امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۱۲ تا ۱۸ شهریور – شماره ۱۳۲


تنش‌های تجاری بین امریکا و سایر قدرت‌های اقتصادی دنیا و هم‌چنین بروز بحران اقتصادی در برخی اقتصادهای نوظهور همچون آرژانتین و اندونزی تأثیرگذارترین عوامل در بازارهای جهانی در این هفته بودند. قیمت طلا و نفت متأثر این عوامل افت کردند و دلار مقابل اغلب ارزها تقویت شد. شاخص‌های سهام نیز با کاهش مواجه شدند که در این بین شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات ریزشی‌ترین شرکت‌ها بودند.

دوشنبه: افزایش نگرانی‌ها از تنش‌های تجاری در بازارهای جهانی در آستانه اعمال تعرفه 25 درصدی بر 200 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی امریکا از چین و هم‌چنین افت شدید در واحد پولی برخی قدرت‌های اقتصادی نوظهور نظیر اندونزی و آرژانتین موجب شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا در نخستین روز هفته کاهش یابند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با 0/8 درصد افت، نزولی‌ترین شاخص بود. اعلام افت شاخص مدیران خرید شرکت‌های صنعتی در چین به پایین‌ترین سطح از ژوئن 2017، از دیگر دلایل افت شاخص‌های سهام در این ناحیه به‌شمار می‌رود.

معاملات نخستین روز کاری از ماه سپتامبر در اروپا با صعود شاخص سهام در برخی کشورها هم‌چون فرانسه و ایتالیا و نزول در برخی دیگر نظیر آلمان و اسپانیا همراه بود. این در حالی است که مذاکرات انجام‌شده بین انگلیس و اتحادیه اروپا درخصوص برگزیت، موجب شد شاخص FTSE در بورس لندن با حدود ۱ درصد رشد، بهترین عملکرد را در بین بورس‌های اروپایی داشته باشد. در میان گروه‌ها نیز افت حدود ۱ درصدی گروه خودروسازی به‌دلیل تهدید اتحادیه اروپا درخصوص مقابله به مثل با تهدید تعرفه‌ای ترامپ، قابل‌توجه بود.

معاملات در بورس نیویورک به‌دلیل تعطیلات رسمی، متوقف بود. هر سال، اولین دوشنبه از ماه سپتامبر در ایالات متحده، روز کارگر نامیده شده و تعطیل رسمی است.

سه‌شنبه: علی‌رغم نزول اولیه شاخص‌های سهام در حوزه آسیا- اقیانوسیه به‌دلیل تنش‌های تجاری در سطح بین‌الملل و هم‌چنین نگرانی‌ها از افت نرخ پول ملی برخی اقتصادهای نوظهور همچون ترکیه و آرژانتین، در ادامه این شاخص‌ها روندی صعودی را طی کردند؛ به گونه‌ای که در برخی بورس‌ها، شاخص‌ها در اعدادی بالاتر از روز قبل بسته شدند. شاخص بورس شانگهای با 1/1 درصد رشد، پیشتاز سایر شاخص‌ها بود. تصمیم رزرو بانک استرالیا مبنی‌‌بر عدم‌تغییر در نرخ بهره این کشور از رقم 1/5 درصد، از دیگر تحولات مهم اقتصادی در این منطقه بود.

در معاملات بورس‌های اروپایی اغلب شاخص‌ها متأثر از افزایش تنش بین امریکا و سایر قدرت‌های اقتصادی جهان، با کاهش همراه شدند که در بین شاخص‌های مطرح بیشترین افت از آن کک در بورس پاریس با 1/3 درصد بود. شاخص دکس در بورس فرانکفورت نیز افت بیش از ۱ درصد را تجربه کرد. کاهش قیمت فلزات اساسی نیز باعث شد گروه منابع معدنی بیشترین افت را در بین گروه‌ها تجربه کند. این در حالی است که تحولات پیرامون بودجه در ایتالیا موجب شاخص میب در این کشور برخلاف سایر بورس‌های اروپایی با رشد حدود ۱ درصدی همراه شود.

