امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۲۸ اسفند تا ۵ فروردین – شماره ۱۱۰


اجرایی شدن اعمال تعرفه از سوی دولت امریکا بر روی کالاهای وارداتی از چین و افزایش احتمال وقوع جنگ تجاری بین دو کشور و هم‌چنین رشد 25/0 درصدی نرخ بهره امریکا از سوی فدرالرزرو موجب شد شاخص‌های سهام در بازارهای جهانی یکی از ریزشی‌ترین عملکرد هفته‌ای را در دو سال گذشته پشت سرگذارند. افزایش چشم‌گیر در قیمت‌های جهانی نفت و طلا و هم‌چنین کاهش بهای فلزات اساسی از دیگر تحولات مهم بازارهای جهانی بود.

اجرایی شدن اعمال تعرفه از سوی دولت امریکا بر روی کالاهای وارداتی از چین و افزایش احتمال وقوع جنگ تجاری بین دو کشور و هم‌چنین رشد 0/25 درصدی نرخ بهره امریکا از سوی فدرالرزرو موجب شد شاخص‌های سهام در بازارهای جهانی یکی از ریزشی‌ترین عملکرد هفته‌ای را در دو سال گذشته پشت سرگذارند. افزایش چشم‌گیر در قیمت‌های جهانی نفت و طلا و هم‌چنین کاهش بهای فلزات اساسی از دیگر تحولات مهم بازارهای جهانی بود.

دوشنبه: در آستانه آغاز نشست فدرال‌رزرو امریکا، معاملات سهام در بازارهای آسیایی با صعود برخی از شاخص‌ها نظیر هنگ‌کنگ و شانگهای و نزول برخی دیگر هم‌چون نیکی ژاپن همراه بود. افزایش ارزش ین در مقابل دلار و هم‌چنین رسوایی‌های سیاسی در ژاپن از جمله فروش زمین‌های دولتی از سوی نخست وزیر، از مهم‌ترین عوامل ریزش شاخص بورس این کشور به‌شمار می‌روند.

نگرانی‌ها از احتمال وقوع جنگ تجاری و هم‌چنین اعلام اطلاعات نامطلوب از عملکرد شرکت‌ها موجب شد شاخص‌های سهام در اروپا با کاهش همراه شوند. شاخص FTSE در بورس لندن با کاهش 1/7 درصدی، ریزشی‌ترین شاخص اروپایی بود که کاهش 46 درصدی شرکت میکروفوکوس، یکی از مهم‌ترین عوامل این نزول بود. افزایش ارزش یورو و پوند در مقابل دلار، از دیگر تحولات مهم بازارهای اروپایی بود.

در وال‌استریت، پس از اعلام خبر نگهداری غیرقانونی اطلاعات شخصی 50 میلیون نفر از کاربران توسط شرکت کمبریج آنالیتیکا، که در جریان انتخابات سال 2016 میلادی از طریق فیس‌بوک برای ترامپ تبلیغات می کرده است، موجب شد قیمت سهام شرکت فیس‌بوک با ریزش 6/8 درصدی مواجه شود. این رسوایی هم‌چنین باعث شد گروه فناوری اطلاعات یکی از ضعیف‌ترین عملکردها را در این روز داشته و شاخص‌های سه‌گانه سهام در بورس نیویورک نیز افت بیش از یک‌درصدی را تجربه کنند.

سه‌شنبه: در حالی‌که معاملات سهام در منطقه شرق آسیا در شوک سقوط گروه فناوری اطلاعات به‌ویژه سهام شرکت فیس‌بوک، در معاملات روز گذشته بورس نیویورک قرار داشت، شاخص‌های سهام در ژاپن و استرالیا با نزول و سایر شاخص‌های مطرح با صعود همراه شدند. در بورس‌های آسیایی، بسیاری از سرمایه‌گذاران نیز منتظر اعلام تصمیمات فدرال‌رزرو درخصوص افزایش نرخ بهره امریکا در روز چهارشنبه هستند.

