امروز : سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۱۱ تا ۱۷ دی ماه – شماره ۹۹


نخستین هفته از سال 2018 با افت ارزش دلار و در پی آن صعود نسبی قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی همراه بود. شاخص‌های بازار سهام در مناطق مختلف جهان نیز به‌دلیل افزایش قیمت فلزات اساسی و نفت با صعود چشمگیر همراه شده به گونه‌ای که در بسیاری از کشورها رکوردهای جدید ثبت کردند.

نخستین هفته از سال 2018 با افت ارزش دلار و در پی آن صعود نسبی قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی همراه بود. شاخص‌های بازار سهام در مناطق مختلف جهان نیز به‌دلیل افزایش قیمت فلزات اساسی و نفت با صعود چشمگیر همراه شده به گونه‌ای که در بسیاری از کشورها رکوردهای جدید ثبت کردند.

دوشنبه: معاملات بازارهای سهام به‌دلیل تعطیلات سال نو میلادی، متوقف بود.

سه‌شنبه: معاملات سهام در منطقه شرق آسیا در نخستین روز کاری سال 2018 میلادی، با صعود شاخص‌ها همراه بود و شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنک با رشد حدود 2 درصدی بهترین عملکرد را داشت و به بالاترین سطح در 10 سال گذشته صعود کرد در حالی‌که ارزش دلار به روند نزولی خود ادامه داد و به پایین‌ترین سطح در سه‌ماهه گذشته تنزل کرد و بورس توکیو به‌دلیل ادامه تعطیلات سال نو میلادی، متوقف بود.

برخلاف آسیا، افزایش ارزش یورو در مقابل دلار باعث شد بازارهای اروپایی با نزول اغلب شاخص‌های مطرح همراه شود و شاخص بورس لندن با حدود نیم درصد افت، بیشترین کاهش را در میان بازارهای مهم اروپایی داشت. گروه خودروسازی نیز ضعیف‌ترین عملکرد را در بین گروه‌ها به‌نام خود ثبت کرد.

شاخص‌های امریکا در سال 2018 میلادی با رشد چشم‌گیری آغاز به‌کار کردند و شاخص نزدک با رشد 1/5 درصدی، بیشترین رشد را در میان شاخص‌های سه‌گانه داشت و حدنصاب جدیدی ثبت کرد که بیشترین میزان رشد در دوماه و نیم گذشته به‌شمار می‌رود. اغلب گروه‌ها افزایش بیش از یک درصدی داشتند که در این بین گروه انرژی با 1/8 درصد رشد، سرآمد سایر گروه‌ها بود.

چهارشنبه: شاخص‌های بازارهای سهام در منطقه آسیا اقیانوسیه، با رشد همراه شدند که شاخص بورس شانگهای با 65/0 درصد رشد، صعودی‌ترین شاخص در این ناحیه بود. گروه فلزات به‌ویژه شرکت‌های تولیدکننده فولاد نیز بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشتند و افزایش حدود 9 درصدی قیمت سهام شرکت صنایع سنگین هیوندای جالب‌توجه بود؛ در حالی‌که معاملات بورس ژاپن هم‌چنان به‌دلیل تعطیلات سال نو میلادی متوقف بودند.

در اروپا نیز شاخص‌های بازارهای سهام صعود کردند و شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/83 درصد، بهترین عملکرد را در میان بورس‌های مطرح به‌نام خود ثبت کرد. اصلاح برخی از قوانین مربوط به حوزه تأمین‌مالی از سوی اتحادیه اروپا، علت جلب نظر سرمایه‌گذاران بود. گروه‌های فناوری اطلاعات، خودروسازی و نفت نیز به‌ترتیب بیشترین افزایش را در بین گروه‌ها داشتند.

در وال‌استریت نیز هم‌چون آسیا و اروپا، شاخص‌های بازار سهام روندی صعودی را طی کردند که در آن بیشترین رشد از آن شاخص نزدک با 0/8 درصد بود که گروه‌های فناوری اطلاعات و انرژی، مؤثرترین گروه‌ها در این افزایش بودند. پیام توئیتری دونالد ترامپ برای رهبر کره‌شمالی و هم‌چنین انتشار اطلاعات اقتصادی امیدوارکننده، از مهم‌ترین دلایل این صعود به‌شمار می‌رود.

