امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت – شماره ۱۱۶


اعلام خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر بازارهای جهانی بود که موجب شد قیمت نفت به بالاترین سطح در سه سال و نیم گذشته افزایش یابد. تداوم رشد شاخص‌ها در بورس‌های مطرح و هم‌چنین رشد نه‌چندان قابل‌توجه قیمت طلا از دیگر تحولات بازارهای جهانی در این هفته بود.

دوشنبه: معاملات بازارهای سهام در شرق آسیا، با صعود و نزول شاخص‌ها در کشورهای مختلف همراه بود. در میان شاخص‌های صعودی، شاخص بورس شانگهای با 48/1 درصد پیشتاز بود. این در حالی است که شاخص KOSPI در کره‌جنوبی با 04/1 درصد، یکی از نزولی‌ترین شاخص‌ها بود. اعلام آمار اشتغال امریکا در روز جمعه و هم‌چنین رشد قیمت جهانی نفت از مهم‌ترین عوامل اثرگذار بود.

پس از اعلام برخی آمارهای اقتصادی از آلمان و تضعیف یورو، شاخص‌های سهام روند صعودی را طی کردند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت و گروه انرژی به‌ترتیب بهترین عملکرد را در بین شاخص‌ها و گروه‌ها به نام خود ثبت کردند. توقف معاملات در بورس لندن به‌دلیل تعطیلات و هم‌چنین افت 10 درصدی ارزش سهام شرکت ایرفرانس در بورس پاریس از دیگر نکات حائز اهمیت بود.

توئیت ترامپ مبنی‌بر اعلام تصمیمش در مورد برجام چهار روز زودتر از موعد مقرر در کنار افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و هم‌چنین افزایش قیمت سهام گروه فناوری اطلاعات، موجب شد شاخص‌های سهام در بورس نیویورک افزایش یابند. شاخص نزدک با 77/0 درصد صعودی‌ترین شاخص بود.

سه‌شنبه: معاملات سهام در بازارهای شرق آسیا، با رشد شاخص‌ها همراه بود. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 1/3 درصد، پیشتاز سایرین بود که در آن گروه خدمات مالی و فناوری اطلاعات بیشترین رشد را داشتند. افت قیمت جهانی نفت و به تبع آن افت گروه انرژی به‌دلیل تغیر زمان اعلام مواضع امریکا در مورد برجام، از دیگر وقایع مهم بود.

در بازارهای سهام اروپایی نیز درحالی‌که سهامداران منتظر اعلام مواضع ترامپ درخصوص ایران بودند، اغلب شاخص‌های سهام کاهش یافتند. شاخص میب در بورس ایتالیا به‌علت افزایش تنش‌های سیاسی در این کشور، با 1/6 درصد افت، ریزشی‌ترین شاخص بود. گروه نفت و گاز به‌دلیل کاهش قیمت نفت، بیشترین تنزل را در بین گروه‌ها داشت.

در نیویورک نیز، اگرچه شاخص‌ها در هنگام سخنرانی ترامپ و اعلام خروج امریکا از برجام با کاهش همراه شدند، اما در ادامه بازیابی شده و با تغییراتی نه‌چندان محسوس نسبت به روز گذشته بسته شدند. گروه خدمات مالی با 7/0 درصد رشد، یکی از بهترین عملکردها را داشت. افزایش مجدد نرخ اوراق قرضه 10ساله نیز از دیگر تحولات مهم بود.

چهارشنبه: اغلب شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا، متأثر از خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران و افزایش قیمت جهانی نفت کاهش یافتند. شاخص نیکی در بورس توکیو با 44/0 درصد نزولی‌ترین شاخص بود اما درمقابل، هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ 44/0 درصد رشد کرد. افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای معتبر این منطقه نیز از دیگر تحلات مهم بود.

در اروپا، شاخص‎های سهام روزی صعودی را سپری کردند. بیشترین رشد با 28/1 درصد به شاخص FTSE در بورس لندن اختصاص داشت که جهش 9/3 درصدی قیمت سهام بریتیش پوترولیوم و 4/3 درصدی سهام شرکت نفتی شل، بیشترین تأثیر را داشت. این در حالی است که تصمیم امریکا مبنی‌بر خروج از برجام، موجب شد ارزش سهام شرکت ایرباس 1/1 درصد کاهش یابد.