به‌دنبال پایان بدون نتیجه مذاکرات امریکا و کانادا در روز جمعه و همچنین توئیت ترامپ مبنی‌بر عدم لزوم ماندن کانادا در پیمان نفتا، شاخص‌های سهام در بورس نیویورک با کاهش همراه شدند. شاخص نزدک با افت 0/23 درصدی ضعیف‌ترین عملکرد را در بین شاخص‌های سه‌گانه به‌نام خود ثبت کرد که در آن افت 6/2 درصدی قیمت سهام شرکت فیس‌بوک تأثیر زیادی داشت. افزایش 1/9 درصدی قیمت سهام آمازون و عبور ارزش بازار این شرکت از مرز ۱ تریلیون دلار نیز از دیگر نکات جالب بود. پیش از این تنها شرکت اپل ارزش بازار بیش از یک تریلیون دلار را به‌ثبت رسانده بود.

چهارشنبه: به‌دنبال افت شاخص‌های سهام در بورس نیویورک در روز گذشته و افزایش نگرانی‌ها از رشد تنش‌های تجاری بین امریکا و چین در آستانه نهایی‌شدن شدن دور جدیدی از اعمال تعرفه‌ها در روز پنج‌شنبه، شاخص‌های سهام در بورس‌های منطقه آسیا- اقیانوسه کاهش یافتند. شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با سقوط 2/6 درصدی، بیشترین ریزش را در بین بورس‌های منطقه داشت. در شانگهای، سیدنی و سئول نیز شاخص‌ها افت بیش از ۱ درصدی را تجربه کردند.

معاملات سهام در بورس‌های اروپایی نیز با افت قابل‌توجه شاخص‌ها همراه بود؛ به گونه‌ای که در لندن، فرانکفورت و پاریس شاخص‌ها با نزول بیش از ۱ درصدی مواجه شدند. گروه فناوری اطلاعات، به‌دلیل کاهش رتبه تعدادی از شرکت‌های این گروه با سقوط بیش از 3 درصدی، ضعیف‌ترین عملکرد را در میان گروه‌ها به‌ثبت رساند که افت بیش از 6 درصدی ارزش سهام شرکت کریدیت سوئیس نمونه‌ای از آن بود. این در حالی است که جهش قیمتی سهام برخی بانک‌ها در ایتالیا باعث شد گروه بانکداری به‌عنوان گروه سبزپوش معرفی شود.

حضور مدیران اجرایی و عملیات شرکت‌های فیس‌بوک و توئیتر در کنگره امریکا برای شهادت در مورد کم کاری این دو شبکه در جلوگیری از نفوذ و دخالت روسیه در جریان انتخابات سال 2016 ایالات متحده، سقوط شدید ارزش سهام این دو شرکت و افت چشم‌گیر شاخص گروه فناوری اطلاعات در بورس نیویورک را در پی داشت. این ریزش‌ها موجب شد شاخص نزدک با کاهش 1/2 درصدی، ضمن ثبت ضعیف‌ترین عملکرد در میان شاخص‌های سه‌گانه، بیشترین افت روزانه از نیمه آگوست تاکنون را تجربه کند.

پنج‌شنبه: جلسه معاملاتی در بورس‌های منطقه آسیا- اقیانوسیه با افت شاخص‌ها همراه بود که در این میان شاخص ASX200 در استرالیا با افت 1/2 درصدی، ریزشی‌ترین شاخص بود. نگرانی‌ها از تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، افت ارزش سهام گروه فناوری اطلاعات در وال‌استریت در روز قبل و هم‌چنین تداوم نوسانات شدید ارزی در کشورهای اندونزی و هند از مهم‌ترین دلایل افت این شاخص‌ها به‌شمار می‌روند. تداوم روند صعودی ارزش ین درمقابل دلار نیز از دیگر رویدادهای مهم اقتصادی در این ناحیه بود.

در قاره اروپا نیز شاخص‌ها متأثر از افزایش اختلافات تجاری بین چین و امریکا و هم‌چنین افت ارزش پول ملی در برخی اقتصادهای نوظهور، به روند نزولی خود ادامه دادند؛ به گونه‌ای که شاخص یورو استاکس به پایین‌ترین سطح خود در پنج ماهه گذشته رسید. هم‌چنین در میان شاخص‌های مطرح، بیشترین افت به شاخص IBEX در بورس مادرید با حدود 1 درصد ریزش اختصاص داشت. این در حالی است که گروه فناوری اطلاعات تحت‌تأثیر افت ارزش سهام این گروه در امریکا، ضعیف‌ترین عملکرد را در بین گروه‌ها داشت.

