امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۳۰ شهریور تا ۵ مهر ۱۳۹۳ – شماره ۲۹


در هفته‌ میلادی گذشته عواملی نظیر سخنرانی ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، تشدید تنش‌ها در سوریه،  بی‌ثباتی در روابط روسیه با غرب، اظهارات برخی از اعضای سازمان نفت اوپک و نیز اعلام شاخص‌هایی از اقتصاد آمریکا، اروپا و چین منجر به بروز نوساناتی در بازارهای مالی و کالاها از جمله نفت گردید.

روز دوشنبه: سرمایه‌گذاران در حالی این هفته را آغاز نمودند که فکر آنها به شدت درگیر سه مسئله اساسی بود، اول آنکه انتظار داشتند ادامه روند بهبود در آمریکا منجر به کاهش سیاست‌های انبساطی فدرال رزرو شود، دوم آنکه اروپا همچنان دچار ضعف اقتصادی بود و اعتقاد داشتند چنانچه بانک مرکزی آن اقدامات درستی را انجام ندهد منطقه پولی یورو در بحران وخیم‌تری فرو خواهد رفت و در آخر با توجه به گزارش‌های منتشر شده اخیر، نگران کند شدن رشد اقتصادی چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ دنیا بودند.

محرک‌های مذکور که موجب شد افراد استراتژی محافظه‌کاری را در پیش بگیرند در نهایت تاثیری منفی بر معاملات سهام اولین روز هفته گذاشت. به علاوه جو روانی بازار از گزند حواشی و خبرهای نامطلوب اقتصادی مصون نماند. مخصوصاً پس از آنکه وزیر دارایی چین اظهار داشت دولت این کشور به خاطر افت هیچ یک از شاخص‌های اقتصادی، سیاست خود را تغییر اساسی نخواهد داد، از امیدواری‌ نسبت به اینکه شاید چین دور دیگری از برنامه‌های حمایتی را به اجرا بگذارد کاست. همچنین انتشار گزارش‌های نه چندان رضایتبخشی از وضعیت مسکن در آمریکا که نشان داد میزان فروش خانه‌های موجود برای اولین بار در 5 ماه گذشته کم شده است مضاف بر تشدید اضطراب سرمایه‌گذاران، فشار رو به پایینی هم بر ارزش دلار وارد آورد.

دیگر خبر مهم روز دوشنبه به سخنرانی رئیس بانک مرکزی اروپا مربوط می‌شد که بسیاری از نگاه‌ها را متوجه خود کرد. ایشان در بیانات خود از برنامه‌های حمایتی بانک مزبور دفاع نمود و اذعان داشت هیچ نشانه‌ای دال بر اینکه به زودی روند کاهشی شاخص‌های اقتصادی در منطقه پولی یورو متوقف خواهد شد، وجود ندارد. همچنین نه تنها اکثر 18 کشور عضو در سه ماهه دوم سال جاری رشد اقتصادی خوبی را اعلام نکرده‌‌اند بلکه حتی نمی‌توان بهبود قابل توجهی را برای سه ماهه‌های بعدی آنها پیش‌بینی کرد. 

بااینحال مقام مذکور گفت ظاهراً شرایط نسبت به گذشته و دورانی که چاره‌ای جر اجرای برنامه‌های کمکی درقالب اعطای وام به کشورهای اروپایی نظیر یونان، ایرلند، پرتغال، قبرس و اسپانیا نبود، بهتر شده است؛ اگرچه در حال حاضر باید نگران تاثیر نامطلوب تنش‌های سیاسی اخیر در اوکراین بر وضعیت منطقه پولی یورو نیز بود. به علاوه ECB اظهار آمادگی کرد در زمان لازم، برنامه‌های حمایتی دیگری در قالب خرید اوراق قرضه به پشتوانه دارایی‌ها و وام‌ها به مرحله اجرا بگذارد. 

روز سه‌شنبه: در شرایطی که برایند تاثیر منفی عوامل تنش‌ها در روز سه‌شنبه از جمله ناامیدکننده بودن خبرهای اقتصادی از اروپا همراه با آغاز حمله هوایی آمریکا و پنج کشور عربی علیه مواضع داعش در سوریه، ریزش بازارهای سهام را در پی داشت، اتفاق خوشایند این روز را می‌توان رشد دور از انتظار شاخصی از فعالیت تولیدی در چین دانست که تا حدی از اضطراب افراد نسبت به ضعیف بودن اقتصاد کشور مزبور کاست. 

به علاوه درحالیکه ادامه بهبود در وضعیت آمریکا بر تقاضا برای دلار می‌افزود، از طرف دیگر ارزش یورو به دلیل گسترش سیاست‌های انبساطی ECB مسیر رو به پایینی را طی می‌کرد. 

روز چهارشنبه: در روز چهارشنبه انتشار آمار رضایبتخشی از وضعیت مسکن در آمریکا همراه با سخنان ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا مبنی بر اینکه ECB به اجرای سیاست‌های پولی و هر اقدام لازم دیگری ادامه خواهد داد تا سرانجام تورم را از سطح بسیار پایین فعلی به نرخ هدف 2 درصد برساند، امید نسبت به بهبود شرایط را در دل سرمایه‌گذاران زنده کرد و بازارهای سهام را رونق بخشید.

