امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۲ تا ۸ بهمن – شماره ۱۰۲


تقابل دو عامل کاهش ارزش دلار و آمارهای مطلوب در اقتصادی از کشورهای مختلف باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران در بورس‌های بین‌المللی شده است. در بازارهای نفت نیز خوشبینی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی موجب شد قیمت نفت به روند صعودی خود ادامه دهد. طلا نیز تحت‌تأثیر تضعیف دلار به بالاترین سطح در ماه‌های اخیر رسید.

 

تقابل دو عامل کاهش ارزش دلار و آمارهای مطلوب در اقتصادی از کشورهای مختلف باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران در بورس‌های بین‌المللی شده است. در بازارهای نفت نیز خوشبینی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی موجب شد قیمت نفت به روند صعودی خود ادامه دهد. طلا نیز تحت‌تأثیر تضعیف دلار به بالاترین سطح در ماه‌های اخیر رسید.

دوشنبه: بیشتر بازارهای سهام در شرق آسیا معاملات نخستین روز هفته را با افزایش نسبی شاخص‌ها به‌پایان بردند که در آن شاخص بورس‌های شانگهای و هنگ‌کنگ با 0/4 درصد رشد، هم‌چون بسیاری از روزها بیشترین رشد مثبت را داشتند. افزایش تقاضای محصول آیفون ایکس باعث شد شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه شرکت اپل با رشد قیمت و سهام سامسونگ با افت 2/2 درصدی مواجه شوند.

در اروپا نیز بورس‌های مطرح به‌جز بورس لندن، روزی صعودی را پشت‌سر گذاشتند. افزایش رتبه اعتباری کشورهای یونان و اسپانیا باعث شد شاخص بورس‌های این دو کشور به‌ترتیب با 1/3 و 1 درصد، بیشترین رشد را بین شاخص‌های اروپایی داشته باشند. در میان گروه‌ها نیز ارتباطات، بانکداری و نفت، ‌عنوان صعودی‌ترین گروه‌ها را به‌نام خود ثبت کردند.

در حالی‌که بازارها در امریکا جلسه معاملاتی خود را در اعداد منفی آغاز کرده بودند، اعلام تصویب بودجه موقت از سوی کنگره و پایان تعطیلی دولت موجب شد شاخص‌ها روند صعودی به خود بگیرند. در پایان معاملات شاخص نزدک با 0/98 درصد صعود، بیشترین رشد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت.

سه‌شنبه: رشد چشم‌گیر شاخص‌ها در بورس نیویورک در روز گذشته و هم‌چنین عدم‌تغییر نرخ‌بهره ژاپن پس از جلسه دو روزه بانک مرکزی این کشور، جهش شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا را در پی داشت. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 1/66 درصد رشد بیشترین افزایش را داشت و شاخص‌های سهام در کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و چین نیز رشد بالای یک درصدی را تجربه کردند.

در بازارهای اروپایی گزارش‌های مطلوب از عملکرد شرکت‌ها و آغاز به کار مجدد دولت امریکا باعث شد بیشتر شاخص‌ها علی‌رغم رشد ارزش پوند و یورو در مقابل دلار، افزایش یابند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/7 درصد رشد بهترین عملکرد را در بین شاخص‌ها به‌نام خود ثبت کرد و گروه فعالیت‌های رایانه‌ای نیز بیشترین رشد را در بین گروه‌ها داشت.

بورس نیویورک تحت‌تأثیر اعلام بهتر از انتظار سودآوری شرکت نتفلیکس در سه‌ماهه چهارم سال 2017 میلادی قرار داشت که این موضوع باعث شد ارزش بازار شرکت با رشد حدود 10 درصدی مواجه شده و برای نخستین بار از مرز 100 میلیارد دلار عبور کند. هم‌چنین شاخص نزدک با 0/7 درصد رشد و داوجونز با 00/01 درصد افت به‌ترتیب بهترین و بدترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند.

چهارشنبه: معاملات سهام در منطقه شرق آسیا با رشد نسبی بیشتر شاخص‌ها همراه بود. شاخص بورس شانگهای در ادامه روند روبه‌رشد خود با صعود4/0 درصدی، بهترین عملکرد را در میان سایر شاخص‌ها داشت. در این بین شاخص نیکی در بورس ژاپن با 0/76 درصد ریزش، تنها شاخص سرخ رنگ در این منطقه بود که تداوم تضعیف ارزش دلار در مقابل ین، یکی از مهم ترین دلایل این نزول به‌شمار می‌رود.

