امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۲۹ مرداد تا ۴ شهریور– شماره ۱۳۰


رشد نسبی شاخصهای سهام و افزایش قیمت نفت و طلا در پس از چندین هفته کاهش و همچنین تضعیف دلار در مقابل سایر ارزها، از مهم‌ترین تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته می‌باشند. آغاز دور جدید مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن و پایان بدون نتیجه آن، افزایش تنش‌های سیاسی ترامپ و همچنین عقب‌نشینی ضمنی فدرال‌رزرو امریکا از روند افزایش نرخ بهره در این کشور، نیز از تأثیرگذارترین عوامل در این هفته به‌شمار می‌روند.

دوشنبه: با نزدیک شدن به موعد آغاز مذاکرات بین چین و امریکا که پیش‌بینی می‌شود مقدمه‌ای برای دیدار رؤسای جمهور دو کشور باشد، شاخص‌های سهام در بازارهای آسیایی صعود کردند. شاخص بورس‌های شانگهای و هنگ‌کنگ با رشد بیش از 1 درصدی، بهترین عملکرد را در بین بازارهای آسیایی داشتند. در این میان شاخص بورس توکیو با 0/32 درصد افت، در خلاف دیگر شاخص‌های آسیایی عمل کرد که افزایش ارزش ین در مقابل دلار مهم‌ترین عامل آن بود.

در اروپا نیز احتمال بهبود روابط تجاری بین پکن و واشنگتن باعث امیدواری سرمایه‌گذاران و رشد شاخص‌های سهام شد. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با رشد حدود یک درصدی، پیشتاز سایر شاخص‌ها بود. گروه منابع معدنی نیز بیشترین تأثیر از خوش‌بینی تجاری سرمایه‌گذاران پذیرفت به گونه‌ای که شاخص این گروه با افزایش 0/85درصدی همراه شد.

شاخص‌های سهام در بورس نیویورک نیز همچون آسیا و اروپا، متأثر از شروع مجدد مذاکرات تجاری بین چین و امریکا رشد کردند. در میان شاخص‌های سه‌گانه، داوجونز با 0/35 درصد، بیشترین رشد را داشت که در آن صعود بیش از 3 درصدی ارزش سهام شرکت نایک بسیار مؤثر بود. افت نرخ ارواق خزانه 10 ساله ایالات متحده به 2/83 درصد نیز از دیگر تبعات خوش‌بینی‌های تجاری سرمایه‌گذاران در جلسه معاملاتی بود.

سه‌شنبه: با امیدواری سرمایه‌گذاران به کاهش جنگ تجاری بین امریکا و چین اغلب شاخص‌های سهام در شرق آسیا رشد کردند اما اتهام‌زنی ترامپ به پکن در مورد دستکاری ارزش یوآن و سخنان وی در صوص سیاست‌های فدرال‌رزرو، رشد سهام را محدود کرد و باعث افت دلار شد. شاخص بورس شانگهای با 1/3 درصد پیشتاز سایر شاخص‌ها بود. در خواست کمیسیون تنظیم مقررات بانکداری و بیمه چین درخصوص تمرکز بیشتر نهادهای مالی برای اعطای وام‌های میان‌مدت و بلندمدت بیشتر، یکی از مهم‌ترین دلایل این رشد به‌شمار می‌رود.

بیشتر شاخص اروپایی نیز متأثر از خوش‌بینی‌ها از بهبود روابط بین چین و امریکا، رشد کردند. شاخص میب در بورس ایتالیا با 1/5درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. گروه نفت و گاز نیز بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت. این در حالی است که گروه منابع معدنی تحت‌تأثیر افت قیمت سهام شرکت‌هایی همچون ریوتینتو و بی‌اچ‌پی، با کاهش قابل‌توجه همراه شد. به‌علت وزن بالای شرکت‌های این گروه در بورس لندن، شاخص این بورس برخلاف سایر بورس‌های اروپایی افت کرد.