 همچنین در حالی که عوامل مذکور فشار رو به پایینی بر نرخ برابری یورو به دلار وارد می‌ساخت عدم اطمینان نسبت به تحولات سیاسی موجود بر تقاضا برای ارز مطمئن دلار می‌افزود. 

روز پنج‌شنبه: خبر تهیه پیش‌نویسی توسط پارلمان روسیه که به دولت اجازه می‌دهد دارایی‌های اشخاص خارجی را در واکنش به تحریم‌های غیرقانونی غرب توقیف نماید بازارهای سهام روز پنج‌شنبه را به ریزش واداشت. 

البته عوامل دیگری همچون بستن موقعیت‌های فروش و شناسایی سود در روزهای پایانی ماه و فصل جاری، ادامه درگیری‌ها در خاورمیانه و همچنین انتشار گزارش‌های ضعیفی از اقتصاد آمریکا هم در چنین ریسک‌گریزی بی‌تاثیر نبودند. 

روز جمعه: اعلام آمار و ارقام امیدوارکننده‌ای از تولید ناخالص داخلی آمریکا حس خوبی را به جو روانی بازار روز جمعه تزریق نمود و معاملات سهام را رونق و ارزش دلار را قوت بخشید.

 این در حالی بود که همچنان گمانه‌زنی‌ها از تغییر مثبت نرخ بهره فدرال رزرو در آینده نزدیک، ادامه نگرانی‌ها از گسترش تنش‌ها میان روسیه و کشورهای غربی و نیز ضعف مشاهده شده در اوضاع اروپا و چین تا حدی ریسک‌پذیری را محدود می‌کرد. 29-329-2

29-5

29-6روز دوشنبه: در بازار نفت اولین روز هفته ادامه نگرانی‌ها از شرایط چین و اروپا همراه با انتشار خبرهایی مبنی بر افزایش تولید نفت لیبی بهای نفت برنت را به ریزش واداشت.

 در این بین روند نزولی قیمت نفت در هفته‌های اخیر که کم بودن تقاضا و فراوانی عرضه دلایل اصلی موثر بر آن محسوب می‌شوند، بر این گمانه‌زنی افزوده بود که احتمالا سازمان اوپک از تولید نفت خواهد کاست تا بلکه بدینوسیله به بازار مذکور ثبات بخشد؛ چراکه بسیاری از اعضای سازمان فوق برای تامین بودجه خود به نفت 100 دلار ی نیاز دارند.

روز سه‌شنبه: هشدار دهنده بودن مازاد عرضه‌ای که در بازار نفت وجود داشت، نه تنها جو مطلوب ناشی از رشد شاخص تولیدی چین به عنوان دومین مصرف‌کننده بزرگ انرژی در جهان را خنثی نمود بلکه حتی بروز درگیری‌های تازه در خاورمیانه هم نتوانست بر بهای نفت برنت بیفزاید و درنتیجه قیمت هر بشکه از این کالای استراتژیک در حوالی 96 دلار باقی ماند.

 همچنین بااینکه از یک سو وزیر نفت عربستان سعودی نگرانی از ریزش بهای نفت برنت را که احتمال کاهش تولید نفت اوپک را بیشتر کرده است بی‌مورد خواند، از سوی دیگر وزیر نفت امارات متحده عربی اظهار داشت هنوز برای اینکه تصمیم گرفته شود آیا اوپک باید در نشست ششم آذر خود تولید نفت را تغییر دهد زود است. 

شایان ذکر آنکه به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی سهم چین و آمریکا از مصرف نفت در جهان به ترتیب 11 و 21 درصد است.

روز چهارشنبه: در این روز درعین حال که بار منفی زیادی از جانب ضعف اقتصادی در اروپا و نیز بالا بودن سطح عرضه بر بهای نفت برنت تحمیل می‌شد از طرف دیگر ادامه تنش‌های سیاسی در خاورمیانه، اعلام آمار و ارقام مطلوبی از آمریکا و نیز کم شدن موجودی ذخایر نفت این کشور طی هفته گذشته مانع افت قیمت کالای استراتژیک مزبور شد.

روز پنج‌شنبه: عواملی نظیر بیشتر شدن تولید نفت کشورهای عضو اوپک از جمله لیبی و عراق، افزایش عرضه نفت، کم بودن تقاضا و قوی بودن دلار بهای نفت برنت را تنزل داد.

روز جمعه: در آخرین روز هفته، بااینکه بازار نفت از کمبود مصرف به دلیل کند بودن فعالیت اقتصادی در اروپا و آسیا و نیز مازاد عرضه فراوان رنج می‌بُرد، انتشار گزارش مطلوبی از آمریکا چشم‌‌انداز تقاضا برای نفت از سوی بزرگترین مصرف‌کننده انرژی در جهان را مثبت کرد و بر بهای نفت خام افزود. البته ادامه درگیری‌ها در خاورمیانه هم اندکی مانع ریزش بهای آن گردید.

29-7
دانلود نسخۀ PDF