امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۱۹ تا ۲۵ شهریور – شماره ۱۳۳


سرگردانی قیمت طلا در مرز 1200 دلار، افت قیمت سایر فلزات اساسی، رشد قیمت نفت و همچنین افزایش شاخص‌های سهام در بورس‌های معتبر، به‌ویژه سهام گروه فناوری اطلاعات اهم تحولات بازارهای جهانی در این هفته به‌شمار می‌روند. این درحالی است که بیم و امیدها از چشم‌انداز روابط بین چین و امریکا در این هفته نیز تأثیرگذارترین عامل بر بازارهای جهانی بود.

دوشنبه: تهدید ترامپ مبنی‌بر اعمال تعرفه های جدید بر 267 میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از چین، نگرانی سرمایه‌گذاران درخصوص افزایش تنش‌ها بین دو کشور را افزایش داد. این موضوع موجب شد در بورس‌های هنگ‌کنگ و شانگهای با افت 1/3 و 1/2 درصدی، نزولی‌ترین شاخص‌ها باشند. این در حالی است که در کشورهای ژاپن و کره‌جنوبی شاخص‌های سهام با رشد 0/3 درصدی همراه شدند.

در اروپا برخلاف آسیا، شاخص‌ها علی‌رغم افزایش نگرانی‌های تجاری رشد کردند. شاخص میب در ایتالیا با رشد 3/2 درصدی صعودی‌ترین شاخص بود که تحولات پیرامون کسری بودجه در این کشور از مهم‌ترین دلایل آن به‌شمار می‌رود. گروه بانکداری نیز بهترین عملکرد را در این بورس و در مجموع بورس‌های اروپایی داشت به گونه‌ای که ارزش سهام برخی از بانک‌ها در ایتالیا با رشد بیش از 4 درصدی همراه شدند. پیروزی مجدد سوسیال‌دموکرات‌ها در انتخابات پارلمانی سوئد نیز از دیگر اخبار تأثیرگذار بر معاملات بورس‌های اورپایی بود.

بازگشت مجدد گروه فناوری اطلاعات به مدار صعود و رشد 0/3 درصدی این گروه، موجبات افزایش نسبی شاخص‌های نزدک و S&P500 در بورس نیویورک را فراهم ساخت. شاخص نزدک با رشد 0/3 درصدی ضمن ثبت بهترین عملکرد در میان شاخص‌های سه‌گانه، به روند نزولی چهارروزه خود پایان داد. شرکت‌های مایکروسافت و فیس بوک بیشترین تأثیر را در رشد این گروه ایفا کردند. جهش 8/5درصد ارزش سهام تسلا نیز از دیگر نکات جالب‌توجه در وال‌استریت بود.

سه‌شنبه: اعلام آماده‌سازی مقدمات دیدار رییس‌جمهور امریکا با رهبر کره‌شمالی از یک‌سو و تهدید چین مبنی‌بر مقابله به مثل در صورت اعمال تعرفه‌های وارداتی بیشتر از سوی امریکا از سوی دیگر، موجب شد در شرق آسیا برخی شاخص‌ها افزایش و برخی کاهش یابند. شاخص نیکی در بورس توکیو به‌لطف کاهش ارزش ین در مقابل دلار با 1/3 درصد افزایش، صعودی‌ترین شاخص بود. این در حالی است که در هنگ‌کنگ و شانگهای شاخص‌ها نزول کردند.

معاملات سهام در اروپا نیز تحت‌تأثیر اعلام پیشرفت در مذاکرات بین انگلیس و اتحادیه اروپا بر سر بریگزیت و رشد ارزش پوند قرار داشت. با این وجود تداوم تنش‌های تجاری در جهان باعث شد برخی شاخص‌ها در اعداد منفی بسته شوند.

در وال‌استریت نیز شاخص‌های سه‌گانه به‌لطف صعود قابل‌توجه ارزش سهام شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات، روزی صعودی را سپری کردند که در بین آن‌ها نزدک با 0/6 درصد افزایش، صعودی‌ترین شاخص بود. صعود 2/5 درصدی قیمت سهام اپل به‌دلیل افزایش هدف قیمتی سهام این شرکت از 215 به 250 دلار از سوی تحلیلگران، یکی از نکات برجسته بود.

چهارشنبه: در پی درخواست چین از سازمان تجارت جهانی مبنی‌بر اعمال تحریم بر ضد امریکا، نگرانی‌ها درخصوص افزایش تنش‌ها بین دو کشور افزایش یافته و شاخص‌های بورس‌های شرق آسیا سقوط کردند. شاخص بورس‌های شانگهای و هنگ‌گنگ با حدود 0/3 درصد افت، منفی‌ترین شاخص‌ها بودند. این در حالی است که شاخص ام‌اس‌سی‌آی، گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا- اقیانوسیه بدون سهام ژاپن نیز 0/3 درصد از ارزش خود را از دست داد و به پایین‌ترین سطح از جولای 2017 میلادی تاکنون سقوط کرد.

