امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۳ تا ۹ اردیبهشت – شماره ۱۱۴


احتمال افزایش نرخ بهره امریکا، رشد ارزش دلار به بالاترین سطح در سه‌ماهه گذشته و کاهش قیمت ارزش طلا را در پی داشته است. در بازار نفت نیز کاهش تولید نفت ونزوئلا و احتمال تحریم مجدد ایران باعث افزایش قمیت‌ها شده است. این در حالی است که در بازارهای سهام، اعلام عملکرد میان دوره‌ای شرکت‌ها از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار به‌شمار می‌رود.

دوشنبه: احتمال افزایش نرخ بهره در امریکا و هم‌چنین ریزش گروه فناوری اطلاعات در معاملات روز جمعه بورس نیویورک، موجب شد شاخص‌های سهام در بازارهای منطقه شرق آسیا کاهش یابند که بیشترین کاهش با 0/54 درصد، به شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ اختصاص داشت.

اعلام گزارش عملکرد سه‌ماهه نخست تعدادی از شرکت‌ها باعث شد شاخص‌های سهام در بازارهای اروپایی افزایش یابند. شاخص میب در بورس ایتالیا با 0/64 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود که گروه‌های ارتباطات، نفت و گاز و خدمات مالی نیز بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشتند. افزایش بیش از 5 درصدی قیمت سهام شرکت فیلیپس، پس از اعلام درآمد فروش 3/9 میلیارد یورویی این شرکت در سه‌ماهه نخست سال 2018 میلادی، از نکات جالب‌توجه بود.

در وال‌استریت، شاخص‌های سهام با افت نه‌چندان قابل‌توجه همراه شدند. شاخص نزدک با 0/25 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود که در آن افت 0/4 درصدی گروه فناوری اطلاعات و شرکت‌هایی نظیر فیس‌بوک، آمازون، نتفلیکس و آلفابت تأثیر زیادی داشت. هم‌چنین با افزایش انتظارات در مورد افزایش نرخ بهره امریکا، نرخ اوراق قرضه این کشور به بالاترین سطح از ابتدای سال 2014 میلادی تاکنون صعود کرد.

سه‌شنبه: به‌دنبال کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای، شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی رشد کردند. شاخص بورس شانگهای با 1/9 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. این درحالی‌است که شاخص KOSPI در بورس کره‌جنوبی افت 4/0 درصدی را تجربه کرد. افزایش قیمت نفت و هم‌چنین رشد قیمت برخی فلزات جهانی از دیگر دلایل رشد شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی به‌شمار می‌رود.

در بازارهای اروپایی، شاخص سهام در برخی کشورها هم‌چون انگلیس و فرانسه به‌علت صعود قیمت نفت افزایش یافته و در برخی دیگر هم‌چون آلمان و اسپانیا، به‌دلیل رشد نرخ اوراق قرضه افت کردند. در میان گروه‌ها نیز گروه نفت و گاز با بیش از 1 درصد رشد، پیشتاز بود. این درحالی است که گروه مسافرت و گردشگری به‌دلیل اعلام عملکرد نه‌چندان مطلوب برخی از شرکت‌های این گروه با 1/4 درصد افت، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت.

در حالی‌که بورس نیویورک معاملات خود را با افزایش شاخص‌ها آغاز کرده بود، در ادامه با کاهش همراه شد، به‌گونه‌ای که در پایان معاملات دو شاخص نزدک و داوجونز، افت 1/7 درصدی را به‌ثبت رساندند. رشد انتظارات برای افزایش نرخ‌بهره و هم‌چنین کاهش 2/6 درصدی قیمت سهام شرکت کاترپیلار به‌دلیل اعلام عملکرد ضعیف‌تر از انتظار، از مهم‌ترین علل این افت به‌شمار می‌رود.

چهارشنبه: نگرانی‌ها درخصوص افزایش نرخ بهره امریکا، افت شاخص‌های سهام در بورس نیویورک در روز قبل و هم‌چنین کاهش قیمت جهانی نفت، موجب شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا کاهش یابند که شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با افت حدود 1 درصدی، ریزشی‌ترین شاخص بود. تقویت ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای، از دیگر اخبار اقتصادی بود.

در اروپا نیز هم‌چون آسیا، شاخص‌های سهام تحت‌تأثیر افزایش نرخ اوراق قرضه و هم‌چنین افزایش نرخ بهره ایالات‌متحده نزول کردند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با حدود 1 درصد و گروه منابع معدنی با 8/1 درصد، به‌ترتیب بیشترین افت را در میان بورس‌ها و گروه‌ها داشتند.

