امروز : پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۹ تا ۱۵ آذر ۱۳۹۳ – شماره ۳۲


در هفته میلادی گذشته انتشار آمار اقتصادی مهمی از آسیا، اروپا و امریکا به همراه سخنرانی رؤسای بانک‌های مرکزی امریکا و اتحادیه اروپا از عوامل اصلی نوسانات در بازارهای مالی جهان بودند. همچنین قیمت نفت، افزایش ارزش دلار و نتایج رفراندوم در سوییس بر بازارها اثر گذاشتند. در هفته پیش رو داده‌های اقتصادی چین از جمله تراز تجاری، تورم و شاخص تولیدات صنعتی به همراه آمارهای مربوط به اتحادیه اروپا و امریکا بر بازارها مؤثر خواهند بود.

دوشنبه: شاخص‌های مالی در بازارهای سهام امریکا از جمله اس.اند.پی500 و نزدک کاهش شدیدی داشتند. بورس نزدک با افت 3/1درصدی که در طول هفت هفته اخیر بی‌سابقه بود، مواجه شد. عمده‌ترین دلایل سقوط بازارهای وال‌استریت، انتشار آمار ناامیدکننده اقتصاد چین و اروپا و البته سقوط گسترده سهام شرکت‌های تک نظیر اپل، گوگل و علی بابا بود. در این میان تثبیت نسبی بهای نفت امریکا، سبب شد بخش انرژی اوضاع بهتری داشته باشد. اما در بازارهای اروپا شاخص‌ها در روز دوشنبه آغاز هفته عمدتاً دچار افت شدند. شاخص‌های داکس و کاک و برخی دیگر از شاخص‌های مطرح به علت آمار ضعیف و نه چندان امیدوارکننده مربوط به آمار اقتصادی چین، کاهش شاخص خرید مدیران در حوزه یورو و وضعیت همچنان نامشخص نفت و تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید، افت چند دهم درصدی را تجربه کردند. در بازارهای آسیا نیز تحت تأثیر وضعیت همچنان نامشخص نفت جهان و سقوط قیمت بیشتر نفت‌های جهان به زیر 65 دلار و آمار ضعیف اقتصادی چین، شاخص‌های مشهور بازار سهام افت کردند که در این میان بورس استرالیا افتی بیش از دو درصد را تجربه کرد. البته تنها استثنا در این میان اقتصاد ژاپن بود که به دلیل روند صعودی پایدار نرخ دلار در برابر ین، شاخص نیکی اندکی افزایش یافت.

سه‌شنبه: در دومین روز کاری هفته بورس‌های امریکا جهش چشمگیری را به خود دیدند. از عمده‌ترین دلایل رشد 6/0درصدی کم‌سابقه در ماه‎ اخیر بورس‌های داوجونز و اس.اند.پی500 می‌توان به جهش فراتر از انتظار مصارف ساخت وساز ماه اکتبر، آمار فروش کم‌سابقه خودرو و کامیون‌های سبک و رشد قیمت نفت را نام برد. در بازارهای اروپا نیز تحت تأثیر رشد قیمت نفت سهام شرکت‌های نفتی مانند افرن پس از هفته‌ها زیان، شاخص بورس‌های معتبر افزایش اندکی را تجربه کردند. به نحوی که حتی در آلمان نیز با وجود آمار کاهش محسوس فروش کمپانی‌های مشهور خودروسازی، بورس داکس 2/0درصد افزایش یافت. در بازارهای قاره کهن نیز عمده شاخص‌ها رشد قابل توجهی را به ثبت رساندند. در این روز بورس شانگهای شاهد رشد کم سابقه 1/3درصدی و بورس نیکی ژاپن رشد4/0درصدی بودند. از عوامل اصلی رونق بازارهای سهم شرق آسیا در روز سه شنبه می‌توان به انتظار برای افزایش قیمت بخش‌های مالی و بانکی به علت سرمایه‌گذاری‌های کلان سرمایه‌گذاران نهادی در این نوع سهام (در پی کاهش مقررات سختگیرانه مالی چین بر کانال‌های مالی) و البته به مانند روزهای اخیر به صورت ویژه در ژاپن کاهش ارزش ین در برابر دلار امریکا اشاره کرد. همچنین بازار سهام استرالیا در پی افزایش چند دلاری قیمت نفت و همین طور بهبود وضعیت بخش معدن با رشد 4/1 درصدی خود مقدار زیادی از افت روزهای اخیر خود را جبران کرد.