در وال‌استریت، ادامه حواشی مربوط به دو شرکت فیس‌بوک و توئیتر هم‌چون روز گذشته موجب کاهش قیمت سهام این گروه و افت دو شاخص نزدک و S&P500 شد. شاخص نزدک با 0/9 درصد نزول، ضعیف‌ترین عملکرد را در بین شاخص‌های سه‌گانه داشت که در آن افت 1/8درصدی ارزش سهام شرکت‌های آمازون و اپل تأثیر زیادی داشتند. با این وجود گروه تأمین‌کنندگان قطعات این شرکت‌ها، تأثیر بیشتری از تنش‌ها پذیرفتند که سقوط حدود 10 درصدی قیمت سهام شرکت میکرون نمونه‌ای از آن بود.

جمعه: در آستانه اجرایی‌شدن تعرفه‌های امریکا بر کالاهای وارداتی از چین، اغلب شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا با کاهش همراه شدند. در این میان شاخص نیکی در بورس توکیو با 0/8 درصد افت، ریزشی‌ترین شاخص بود. اظهارات ترامپ درخصوص روابط تجاری امریکا و ژاپن، افزایش ارزش ین در برابر دلار و هم‌چنین حادثه زلزله و طوفان در این کشور از مهم‌ترین دلایل این نزول به‌شمار می‌رود. با ثبت این افت، نیکی ششمین روز متوالی نزول را سپری کرد که این موضوع از ابتدای سال جاری بی‌سابقه است.

معاملات سهام در بورس‌های اروپایی با صعود شاخص در برخی از کشورها هم‌چون آلمان و فرانسه و نزول در برخی دیگر هم‌چون انگلیس، ایتالیا و اسپانیا همراه بود. تحولات پیرامون برخی از شرکت‌ها و هم‌چنین ریسک‌های تجاری در سطح بین‌الملل از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر رفتار سرمایه‌گذاران محسوب می‌شوند. اعلام رشد 0/4 درصدی برای تولید ناخالص داخلی حوزه یورو در سه‌ماهه دوم سال از دیگر تحولات مهم اقتصادی در اروپا بود که این رقم نسبت به سه‌ماهه نخست تغییری نکرده است.

در حالی‌که تنها چند ساعت دیگر تا اجرایی‌شدن طرح اعمال تعرفه 200 میلیارد دلاری بر کالاهای چینی از سوی ترامپ باقی مانده است، وی در یک مصاحبه خبری اعلام کرد طرح جدیدی در دست دارد که طی آن بر 267 میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی از چین تعرفه اعمال خواهد کرد. این موضوع باعث شد شاخص‌های سهام در وال‌استریت با کاهش همراه شوند که در میان آن‌ها شاخص داوجونز با 0/3 درصد افت، نزولی‌ترین شاخص بود. گروه فناوری اطلاعات نیز هم‌چون دو روز گذشته با کاهش قابل‌توجهی همراه بود.

دوشنبه: تشدید جنگ تجاری بین امریکا و سایر قدرت های اقتصادی و افزایش نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادهای نوظهور به ترتیب دو عامل کاهنده و فزاینده قیمت طلا در بازارهای جهانی بودند به‌گونه‌ای که هر اونس تنها با رشد 0/01 درصدی همراه شد و به 1,201/27 دلار رسید.

سه‌شنبه: رشد تنش‌ها بین پکن و واشنگتن موجبات افزایش ارزش دلار و قیمت طلا را فراهم کرد به‌گونه‌ای که هر اونس طلا با افت 0/81 درصدی و رسیدن به قیمت 1,191/52 دلار به پایین‌ترین حد خود در بیش از یک هفته اخیر سقوط کرد.

چهارشنبه: تضعیف ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای و فاصله گرفتن آن از سقف قیمتی باعث شد قیمت طلا با رشد قیمتی 0/44 درصدی همراه شده و به 1,196/73 دلار در هر اونس بازگردد.

