول آغاز کردند. افت چشم‌گیر قیمت سهام شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات، هم‌چون ریزش 35/2 درصدی شرکت هاینکس باعث شد شاخص بورس کره‌جنوبی با 1/44 درصد کاهش، ضعیف‌ترین عملکرد را داشته باشد. شاخص بورس شانگهای نیز به‌دلیل نگرانی سرمایه‌گذاران از افزایش نرخ سود اوراق‌قرضه چین با 0/92 درصد افت، یکی از منفی‌ترین بورس‌های این منطقه بود.

در اروپا شاخص‌های بازارهای سهام روزی نزولی را به‌ثبت رساندند و شاخص MIB در بورس ایتالیا با 1/07 درصد و گروه بانکداری با 0/73 درصد افت، به‌ترتیب نزولی‌ترین شاخص و گروه در این جلسه معاملاتی بودند. هم‌چنین از مهم‌ترین اخبار بازارهای اروپایی، افزایش ارزش یورو در مقابل دلار به بالاترین سطح در دو ماهه گذشته بود.

معاملات سهام در وال‌استریت با نوسانات ناچیز شاخص‌ها همراه بود که گروه خرده‌فروشی و شاخص داوجونز بیشترین صعود را به‌نام خود ثبت کردند، در حالی‌که بسیاری از سرمایه‌گذاران در انتظار جلسه روز پنج‌شنبه سنا در مورد طرح اصلاح نظام مالیاتی امریکا هستند.

سه‌شنبه: در معاملات بازارهای سهام در منطقه آسیا اقیانوسیه، تعدادی از شاخص‌ها مثبت و  تعدادی منفی بسته شدند. شاخص بورس شانگهای که در روزهای گذشته با ریزش شدید همراه شده بود، با 0/34 درصد رشد، بهترین عملکرد را در میان بورس‌های مطرح به‌ثبت رساند و گروه خدمات مالی متأثر از تصمیم‌های هفته گذشته دولت چین، هم‌چنان با فشار فروش همراه بود.

معاملات بازارهای سهام در قاره اروپا با صعود شاخص‌های معتبر همراه بود که شاخص FTSE در بورس لندن در سایه رشد چشم‌گیر گروه بانکداری با 1/04 درصد، بیشترین رشد را داشت، انتشار گزارش سالانه بانک مرکزی انگلیس که در آن برای نخستین بار از سال 2014 میلادی تاکنون وضعیت کفایت سرمایه تمامی بانک‌های این کشور را مطلوب اعلام کرده است، دلیل اصلی این صعود به‌شمار می‌رود.

در آستانه بررسی طرح اصلاح نظام مالیاتی امریکا در مجلس سنا، شاخص‌های بازارهای سهام در وال‌استریت بدون توجه به آزمایش موشکی کره‌شمالی، صعود کردند. شاخص داوجونز با رشد 1/09 درصدی و ثبت حدنصاب جدید، بیشترین رشد را در میان شاخص‌ها و گروه خدمات مالی با افزایش 2/6 درصدی، بهترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشتند.

چهارشنبه: معاملات بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا، با نوسانات ناچیز شاخص‌ها همراه بود. در این میان شاخص نیکی در بورس ژاپن بدون توجه به آزمایش موشکی کره‌شمالی در آب‌های این کشور، با 0/49 درصد رشد، بیشترین نوسان را در بازارهای آسیایی داشت. افزایش ارزش دلار در مقابل ین موجب شد گروه‌های صادرات‌محور نظیر خودروسازی در کانون توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرند.

در بازارهای مالی اروپا، ریزش 0/9 درصدی شاخص FTSE در بورس لندن به‌دلیل صعود ارزش پوند در مقابل دلار، بیشترین توجه را به خود معطوف کرد. این ریزش درحالی اتفاق افتاد که سایر شاخص‌های مطرح، با رشد نسبی همراه شدند که گروه خرده‌فروشی با 1/47 درصد، صعودی‌ترین گروه بود.

معاملات در وال‌استریت به صحنه رقابت بین دو گروه بزرگ فناوری اطلاعات و خدمات مالی تبدیل شد و گروه خدمات مالی با صعود 1/8 درصدی بهترین عملکرد را داشت در حالی‌که گروه فناوری اطلاعات با 2/6درصد افت، ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد. شاخص نزدک با 1/27 درصد افت، بیشترین نوسان را در بین شاخص‌ها داشت.