چهارشنبه: در روز چهارشنبه بازارهای بورس امریکا روز کاری درخشانی را سپری کردند. به طوری‌که هر سه شاخص اس.اند.پی500، داوجونز و نزدک افزایش چند دهم درصدی را شاهد بودند. رشد سهام بخش‌های انرژی، صنعتی و موادمعدنی به مقدار بیش از یک درصد، به علت افزایش قیمت‌های نفت و طلا، از اصلی‌ترین دلایل این افزایش در شاخص‌ها بود. در عین حال کارشناسان بخش انرژی هشدار دادند که دوره کاهش قیمت‌ها در بخش انرژی هنوز به پایان نرسیده است. در بازارهای اروپا به جز شاخص بورس لندن، سایر شاخص‌ها تحت تاثیر جو ایجاد شده در مورد احتمال کاهش قوانین مربوط به بخش مالی و برنامه‌های محرک تسهیل کمی، توسط بانک مرکزی اروپا و کاهش نرخ برابری یورو در برابر دلار و مزیت صادراتی حاصل، بهبود اندکی را تجربه کردند. اما بورس لندن به علت تغییر احتمالی در نرخ مالیات‌های بانک‌های انگلستان و در پی آن سقوط قیمتی بانک‌ها، کاهش 4/0درصدی را شاهد بود. همچنین در بازارهای قاره آسیا، عمده شاخص‌ها روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. در چین شاخص شانگهای تحت تأثیر بهبود آمار مربوط به شاخص خرید مدیران و شاخص نیکی ژاپن به مانند روزهای گذشته عمدتاً به علت کاهش ارزش ین در برابر دلار و مزیت صادراتی حاصل، رشد کردند. همچنین بورس استرالیا به علت افزایش قیمت نفت و طلا و به دنبال آن افزایش قیمت اجناس و بخش‌های خرده‌فروشی، 8/0درصد رشد کرد.

پنج‌شنبه: بازارهای سهام در ایالات متحده افت کمی را به علت انتشار آمار مربوط به بیکاری بالا تجربه کردند. بورس‌های اس.اند.پی500 و داوجونز هر یک افتی معادل 1/0درصد را به خود دیدند. کارشناسان این افت را واکنشی عادی در برابر این آمار عنوان کردند. در بازارهای اروپا به دلیل نامشخص بودن چشم‌انداز تصمیم بانک مرکزی اروپا جهت اجرای سیاست تسهیل، افت قیمت نفت و به دنبال آن افت قیمت سهام شرکت‌های نفتی بزرگ و نیز ادامه فضای نامساعد اقتصادی و کاهش نرخ تورم اتحادیه اروپا، شاخص‌های مشهور افت قابل توجهی کردند. پیشتر گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال اجرای سیاست تسهیل کمی در ماه ژانویه توسط بانک مرکزی اروپا مطرح شده بود. در این شرایط بورس‌های کاک 40 فرانسه و داکس افت به ترتیب 6/1 و 2/1درصدی را پشت سر گذاشتند. همچنین بورس ایتالیا افت کم سابقه 8/2درصدی را شاهد بود. اما در بازار آسیا اغلب کشورها روز کاری خوبی را سپری کردند. بورس شانگهای چین با افزایشی بی سابقه طی دو سال اخیر، بیش از 3/4درصد رشد کرد. فضای مثبت همچنان پایدار اقتصاد چین تحت تاثیر تصمیم اتخاذ شده هفته قبل مقامات چین مبنی بر کاهش نرخ‌های بهره و البته بهبود شاخص خرده فروشی از دلایل اصلی این نرخ فوق‌العاده بودند. بورس ژاپن نیز به علت واکنش مثبت بازار به احتمال پیروزی حزب لیبرال دمکراتیک نخست وزیر آبه در انتخابات 14 دسامبر انتخابات، یک درصد رشد کرد.

جمعه: در روز جمعه بازارهای امریکا تحت تأثیر گزارش غافلگیرکننده آمار مشاغل ایجاد شده در ماه اکتبر، عملکرد رو به رشدی داشتند. در رشد شاخص اس.اند.پی500 به میزان 2/0درصد گروه‌های مالی و بخش سلامت و در جریان بهبود شاخص سهام داوجونز به میزان 3/0درصد نیز بخش مالی و به طور خاص موسسات جی‌پی‌مورگان و گلدمن ساکس نقش اصلی را به عهده داشتند. علاوه بر آمار مثبت در بخش مشاغل، آمار میانگین حقوق ساعتی دریافتی کارگران نیز به میزان 4/0درصد رشد در ماه اکتبر نشان داد. همچنین به دنبال این گزارش‌ها و نشانه‌های روند مستمر بهبود اقتصاد امریکا، روند تقویت دلار در برابر سایر ارزهای معتبر همچنان ادامه داشت. در بازارهای اروپا، بورس لندن (اف.تی.اس.ای100) با توجه به آمار قابل توجه مشاغل ایجاد شده ماه اکتبر امریکا و همین‌طور عملکرد مناسب برخی از گروه‌های داخلی نظیر هواپیمایی حدود یک درصد افزایش یافت. سرمایه‌گذاران امیدوارند با وجود عملکرد ضعیف اقتصاد حوزه یورو، رکود نسبی طولانی مدت حاکم بر ژاپن و همین‌طور کاهش نرخ رشد اقتصادی چین، ایالات متحده به عنوان موتور محرک رشد اقتصاد جهانی همچنان عملکرد مناسبی داشته باشد. در این روز در بیشتر بورس‌های اروپایی (بورس برخی کشورها مانند بورس کاک تعطیل بود) عمدتاً تنها سهام بخش انرژی و مواد معدنی به دلیل افت قیمت مجدد نفت و طلا شاهد افت قیمت بودند. در بازارهای قاره کهن نیز همانند سایر نقاط جهان روند مثبتی بر بازارها و معاملات در این روز حاکم بود. در چین بورس شانگهای در ادامه روند رشد خیره‌کننده خود در روزهای اخیر، در روز جمعه نیز رشد 3/1درصدی را شاهد بود. در ژاپن هم تحت تأثیر جو مثبت اقتصادی جهان ناشی از روند رو به رشد اقتصاد امریکا شاخص نیکی 2/0درصد رشد کرد. اما در پایان روز کاری این هفته قیمت نفت نیز مجدداً به علت فروش با تخفیف نفت توسط عربستان سعودی به شرکت‌های امریکایی حدود 65/1درصد افت کرد و به همین دلیل شرکت‌های نفتی همچنان وضعیت نامساعدی را تجربه کردند.