پس از آن‌که اعلام آمار نه‌چندان مطلوب از صادرات آلمان و به‌تبع آن کاهش ارزش پوند و یورو نسبت به دلار، شاخص‌های سهام در اروپا صعود کردند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/8 درصد، سرآمد شاخص‌ها بود. گروه خدمات مالی نیز با افزایش 1/4 درصدی، بیشترین افزایش را در بین گروه‌ها به ثبت رساند.

در بورس نیویورک، شاخص‌های سهام پس یک روز افت، با رشد نسبی همراه شدند. شاخص داوجونز با 0/47 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. گروه انرژی نیز بهترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشت؛ این درحالی است که گروه فناوری اطلاعات هم‌چون روز گذشته تحت‌تأثیر اخبار پیرامون شرکت فیس‌بوک درخصوص انتشار اطلاعات کاربران، با ریزش همراه بود. هم‌چنین نشست دو روزه فدرال‌رزرو آغاز شد که انتظار می‌رود طی آن نرخ بهره امریکا 0/25 درصد افزایش یابد.

چهارشنبه: در حالی‌که بازارهای سهام در منطقه شرق آسیا معاملات خود را با صعود آغاز کرده بودند، خبرهای منتشرشده از نشست فدرال‌رزرو امریکا موجب شد شاخص‌های سهام در پایان معاملات در اعدادی کمتر از روز قبل بسته شوند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 0/43 درصد افت، ضعیف‌ترین عملکرد را در بین شاخص‌ها داشت. این در حالی است که معاملات بورس توکیو به‌دلیل تعطیلات در این کشور متوقف بود.

در اروپا اگرچه بازارهای سهام تحت‌تأثیر اخبار رسیده از امریکا با کاهش همراه شدند، اما صعود قیمت سهام در گروه‌های منابع معدنی و نفت و گاز به‌دلیل افزایش قیمت‌های جهانی فلزات اساسی و نفت، از ریزش گسترده شاخص‌ها جلوگیری کردند. شاخص IBEX در اسپانیا با 0/52 درصد کاهش، بیشترین‌ افت را به‌نام خود ثبت کرد. افزایش ارزش پوند و یورو در مقابل دلار نیز از دیگر تحولات مهم بازارهای اروپایی بود.

مطابق انتظارات، فدرال‌رزرو در پایان نشست خود با افزایش 0/25 درصدی نرخ بهره و رسیدن آن به 1/75 درصد موافقت کرد. این موضوع از یک سو باعث افزایش قیمت اوراق قرضه دولتی و سهام گروه بانکی و از سوی دیگر موجب کاهش شاخص‌های سهام در بورس نیویورک شد. بیشترین افت در میان شاخص‌های سه‌گانه از آن شاخص نزدک با 0/26 درصد بود. انتشار نمودار دات پلات، موجب کاهش تأثیر این خبر شد که نشان می‌دهد هشت عضو از 15 عضو فدرال‌رزرو معتقدند افزایش 3 ‌مرتبه یا کمتر از آن برای نرخ بهره، در سال 2018 میلادی برای اقتصاد امریکا کافی است. این در حالی است که پیش از این کارشناسان افزایش 4 مرتبه‌ای نرخ بهره را در سال 2108 میلادی پیش‌بینی کرده بودند.

پنج‌شنبه: واکنش بازارهای سهام در شرق آسیا نسبت به افزایش نرخ بهره امریکا و اخبار پیرامون آن متفاوت بود، به‌گونه‌ای که شاخص‌ها در برخی از کشورها هم‌چون ژاپن و کره‌جنوبی افزایش و در برخی نظیر چین و هنگ‌کنگ کاهش داشتند. افزایش قیمت سهام گروه انرژی به‌دلیل صعود قیمت جهانی نفت و هم‌چنین کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای، از دیگر تحولات مهم این منطقه بود.