پنج‌شنبه: در معاملات بازارهای سهام در منطقه آسیا اقیانوسیه، تمامی شاخص‌های مهم به جز شاخص نیکی ژاپن، با کاهش همراه شدند که ریزش قیمت شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات به‌تبعیت از افت ارزش شرکت‌های این گروه در معاملات روز گذشته وال استریت، اصلی‌ترین علت این افت به‌شمار می‌رود. هم‌چنین انتشار تصمیم بانک مرکزی کره‌جنوبی مبنی بر افزایش نرخ‌بهره این کشور پس از شش سال ثبات، از دیگر دلایل این کاهش عنوان شده است.

در اروپا شاخص‌ها روزی کاهشی را پشت‌سر گذاشتند. ادامه افزایش ارزش پوند در مقابل دلار موجب شد شاخص FTSE در بورس لندن با 0/9 درصد هم‌چون روز گذشته، بیشترین افت را در میان شاخص‌های مطرح داشته باشد و صنایع معدنی و ساختمان، بیشترین نزول را در میان گروه‌ها داشتند. هم‌چنین توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به اجلاس اوپک درخصوص تمدید طرح کاهش تولید تا پایان سال 2018 میلادی معطوف بود.

افزایش مجدد خوش‌بینی‌ها به تصویب طرح اصلاح نظام مالیاتی ایالات متحده باعث رشد چشم‌گیر شاخص‌ها در بازار بورس نیویورک شد. شاخص داوجونز با جهش 1/39 درصدی، بیشترین رشد را در میان شاخص‌ها داشت و برای اولین بار در تاریخ قله 24 هزار واحدی را فتح کرد. شاخص S&P500 نیز با 0/8 درصد رشد، حدنصاب‌های جدیدی به‌ثبت رساند.

جمعه: معاملات بازارهای سهام در شرق آسیا برای برخی شاخص‌ها باصعود و برای برخی دیگر با نزول همراه بود. در میان شاخص‌های مهم، شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/41درصد، بیشترین رشد و شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 0/35درصد افت، بیشترین نزول را به‌نام خود ثبت کردند. نوسانات ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای، یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر معاملات بازارهای سهام بود.

در اروپا، شاخص‌های بازار سهام تحت‌تأثیر افزایش تنش‌های سیاسی در امریکا، هم‌چون روز گذشته سرخ‌پوش شدند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با25/1 درصد افت، کاهشی‌ترین شاخص بود که گروه خودروسازی با 1/88 درصد افت، بیشترین کاهش را در میان گروه‌ها داشت.

در امریکا، پس از آن‌که مایکل فلین مشاور پیشین امنیت ملی دونالد ترامپ پذیرفت که درباره ارتباط خود با روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2016 میلادی، به اداره تحقیقات فدرال‌رزرو دروغ گفته است، شاخص‌های بورس با کاهش مواجه شدند و تعویق تصویب اصلاح نظام مالیاتی از دیگر دلایل این ریزش به‌شمار می‌رود. شاخص نزدک با 0/38 درصد کاهش، ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد.

 32

دوشنبه: کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای معتبر بین‌المللی به پایین‌ترین سطح در دوماه گذشته، افزایش تقاضا را در بازار جهانی طلا، در پی داشت. در پایان معاملات این روز قیمت هر اونس طلا با 0/48 درصد افزایش نسبت به آخرین قیمت هفته گذشته به 52/1,294 دلار رسید که این رقم بالاترین قیمت طلا از 16 اکتبر به‌شمار می‌رود.

سه‌شنبه: در این روز، معاملات طلا در بازارهای جهانی با نوسانات ناچیز بهای هر اونس از این فلز ارزشمند همراه بود. کاهش ارزش دلار در آستانه نشست کنگره امریکا برای بررسی صلاحیت جرومی پاول گزینه مد نظر ترامپ برای ریاست فدرال رزرو، موجب احتیاط سهامداران در بازارهای بین‌المللی شده است.