معاملات سهام در وال‌استریت نیز با رشد شاخص‌ها همراه بود. شاخص نزدک با حدود 0/5 درصد رشد بهترین عملکرد را در میان شاخص‌های   سه‌گانه داشت که در آن شرکت‌های میکرون و نتفلیکس از مؤثرترین شرکت‌ها بودند. این در حالی است که شاخص S&P500 با رشد حدود 0/2 درصدی و رسیدن به قله 2873 واحدی حد نصاب تاریخی خود را پشت سرگذاشت و رکود جدیدی ثبت کرد. این شاخص از آغاز سال 2017 بیش از 25 درصد رشد کرده است.

چهارشنبه: در حالی‌که موقعیت سیاسی ترامپ با اتهامات وارده به دو مشاور سابق او تهدید شده و از سوی دیگر بازارها منتظر مذاکرات تجاری چین و امریکا هستند، بعضی شاخص‌های سهام درمنطقه شرق آسیا با صعود و برخی دیگر با نزول همراه شدند. هر یک شاخص‌های نیکی و هنگ‌سنگ در بورس‌های توکیو و هنگ‌کنگ با رشد حدود 0/6 درصدی بهترین عملکرد و شاخص بورس شانگهای با افت 0/7 درصدی ضعیف‌ترین عملکرد را در بین شاخص‌ها به نام خود ثبت کردند.

بیشتر شاخص‌های سهام در اروپا، متأثر از آغاز مجدد مذاکرات تجاری بین پکن و واشنگتن، با رشد نسبی همراه شدند که در این بین شاخص IBEX  در بورس مادرید با 0/3 درصد افزایش، پیشتاز بود. گروه نفت و گاز هم به‌دلیل افزایش جهانی قیمت نفت بیشترین رشد را در بین گروه‌ها داشت. این در حالی است که اعلام تصمیم ترامپ مبنی‌بر اعمال تعرفه 25 درصدی بر واردات خودرو از اروپا موجب شد گروه خودروسازی با افت 2/7درصدی، نزولی‌ترین گروه باشد.

معاملات بورس نیویورک با رشد 0/4درصدی شاخص نزدک همراه شد که در آن صعود قیمت سهام شرکت‌های نتفلیکس و آمازون تأثیر به‌سزایی داشت. این در حالی است که داوجونز و S&P500، به‌دلیل اتهامات وارد شده به دو مشاور پیشین ترامپ و افزایش ریسک‌های سیاسی پیرامون وی، با کاهش همراه شدند. هم‌چنین افزایش قیمت جهانی نفت موجب شد شرکت‌های گروه نفت و گاز در زمره رشدی‌ترین شرکت‌ها باشند.

پنج‌شنبه: با انتشار خبر اعمال تعرفه های 25 درصدی بر 16 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی چین به امریکا، شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا در ساعات نخستین معاملات افت کردند؛ اما خوش‌بینی‌ها به تداوم مذاکرات بین دو کشور باعث شد اغلب این شاخص‌ها در ادامه صعود کرده و اعدادی بیشتر از روز قبل بسته شوند. در بین شاخص‌های مطرح شاخص بورس هنگ‌کنگ با افت 2/4 درصدی ضعیف‌ترین و شاخص بورس سئول با 4/0درصد بهترین عملکرد را داشتند. افزایش ارزش دلار در مقابل سبد ارزهای آسایی نیز از دیگر تحولات مهم در این ناحیه بود.

شاخص‌های سهام در قاره اروپا به‌دلیل افزایش مجدد تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، با کاهش نسبی همراه شدند. شاخص میب در بورس ایتالیا با 0/44درصد، نزولی‌ترین شاخص بود. با این حال، افزایش 5/5 درصدی قیمت سهام شرکت هواپیمایی رایان‌ایر جالب‌توجه بود. کاهش شاخص مدیران خرید شرکت‌های صنعتی در حوزه یورو به رقم 54/6 واحد، که پایین‌ترین سطح در 21 ماهه اخیر به‌شمار می‌رود، نیز از دیگر تحولات مهم اقتصادی در اروپا بود.