کاهش 2/4 درصدی قیمت سهام شرکت بوئینگ، به‌دلیل برآورده نکردن انتظارات در گزارش عملکرد سه‌ماهه و هم‌چنین صعود نرخ اوراق قرضه 10ساله به بالای 3 درصد، موجب شد بورس نیویورک معاملات خود را با افت قابل‌توجه شاخص‌ها آغاز کنند. با این حال در ساعات پایانی صعود کردند، به‌گونه‌ای که دو شاخص داوجونز و S&P500 در اعدادی بالاتر از روز قبل بسته شدند.

پنج‌شنبه: معاملات سهام در بازارهای منطقه شرق آسیا با نوسان بالای شاخص‌های این منطقه همراه بود. در حالی‌که شاخص سهام در بورس‌های کره‌جنوبی و ژاپن به‌لطف اعلام عملکرد مثبت برخی از شرکت‌ها روزی صعودی را سپری کردند، بازارهای سهام در چین و هنگ‌کنگ افت کردند. اعلام سود عملیاتی بیش از 14 میلیارد دلاری برای شرکت سامسونگ در سه‌ماهه نخست سال 2018 میلادی، از مهم‌ترین تحولات بازارهای مالی این منطقه بود.

پس از آن‌که بانک مرکزی اروپا اعلام کرد نرخ بهره‌ها را ثابت نگه داشته و به بازخرید اوراق قرضه ماهانه 30 میلیارد دلاری، حداقل تا ماه سپتامبر ادامه خواهد داد، بازارهای سهام در این قاره رشد کردند. در این بین شاخص میب در بورس ایتالیا با 1 درصد، بیشترین رشد را داشت. گروه خودروسازی نیز با 0/7 درصد، رشدی‌ترین صنعت بود که در این رشد، صعود 2/6درصدی قیمت سهام شرکت فولکس واگن به‌دلیل اعلام عملکرد فراتر از انتظار، بیشترین نقش را داشت.

رشد 9/1 درصدی قیمت سهام فیس‌بوک، جهش 14 درصدی ارزش بازار ADM و هم‌چنین افزایش قیمت سهام چندین شرکت دیگر به‌دلیل اعلام انتشار عملکرد فراتر از انتظار در سه‌ماهه نخست سال برای چند شرکت مهم، باعث شد شاخص‌های سهام در بورس نیویورک روزی صعودی را پشت‌سر گذارند. شاخص نزدک با 6/1 درصد رشد، بهترین عملکرد را در میان شاخص‌های سه‌گانه داشت.

جمعه: دیدار رهبر کره‌شمالی با رییس‌جمهور کره‌جنوبی، رشد شاخص‌های سهام در وال‌استریت در روز گذشته و هم‌چنین صعود قیمت نفت در بازارهای جهانی، موجب شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا افزایش یابند که بیشترین رشد، به شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 0/91 درصد اختصاص داشت. تصمیم بانک مرکزی ژاپن درخصوص عدم‌تغییر نرخ بهره این کشور، از دیگر تحولات بازارهای مالی شرق آسیا بود.

سقوط ارزش پوند در مقابل دلار به پایین‌ترین سطح در هفت‌هفته گذشته به‌دلیل اعلام ضعیف‌تر از انتظار رشد اقتصادی انگلیس، باعث شد شاخص سهام بورس لندن با 1/09 درصد رشد، بهترین عملکرد را در میان بورس‌های مطرح اروپا ثبت کند. در سایر کشورهای اروپایی نیز انتشار گزارش مطلوب از عملکرد شرکت‌ها در سه‌ماهه نخست سال، صعود شاخص‌های سهام را در پی داشت.

در وال‌استریت در حالی‌که در ساعات اولیه، شاخص‌ها تحت‌تأثیر انتشار گزارش عملکرد مطلوب شرکت‌های آمازون، ایتل و مایکروسافت صعود کرده بودند، در ادامه به‌دلیل افت قیمت سهام سایر شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات نظیر اپل، آلفابت و نتفلیکس، روند کاهشی به خود گرفتند. اعلام رشد اقتصادی 3/2 درصدی برای ایالات متحده در سه‌ماهه نخست سال، از دیگر تحولات اقتصادی در امریکا بود که این رقم از پیش‌بینی‌های قبلی کارشناسان فراتر بود.

دوشنبه: احتمال افزایش نرخ بهره در امریکا و به تبع آن تقویت ارزش دلار و هم‌چنین کاهش نگرانی فعالان بازار نسبت به ریسک‌های سیاسی و امنیتی در سطح جهان، باعث شد قیمت طلا با 0/86 درصد افت و ثبت قیمت 1324/83 دلاری، به پایین‌ترین رقم در طی حدود یک‌ماه گذشته نزول کند.

