امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۲۱ تا ۲۷ اسفند ماه – شماره ۱۰۹


در حالی‌که کشمکش‌های اقتصادی بین امریکا و چین، سرمایه‌گذاران را درخصوص وقوع جنگ تجاری بین دو کشور نگران کرده است، نزدیک شدن به نشست فدرال رزرو و احتمال افزایش نرخ بهره امریکا در این نشست و هم‌چنین افزایش تنش‌ها بعد از برکناری وزیر خارجه این کشور باعث شده نگرانی‌ها دو چندان شود. کاهش قیمت طلا و افت شاخص سهام از مهم‌ترین تحولات این هفته در بازارهای جهانی بود.

در حالی‌که کشمکش‌های اقتصادی بین امریکا و چین، سرمایه‌گذاران را درخصوص وقوع جنگ تجاری بین دو کشور نگران کرده است، نزدیک شدن به نشست فدرال رزرو و احتمال افزایش نرخ بهره امریکا در این نشست و هم‌چنین افزایش تنش‌ها بعد از برکناری وزیر خارجه این کشور باعث شده نگرانی‌ها دو چندان شود. کاهش قیمت طلا و افت شاخص سهام از مهم‌ترین تحولات این هفته در بازارهای جهانی بود.

دوشنبه: به‌دنبال اعلام آمار بیکاری در امریکا و رشد شاخص‌های سهام در وال‌استریت در روز جمعه، بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا صعود کردند، به‌گونه‌ای که شاخص‌ها در هنگ‌کنگ، ژاپن و کره‌جنوبی افزایش بیش از 1 درصدی را تجربه کردند. هم‌چنین توییت ترامپ مبنی‌بر احتمال معافیت کشور استرالیا از تعرفه اعمال‌شده برای ورود فولاد و آلومینیوم به امریکا، موجب شد گروه فولاد با رشد قابل‌توجهی همراه شود.

آمار اشتغال امریکا در ماه فوریه، موجبات صعود هرچه بیشتر شاخص‌های سهام در اروپا را نیز فراهم ساخت. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 58/0 درصد رشدی‌ترین شاخص و گروه تأمین برق و آب، صعودی‌ترین گروه بودند. درمقابل، گروه‌های منابع معدنی و فلزات اساسی به‌دلیل کاهش قیمت‌های جهانی، یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را به‌نام خود ثبت کردند.

در حالی‌که نگرانی از بروز جنگ تجاری، بار دیگر در میان سرمایه‌گذاران افزایش یافته است، معاملات اوراق بهادار بورس نیویورک با نزول شاخص‌های داوجونز و S&P500 همراه بود. شرکت‌هایی هم‌چون بوئینگ، کاترپیلار و یونایتدتکنولوژی بیشترین نقش را در این کاهش ایفا کردند، اما در این بین شاخص نزدک به‌لطف رشد قیمتی شرکت‌های اپل و آمازون صعود 36/0 درصدی را تجربه کرد.

سه‌شنبه: معاملات سهام در منطقه شرق آسیا، با صعود اغلب شاخص‌های مطرح همراه شد.در این جلسه معاملاتی که با انتظار سرمایه‌گذاران برای انتشار آمار تورم ایالات‌متحده همراه بود، شاخص نیکی در بورس توکیو با 66/0 درصد، بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد. این درحالی است که گروه فولاد، هم‌چنان تحت‌تأثیر اخبار مربوط به اعمال تعرفه واردات از سوی امریکا با کاهش قابل‌توجهی همراه بود.

در اروپا، شاخص‌های سهام تحت‌تأثیر خبرهای رسیده از ایالات‌متحده و تضعیف دلار در مقابل پوند و یورو، کاهش یافتند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 59/1 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود. گروه ارتباطات نیز با 6/1 درصد افت، ضعیف‌ترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشت.

انتشار خبر برکناری رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا و انتصاب احتمالی رییس سازمان سیا به جای وی، نگرانی‌های سیاسی را افزایش داده و موجبات کاهش شاخص‌های سهام در بورس نیویورک را فراهم آورده است. شاخص نزدک با 02/1 درصد، بیشترین نزول را در میان شاخص‌ها داشت و گروه‌های خدمات مالی و فناوری اطلاعات بیشترین نقش را در کاهش شاخص‌های سه‌گانه ایفا کردند. اعلام تورم 0/2 درصدی برای ماه فوریه نیز از دیگر تحولات مهم اقتصادی در امریکا بود.

چهارشنبه: انتشار خبر برکناری وزیر خارجه امریکا، موجب شد بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا بدون توجه به اعلام آمار فراتر از انتظار از اقتصاد چین، روزی سراسر نزولی را پشت‌سر گذارند. شاخص نیکی در بورس توکیو با 87/0 درصد، بیشترین نزول را در بین شاخص‌های مطرح داشت. گروه‌های بانکداری و فناوری اطلاعات نیز ضعیف‌ترین عملکرد را در بین گروه‌ها به‌نام خود ثبت کردند.

