امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار سرمایه ۱۴ تا ۲۰ آبان ماه – شماره ۱۴۱


سقوط قیمت جهانی نفت به پایین‌ترین سطح در پنج‌ماهه اخیر، کاهش قیمت جهانی طلا و رشد شاخص‌ها در بورس‌های معتبر بین‌المللی مهم‌ترین تحولات بازارهای جهانی در هفته گذشته بودند. هم‌چنین عواملی نظیر پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره، عدم‌تغییر در نرخ بهره، معافیت هشت خریدار بزرگ نفت ایران از تحریم ‌های اعمال شده از سوی امریکا در کنار اعلام عملکرد میان دوره‌ای شرکت‌ها موثرترین عوامل بر معاملات در بازارهای جهانی به‌شمار می‌روند.

دوشنبه: نگرانی‌ها در خصوص آهنگ رشد نرخ‌بهره در امریکا متأثر از اعلام نرخ بیکاری این کشور و همچنین بلاتکلیفی سرمایه‌گذاران در خصوص تنش‌ها بین پکن و واشنگتن باعث شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا کاهش یابند. در معاملات این روز شاخص هنگ‌کنگ در بورس هنگ‌کنگ با افت 2/1 درصدی ریزشی‌ترین شاخص بود. کاهش شاخص‌ها در این روز در حالی اتفاق افتاد که رییس جمهور چین برای کاهش تنش‌های تجاری به سرمایه‌گذاران قول مساعد داده است. افزایش ارزش دلار در مقابل ارزهای منطقه‌ای از دیگر تحولات مهم در این ناحیه بود.

جلسه معاملاتی بورس‌های اروپایی با رشد شاخص‌ها در کشورهایی همچون انگلیس و اسپانیا و افت شاخص‌ها در کشورهایی نظیر آلمان، فرانسه و ایتالیا همراه بود. در بین گروه‌ها نیز فناوری اطلاعات با رشد 5/1 درصدی بهترین عملکرد و نفت و گاز با نزول 1/5 درصدی ضعیف‌ترین عملکرد را به‌نام خود ثبت کردند. تداوم رشد پوند در برابر دلار به‌دلیل امیدواری‌ها در خصوص توافق بین انگلیس و اتحادیه اروپا در خصوص بریگزیت، از دیگر اخبار قابل‌توجه در این منطقه بود.

معاملات سهام در بورس نیویورک با رشد دو شاخص داوجونز و S&P500 همراه شد که صعود حدود 1/5 درصدی گروه بانکداری تأثیر به‌سزایی در آن داشت. با این وجود اعلام کاهش فروش آیفون و به تبع آن افت دو درصدی قیمت سهام اپل و همچنین نزول دو درصدی ارزش سهام آمازون به دلیل سخنان ترامپ باعث شد شاخص  نزدک با افت 0/38 درصدی همراه شود.

سه‌شنبه: در حالی‌که توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره امریکا و نتایج آن معطوف شده بود، شاخص‌های سهام در بورس‌های شرق آسیا روزی صعودی را تجربه کردند. شاخص نیکی در بورس توکیو با رشد 1/4 درصدی، رشدی‌ترین شاخص بود که در آن صعود حدود 2 درصدی سافت‌بانک به‌دلیل اعلام عملکرد میان‌دوره‌ای مطلوب تأثیر به‌سزایی داشت. این در حالی است که ارزش سهام اغلب شرکت‌های مربوط به فناوری اطلاعات به‌ویژه تامین‌کنندگان قطعات اپل، متأثر از سقوط قیمت سهام این شرکت در روزهای اخیر، با کاهش قابل‌توجهی همراه شدند.

برخلاف آسیا، شاخص‌های سهام در قاره اروپا روزی کاهشی را سپری کردند. شاخص FTSE در بورس لندن متأثر از تداوم تقویت ارزش پوند در مقابل دلار با 0/9درصد افت، نزولی‌ترین شاخص بود. در میان گروه‌ها نیز خرده‌فروشی ضعیف‌ترین عملکرد را داشت. در میان شرکت‌های این گروه، موریسون و زالادو به‌دلیل اعلام عملکرد میان‌دوره‌ای ضعیف‌تر از انتظار به‌ترتیب سقوط 4/5 و 8/5 درصدی را تجربه کردند. اعلام نزول شاخص مدیران خرید اتحادیه اروپا به رقم 53/1 واحد، از دیگر تحولات مهم بود که این رقم پایین‌ترین سطح در دو سال اخیر به‌شمار می‌رود.