اگر چه بانک مرکزی انگلیس، تصمیم گرفت نرخ بهره این کشور را ثابت نگه دارد، اما رأی مثبت دو تن از سیاست‌گذاران پولی این کشور به افزایش این نرخ، زنگ خطر را برای رشد احتمالی آن در ماه‌های آینده به صدا در آورد. این موضوع باعث شد ارزش پوند در مقابل دلار به بالاترین سطح در هفت هفته اخیر صعود کرده و شاخص‌های سهام در قاره اروپا ریزش کنند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 1/7 درصد افت و گروه فناوری اطلاعات با 2/27 درصد نزول، به‌ترتیب ضعیف‌ترین شاخص و گروه بودند.

با امضاء ترامپ و اجرایی‌شدن حکم اعمال تعرفه واردات 60 میلیارد دلاری علیه کالاهای چین و افزایش مجدد نگرانی‌ها از بروز جنگ تجاری بین دو کشور، شاخص‌های سه‌گانه سهام در بورس نیویورک سقوط کردند. شاخص داوجونز با ثبت ریزش 2/93 درصدی، بدترین عملکرد خود در یک‌ماه و نیم گذشته را به ثبت رساند که سقوط 2/5 درصدی قیمت سهام شرکت بوئینگ، بیشترین نقش را داشت. شاخص‌های نزدک و S&P500 نیز به‌ترتیب ریزش 2/43 و 2/52 درصدی را تجربه کردند.

جمعه: در پی اجرای حکم اعمال تعرفه واردات 60 میلیارد دلاری برای ورود کالاهای چینی به امریکا، شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا با ریزش گسترده‌ای همراه شدند. بیشترین نزول با 4/5 درصد به شاخص نیکی در بورس توکیو اختصاص داشت. قیمت سهام شرکت‌های صادرات‌محور به‌دلیل افزایش ارزش ین در مقابل دلار، به بالاترین سطح در 16 ماه گذشته، با نزول چشم‌گیری همراه شدند.

بازارهای سهام اروپایی نیز تحت‌تأثیر تحولات مربوط به روابط تجاری بین امریکا و چین و هم‌چنین سقوط شاخص‌ها در آسیا و امریکا، افت کردند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 1/77 درصد و گروه خودروسازی با 1/9درصد افت، به‌ترتیب ضعیف‌ترین عملکردها را در میان شاخص‌ها و گروه‌ها داشتند.

در وال‌استریت نیز روند نزولی شاخص‌های سهام به‌دلیل نگرانی درخصوص وقوع جنگ تجاری ادامه یافت تا بورس نیویورک ریزشی‌ترین هفته خود از اوایل سال 2016 میلادی تاکنون را به ثبت رساند. شاخص نزدک با 2/4 درصد، ریزشی‌ترین شاخص بود. دو شاخص داوجونز و نزدک نیز افت بیش از 5/1 درصدی را تجربه کردند. دو گروه بانکداری و فناوری اطلاعات نیز هم‌چون روزهای گذشته بیشترین افت را در بین گروه‌ها داشتند.

دوشنبه: با تداوم تنش‌ها درخصوص بروز جنگ تجاری بین چین و امریکا، قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش نه‌چندان قابل‌توجه 0/2 درصدی مواجه شد و به قیمت 1,316/85 دلار رسید.

سه‌شنبه: با شروع نشست فدرال‌رزرو، انتظارات درخصوص رشد بهره امریکا افزایش یافته است. این موضوع فشار بر قیمت جهانی طلا را در پی داشت به گونه‌ای که هر اونس با عقبگردی 0/42 درصدی در 1,311/31 بسته شد.

چهارشنبه: با پایان نشست فدرال‌رزرو و بروز نشانه‌هایی مبنی‌بر کاهش تعداد دفعات افزایش نرخ بهره از 4 به 3 ‌مرتبه در سال 2018 میلادی، قیمت طلا با صعود 6/1درصدی مواجه شده و به قیمت 24/1,332 دلار برسد.