بازارهای سهام اروپایی نیز از ریسک‌های سیاسی و اقتصادی امریکا تأثیر پذیرفتند، به‌گونه‌ای که اغلب شاخص‌ها در اعدادی پایین‌تر از روز قبل بسته شدند. در این بین، شاخص دکس در بورس فرانکفورت برخلاف سایر بازارهای اروپایی، به‌لطف صعود 11 درصدی قیمت سهام شرکت آدیداس، با صعود به کار خود پایان داد. اظهارات ماریو دراگی رییس بانک مرکزی اروپا، مبنی بر عدم‌تغییر در نرخ بهره این اتحادیه علی‌رغم آمار اقتصادی مطلوب، از دیگر تحولات مهم اقتصادی بود.

پس از آن‌که ترامپ خواستار اعمال تعرفه 60 میلیارد دلاری برای ورود کالاهای چینی به ایالات‌متحده شد، نگرانی‌ها از وقوع جنگ تجاری بار دیگر افزایش یافت و شاخص‌های سهام در بورس نیویورک سقوط کردند. شاخص داوجونز با 1 درصد، کاهشی‌ترین شاخص بود که ریزش 5/2 درصدی قیمت سهام شرکت بوئینگ، تأثیر به‌سزایی داشت.

پنج‌شنبه: در حالی‌که سرمایه‌گذاران در شرق آسیا هم‌چنان نگران وقوع یک جنگ تجاری بین چین و امریکا هستند، معاملات بازارهای سهام در این منطقه با صعود شاخص‌ها در برخی کشورها، نظیر ژاپن و هنگ‌کنگ و نزول شاخص‌ها در برخی دیگر هم‌چون کره‌جنوبی و شانگهای همراه بود. افت ارزش اوراق قرضه و هم‌چنین تضعیف ارزش دلار در مقابل بسیاری از ارزهای منطقه‌ای، از دیگر تحولات اقتصادی بود.

در معاملات سهام در بورس‌های اروپایی، اغلب شاخص‌ها با توجه به انتشار آمار سودآوری برخی از شرکت‌ها صعود کردند. بیشترین رشد، هم‌چون چند روز گذشته به شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 88/0 درصد، اختصاص داشت. افزایش بیش از 2 درصدی ارزش بازار شرکت‌هایی نظیر فولکس واگن، آدیداس و لوفت هانزا در این صعود تأثیر قابل‌توجهی داشتند.

در وال‌استریت، معاملات اوراق بهادار تحت‌تأثیر تصمیمات ترامپ درخصوص محدودیت واردات از چین و احتمال وقوع جنگ تجاری بین دو کشور قرار گرفت، به‌گونه‌ای که دو شاخص نزدک وS&P500 ، به‌ترتیب با افت 2/0 و 08/0 درصدی همراه شدند، اما شاخص داوجونز به‌لطف صعود قیمتی شرکت‌های مک‌دونالد و یونایتد هلث، رشد 47/0 درصدی را تجربه کرد.

جمعه: بازارهای سهام در شرق آسیا، تحت‌تأثیر تداوم کشمکش‌های اقتصادی و تجاری بین چین و امریکا بودند، به‌گونه‌ای که اغلب شاخص‌ها در اعدادی کمتر از روز قبل بسته شدند. شاخص بورس شانگهای با 63/0 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود که گروه فناوری اطلاعات بیشترین نقش را داشت. این درحالی است که در کره‌جنوبی و استرالیا، شاخص‌ها با رشد همراه شدند.

پس از اعلام تورم فراتر از انتظار 1/1 درصدی در اتحادیه اروپا در ماه فوریه و به‌تبع آن کاهش ارزش یورو در مقابل دلار، شاخص‌های سهام افزایش یافتند. شاخص IBEX در بورس مادرید با 79/0 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. گروه نفت و گاز نیز متأثر از افزایش قیمت جهانی نفت با 46/1 درصد صعود، بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت.

در امریکا نیز انتشار آمارهای مثبت اقتصادی، ریسک‌های سیاسی و اقتصادی موجود را تحت‌الشعاع قرار داده و موجبات صعود نسبی شاخص‌های سهام را فراهم ساخت. داوجونز با 29/0 درصد، بیشترین رشد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت و گروه انرژی نیز با حدود 1 درصد صعود، سرآمد گروه‌ها بود.

دوشنبه: به‌دنبال انتشار آمار اشتغال در امریکا و تأثیر آن بر سایر بازارها از جمله تقویت ارزش دلار، قیمت طلا در بازارهای جهانی با کاهش نه چندان محسوس 6/0 درصدی مواجه شد و به 1,323/1 دلار در هر اونس رسید.