در وال‌استریت با اعلام نتایج اولیه و غیرقطعی انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، که در آن دموکرات‌ها برنده انتخابات اعلام شده‌اند، شاخص‌های سهام در آخرین دقایق، صعود بیش از نیم درصدی را تجربه کردند. شاخص نزدک با حدود 0/7 درصد رشد، بیشترین صعود را در میان شاخص‌های سه‌گانه داشت. سرمایه‌گذاران معتقدند پس گرفتن  اکثریت در مجلس نمایندگان از سوی دموکرات‌ها، می‌تواند مانع ترامپ در اجرای سیاست‌های خود به‌ویژه در قبال چین شود.

چهارشنبه: واکنش بورس‌های منطقه شرق آسیا به پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره، متفاوت بود به‌گونه‌ای که برخی شاخص‌ها کاهش و برخی دیگر با افزایش همراه شدند. شاخص بورس‌های توکیو و شانگهای جزو بورس‌های نزولی و بورس‌های سیدنی و هنگ‌کنگ در زمره بورس‌های صعودی بودند.

اما در اروپا شاخص‌های سهام متأثر از پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره امریکا رشد کردند. در این میان شاخص بورس مادرید با حدود 2 درصد، رشدی‌ترین شاخص بود. در انگلیس، فرانسه و ایتالیا نیز شاخص‌ها رشد بیش از یک درصدی را به‌ثبت رساندند. در میان گروه‌ها نیز بانکداری و خرده‌فروشی پیشتاز سایر گروه‌ها بودند. رشد ارزش یورو و پوند در مقابل دلار نیز از دیگر تحولات این اقتصادی مهم این روز بود.

با قطعی شدن پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای کنگره، شاخص‌های سه‌گانه در بورس نیویورک رشد بیش از دو درصدی را تجربه کردند که در بین آن‌ها شاخص نزدک با 2/6 درصد صعودی‌ترین شاخص بود. بر اساس آمارهای اعلام شده از سال 1982، وال‌ استریت هیچ‌گاه چنین واکنش مثبتی به نتایج انتخابات میاندوره‌ای کنگره نداشته است. همچنین قرار است روز پنجشنبه فدرال رزرو در خصوص نرخ بهره امریکا تصمیم‌گیری نماید که این موضوع توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به‌خود جلب کرده است.

پنج شنبه: شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا متأثر از جهش شاخص‌های سهام در بورس نیویورک در روز قبل، صعود کردند. شاخص نیکی در بورس توکیو با رشد 1/8 درصدی، صعودی‌ترین شاخص بود. با این وجود شاخص بورس شانگهای علی‌رغم صعود در ساعات اولیه با اعلام آمار صادرات و واردات ضعیف‌تر از انتظار چین، در اعدادی کمتر از روز قبل بسته شد. براساس آمارهای اعلام‌شده صادرات و واردات چین در 12ماهه منتهی به ماه اکتبر به لحاظ دلاری به‌ترتیب 15/6 و 21/4 درصد رشد داشته که این موضوع کاهش تراز تجاری این کشور را در پی داشته است.

در قاره اروپا، در حالی‌که تمرکز سرمایه‌گذاران به جلسه فدرال‌رزرو امریکا متمرکز شده بود، شاخص‌های سهام در بورس برخی کشورها هم‌چون انگلیس و اسپانیا با رشد و در برخی دیگر هم‌چون آلمان و فرانسه با افت همراه شدند. گروه بانکداری، سرآمد سایر گروه‌ها بود که در آن رشد 5/4 درصدی قیمت سهام کارمژ بانک، علی‌رغم اعلام سقوط بیش از 50 درصدی سود خالص این بانک، تأثیر زیادی داشت. انتشار خبر کاهش تراز تجاری آلمان در ماه سپتامبر نیز از دیگر اخبار اقتصادی مهم در این قاره بود.