در وال‌استریت نیز معاملات بازارهای سهام با افزایش شاخص‌ها همراه بود که در آن شاخص نزدک با 1 درصد رشد، پیشتاز سایرین بود. هم‌چنین گروه انرژی بیشترین رشد را داشت که صعود بیش از 5/1 درصدی قیمت سهام شرکت‌های شورون و اکسیون‌موبیل نمونه‌هایی از آن بود. افزایش مجدد نرخ اوراق قرضه 10ساله به بالای 3 درصد از اخبار مهم دیگر بود.

پنج‌شنبه: معاملات بازارهای سهام در منطقه آسیا- اقیانوسیه با صعود شاخص‌ها همراه بود. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 8/0 درصد، بیشترین صعودرا داشت. گروه انرژی نیز به‌دلیل افزایش قیمت نفت بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت. ریزش 6 درصدی شاخص بورس مالزی و سقوط بیش از 3 درصدی ارزش واحد پولی این کشور به‌دلیل پیروزی مخالفان دولت در انتخابات عمومی، از دیگر تحولات مهم اقتصادی در منطقه شرق آسیا بود.

پس از اعلام تصمیم بانک مرکزی انگلیس مبنی‌بر عدم‌تغییر نرخ بهره این کشور، ارزش پوند در مقابل دلار کاهش و اغلب شاخص‌های سهام در قاره اروپا افزایش یافتند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 6/0 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. در این میان شاخص بورس ایتالیا به‌دلیل تحولات سیاسی در این کشور، افت بیش از 1 درصدی را تجربه کرد.

در وال‌استریت، شاخص‌های سه‌گانه روزی صعودی را سپری کردند. شاخص S&P500 با رشد 9/0 درصدی، بهترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کرد که در آن دو گروه ارتباطات و تأمین برق و آب بیشترین تأثیر را داشتند. گروه‌های انرژی و فناوری اطلاعات نیز به روند صعودی روزهای قبل خود ادامه دادند. این درحالی است که اعلام برخی آمارهای اقتصادی، بار دیگر نگرانی سرمایه‌گذاران را از سرعت گرفتن رشد نرخ بهره امریکا افزایش داده است.

جمعه: در پی رشد شاخص‌های سهام در وال‌استریت، شاخص‌های بورس‌ در منطقه شرق آسیا نیز افزایش یافتند. شاخص نیکی در بورس توکیو با 16/1 درصد، پیشتاز سایر شاخص‌ها بود که گروه‌های خدمات مالی و فناوری اطلاعات مؤثرترین گروه‌ها بودند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ هم صعود بیش از 1 درصدی داشت. این درحالی است که معاملات بورس مالزی به‌دلیل تداوم تنش‌های سیاسی در این کشور متوقف بود.

معاملات در اروپا با صعود شاخص سهام در برخی کشورها نظیر آلمان و فرانسه و نزول آن در بعضی دیگر از کشورها هم‌چون اسپانیا و انگلیس همراه بود. با این حال شاخص یورو استاک برای هفتمین هفته متوالی رشد کرد که این موضوع از مارس 2015 میلادی بی‌سابقه است. رشد 3/2 درصدی ارزش سهام شرکت آرسلومیتال به‌دلیل اعلام عملکرد فراتر از انتظار در سه‌ماهه نخست سال، از دیگر خبرهای مهم بود.

در بورس نیویورک نیز رشد شاخص‌ها، موجب شد وال‌استریت بهترین عملکرد هفتگی خود در دو ماه گذشته را به ثبت رساند. شاخص داوجونز با 37/0 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. گروه انرژی نیز هم‌چون روزهای گذشته بیشترین رشد را در بین گروه‌ها داشت.

دوشنبه: قیمت طلا در بازارهای جهانی در پایان معاملات تغییر چندانی نداشت به‌گونه‌ای که هر اونس با افت 0/02درصدی، در قیمت 1314/21 دلار قیمت‌گذاری شد.

سه‌شنبه: با وجود تقویت ارزش دلار، قیمت طلا در بازارهای جهانی به‌دلیل انتظار سرمایه‌گذاران برای مشخص شدن موضع امریکا در قبال برجام، تغییر خاصی نکرد به‌طوری‌که هر اونس تنها با رشد 0/03 درصدی در 1314/63 دلار معامله شد.

چهارشنبه: در واکنش به خروج ترامپ از برجام و هم‌چنین رشد ارزش دلار و اوراق قرضه امریکا، قیمت طلا با افت 15/0 درصدی همراه شد تا معاملات روزانه خود را در 1312/72 دلار پایان دهد.