پنج‌شنبه: معاملات سهام در منطقه شرق آسیا علاوه بر رشد نسبی بازارهای مطرح، با بازگشت خیره‌کننده شاخص نیکی ژاپن، پس از پنج روز تعطیلی همراه بود. رشد 3/26 درصدی موجب شد شاخص نیکی در بورس توکیو به بالاترین سطح در 26 سال گذشته صعود کند و گروه‌های خدمات تأمین‌مالی و خودروسازی بهترین عملکرد را داشتند به‌گونه‌ای که سافت‌بانک و میتسوبیشی به‌ترتیب با 4/3 و 3/4 درصد در زمره پربازده‌ترین شرکت‌ها بودند.

اعلام شاخص مدیران خرید در اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که این اتحادیه، بهترین رشد را از این حیث در هفت سال گذشته داشته است؛ انتشار این خبر موجب شد شاخص بورس‌های اروپایی با افزایش قابل‌توجهی روبه‌رو شوند. شاخص MIB در ایتالیا با 2/8 درصد، بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد و گروه خودروسازی نیز با 9/1 درصد، رشدی‌ترین گروه بود که در این گروه افزایش 8 درصدی قیمت سهام شرکت فیات کرایسلر قابل‌توجه بود.

انتشار آمار فراتر از انتظار، از اشتغال در ایالات‌متحده در ماه دسامبر باعث شد شاخص‌های سهام در نیویورک روزی سراسر صعودی را پشت‌سرگذارند و شاخص داوجونز با رشد 0/6 درصدی، بیشترین صعود را داشت و با فتح قله 25 هزار واحدی، حدنصاب جدیدی از خود برجای گذاشت که شرکت‌های جنرال‌الکتریک و آی‌بی‌ام هریک با افزایش قیمت بیش از 2 درصدی، بیشترین نقش را در این رشد ایفا کردند.

جمعه: تداوم خوش‌بینی‌ها به اقتصاد دنیا در سال 2018 میلادی، باعث شد شاخص سهام در بازارهای منطقه شرق آسیا به روند صعودی خود ادامه دهد و KOSPI در بورس کره‌جنوبی با 1/26 درصد، صعودی‌ترین شاخص در این ناحیه بود که اخبار منتشرشده درخصوص دیدار بین مقامات دو کره در روز نهم ژانویه، مهم‌ترین دلیل این صعود به‌شمار می‌رود. در بین گروه‌ها نیز بیشترین رشد به گروه فناوری اطلاعات اختصاص داشت که افزایش 3/5 درصدی قیمت سهام سونی، از نکات جالب‌توجه این گروه بود.

اعلام کاهش تورم حوزه یورو در ماه دسامبر نسبت به ماه گذشته، تداوم افزایش شاخص‌های سهام در اروپا را در پی داشت و شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 1/15 درصد، پیشتاز شاخص‌های مطرح اروپایی بود. گروه خودروسازی نیز با صعود 2 درصدی، هم‌چون روزهای گذشته بیشترین رشد را در میان گروه‌ها داشت.

در وال‌استریت هم روند صعود شاخص‌های سهام هم‌چنان ادامه دارد و شاخص داوجونز با 0/88 درصد، بیشترین رشد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت تا بهترین شروع را از سال 2006 میلادی تاکنون به ثبت رساند. دو شاخص S&P500 و نزدک نیز در هفته جاری، بیشترین رشد هفتگی از دسامبر 2016 میلادی تاکنون را به ثبت رسانده‌اند. دوشنبه: معاملات در بازار جهانی طلا به‌دلیل تعطیلات سال نو، متوقف بود.

سه‌شنبه: در نخستین روز معاملات سال 2018، کاهش ارزش دلار به پایین‌ترین سطح در سه‌ماهه اخیر، موجب شد قیمت فلز زرد به روند صعودی روزهای پایانی سال گذشته ادامه دهد. در پایان معاملات این روز هر اونس طلا در 1,317/56 دلار بسته شد که 1/13 درصد افزایش را نسبت به قیمت پایانی آخرین روز معاملاتی سال 2017 نشان می‌دهد.