سه‌شنبه: اعلام برکناری ناگهانی رکس تیلرسون، وزیر خارجه امریکا و افزایش ریسک‌های سیاسی ناشی از آن، موجب شد تقاضای سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های امن هم‌چون طلا افزایش باید. در پایان معاملات این روز هر اونس با رشد قیمتی 0/26 درصدی مواجه شد و در 1,326/51 دلار ایستاد.

چهارشنبه: پیش‌بینی تحلیلگران از اقتصاد امریکا و احتمال افزایش نرخ بهره این کشور در نشست هفته آینده فدرال رزرو موجب بهبود ارزش دلار در مقابل با سایر ارزهای معتبر و افت قیمت طلا شد. در پایان معاملات این روز هر اونس با عقبگردی 13/0 درصدی در قیمت 1,324/85 دلار تثبیت شد.

پنج‌شنبه: علی‌رغم افزایش تنش‌های سیاسی بین روسیه و انگلیس و افزایش تقاضا برای طلا، قیمت این فلز ارزشمند در بازارهای جهانی تحت‌تأثیر انتظارات درخصوص افزایش نرخ بهره امریکا در هفته آینده، 0/66 درصد کاهش یافت و در ایستگاه 1,316/1 دلار متوقف شد.

جمعه: با نزدیک شدن به زمان برگزاری جلسه فدرال رزرو، روند صعودی ارزش دلار و سیر نزولی قیمت طلا برای سومین روز متوالی ادامه یافت. در این روز هر اونس فلز زرد در بازارهای جهانی، با افت 0/14 درصدی در 1,314/24 دلار بسته شد که پایین‌ترین قیمت در یک‌ماهه گذشته به‌شمار می‌رود.دوشنبه: با افزایش حفاری‌های نفتی از سوی ایالات متحده اکثر تحلیل‌گران انتظار دارند تولید نفت امریکا که به 37/10 میلیون بشکه در روز صعود کرده، افزایش بیشتری پیدا کند. این موضوع نگرانی‌ها در بازار نفت را افزایش داده و موجبات نزول قیمت را فراهم کرده است. در پایان روز شنبه هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 82/0 درصد کاهش قیمت به 95/64 دلار در هر بشکه رسید. نفت وست تگزاس امریکا هم افت 1.1 درصدی را تجربه کرد و در 36/61 دلار به کار خود پایان داد.

سه‌شنبه: روند کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت‌تأثیر افزایش تولید نفت امریکا و معرفی شدن قریب‌الوقوع این کشور به‌عنوان بزرگ‌ترین تولید‌کننده نفت، در روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت. در این روز نفت برنت و وست‌تگزاس که دو نفت پایه بین‌المللی هستند با کاهش 48/0 و 06/1درصدی مواجه شدند و به ترتیب در قیمت های 64/64 و 71/60 دلار ایستادند.

چهارشنبه: با افزایش تنش‌های سیاسی در پی برکناری رکس تیلرسون، قیمت نفت در بازارهای جهانی پس یک دوره کاهشی، وارد فاز صعود شد. در معاملات این روز، نفت برنت دریای شمال افزایش ارزش 0/39 درصدی را تجربه کرد تا در 64/89 دلار معامله شود. قیمت نفت سبک امریکا نیز 0/41 درصد رشد کرد و در ایستگاه 60/96 دلار ایستاد.

پنج‌شنبه: پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی مبنی‌بر افزایش تقاضای جهانی در ماه‌های آینده و هم‌چنین کاهش تولید نفت ونزوئلا موجب شد نگرانی‌ها در مورد مازاد تولید امریکا تا حدودی کاهش یافته و بهای نفت در بازارهای جهانی افزایش یابد. در این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 0/35 درصد افزایش قیمت در 56/12 دلار تثبیت شد. هر بشکه نفت سبک امریکا نیز 0/38 درصد رشد داشت و 61/19 دلار قیمت‌گذاری شد.

جمعه: با سفر ولیعهد عربستان به امریکا خوشبینی درمورد حصول توافق بین این دو کشور در مورد توازن بیشتر در بازار نفت افزایش یافته است. سرمایه‌گذاران در انتظار مصاحبه ولیعهد عربستان در امریکا هستند، که طی آن، وی درخصوص بازار نفت سخن خواهد گفت. این خوشبینی‌ها موجب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی به روند صعودی خود ادامه داده و به بالاترین سطح در دوهفته اخیر برسد. در پایان معاملات روز جمعه، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با صعود 67/1 درصدی به قیمت 66/21 دلار رسید. نفت وست‌تگزاس امریکا هم رشد 1/88 درصدی را تجربه کرد تا در 34/62 دلار به معاملات خود خاتمه دهد. در مجموع هفته نیز قیمت نفت برنت و وست‌تگزاس به ترتیب با رشد حدود 1 و 0/5 درصدی مواجه شدند.
دانلود نسخۀ PDF