علی‌رغم آنکه فدرال‌رزرو در جلسه خود مطابق انتظارات تصمیم به عدم‌تغییر نرخ بهره امریکا گرفت، واکنش شاخص‌های سه‌گانه در بورس نیویورک به آن چندان جالب‌توجه نبود. شاخص نزدک با کاهش 0/5 درصدی، ضعیف‌ترین عملکرد را داشت که سقوط 8 درصدی ارزش سهام شرکت کوالکام از مهم‌ترین دلایل افت این شاخص بود. ریزش قیمت سهام کوالکام پس از آن صورت گرفت که این شرکت تولیدکننده قطعات تلفن همراه، پیش‌بینی خود از درآمدهای فروش سال 2019 را به‌دلیل افت فروش اپل در چین، کاهش داد.

جمعه: با وجود عدم تغییر در نرخ بهره امریکا، از سوی فدرال رزرو، داده‌های اقتصادی ضعیف چین باعث شد شاخص‌های سهام در منطقه شرق آسیا با کاهش همراه شوند. در معاملات این روز شاخص هنگ‌سنگ در بورس هنگ‌کنگ با سقوط 2/4 درصدی ضعیف‌ترین عملکرد را در میان شاخص‌های مطرح داشت. براساس داده‌های اعلام شده با کاهش تقاضای داخلی و افت فعالیت‌های تولیدی، تورم تولیدکننده چین برای چهارمین ماه متوالی افت کرده است.

در اروپا نیز شاخص‌های سهام آخرین روز هفته را با نزول، سپری کردند. در معاملات این روز شاخص میب در بورس ایتالیا با افت 0/9 درصدی ریزشی‌ترین شاخص بود. بیانیه اتحادیه اروپا مبنی بر عدم انطباق آمار اقتصادی اعلام شده از سوی رم با داده‌های این اتحادیه، مهم‌ترین دلیل ریزش این شاخص به‌شمار می رود. بروز مجدد تردید ها در خصوص توافق انگلیس با اتحادیه اروپا در خصوص بریگزیت نیز از دیگر عوامل فشار بر بازارهای اروپایی بود.

در بورس نیویورک هم اگر چه شاخص‌ها ریزش ساعات اولیه معاملات را تا حدودی جبران کردند، اما در اعدادی پایین‌تر از روز قبل معاملات خود را به پایان بردند. در این میان شاخص نزدک با 1/7 درصد افت، نزولی‌ترین شاخص بود که شرکت‌های گروه فناوری اطلاعات نظیر فیس‌بوک، آمازون و نتفلیکس تأثیر زیادی در آن داشت. گروه انرژی نیز به‌دلیل کاهش قیمت جهانی نفت به پایین‌ترین سطح در ماه‌های اخیر، یکی از نزولی‌ترین گروه‌ها بود.

دوشنبه: پس از رشد نسبی قیمت طلا در هفته گذشته، معاملات فلز زرد در بازارهای جهانی، در نخستین روز از هفته، تحت تأثیر شناسایی سود از سوی برخی معامله گران با افت 11/0 درصدی قیمت‌ها همراه شد تا هر اونس در 49/1231 دلار قیمت‌گذاری شود.

سه‌شنبه: با وجود اعلام پیروزی دموکرات‌ها در نتایج اولیه انتخابات میاندوره‌ای کنگره امریکا، قیمت طلا به‌روند نزولی خود ادامه داد به‌گونه‌ای که در پایان معاملات این روز هر اونس با افت 35/0 درصدی به 19/1227 دلار تنزل کرد.

چهارشنبه: در آستانه جلسه فدرال رزرو در خصوص نرخ‌بهره امریکا، قیمت طلا هرچند با شیب ملایم‌تر، به‌روند نزولی خود ادامه داد به‌گونه‌ای که در پایان معاملات روز چهارشنبه هر اونس در 49/1226 دلار معامله شد که این رقم 60/0 درصد پایین‌تر از قیمت پایانی روز قبل است.

پنجشنبه: علیرغم تصمیم فدرال رزرو برای عدم تغییر نرخ‌بهره امریکا، انتظارات برای افزایش این نرخ در ماه‌های آینده تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای معتبر را در پی داشت و باعث شد قیمت طلا با 2/0درصد کاهش به‌روند نزولی خود ادامه داده و قیمت 1224 دلار را تجربه نماید.

