امروز : چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۳۱ اردیبهشت تا ۶ خرداد – شماره ۱۱۸


تحولات پیرامون مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن و هم‌چنین حواشی مربوط به دیدار احتمالی بین رییس‌جمهور امریکا با رهبر کره‌شمالی در این هفته نیز تأثیرگذارترین عامل بر شاخص‌های سهام در بورس‌های معتبر بین‌المللی و بازار جهانی طلا بود. در بازار نفت نیز در روزهای پایانی هفته، تصمیم روسیه و عربستان مبنی‌بر افزایش تولید، افت قیمت طلای سیاه را به‌دنبال داشت.

دوشنبه: پس از آن‌که استیون منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا، روز یک‌شنبه اعلام کرد که جنگ تجاری بین پکن و واشنگتن، فعلاً به تعویق افتاده است، شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی صعود کردند. شاخص بورس شانگهای با 0/66 درصد، بیشترین رشد را در بین شاخص‌های این منطقه داشت. گروه‌های حمل و نقل، به‌ویژه کشتیرانی نیز تحت‌تأثیر توافق حاصل شده، بهترین عملکرد را در این صعود از خود بر جای گذاشت.

در اروپا نیز اغلب شاخص‌های سهام تحت‌تأثیر توافق بین چین و امریکا، رشد کردند. شاخص FTSE در بورس لندن با بیش از 1 درصد، بیشترین رشد را داشت که نزول ارزش پوند در برابر دلار از دیگر دلایل این رشد به‌شمار می رود. در سوی دیگر تداوم تنش‌های سیاسی در ایتالیا موجب شد شاخص بورس این کشور با افت 1/5 درصدی مواجه شود. این در حالی است که معاملات بورس فرانکفورت به‌دلیل تعطیلات رسمی در این کشور متوقف بود.

شاخص‌های سهام در وال‌استریت هم تحت‌تأثیر نتایج مذاکرات چین و امریکا، روزی کاملاً صعودی را سپری کردند. شاخص داوجونز با 1/2 درصد رشد و ثبت بهترین عملکرد در بین شاخص‌های سه‌گانه برای نخستین بار از ماه مارس، به بالای 25 هزار واحد صعود کرد که شرکت‌های بوئینگ، کاترپیلار و یونایتدهلث بیشترین تأثیر را ایفا کردند.

سه‌شنبه: در حالی‌که افزایش ارزش دلار، موجبات نزول سهام در بازارهای آسیایی را در ساعات نخست معاملات فراهم کرده بود، اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا و به تبع آن افزایش قیمت نفت، باعث تغییر روند آن‌ها شد؛ به گونه‌ای که اغلب این شاخص‌ها در اعدادی بیشتر از روز قبل بسته شدند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 0/6 درصد، صعودی‌ترین شاخص بود.

شاخص‌های سهام در بورس‌های اروپایی نیز معاملات خود را با صعود شاخص‌ها به پایان بردند. فروکش کردن منازعات سیاسی در ایتالیا موجب شد شاخص میب در بورس این کشور با صعودی 0/72درصدی، رشدی‌ترین شاخص باشد. گروه خودروسازی نیز به‌دلیل کاهش تعرفه واردات قطعات خودرو از سوی دولت چین، با بیش از 1 درصد رشد، بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت که رشد 2/5 درصدی قیمت سهام BMW در این گروه قابل‌توجه بود.

پس از ابراز نارضایتی ترامپ از مذاکرات تجاری واشنگتن و پکن و هم‌چنین اعلام وی مبنی‌بر این‌که ممکن است این کشور هیچ‌گاه با کره‌شمالی گفت‌وگو نکند، بار دیگر نگرانی سرمایه‌گذاران را افزایش داد و موجبات کاهش شاخص‌های سهام در بورس نیویورک را فراهم کرد. شاخص داوجونز با 0/72 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود که سقوط 2/5 درصدی ارزش سهام شرکت بوئینگ بیشترین تأثیر را در آن داشت.

چهارشنبه: به‌دنبال عدم‌رضایت ترامپ از مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن، شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا صعود کردند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 1/8 درصد، نزولی‌ترین شاخص بود. بورس‌های شانگهای و توکیو نیز افت بیش از 1 درصدی را تجربه کردند. تقویت ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای در آستانه جلسه فدرال‌رزرو، از دیگر تحولات مهم بازارهای این منطقه بود.

نارضایتی ترامپ از روند مذاکرات چین و امریکا و هم‌چنین اعلام نامطلوب برخی از آمارهای اقتصادی موجب شد شاخص‌های سهام در اروپا کاهش یافته و از سقف چهارماهه خود فاصله بگیرند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/47 درصد، ضعیف‌ترین عملکرد را در میان شاخص‌ها داشت. در انگلیس، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا نیز شاخص‌ها افت بیش از 1 درصدی را تجریه کردند. گروه منابع معدنی نیز با 2/5 درصد، بیشترین افت را در بین گروه‌ها داشت.