سه‌شنبه: افت قیمت طلا به پایین‌ترین سطح در یک‌ماه گذشته و هم‌چنین رشد نسبی  ارزش دلار موجب شد تقاضا برای طلا افزایش یابد. هر اونس، رشد قیمت 0/42 درصدی را تجربه کرد و در 1330/35 دلار ایستاد.

چهارشنبه: قیمت طلا نیز تحت‌تأثیر تقویت دلار در مقابل ارزهای معتبر و کاهش تنش‌های ژئوپلتیک، نزولی 0/54 درصدی را تجربه کرد تا در قیمت 1323/13 دلار بسته شود.

پنج‌شنبه: رشد میزان بازدهی اوراق قرضه دولت امریکا و صعود ارزش دلار امریکا به بالاترین رقم سه‌ماه و نیم گذشته از جذابیت طلا برای سرمایه‌گذاران کاست؛ به گونه‌ای که هر اونس با افت قیمت 0/48 درصدی 1316/8 دلار داد و ستد شد.

جمعه: افت نه‌چندان محسوس در ارزش دلار موجب شد قیمت طلا پس از دو روز نزول پیاپی، افزایش یابد. در پایان معاملات هر اونس با رشد 0/55 درصدی، معاملات این هفته خود را در قیمت 1324 دلار به پایان برد. در مجموع در این هفته نیز فلز زرد، افت حدود 1 درصدی را به ثبت رساند.دوشنبه: علی‌رغم اعلام افزایش تعداد سکوهای حفاری در امریکا، قیمت نفت در بازارهای جهانی به‌دلیل نگرانی‌ها درخصوص کاهش عرضه از سوی اوپک کاهش یافت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 88/0 درصدی 71/74 دلار معامله شد. نفت وست‌تگزاس هم صعودی 67/0 درصدی را تجربه کرد تا 84/68 دلار معامله شود.

سه‌شنبه: اگر چه آمار مربوط به تغییرات هفتگی در ذخایر نفتی امریکا روز چهارشنبه اعلام می شود اما برخی پیش‌بینی‌ها مبنی‌بر افزایش این ذخایر و هم‌چنین انتشار خبرهایی درخصوص افزایش تولید نفت عربستان موجب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی اندکی کاهش یابد. بشکه نفت برنت دریای شمال با عقب‌گردی 14/1 درصدی به 86/73 دلار در هر بشکه نزول کرد. قیمت نفت وست‌تگزاس هم به 6/67 دلار تنزل یافت که نسبت به روز قبل افت 8/1 درصدی را نشان می‌دهد.

چهارشنبه: اگرچه اعلام افزایش 2/2 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفتی امریکا در هفته گذشته فشار عرضه در بازارجهانی نفت را افزایش داد، اما به‌دلیل افت شدید تولید ونزوئلا و احتمال وضع مجدد تحریم‌های امریکا علیه ایران، قیمت نفت در بازارهای جهانی بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت، به گونه‌ای که در معاملات این روز برنت و وست‌تگزاس که دو نفت پایه بین‌المللی به‌شمار می‌روند به ترتیب با رشد 19/0 و 67/0 درصدی مواجه شدند و در قیمت‌های 74 و 05/68 دلار ایستادند.

پنج‌شنبه: ریسک تحریم مجدد ایران، افت تولیدات ونزوئلا و تقاضای بالای جهانی نیز موجبات افزایش قیمت نفت را فراهم کرد به گونه‌ای که طلای سیاه حدنصاب‌های جدیدی را به‌ثبت رساند. در پایان معاملات هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد یک‌درصدی و ثبت قیمت 74/74 دلاری، در بیشترین قیمت در سه‌سال اخیر معامله شد. نفت وست‌تگزاس هم با افزایش 21/0درصدی به 19/68 دلار صعود کرد.

جمعه: با کمرنگ شدن ریسک کاهش تولید جهانی، تقویت ارزش دلار بر قیمت جهانی نفت اثرات خود را نمایان کرد. افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای معتبر به بالاترین سطح در سه‌ماهه اخیر، طی یک هفته گذشته، موجب شد نفت برای کشورهایی که ارز غیردلاری دارند گران‌تر شده و تقاضای این کشورها کاهش یابد. لذا نفت برنت دریای شمال با کاهش 33/0 درصدی در قیمت 49/74 دلار بسته شد. اما نفت وست‌تگزاس با رشد 04/0 درصدی معاملات خود را در 22/68 دلار به پایان برد. با ثبت این قیمت‌ها، در مجموع این هفته نفت برنت رشد 6/0 درصدی و نفت وست‌تگزاس افت 3/0 درصدی قیمت را تجربه کردند.
دانلود نسخۀ PDF