در بورس‌های اروپا علی‌رغم اعلام آمارهای مطلوب از اقتصاد این قاره و هم‌چنین رشد سودآوری شرکت‌ها، ادامه افت ارزش دلار در مقابل یورو و پوند باعث نزول شاخص‌ها شد. شاخص میب در بورس ایتالیا با 0/9 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود و گروه تأمین آب و برق ضعیف‌ترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشت.

در وال‌استریت، معاملات با نزول شاخص‌های نزدک و S&P500 و رکوردشکنی داوجونز همراه بود. شاخص نزدک تحت‌تأثیر نزول گروه فناوری اطلاعات با 0/6 درصد، ضعیف‌ترین عملکرد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت، در حالی‌که داوجونز متأثر از رشد شرکت‌های گروه خدمات مالی هم‌چون گلدمن ساچ، 0/16 درصد رشد داشت و حدنصاب جدیدی از خود بر جای گذاشت.

پنج‌شنبه: در پی اظهارات وزیر خزانه‌داری امریکا در حمایت از کاهش ارزش دلار و تداوم افت ارزش دلار در برابر ارزهای منطقه‌ای، بیشتر شاخص‌های سهام در شرق آسیا با نزول همراه شدند. شاخص نیکی در بورس ژاپن تحت‌تأثیر نزول قیمت سهام شرکت‌های صادرات‌محور، با 1/1 درصد کاهش، بیشترین افت را داشت و شرکت سونی با ریزش 3/5 درصدی، بیشترین نقش را در افت این شاخص ایفا کرد.

در حالی‌که بازارهای اروپایی در ساعات اولیه معاملات روند صعودی را آغاز کرده بودند، انتشار سخنان ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا باعث شد شاخص‌ها با کاهش مواجه شوند. بانک مرکزی اروپا نرخ‌بهره این اتحادیه را ثابت نگه داشته و در مورد کاهش ارزش دلار در مقابل یورو اعلام کرد که تنها به اقدامات نظارتی بسنده خواهد کرد. بیشترین کاهش با 0/87 درصد به شاخص دکس در بورس فرانکفورت اختصاص داشت.

در وال‌استریت، معاملات با صعود شاخص‌های داوجونز و S&P500 و نزول شاخص نزدک همراه بود. شاخص داوجونز به‌لطف انتشار فراتر از انتظار عملکرد شرکت‌های 3M و کاترپیلار با 0/61 درصد، صعودی‌ترین شاخص بود و حدنصاب جدیدی به‌ثبت رساند. این در حالی است که نگاه بسیاری از سرمایه‌گذاران به سخنرانی مقامات کشورها در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس معطوف بود.

جمعه: اظهارات ترامپ در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس باعث شد روند افت ارزش دلار برای ساعاتی متوقف شود. برخی از شاخص‌های سهام در شرق آسیا به این موضوع واکنش مثبت نشان داده و با افزایش همراه شدند. شاخص بورس در کشورهای هنگ‌کنگ، چین و کره‌جنوبی مثبت و در کشورهای ژاپن و سنگاپور منفی بود. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 1/6 درصد، صعودی‌ترین شاخص این منطقه بود و گروه بانکداری بیشترین نقش را در رشد این شاخص بازی کرد.

اعلام بهتر از انتظار تولید ناخالص داخلی انگلیس در سه‌ماهه پایانی سال 2017 میلادی و هم‌چنین انتشار عملکرد مثبت برخی شرکت‌ها باعث شد شاخص بازارهای سهام در اروپا افزایش یابند. شاخص کک در بورس پاریس با 0/88 درصد، صعودی‌ترین شاخص اروپایی بود و گروه‌های مواد دارویی و لوازم زینتی نیز به‌دلیل اعلام عملکرد مطلوب شرکت‌ها، بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها به‌نام خود ثبت کردند.

در امریکا نیز اعلام رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه‌ماهه چهارم سال 2017 میلادی و پیش‌بینی مثبت از عملکرد شرکت‌ها در سه‌ماهه نخست 2018 میلادی، رشد چشم‌گیر شاخص‌های سهام در وال‌استریت را در پی داشت. شاخص‌های نزدک با 1/3 درصد و S&P500 با 1/2 درصد رشد، حدنصاب‌های جدیدی به‌ثبت رساندند. بررسی‌ها نشان می‌دهد هر سه شاخص مطرح سهام در وال‌استریت، این هفته را با رشد بیش از 2 درصدی سپری کرده‌اند

دوشنبه: به‌دنبال تعطیلی دولت فدرال امریکا به‌دلیل عدم تصویب بودجه این کشور در کنگره، قیمت طلا در بازارهای جهانی در نخستین روز هفته با رشد 0/16 درصدی مواجه شده و در پایان معاملات این روز هر اونس 1,333/92 دلار قیمت‌گذاری شد.