چهارشنبه: زمزمه‌های افزایش مجدد نرخ بهره امریکا در ماه‌های نخست سال 2018 باعث تقویت نسبی دلار در مقابل سایر ارز‌ها شده و به روند رشد بی وقفه طلا در دوهفته اخیر پایان داد. در این روز هر اونس فلز زرد با 0/33 درصد افت، 1,313/21 دلار قیمت‌گذاری شد.

پنج‌شنبه: سخنان رهبر کره‌شمالی، پاسخ توئیتری ترامپ و افزایش مجدد تنش‌ها بین دو کشور، افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی را در پی داشت. در پایان معاملات این روز، هر اونس طلا، با رشد 0/75 درصدی، 1323 دلار را پشت سر گذاشت و به بالاترین قیمت در سه‌ماهه اخیر رسید.

جمعه: افزایش قیمت طلا در کنار رشد نسبی ارزش دلار، برخی سرمایه‌گذاران را بر آن داشت تا با اخذ موقعیت فروش، اقدام به شناسایی سود نمایند. این افزایش عرضه موجب شد قیمت‌ها در بازار جهانی طلا با کاهش 0/26 درصدی مواجه شده و تا 1,319/59 دلار بازگردد. با این حال، در این هفته بهای جهانی طلا حدود 1/3 درصد رشد داشت تا برای چهارمین صعود هفتگی خود را به ثبت رساند.دوشنبه: معاملات در بازارهای جهانی نفت به‌دلیل تعطیلات سال نو میلادی، متوقف بود.

سه‌شنبه: در نخستین روز معاملاتی از سال نو میلادی، قیمت نفت در بازارهای جهانی با کاهش نسبی همراه بود. در این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش 0/45 درصدی همراه شد و در 66/57 دلار ایستاد. نفت وست تگزاس امریکا هم 0/08 درصد کاهش قیمت داشت و در 60/37 دلار بسته شد. این درحالی است که به‌دلیل تعطیلات در بسیاری از کشورها، حجم معاملات در این روز پایین بود.

چهارشنبه: با افزایش نسبی حجم معاملات، بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت به‌گونه‌ای که نفت برنت و وست‌تگزاس رشد 1/91 و 2/09 درصدی را تجربه کرده و به ترتیب 67/84 و 61/63 دلار قیمت‌گذاری شدند. بسیاری از تحلیلگران نگرانی بازار از افزایش ناآرامی‌ها در ایران را علت اصلی رشد قیمت‌ها در بازار جهانی عنوان کرده اند.

پنج‌شنبه: اعلام کاهش بیش از حد انتظار ذخایر نفت امریکا رشد قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی را در پی داشت. در حالی که پیش‌بینی شده بود ذخایر نفتی امریکا در هفته گذشته به میزان 5/4 میلیون بشکه کاهش پیدا کند، آمارهای منتشر شده میزان واقعی این کاهش را 7/1 میلیون بشکه اعلام کرد. انتشار این خبر باعث شد نفت برنت با رشد 0/34 درصدی مرز 68 دلار را نیز پشت سر گذاشته و حدنصاب جدیدی ثبت نماید. در این روز نفت وست‌تگزاس امریکا 0/62 درصد افزایش یافت و در بالای 62 دلار تثبیت شد.

جمعه: افزایش قیمت دلار در مقابل سایر ارزها و هم‌چنین پیش‌بینی درخصوص افزایش تعداد سکوهای نفتی ایالات متحده امریکا باعث شد قیمت نفت از قیمت‌های ثبت شده در روز پنج‌شنبه اندکی عقب‌نشینی کند. در معاملات روز جمعه، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 0/66 درصدی مواجه و در 67/62 دلار متوقف شد. نفت وست تگزاس امریکا نیز با عقبگردی 0/92 درصدی به 61/44 دلار بازگشت. در این حال، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند سرمای شدید در بسیاری از نقاط نیم کره‌ شمالی زمین از جمله امریکا، تقاضا برای سوخت را در سطح بالا نگه داشته و از ریزش شدید قیمت نفت در هفته‌های آینده جلوگیری خواهد کرد.

 
دانلود نسخۀ PDF