پنج‌شنبه: با صعود قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی، بسیاری از سرمایه‌گذاران در اقدام به اخذ موقعیت فروش در بازار نمودند و این موضوع کاهش 24/0 درصدی قیمت این فلز ارزشمند را در پی داشت.

جمعه: اجرایی‌شدن اعمال تعرفه بر واردات کالاهای چینی به امریکا و افزایش وقوع جنگ تجاری بین دو کشور باعث شد تقاضا برای طلا به عنوان یک دارایی امن، 38/1 درصد افزایش یافته و قیمت فلز زرد به بالاترین رقم دو هفته گذشته صعود کند. در مجموع هفته نیز طلا با رشد حدود 5/2 درصدی همراه شد.دوشنبه: اعلام افزودن چهار سکو به سکوهای نفتی فعال تأسیسات نفتی ایالات متحده در هفته گذشته موجب شد بار دیگر نگرانی‌ها از افزایش تولید نفت امریکا افزایش یافته و قیمت نفت با کاهش همراه شود. در پایان معاملات، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با کاهش 24/0 درصدی مواجه شد و به 05/66 دلار رسید. نفت وست‌تگزاس امریکا نیز کاهش ارزش 45/0 درصدی را تجربه کرد تا در 06/62 دلار بسته شود.

سه‌شنبه: قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی تحت‌تأثیر ضعیف شدن ارزش دلار، تنش‌ها در خاورمیانه و نگرانی‌ها نسبت به کاهش بیشتر تولید ونزوئلا، افزایش یافت. در این روز نفت برنت و وست‌تگزاس که دو نفت پایه جهانی محسوب می‌شوند با افزایش 07/2 و 16/2 درصدی همراه شدند و به‌ترتیب در قیمت‌های 42/66 و 4/63 دلار ایستادند.

چهارشنبه: در حالی‌که پیش از این کارشناسان افزایش 6/2 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت امریکا را پیش‌بینی کرده بودند، آمارهای منتشرشده نشان می‌دهد، این ذخایر در مدت یاد شده با کاهش 6/2 میلیون بشکه‌ای همراه شده است. این موضوع موجب افزایش بیش از پیش بهای نفت در بازاراهای جهانی شد؛ به گونه‌ای که هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 04/3 درصدی به 47/69 دلار رسید. هر بشکه نفت وست‌تگزاس نیز صعودی 79/2 تجربه کرد تا در 17/65 دلار بسته شود.

پنج‌شنبه: با صعود چشم‌گیر قیمت نفت در بازارهای جهانی در دو روز گذشته، بسیاری از سرمایه‌گذاران برای شناسایی سود اقدام به اخذ موقیعت فروش کردند. با افزایش فشار عرضه، قیمت‌ها با کاهش نسبی همراه شد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 81/0 درصدی به 91/68 دلار بازگشت. هر بشکه نفت وست‌تگزاس امریکا نیز با عقبگردی 33/1 درصدی به قیمت 3/64 دلار نزول کرد.

جمعه: برنامه‌های عربستان برای تمدید توافق کاهش تولید در سال 2019 میلادی برای کاهش شکاف عرضه و تقاضا و هم‌چنین انتخاب جان بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ و احتمال خروج امریکا از برجام موجب شد قیمت‌ها بار دیگر به مدار صعود بازگردد. در پایان این جلسه معاملاتی هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 23/2 درصدی به قیمت 45/70 دلار صعود کند. این رقم بالاترین سطح قیمتی در حدود دوماهه گذشته به‌شمار می‌رود. نفت وست‌تگزاس هم رشد 46/2 درصدی داشت و در 88/65 دلار به معاملات خود پایان داد. در مجموع معاملات این هفته هر یک از دو نفت برنت و وست‌تگزاس، افزایش حدود 6 درصدی را تجربه کردند.
دانلود نسخۀ PDF