علی‌رغم تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، شاخص‌های سهام در قاره اروپا صعود کردند که در میان آن شاخص کک در بورس پاریس با حدود 0/9 درصد افزایش پیشتاز بود. گروه نفت و گاز نیز به‌لطف افزایش قیمت جهانی نفت با 1/6 درصد بهترین عملکرد را در میان گروه‌ها داشت. رشد بیش از 17 درصدی قیمت سهام شرکت بیوتکنولوژی گالاپاگوس به‌دلیل نتایج آزمایش مثبت برای یک داروی طراحی شده جهت درمان آرتریت روماتوئید، از اخبار مهم معاملات سهام در این قاره بود.

اعلام خبر آغاز مجدد مذاکرات تجاری بین امریکا و چین در آینده‌ای نزدیک برخی از سرمایه‌گذاران را نسبت به چشم‌انداز روابط بین دو کشور امیدوار کرده و موجب شد دو شاخص داوجونز و  S&P500  با رشد نسبی همراه شوند. در میان شرکت‌ها نیز بوئینگ و کاترپیلار جزو رشدی.ترین شرکت.ها بودند. این در حالی است که شاخص نزدک به‌دلیل افت قیمت سهام شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات همچون توئیتر و فیس‌بوک با کاهش همراه شد.

پنج‌شنبه: اعلام خبر احتمال آغاز دور جدیدی از مذاکرات تجاری بین امریکا و چین باعث شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا روزی صعودی را تجربه کنند. شاخص بورس‌های هنگ‌کنگ و شانگهای به‌ترتیب با رشد 2/5 و 1/2 درصدی، رشدی‌ترین گروه‌ها بودند. گروه فناوری اطلاعات به‌ویژه شرکت‌های تولیدکننده نیمه هادی‌ها با افت قابل‌توجهی همراه شدند. این کاهش ارزش پس از آن اتفاق افتاد که گلدمن‌ساچ در مورد کاهش تقاضای ریزتراشه‌ها هشدار داده بود.

در بورس‌های اروپایی اگرچه شاخص‌ها در آغاز معاملات صعود کرده بودند اما در ادامه کاهش یافتند؛ به‌گونه‌ای که برخی از آن‌ها هم‌چون شاخص بورس لندن در اعدادی کمتر از روز قبل بسته شدند. گروه خودروسازی متأثر از افزایش امیدواری‌ها درخصوص کاهش تنش‌های تجاری، با صعود بیش از ۱ درصدی بهترین عملکرد را داشت. تصمیم بانک مرکزی انگلیس مبنی‌بر عدم تغییر نرخ بهره این کشور از 0/75 درصد و رشد نرخ بهره ترکیه از 75/17 درصد به 24 درصد از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر بازارها بود.

شاخص‌های سه‌گانه سهام در وال‌استریت نیز متأثر از افزایش امیدواری‌ها در‌خصوص کاهش تنش‌های تجاری بین پکن و واشنگتن، صعود کردند که در میان آن‌ها شاخص نزدک با رشد بیش از 0/7 درصدی، صعودی‌ترین شاخص بود. افزایش بیش از ۲ درصدی قیمت سهام شرکت اپل موجب شد گروه فناوری اطلاعات یکی از بهترین عملکردها را داشته باشد. اعلام نرخ 0/2 درصدی برای تورم در ماه آگوست نیز از دیگر تحولات مهم اقتصادی امریکا بود.

جمعه: رشد گروه فناوری اطلاعات به‌ویژه صعود قیمت سهام شرکت اپل در روز گذشته وال‌استریت، موجب شد تأمین‌کنندگان قطعات این شرکت‌ها در منطقه شرکت آسیا نیز با رشد قیمتی قابل‌توجهی همراه شوند. این موضوع در کنار افزایش امیدواری‌ها درخصوص حل‌وفصل بحران‌های تجاری موجب شد اغلب بورس‌های این منطقه را با صعود سپری کنند؛ به گونه‌ای که شاخص بورس‌های توکیو، سئول و هنگ‌کنگ همگی با رشد بیش از ۱ درصدی همراه شدند.

خوش‌بینی‌های تجاری سرمایه‌گذاران موجب شد شاخص بورس‌های اروپایی نیز افزایش یابند. شاخص دکس در بورس فرانکفورت با 0/5 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. گروه‌های خودرو‌سازی و معادن نیز رشد بیش از ۱ درصدی را تجربه کردند. اظهارات ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا در مورد داده‌های اساسی قدرتمند اقتصادی اروپا، شامل رشد شدید اشتغال و افزایش دستمزدها و به‌تبع آن افزایش ارزش یورو درمقابل دلار از دیگر تحولات مهم اقتصادی در اروپا به‌شمار می‌رود.

معاملات سهام در وال‌استریت با نوسانات نه‌چندان محسوس سهام همراه بود؛ به گونه‌‌ای که شاخص نزدک با 0/05 درصد افت و شاخص‌های داوجونز و S&P500 با 0/03 درصد رشد همراه شدند. نرخ اوراق قرضه خزانه با سررسید 10ساله نیز به بالای 3 درصد صعود کرد که این موضوع از اوایل ماه آگوست بی‌سابقه است. در میان گروه‌ها نیز بهترین عملکرد از آن گروه بانکداری بود.