سه‌شنبه: روز روند نزولی ارزش دلار امریکا در برابر ارزهای معتبر بین‌المللی ادامه یافت و موجب شد بهای طلا به سیر صعودی خود ادامه دهد. در پایان معاملات این روز هر اونس رشد 0/55 درصدی را تجربه کرد و 1,341/21 دلار دادوستد شد.

چهارشنبه: به‌دنبال اظهارات وزیر خزانه داری امریکا مبنی بر حمایت از کاهش ارزش دلار، قیمت اونس در بازارهای جهانی افزایش یافت. در ابتدای معاملات این روز بهای هر اونس تا مرز  1,361/87 دلار پیش رفت که این رقم بالاترین قیمت از ماه اوت سال 2016 به‌شمار می‌رود. اما در پایان معاملات در قیمت 1,358/46دلار متوقف شد که 1/29 درصد رشد را نسبت به قیمت روز سه‌شنبه نشان می‌دهد.

پنج‌شنبه: سخنان ترامپ در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سویس مبنی بر اینکه وی خواهان یک دلار قدرتمند است، موجب افزایش نسبی ارزش دلار و فروکش کردن قیمت طلا در بازارهای جهانی شد. در این روز هر اونس فلز زرد با عقبگردی 0/75 درصدی، 1,348/26 دلار قیمت‌گذاری شد.

جمعه:  به‌دنبال انتشار گزارش رشد اقتصادی امریکا، بسیاری از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران روند این رشد را کند ارزیابی کردند. این موضوع موجب تضعیف بیشتر ارزش دلار و افزایش مجدد قیمت طلا در بازارهای جهانی شد به گونه‌ای که در پایان معاملات روز جمعه، بهای هر اونس در ایستگاه 1,349/13 دلار متوقف شد تا طلا رشد هفتگی 1/3درصدی را تجربه نماید.دوشنبه: اعلام رشد اقتصادی قابل‌قبول در بسیاری از کشورها و هم‌چنین کاهش تعداد سکوهای حفاری نفتی در امریکا در هفته گذشته موجب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. هر بشکه نفت برنت با 0/61درصد افزایش به 69/03 دلار رسید. قیمت نفت خام امریکا نیز رشدی 0/19 درصدی را تجربه کرد و به 63/49 دلار به ازای هر بشکه رسید.

سه‌شنبه: نگرانی‌ها در مورد وضعیت اقتصادی ونزوئلا و احتمال افت تولید نفت این کشور، باعث شد قیمت نفت به روند صعودی خود ادامه دهد. در معاملات این روز بازارهای جهانی، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با 1/35 درصد رشد 69/96 دلار معامله شد. نفت وست‌تگزاس امریکا هم 64/47 دلار قیمت‌گذاری شد که نسبت به روز قبل 1/5 درصد رشد داشت.

چهارشنبه: سخنان وزیر نفت عربستان در خصوص احتمال تمدید توافق بر سر میزان تولید نفت، پس از منقضی شدن توافق فعلی باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافته و به بالاترین سطح از سال 2014 تاکنون برسد. در این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 0/81 درصدی 70/53 دلار دادوستد شد. هر بشکه وست‌تگزاس امریکا نیز 1/77 درصد رشد داشت و در 65/61 دلار ایستاد.

پنج‌شنبه: نزدیک شدن به پایان فصل سرما در نیم‌کره شمالی و گذر از دوره اوج تقاضا و هم‌چنین گرفتن موقعیت فروش از سوی نوسان‌گیران باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی پس از سه جلسه صعود در هفته جاری، کاهش یابد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با عقبگردی 0/16 درصدی به 70/42 دلار بازگشت. نفت وست‌تگزاس امریکا نیز کاهشی 0/15 درصدی داشت و 65/51 دلار قیمت‌گذاری شد.

جمعه: در پی تضعیف دلار، قیمت کالاهای ارزش‌گذاری به ارز امریکا از جمله نفت با افزایش مواجه شد. قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات روز جمعه 0/14 درصد افزایش یافت و در 70/52 دلار متوقف شد. نفت وست تگزاس امریکا هم صعودی 0/96 درصدی را تجربه کرد و در ایستگاه 66/14 دلار ایستاد. به این ترتیب نفت برنت و وست‌تگزاس در این هفته به ترتیب 2/8 و 4/4 درصد با افزایش مواجه شدند.
دانلود نسخۀ PDF