پنج‌شنبه: کاهش ارزش دلار در مقابل ارزهای معتبر بین‌المللی به‌دلیل اعلام آمارهای جدید از اقتصاد امریکا موجب شد قیمت طلا در بازارهای جهانی پس از یک ثبات نسبی چند روزه، با رشد 0/68 درصدی مواجه شود و در 1321/6 دلار بایستد.

جمعه: ارزش طلا در بازارهای جهانی پس از صعود قابل‌توجه در روز گذشته، با افت 0/17 درصدی همراه شد تا در 1319/3 دلار بسته شود. با این وجود فلز زرد برای کل هفته گذشته، 3/0 درصد افزایش را ثبت کرد که نخستین رشد هفتگی در حدود یک‌ماهه گذشته است. ادامه مذاکرات تجاری امریکا و چین و احتمال افزایش نرخ بهره امریکا، مؤثرترین عوامل بر قیمت طلا در هفته‌های آینده به‌شمار می‌روند.دوشنبه: وخیم‌تر شدن بحران اقتصادی ونزوئلا و هم‌چنین نگرانی‌ها از نزدیک شدن به زمان اعلام موضع امریکا در قبال برجام و احتمال بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، موجبات افزایش مجدد قیمت جهانی نفت را فراهم آورد به‌گونه‌ای که در پایان معاملات، هر بشکه نفت وست‌تگزاس امریکا با رشدی 1/45درصدی برای نخستین‌بار در سه‌سال و نیم گذشته از مرز 70 دلار گذشت و در 73/70 دلار به معاملات خود خاتمه داد.  نفت برنت هم صعودی 74/1 درصدی داشت تا 76/17 دلار را تجربه نماید.

سه‌شنبه: درحالی‌که سرمایه‌گذاران از تغییر زمان اعلام موضع ترامپ درخصوص برجام غافلگیر شدند و این موضوع باعث کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی شده بود، اعلام خروج از برجام موجب شد قیمت نفت بار دیگر روندی صعودی به خود بگیرد و با افت کمتری به‌کار خود پایان دهد. هربشکه نفت برنت دریای شمال با افت 73/1درصدی به قیمت 85/74 دلار بازگشت. نفت وست‌تگزاس امریکا هم با عقب‌گردی 94/1 درصدی به 36/69 دلار نزول کرد.

چهارشنبه: با خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران و اعلام بازگشت بالاترین سطح تحریم‌ها علیه این کشور، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند ظرف ۱۸۰ روز، صادرات نفت ایران حداقل ۲۰۰ هزار بشکه و حداکثر یک‌ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این موضوع جهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را در پی داشت. در معاملات، نفت برنت و وست‌تگزاس با 15/3 و 57/2 درصد رشد همراه شدند تا به ترتیب در 21/77 دلار و 14/74  دلار دادوستد شوند.

پنج‌شنبه: تداوم نگرانی‌ها درخصوص احتمال اختلال در صادرات نفت ایران، کاهش صادرات نفت ونزوئلا و هم‌چنین اعلام افت ذخایر نفتی امریکا در یک‌هفته اخیر، تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی را در پی داشت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 34/0 درصدی به 47/77 دلار صعود کرد که این رقم بالاترین سطح قیمتی در سه‌سال و نیم گذشته به‌شمار می‌رود. نفت وست‌تگزاس هم با افزایش ارزش 31/0 درصدی و ثبت قیمت 36/71 دلار، حد نصاب جدیدی از اواخر سال 2014 تاکنون به ثبت رساند.

جمعه: اعلام افزایش 10 حلقه‌ای تعداد چاه‌های نفتی حفر شده در ایالات متحده در هفته جاری و هم‌چنین تلاش‌های طرف‌های باقیمانده در برجام برای کاهش سطح تحریم‌ها، باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی، از سقف قیمتی خود فاصله بگیرد. هر بشکه نفت برنت 45/0 درصد افت کرد تا در قیمت 12/77 دلار بسته شود. نفت وست‌تگزاس هم در 7/70 دلار به معاملات خود پایان داد که 92/0 درصد کمتر از قیمت پایانی روز قبل است. با ثبت این قیمت در مجموع هفته، نفت برنت 3 درصد و ونفت وست‌تگزاس 4/1 درصد رشد را تجربه کردند.
دانلود نسخۀ PDF