پنج‌شنبه: به‌دلیل نگرانی‌ها از طرح مسائل تجاری امریکا با دولت ژاپن توسط ترامپ، ارزش دلار در برابر بیشتر ارزها به‌ویژه ین کاهش یافت که این موضوع موجبات تداوم رشد 0/27درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی و رسیدن آن به رقم 1,199/98 دلار را فراهم کرد.

جمعه: پس از آنکه گزارش وزارت کار امریکا نشان داد که اشتغال‌زایی در این کشور در ماه آگوست سرعت گرفته، احتمال افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر افزایش یافته و ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی بار دیگر تقویت شد. این موضوع موجب شد قیمت طلا در بازار جهانی 0/25 درصد کاهش یافته و در 1,196/93 دلار بسته شود. در مجموع هفته نیز طلا افت 0/35 درصدی را به ثبت رساند.دوشنبه: پس از آنکه دو مورد از تأسیسات نفتی واقع در خلیج مکزیک به‌دلیل در پیش بودن طوفان تخلیه شد، قیمت نفت در بازارهای جهانی افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت رشد 94/0 درصدی قیمت را تجربه کرد تا در 15/78 دلار بسته شود. این در حالی است که به‌دلیل تعطیلات رسمی در امریکا نفت وست‌تگزاس قیمت‌گذاری نشد.

سه‌شنبه: بر طبق آمارهای اعلام شده، اوپک در آگوست مجموعا 74/32 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که این 420 هزار بشکه در روز نسبت به ماه جولای بیشتر است. با این وجود، نزدیک شدن به موعد اعمال مرحله جدید تحریم‌ها بر ضد ایران باعث شد بازار به این خبر واکنش چندانی نشان ندهند به‌گونه‌ای که قیمت‌ها با تغییرات محسوسی همراه نشدند. بهای نفت برنت تنها 03/0 درصد رشد کرد و به 17/78 دلار رسید. نفت وست‌تگزاس هم رشدی 1/0 درصدی داشت و در 87/69 دلار ایستاد.

چهارشنبه:  نگرانی‌ها از وضعیت اقتصادهای نوظهور و هم‌چنین نزدیک شدن به موعد وضع تعرفه واردات بر 200 میلیارد دلار دیگر از کالاهای چینی توسط دولت امریکا باعث شد قیمت نفت در بازاراهای جهانی وارد فاز نزولی شود. در پایان معاملات قیمت نفت برنت و وست‌تگزاس که دو نفت پایه بین‌المللی به‌شمار می‌روند به ترتیب 1/15 و 1/65 درصد افت کردند و در 27/77 و 72/68 دلار معامله شدند.

پنج‌شنبه: علی‌رغم اعلام کاهش در ذخایر نفتی امریکا در یک هفته گذشته و رسیدن آن به پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۵ تاکنون، قیمت نفت به دلیل اظهارات ترامپ درخصوص روابط تجاری امریکا و ژاپن و همچنین نگرانی‌ها از بروز بحران در اقتصادهای نوظهور به روند نزولی روز گذشته خود ادامه داد. در پایان معاملات نفت برنت و وست‌تگزاس به ترتیب در 5/76 و 77/67 دلار قیمت‌گذاری شدند که این ارقام به ترتیب 1 و 38/1 درصد نسبت به قیمت‌های پایانی روز قبل کمتر است.

جمعه: اعتراضات در شهر بصره عراق و احتمال تشدید جنگ داخلی در سوریه تنش‌های سیاسی را در منطقه خاورمیانه افزایش داده و نگرانی سرمایه‌گذاران درخصوص عرضه نفت در این منطقه را برانگیخته است. این موضوع موجب شد قیمت نفت برنت در بازارهای جهانی در آخرین روز کاری هفته رشد 43/0درصدی را تجربه نماید و در 83/76 دلار بسته شود. این در حالی است که نفت وست‌تگزاس در پایان معاملات با افتی 03/0 درصدی در 75/67 دلار به معاملات خود پایان داد. با ثبت این قیمت‌ها نفت برنت و وست‌تگزاس به ترتیب افت 76/0 و 94/2 درصدی را تجربه کردند.
دانلود نسخۀ PDF