امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۴ تا ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ – شماره ۱۱


در هفته‌ میلادی گذشته عواملی نظیر جریانات سیاسی در اوکراین، اظهارات روسای بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا و نیز انتشار گزارش‌هایی از اوضاع اقتصادی آمریکا، اروپا و چین موجب بروز نوساناتی در بازارهای جهانی سهام و قیمت کالاها از جمله طلا شد.

دوشنبه؛ با اینکه گزارش اخیر منتشر شده از بازار کار آمریکا مثبت بود اما روز دوشنبه در حالی آغاز شد که درگیری‌های سیاسی در اوکراین همراه با انتظار سرمایه‌گذاران برای سخنرانی سیاستگذاران پولی و مالی آمریکا و اروپا به عنوان عوامل قوی‌تری جو روانی بازار را تحت تاثیر قرار دادند و بر محافظه‌کاری آنان افزودند.

در واقع این مسئله که فدرال رزرو و ECB چه زمانی نرخ بهره را تغییر خواهند داد و چه تصمیمی درخصوص برنامه‌های خود خواهند گرفت از جمله مواردی بود که آنها در پی یافتن پاسخی متقاعدکننده برای آن بودند تا بدان‌وسیله موضع معاملاتی مناسبی اتخاذ نمایند.

از سوی دیگر گزارش ضعیف HSBC از شاخص مهم PMI بخش تولیدی چین بار دیگر نگاه‌ها را متوجه کندبودن رشد اقتصادی کشور مذکور نمود و بازارهای سهام آسیا را به کاهش واداشت.

کمیسیون اتحادیه اروپا هم اظهار داشت انتظار دارد شرایط منطقه پولی یورو تا سال ۲۰۱۵ به روند بهبود ادامه دهد؛ اگرچه تاثیر منفی پایین بودن نرخ تورم و تنش‌ها در اوکراین بر این رشد قابل تامل خواهد بود.

سه شنبه؛ در حالیکه انتشار گزارش‌های مطلوبی از اوضاع اقتصادی اروپا تا حدی ریسک‌پذیری فعالان بازار در روز سه‌شنبه را افزایش داد اما نتوانست جو منفی بوجود آمده به خاطر تدوام نگرانی‌ها از وضعیت اوکراین را خنثی نماید. در عین حال ضعیف بودن آمار مربوط به تراز تجاری آمریکا از ارزش دلار کاست و درنهایت به تقویت نرخ برابری یورو به دلار انجامید.

چهارشنبه؛ سخنان خانم یلن و کاهش نسبی نگرانی‌های ناشی از ناآرامی‌های پیش آمده در اوکراین عامل اصلی بهبود بازارهای سهام در روز چهارشنبه بود. رئیس بانک مرکزی آمریکا در اظهارات خود بار دیگر بر ادامه سیاست‌های انبساطی تا رسیدن به تورم و بیکاری دلخواه تاکید نمود و خاطرنشان کرد انتظار می‌رود روند رشد اقتصادی در سال جاری شتاب بیشتری به خود گیرد.

این درحالیست که افزایش درآمد فصلی برخی از شرکت‌ها هم در مثبت شدن جو روانی موجود بی‌تاثیر نبود.

پنج شنبه؛ انتشار گزارش امیدوارکننده‌ای از بازار کار آمریکا همراه با خبر حفظ نرخ بهره اروپا در سطح پایین فعلی ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران در روز پنج‌شنبه را تقویت نمود.

به علاوه پس از آنکه ماریو دراگی اظهار داشت بانک مرکزی اروپا در نظر دارد سیاست‌های پولی خود را از ماه آینده به اجرا بگذارد بازارهای سهام اروپا رونق گرفتند. ایشان نسبت به یوروی قوی اظهار نگرانی کردند و بیان داشتند ECB در نشست ماه ژوئن برای کمک به اقتصاد اروپا و بهبود نرخ تورم دست به اقدامات بیشتری خواهد زد.

از سوی دیگر بااینکه افزایش مازاد تجاری چین در ماه آوریل تا حدی از دغدغه مربوط به کاهش رشد اقتصادی این کشور کاست، انتشار آمار و ارقام ضعیفی از وضعیت درآمد شرکت‌ها تا حدی خوش‌بینی سرمایه‌گذاران را تحت الشعاع خود قرار داد.

جمعه؛ تمایل افراد برای شناسایی سود و بستن موقعیت‌های خرید، تحولات سیاسی در اوکراین و پایین آمدن سطح تورم در چین که می‌توانست حاکی از افت مصرف در کشور مذکور می‌باشد بیشترین نقش را در ریزش بازارهای سهام روز جمعه ایفا کردند.

در عین حال نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل گزارش‌دهی شرکت‌ها و کم بودن خبرهای حول این موضوع نیز در کاستن از تعدد عوامل محرک در بازارها بی‌تاثیر نبود.