اعمال تعرفه‌های جدید برای واردات کالاهای چینی و تهدید پکن برای اقدام متقابل، بار دیگر نگرانی‌ها در‌خصوص تنش‌های تجاری بین دو کشور افزایش داد به گونه‌ای که شاخص‌های سهام در بورس نیویورک سقوط کردند که در بین آن‌ها شاخص S&P500 با افت 0/17 درصدی، بیشترین افت را داشت. شرکت‌های بوئینگ و کاترپیلار از یک‌سو و گروه فناوری اطلاعات از سوی دیگر تأثیر زیادی در افت شاخص‌ها در این جلسه معاملاتی داشتند. افزایش تنش‌های سیاسی داخلی در امریکا و فشار‌ها بر ترامپ به‌دلیل افشای تخلفات وی، از دیگر دلایل افت شاخص‌ها در وال‌استریت به‌شمار می‌رود.

جمعه: بیشتر شاخص‌های سهام در منطقه آسیا- اقیانوسیه با رشد نسبی همراه شدند که در این میان شاخص نیکی در بورس توکیو با 0/85 درصد رشدی‌ترین شاخص بود. اعلام آمارهای مربوط به تورم در ژاپن، انتصاب اسکات موریسون وزیر خزانه‌داری استرالیا به نخست وزیری این کشور و به‌ویژه افزایش خوش‌بینی‌ها به مذاکرات بین پکن و واشنگتن، از مهم‌ترین دلایل رشد نسبی شاخص‌ها در این منطقه به‌شمار می‌رود.

با اعلام مواضع رییس فدرال‌رزرو امریکا درخصوص رشد نرخ بهره در این کشور و علی‌رغم پایان بدون نتیجه مذاکرات تجاری بین چین و امریکا، شاخص‌های سهام در بورس‌های اروپایی صعود کردند که در بین شاخص‌های مطرح، شاخص میب در بورس ایتالیا با 0/6درصد بیشترین رشد را داشت. گروه منابع معدنی نیز بهترین عملکرد را در بین گروه‌ها به‌نام خود ثبت کرد. اعلام آمارهای مثبت از اقتصاد آلمان در سه‌ماهه دوم سال 2018، از دیگر دلایل رشد شاخص بورس‌های اروپایی محسوب می‌شود.

افت ارزش دلار و رشد شاخص‌های سه‌گانه از مهم‌ترین تحولات اقتصادی روز جمعه در امریکا بود. در وال‌استریت شاخص نزدک با 0/8 درصد بیشترین رشد را به نام خود ثبت کرد. این تحولات پس از آن اتفاق افتاد که جیروم پاول رییس فدرال‌رزرو در کنفرانس بانک‌های مرکزی دنیا در جکسون هول، تسلیم فشار ترامپ شد و اعلام کرد که این نهاد برای رشد نرخ بهره به بالای 2 درصد شتابی ندارد. رشد حدود 6 درصدی قیمت سهام شرکت نتفلیکس به علت خوش‌بینی تحلیلگران به افزایش سودآوری این شرکت، از نکات جالب جلسه معاملاتی بود.

دوشنبه: پس از سقوط بهای طلا به پایین‌ترین سطح 19 ماهه اخیر، در هفته گذشته، افزایش تقاضا برای خرید ارزان این فلز ارزشمند موجب شد قیمت‌ها در این بازار با رشد 0/53 درصدی مواجه شده و به 1,190/48 دلار به ازای هر اونس برسد.

سه‌شنبه: آغاز مذاکرات بین امریکا و چین اندکی از تب و تاب دلار کاست و موجب شد قیمت طلا در بازارهای جهانی با رشد 46/0درصد همراه شده و هر اونس 1,195/99 دلار معامله شود.

چهارشنبه: اگرچه در ساعات ابتدایی قیمت‌ها با رشد همراه شده بودند اما نگرانی از اتمام بدون نتیجه مذاکرات بین چین و امریکا موجب شد در ساعات پایانی قیمت‌ها نزولی شده و با تغییر ناچیزی نسبت به روز قبل بسته شوند.