جمعه: تداوم رشد ارزش دلار در بازارهای جهانی موجب شد بهای طلا در روز جمعه با ریزش 17/1 درصدی مواجه شده و در قیمت 65/1209دلار به معاملات خود پایان دهد که این رقم پایین‌ترین سطح قیمتی در حدود یک ماه اخیر به‌شمار می‌رود. با ثبت این قیمت، طلا در این هفته 89/1 درصد افت کرد.دوشنبه: با فرارسیدن موعد اعمال دور جدید تحریم‌های امریکا ضد ایران و در آستانه اعلام لیست کامل این تحریم‌ها، قیمت نفت در بازارهای جهانی تحت تأثیر از این موضوع قرار گرفت. در مبادلات این روز، قیمت نفت برنت دریای شمال با رشد 47/0 درصدی به 17/73 دلار صعود کرد. این در حالی است که نفت وست تگزاس با افت نه چندان قابل‌توجه 60/0 درصدی همراه شد تا در 1/63 دلار دادوستد شود.

سه‌شنبه: با اعلام رسمی معافیت 8 خریدار بزرگ نفت ایران از تحریم‌های اعمال‌شده از سوی امریکا، نگرانی‌ها از کاهش عرضه تا حد زیادی برطرف شد و قیمت طلای سیاه وارد سیر نزولی شد. در معاملات این روز قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال 42/1 درصد افت کرد تا در 13/72 دلار معامله شود. قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس هم به 21/62 دلار تنزل کرد که افت قیمت 41/1 درصدی را نسبت به‌روز قبل نشان می‌دهد.

چهارشنبه: اعلام افزایش بیش از انتظار در ذخایر نفتی امریکا، تداوم کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی را در پی داشت. در جلسه معاملاتی این روز هر بشکه نفت برنت و وست تگزاس که دو نفت پایه بین‌المللی به‌شمار می‌روند با افت 08/0 و 87/0 درصدی به‌ترتیب در قیمت‌های 07/72 و 67/61 دلاری به‌معاملات خود پایان دادند. بر طبق آمار اعلام‌شده از سوی اداره انرژی امریکا در هفته گذشته ذخایر نفت این کشور با رشد 8/5 میلیون بشکه‌ای مواجه شده که این رقم از پیش‌بینی 4/2 میلیون بشکه‌ای فراتر بود.

پنج‌شنبه: بر پایه گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا، تولید نفت این کشور در هفته منتهی به دوم نوامبر، به 6/11 میلیون بشکه در روز صعود کرد که سه برابر نسبت به رکورد تولید یک دهه قبل امریکا افزایش یافته و به این ترتیب این کشور به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل شده است. اعلام این خبر در کنار اخبار منتشر شده در خصوص افزایش تولید سایر تولیدکنندگان باعث شد برخی کارشناسان نسبت به فزونی عرضه نسبت به تقاضا هشدار دهند. این موضوعات موجب شد قیمت نفت در بازارهای جهانی به روند نزولی خود تداوم بخشد. در معاملات این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 97/1 درصدی به 65/70 دلار تنزل کرد. نفت وست تگزاس نیز با کاهش 62/1 درصدی در 67/60 دلار به معاملات خود خاتمه داد.

جمعه: تداوم نگرانی‌ها از فزونی عرضه نسبت به تقاضا در کنار تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزهای معتبر باعث شد قیمت نفت در آخرین روز هفته نیز کاهش یافته و پایین‌ترین سطح قیمتی در 5 ماه اخیر را تجربه کند. در این روز هر بشکه نفت برنت دریای شمال با افت 67/0 درصدی معاملات خود را در 18/70 دلار به پایان برد. نفت وست تگزاس نیز نزولی 79/0 درصدی را تجربه کرد تا در 19/60 دلار بسته شود. با ثبت این قیمت‌ها نفت برنت و وست تگزاس در مجموع این هفته 64/3 و 67/4 درصد افت کردند و پنجمین کاهش هفتگی متوالی در بازار جهانی نفت را رقم زدند.
 

دانلود نسخۀ PDF