از سوی دیگر درحالیکه نرخ برابری یورو به دلار متاثر از سخنان روز گذشته رئیس ECB باز هم کاهش یافت، رئیس یکی از بانک‌های مرکزی آمریکا در این روز بیان داشت احتمالاً برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه فدرال رزرو در ماه اکتبر امسال به پایان خواهد رسید.11-411-3

دوشنبه؛ به طور کلی تشدید تنش‌ها در اوکراین، پایین بودن شاخص دلار و نیز انتشار گزارش‌های ضعیفی از اوضاع چین تقاضا برای طلا به عنوان کالایی با حاشیه ایمنی بالاتر را قوت بخشید.

 سه شنبه؛ ضعیف بودن سطح خرید فیزیکی طلا در آسیا عامل اصلی افت بهای طلا بود. اگرچه سرمایه‌گذاران همچنان اوضاع اوکراین را تحت نظر داشتند.

در بازار طلای روز چهارشنبه عواملی نظیر اظهارات خانم یلن و ادامه روند کاهشی سیاست‌های انبساطی آمریکا، بهبود بازارهای سهام، رشد شاخص دلار و نیز نبود خریدار فیزیکی بهای این کالای گرانبها را محکوم به ریزش نمود.

چهارشنبه؛ در واقع ازآنجاکه خریداران فیزیکی طلا معتقد بودند می‌توانند کالای مورد نیاز خود را در قیمت‌های پایین‌تری خریداری نمایند رونق چندانی در بازار مشاهده نگردید.

در این میان کاهش یوان چین هم از دیگر عوامل بازدارنده برای خرید طلا محسوب می‌شد. شایان ذکر اینکه انجمن طلای چین طی گزارشی اعلام نمود اگرچه مصرف طلا در کشور مزبور طی سه ماهه اول سال ۲۰۱۴ نسبت به دوره مشابه آن در سال گذشته ۰٫۸ درصد افزایش یافته، اما در بازه زمانی فوق تقاضا نزدیک به ۴۴ درصد کاهش نشان داده‌ است.

پنج شنبه؛ در کل امیدبخش بودن خبرهایی از وضعیت آمریکا و چین و نیز رشد شاخص دلار بهای طلا را کاهش داد. از سوی دیگر خریدار چندانی هم در بازار فیزیکی به چشم نمی‌خورد.

البته ناگفته نماند همچنان مسائل اوکراین دنبال می‌شد.

جمعه؛ بااینکه وجود عوامل مختلفی از قبیل رشد شاخص دلار و نیز افت خرید فیزیکی طلا از سوی آسیا مخصوصا در هند از بهای طلا اندکی کاست، پیگیری جریان سیاسی در اوکراین مانع ریزش زیاد آن گردید.

شایان ذکر اینکه در موجودی طلای صندوق SPDR تغییری مشاهده نشد.

11-6

11-7دوشنبه؛ با وجود افزایش نگرانی‌های ناشی از کاهش عرضه نفت از سوی روسیه به دلیل تشدید تنش‌ها در اوکراین، انتشار گزارش ناامیدکننده‌ای از اوضاع اقتصادی چین و درنتیجه منفی شدن چشم‌انداز تقاضا برای این کالای استراتژیک به افت بهای نفت در بازارهای جهانی انجامید.

سه شنبه؛ درحالیکه ادامه درگیری‌ها در اوکراین فشار رو به بالایی بر بهای نفت خام وارد می‌ساخت احتمال رشد موجودی ذخایر نفت آمریکا و نیز گمانه‌زنی‌ها از قریب‌الوقوع بودن از سرگیری صادرات نفت لیبی قیمت آن را به ریزش وا داشت.

چهارشنبه؛ از آنجاکه گزارش‌های هفتگی API و EIA نشاندهنده کاهش موجودی ذخایر نفت آمریکا بود و چنین نویدی را می‌داد که می‌توان به بهبود تقاضای نفت از سوی این کشور امیدوار بود قیمت نفت افزایش یافت.

پنج شنبه؛ پس از رشد بهای نفت خام در روز گذشته، تمایل فعالان بازار برای بستن موقعیت‌های خرید و درنتیجه شناسایی سود خود عامل اصلی افت بهای نفت خام در این روز بود. از سوی دیگر از آنجاکه اوضاع اوکراین همچنان مبهم به نظر می‌رسید محافظه‌کاری سرمایه‌گذاران نیز بر معاملات آنها سایه افکند.

در عین حال خبر‌ها از چین حاکی از بیشتر شدن واردات نفت به این کشور بود که توانست به چشم‌انداز تقاضا برای آن جان تازه‌ای بخشد.

جمعه؛ بااینکه پیگیری جریانات سیاسی در اوکراین همراه با ادامه تنش‌های داخلی در لیبی بهای نفت برنت را تا ۱۰۸ دلار افزایش داد، رشد شاخص دلار و ضعیف بودن سطح تقاضا برای فرآورده‌های پتروشیمی از بهای نفت خام در بازارهای جهانی را کاست.

11-8
دانلود نسخۀ PDF