چهارشنبه: قیمت جهانی طلا بدون توجه به آزمایش موشکی کره‌شمالی با کاهش 0/8 درصدی مواجه و در ایستگاه 1,283/64 دلاری متوقف شد. نشست روز پنج‌شنبه سنا برای بررسی طرح اصلاح نظام مالیاتی امریکا از مهم‌ترین عوامل این نزول به‌شمار می‌رود.

پنج‌شنبه: افزایش ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران و تمایل آنان به سمت بازار سهام تقاضا برای طلا را کاهش داده و باعث شد قیمت‌های جهانی فلز زرد هم‌چون روز گذشته با کاهش همراه شوند. بهای هر اونس طلا در پایان معاملات روز پنجشنبه با 0/67درصد افت در 1,276/7 دلار بسته شد و پایین‌ترین قیمت در سه‌هفته گذشته را به ثبت رساند.

جمعه: افشاگری مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، ریسک‌های سیاسی را در ایالات متحده افزایش داده و بسیاری از سرمایه‌گذاران را از بازار سهام به سمت خرید طلا متمایل کرد به‌گونه‌ای که در پایان معاملات روز جمعه در اونس طلا با افزایش 0/44 درصدی 1,280/62 دلار قیمت‌گذاری شد.

8

4دوشنبه: در نخستین روز از معاملات نفت خام در بازارهای جهانی، قیمت نفت برنت دریای شمال بدون تغییر محسوس نسبت به قیمت پایانی هفته گذشته 63/84 دلار در هر بشکه فروش رفت. این درحالی است که هر بشکه نفت وست‌تگزاس اینترمدییت کاهش 1/42 درصدی را تجربه کرد و 58/11 دلار قیمت‌گذاری شد. افزایش میزان تولید نفت خام امریکا و نزدیک شده به میزان نفت تولید روسیه و عربستان، موجب کاهش قیمت نفت شده است.

سه‌شنبه: ابهام نسبت به عزم روسیه در پیوستن به سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت در تمدید کاهش تولید پس از پایان مدت اجرای آن در مارس سال آینده، در بازارهای جهانی نفت را تحت‌تأثیر قرار داده است. در معاملات این روز بهای معاملات نفت وست‌تگزاس اینترمدیت امریکا 0/21 درصد کاهش یافت و به 57/76 دلار در هر بشکه داد و ستد شد. نفت برنت دریای شمال نیز با افت 0/36 درصدی در قیمت 63/61 دلار معامله شد.

چهارشنبه: کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت خام امریکا در هفته گذشته باعث شد قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی هم‌چون روز گذشته با کاهش مواجه شود به‌گونه‌ای که نفت برنت و وست‌تگزاس به ترتیب با کاهش 0/79 و 1/19 درصدی همراه شده و در 63/11 و 57/3 دلار فروش رفتند.

پنج‌شنبه: سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و تولیدکنندگان غیراوپکی از جمله روسیه بر سر تداوم کاهش تولید تا پایان سال 2018 به توافق رسیدند و درعین حال این سیگنال را ارسال کردند که درصورت افزایش بیش از حد قیمت‌ها ممکن است زودتر از پایان 2018 به توافق خاتمه دهند. نیجریه و لیبی دو عضو اوپک که تاکنون از شمول کاهش تولید نفت مستثنی بودند، این بار موظف به رعایت محدودیت تولید شدند. با انتشار این تصمیمات قیمت هر بشکه نفت خام امریکا 0/17 درصد افزایش یافت و به 57/4 دلار رسید. قیمت نفت برنت نیز 0/73 درصد صعود کرد و در ایستگاه 63/73 دلار به ازای هر بشکه ایستاد.

جمعه: به‌دنبال تصمیمات روز پنج‌شنبه اوپک، قیمت نفت روز جمعه به روند رشد خود ادامه داد و بار دیگر به بالاترین سطوح قیمت از سال 2015 تاکنون نزدیک شد. در این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 0/25 درصدی، 63/73 دلار به ازای هر بشکه قیمت‌گذاری شد. نفت وست تگزاس امریکا نیز صعودی 1/67 درصدی را تجربه کرد و در 58/36 دلار به معاملات این هفته خود پایان داد.
دانلود نسخۀ PDF