دوشنبه: قیمت طلا در معاملات تحت‌تأثیر انتظارات برای افزایش نرخ‌های بهره امریکا در ماه جاری و نگرانی‌ها نسبت به تشدید جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، با کاهش 0/09درصدی روبه‌رو شد و در ایستگاه 1,195/88 دلار به معاملات خود پایان داد.

سه‌شنبه: قیمت طلا در بازارهای جهانی که روزهای قبل روندی صعودی را طی کرده بود و توجه به نوسانات دلار در مقابل سایر ارزها تغییر فاز داده و وارد مدار صعود شد به گونه‌ای که هر اونس با رشد 0/23درصدی در قیمت 1,198/59 دلار ایستاد.

چهارشنبه: قیمت طلا با افزایش امیدها نسبت به دور جدید مذاکرات تجاری چین و امریکا که ارزش دلار را ضعیف کرد، 0/64 درصد رشد کرد و با ثبت قیمت 1,206/24 دلار در بالاترین حد خود در بیش از یک‌هفته گذشته ایستاد.

پنج‌شنبه: یک روز پس از صعود قابل‌توجه قیمت طلا، این فلز ارزشمند متأثر از فشار فروش نوسانگیران بار دیگر کاهش یافت تا نشان دهد سرمایه‌گذاران امید چندانی به آینده قیمت این فلز ندارند.

جمعه: افزایش قیمت دلار و اوراق قرضه نیز موجبات کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی را فراهم کرد. هر اونس با افت 0/55 درصدی قیمت در 1,194/85 دلار ایستاد. با این قیمت طلا در مجموع هفته افت 0/17 درصدی را تجربه کرد.دوشنبه: معاملات طلای سیاه با افزایش شکاف قیمتی بین دو نفت برنت و وست‌تگزاس همراه بود. در این روز در حالی که نفت برنت با رشد 0/7 درصدی به قیمت 77/37 دلار صعود کرده بود، نفت وست‌تگزاس 0/31 درصد افت کرد تا در 67/54 دلار بسته شود. بر طبق آمار اداره انرژی امریکا شرکت‌های انرژی در این کشور در طی هفته گذشته دو سکوی حفاری نفتی را تعطیل کردند و تعداد کل سکوهای حفاری نفتی را به 860 مورد رساندند. شایان ذکر است تعداد سکوهای حفاری در امریکا از ماه می رشدی نداشته است.

سه‌شنبه: بازار نفت در روز سه‌شنبه تحت‌تأثیر تحریم‌های پیش روی دولت امریکا علیه صادرات نفت ایران شاهد افزایش قابل‌توجه قیمت‌ها بود. در پایان معاملات هر بشکه نفت برنت دریای شمال با صعودی 2/18 درصدی به 79/06 دلار صعود کرد. نفت وست‌تگزاس نیز جهشی 2/53 درصدی را تجربه کرد تا قیمت 68/59 دلار را در پایان معاملات به‌ثبت رساند.

چهارشنبه: کاهش میزان ذخایر نفتی در امریکا و احتمال کاهش میزان صادرات نفت ایران در بازارهای جهانی موجبات تداوم روند صعودی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی را نیز فراهم کرد. به گونه‌ای که نفت برنت و وست‌تگزاس با رشد 0/86 و 1/16 درصدی مواجه شدند و به ترتیب در اعداد 74/79 و 37/70 دلار، به معاملات خود پایان دادند. بر طبق اعلام اداره انرژی امریکا ذخایر نفتی این کشور در هفته گذشته 5/3 میلیون بشکه کاهش داشته این در حالی است که پیش بینی تحلیلگران، کاهش 1/3 میلیون بشکه‌ای بود.

پنج‌شنبه: قیمت نفت در بازار های جهانی پس از یک دوره صعود چند روزه، کاهش یافت. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با عقبگردی 1/96 درصدی در 78/18 دلار ایستاد. نفت وست‌تگزاس هم سقوطی 2/53 درصدی را تجربه کرد تا به 68/59 دلار بازگردد. این کاهش به دنبال انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی روی داد که اعلام کرد تولید نفت روزانه اوپک افزایش پیدا کرده و عرضه جهانی در ماه آگوست به رکورد 100  میلیون بشکه در روز صعود کرده است.

جمعه: به‌‌دنبال احتمال اعمال تعرفه‌های جدید از سوی امریکا بر روی واردات کالاهای چینی نگرانی‌ها از آینده رشد اقتصادی در جهان افزایش یافت. این موضوع موجب شد قیمت نفت برنت با افت 0/12 درصدی همراه شود تا معاملات خود را در 78/09 دلار به پایان برد. از سوی دیگر تأثیر طوفان فلورانس در ایالات متحده موجب شد قیمت نفت وست‌تگزاس برخلاف برنت با افزایش 0/58 درصدی همراه شده تا در 68/99 دلار دادوستد شود. با ثبت این قیمت‌ها، برنت و وست‌تگزاس در هفته جاری رشد قیمتی 1/64 و 1/83 درصدی را به ثبت رساندند.
دانلود نسخۀ PDF