در وال‌استریت، افزایش امیدواری سرمایه‌گذاران درخصوص عدم‌افزایش نرخ بهره امریکا در جلسه آتی فدرال‌رزرو موجب شد شاخص‌های سهام صعود کنند. شاخص نزدک با 0/64 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود که گروه فناوری اطلاعات از جمله شرکت‌های اپل و آمازون بیشترین تأثیر را در آن داشتند و در این بین سقوط 7/2 درصدی قیمت سهام جنرال‌الکتریک جالب‌توجه بود.

پنج‌شنبه: پس از آن‌که اداره تجارت امریکا اعلام کرد یک تحقیق امنیت ملی برای بررسی واردات خودرو و کامیون انجام می‌دهد، نگرانی‌ها از وضع تعرفه وارادات این محصول مشابه آن‌چه بر واردات فولاد و آلومینیوم وضع شد را افزایش داد و موجبات نزول شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی را فراهم ساخت. شاخص نیکی در بورس توکیو با 1/1درصد کاهش، نزولی‌ترین شاخص بود. گروه خودروسازی هم ریزشی‌ترین گروه بود به گونه‌ای که هوندا موتور3/4، تویوتا موتور 3، هیوندای 3/1 و کیاموتور 2/8 درصد افت کردند.

تحقیقات بر روی خودروهای وارداتی در امریکا و هم‌چنین لغو دیدار ترامپ با رهبر کره‌شمالی موجب شد شاخص بورس‌های اروپایی نیز کاهش یابند. شاخص بورس‌های فرانکفورت و لندن با 0/9 درصد، ریزشی‌ترین شاخص‌ها بودند. گروه خودروسازی با 1/8 درصد، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت به طوری‌که قیمت سهام پورشه 3، دایملر 2/8 و BMW با 1/7درصد کاهش یافتند.

اعلام لغو دیدار برنامه‌ریزی‌شده رهبران امریکا و کره‌شمالی در تاریخ 12 ژوئن، نگرانی‌ها درخصوص ریسک‌های سیاسی را افزایش و شاخص‌های سهام در وال‌استریت را کاهش داد. شاخص داوجونز با 0/3 درصد، ریزشی‌ترین شاخص بود و گروه انرژی نیز به‌دلیل کاهش قیمت نفت یکی از ریزشی‌ترین گروه‌ها به شمار می‌رود.

جمعه: به‌دنبال افزایش نگرانی‌ها از لغو دیدار رییس‌جمهور امریکا با رهبر کره‌شمالی، معاملات سهام در منطقه شرق آسیا با نزول شاخص‌ها همراه شد که شاخص بورس شانگهای با 0/4 درصد، کاهشی‌ترین شاخص بود. گروه خودروسازی نیز متأثر از تحولات روز گذشته هم‌چنان به روند نزولی خود ادامه داد. تداوم تقویت ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای نیز از دیگر تحولات مهم بود.

معاملات سهام در اروپا، تحت‌تأثیر تحولات این قاره با صعود و نزول شاخص‌های سهام در کشورهای مختلف همراه بود. در حالی‌که انتشار اطلاعات مثبت اقتصادی در کشورهای آلمان و انگلیس موجب رشد شاخص سهام در این کشورها شد، بورس‌های اسپانیا و ایتالیا متأثر از تحولات سیاسی این کشورها با افت بیش از 1 درصدی مواجه شدند. هم‌چنین گروه‌های مسافرت و گردشگری و بانکداری به‌ترتیب بهترین و ضعیف‌ترین عملکرد را در بین گروه‌ها به‌نام خود ثبت کردند.

در معاملات بورس نیویورک نیز در حالی دو شاخص داوجونز و S&P500 افت 0/24 درصدی را تجربه کردند که شاخص نزدک معاملات خود را با رشد 0/13 درصدی به پایان برد. دو گروه انرژی و خدمات مالی ضعیف‌ترین عملکردها را داشتند. پایین بودن حجم معاملات به‌دلیل تعطیلی روز دوشنبه، از دیگر ویژگی‌های مهم در وال‌استریت بود.

دوشنبه: به‌دنبال اعلام وزیر خزانه‌داری امریکا مبنی‌بر توقف جنگ تجاری واشنگتن و پکن، ارزش دلار، افزایش و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های امن نظیر طلا کاهش یافت. هر اونس فلز زرد در بازارهای جهانی با افت قیمت 0/03 درصدی همراه شد تا در 1,292/6 دلار معامله شود.