پنج‌شنبه: قیمت طلا به‌دنبال تشدید نگرانی‌ها نسبت به جنگ تجاری قدرت‌های اقتصادی و به تبع آن افزایش شاخص دلار، با عقبگرد 86/0درصدی روبرو شده و در 1,185/56 دلار ایستاد.

جمعه: عقب‌نشینی نسبی جروم پاول، رییس فدرال‌رزرو امریکا درخصوص روند افزایش نرخ بهره این کشور موجب کاهش ارزش دلار و افزایش 1/81درصدی قیت طلا در بازارهای جهانی شد. در پایان معاملات هر اونس در 1,207/02دلار به معاملات خود پایان داد. بدین ترتیب فلز زرد در مجموع این هفته 1/92درصد رشد داشت و بدین ترتیب به روند نزولی هفتگی خود پایان داد.دوشنبه: با افزایش دغدغه سرمایه‌گذاران از کاهش صادرات نفت ایران تحت فشار تحریم‌های امریکا، قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی وارد مدار صعود شد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 53/0درصدی به 21/72دلار رسید. نفت وست‌تگزاس امریکا هم افزایش قیمت 79/0درصدی را تجربه کرد و در 43/66دلار فروش رفت.

سه‌شنبه: با آغاز دور جدیدی از مذاکرات تجاری بین امریکا و چین و کاهش نگرانی از تنش‌های تجاری و افت رشد اقتصادی جهان، قیمت‌ نفت در بازارهای جهانی به روند صعودی روز گذشته خود ادامه داد. در پایان معاملات، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افزایش 58/0درصدی قیمت، به 63/72 دلار صعود کرد. نفت وست‌تگزاس هم در 35/67دلار به معاملات روزانه خود پایان داد که نسبت به قیمت پایانی روز قبل، 38/1 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

چهارشنبه: انتشار خبر کاهش ذخایر نفتی امریکا نیز بر سایر نیروهای فزاینده تقاضا افزوده شد تا قیمت نفت هم‌چنان به سیر صعودی خود ادامه دهد. در این روز نفت برنت و وست‌تگزاس که دو نفت پایه بین‌المللی به‌شمار می‌روند به ترتیب 96/2 و 76/0 درصد رشد قیمت داشتند و در 78/74 و 86/67 دلار به معاملات خود پایان دادند. بر طبق آمارهای اعلام شده، ذخایر نفتی امریکا در هفته گذشته 8/5 میلیون بشکه کاهش داشت؛ این در حالی است که پیش‌بینی تحلیل‌گران افت حدود 5/1 میلیون بشکه‌ای بود.

پنج‌شنبه: به‌دنبال پایان بی‌نتیجه مذاکرات تجاری بین امریکا و چین و تشدید اختلافات بین دو دولت، قیمت نفت در بازارهای جهانی پس از سه روز صعود متوالی کاهش یافت؛ اما افت سطح ذخایر تجاری امریکا مانع عقبگرد بیشتر قیمت‌ها شد. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 07/0 درصدی به 73/74دلار رسید. نفت وست‌تگزاس هم با افت 04/0 درصدی قیمت در 83/67 دلار معامله شد.

جمعه: با افزایش مجدد نگرانی‌ها از کاهش احتمال عرضه از سوی ایران به‌دلیل تحریم و هم‌چنین وجود شواهدی مبنی‌بر تداوم خرید نفت امریکا از سوی چین، با وجود تنش‌های تجاری بین دو کشور، بار دیگر موجبات افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی فراهم شد. هر بشکه نفت برنت 19/1درصد رشد کرد تا در 62/75 دلار بسته شود. نفت وست‌تگزاس هم رشد 33/1درصدی را تجربه کرد تا معاملات خود را در قیمت 73/68 دلار به پایان برد. با ثبت این قیمت‌ها، طلای سیاه به روند کاهش‌های متوالی هفتگی پایان داد به گونه‌ای که نفت برنت و وست‌تگزاس در این هفته به ترتیب با رشد 28/5 و 28/4 درصدی همراه شدند.
دانلود نسخۀ PDF