سه‌شنبه: تداوم روند صعودی دلار در مقابل سایر ارزهای معتبر به‌دلیل نزدیک شدن به جلسه فدرال‌رزرو، موجب شد بهای طلا با ثبت قیمت 1,291/14 دلاری هم‌چنان در پایین‌ترین سطوح قیمتی خود در سال 2018 باقی بماند.

چهارشنبه: افزایش تقاضای فیزیکی به‌دلیل کاهش قابل‌توجه قیمت‌ها و هم‌چنین افزایش امیدواری سرمایه‌گذاران درخصوص عدم‌افزایش نرخ بهره امریکا در جلسه آتی فدرال‌رزرو، افزایش نسبی تقاضا در بازار جهانی طلا را در پی داشت؛ به گونه‌ای که هر اونس با رشد 0/18 درصدی قیمت، در 1,293/41 دلار معامله شد.

پنج‌شنبه: پس از اعلام ترامپ مبنی‌بر لغو دیدار برنامه‌ریزی شده وی با رهبر کره‌شمالی، قیمت طلا در بازارهای جهانی با رشد 0/87 درصدی به  1,304/63دلار صعود کرد.

جمعه: در پی پاسخ مصالحه جویانه رهبر کره‌شمالی در قبال لغو یک‌جانبه دیدار وی با ترامپ از سوی رییس جمهور امریکا، قیمت نفت در بازارهای جهان بار دیگر افت کرد؛ اما این کاهش در حدی نبود که طلا به زیر 1300 دلار بازگردد. در مجموع هفته نیز فلز زرد، رشد 0/7 درصدی را تجربه کرد.دوشنبه: به‌دنبال عدم‌تمایل اوپک مبنی‌بر  افزایش سطح تولید، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت و وست‌تگزاس با رشد 0/9 و 1/35 درصدی، به ترتیب 79/22 و 72/24 دلار معامله شدند تا هم‌چنان شکافی قیمتی بین این دو نفت پایه بین‌المللی کاهش یابد.

سه‌شنبه: معاملات نفت در بازارهای جهانی با صعود قیمت برنت و افت ارزش وست‌تگزاس همراه بود. در حالی‌که تشدید تحریم‌ها علیه ونزوئلا پس از پیروزی مجدد نیکلاس مادورو در انتخابات این کشور، موجبات صعود 0/44 درصدی قیمت نفت برنت و تثبیت آن در قیمت 79/57 دلار را فراهم کرد، بهای نفت وست‌تگزاس به‌دلیل کاهش شدید شکاف قیمتی آن با نفت برنت، 0/15 درصد کاهش یافت و به 72/13 دلار رسید.

چهارشنبه: در حالی‌که معاملات نفت در بازارهای جهانی در ساعات اولیه با رشد قیمت‌ها همراه بود، اعلام افزایش 5/78 میلیون بشکه ذخایر نفتی امریکا، باعث شد قیمت‌ها وارد مدار نزول شوند؛ به‌طوری‌که نفت وست‌تگزاس با ثبت قیمت 71/84 دلاری، 0/4 درصد پایین‌تر از قیمت پایانی روز قبل بسته شد. اما نفت برنت در 8/79 دلار به معاملات خود خاتمه داد که 3/0 درصد فراتر از قیمت پایانی روز قبل است.

پنج‌شنبه: افزایش ذخایر نفتی امریکا در کنار گمانه‌زنی‌ها درخصوص احتمال اینکه اوپک، با نگرانی‌های به وجود آمده در مورد تولید ونزوئلا و ایران، توافق کاهش تولید خود را کنار بگذارد، باعث شد قیمت هر دو نفت پایه بین‌المللی در بازارهای جهانی کاهش یابد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با عقب‌گردی 1/27درصدی، 78/79 دلار فروش رفت. نفت وست‌تگزاس امریکا هم با افت 1/57 درصدی، 70/71 دلار داد و ستد شد.

جمعه: پس از توافق وزیران نفت دو کشور روسیه و عربستان برای افزایش یک‌میلیون بشکه‌ای تولید، قیمت نفت در بازارهای جهانی سقوط کرد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت حدود 3 درصدی و نفت وست‌تگزاس با ریزش 4 درصدی مواجه شدند تا با ثبت قیمت‌های 76/44 و 67/88 به ترتیب به پایین‌ترین سطح در دو هفته اخیر سقوط کنند. بدین ترتیب در مجموع هفته نفت برنت کاهش 2/6 و نفت وست‌تگزاس کاهش 4/77 درصدی را تجربه کردند تا بار دیگر شکاف قیمتی بین آن‌ها افزایش یابد.
دانلود نسخۀ PDF