در این روز همچنین یورو با 13واحد کاهش به 2365/1 رسید. روز گذشته پس از اینکه بانک مرکزی اتحادیه یورو اعلام کرد نرخ بهره در سطوح فعلی حفظ خواهد شد و این بانک به اجرای سیاست‌های پولی مطابق گذشته ادامه خواهد داد، یورو افزایش یافت. با اظهارات ماریو دراگی مبنی بر ادامه کمک‌ها به بازارها، یورو تا نرخ 2446/1 نیز افزایش یافت، اما بعد از آن اندکی کاهش یافت. در آستانه اعلام خبر مربوط به اشتغال در امریکا که پیش‌بینی می‌شد بهتر از دوره قبل اعلام شود، دلار افزایش یافت. ماریو دراگی همچنین در روز پنج‌شنبه اعلام کرد؛ بانک مرکزی اتحادیه یورو آماده ارائه مشوق‌های بیشتر برای اقتصاد این منطقه است، اما این تصمیم را در اوایل سال بعد و پس از بررسی تأثیرات کاهش شدید قیمت نفت خواهد گرفت. دراگی با شک و تردید اعضای هیأت مدیره بانک مرکزی اتحادیه اروپا به‌ویژه مقامات آلمانی در مورد تصویب برنامه محرک اقتصادی شدیدتر مثل خرید اوراق قرضه دولتی در مقیاس بالا روبه‌رو است. بعد از موافقت در مورد حفظ نرخ بهره در سطح 05/0درصد فعلی، بانک مرکزی این اتحادیه برنامه محرک اقتصادی دیگری را اعلام نکرد. قیمت پایین نفت به دو طریق در اتحادیه اروپا تأثیر می‌گذارد؛ از یک طرف با کاهش قیمت‌ها وضعیت تورم منفی بدتر خواهد شد و از طرف دیگر، مصرف‌کنندگان و صاحبان کسب‌و‌کار با پرداخت هزینه انرژی کمتر خواهند توانست پول بیشتری را برای مخارج دیگر یا سرمایه‌گذاری پس‌انداز نمایند.32-332-2

دوشنبه: رأی نیاوردن طرح افزایش ذخایر طلای بانک مرکزی سوییس باعث شد قیمت هر اونس طلا تا میزان 1142دلار کاهش یابد. این خبر موجب کاهش تقاضا برای طلا شد. اما در ادامه ساعت‌های معاملاتی خبر کاهش رتبه اعتباری ژاپن توسط مؤسسه مودیز موجب ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران شد و باعث شد قیمت طلا بیشترین افزایش را در معاملات شبانه تجربه کند. مؤسسه مودیز به دلیل به تأخیر افتادن افزایش مالیات‌ها در این کشور و تردید در مورد اینکه ژاپن بتواند کسری بودجه خود را جبران کند، رتبه اعتباری آن‌را کاهش داد.

سه‌شنبه: به دنبال بهبود داده‌های اقتصادی در ایالات متحده، تقویت دلار و تصمیم فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره در اوایل سال 2015، طلا کاهش یافت. بیشتر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی کیتکو انتظار داشتند با رأی نیاوردن طرح افزایش ذخایر طلا در سوئیس، افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت نفت، قیمت طلا نیز کاهش یابد. 

چهارشنبه: از آنجا که با افزایش دلار، طلا نیز بالا می‌رود، می‌توان گفت نوسانات طلا عجیب شده است. تمرکز معامله‌گران بر تصمیمات بانک مرکزی اتحادیه اروپا و داده بخش اشتغال امریکا است که در روزهای آتی اعلام خواهد شد. اما به نظر می‌رسد قیمت نفت بیشترین تأثیر را در بازارهای جهانی دارد. قیمت هر اونس طلا با چهار دلار افزایش به 1204 رسید اما تحلیلگران انتظار کاهش در قیمت را برای هفته‌های آتی دارند. افزایش قیمت نفت باعث افزایش قیمت دلار و رسیدن آن به سطح 1,200دلار شد ولی افزایش ارزش دلار و خوش‌بینی نسبت به اقتصاد امریکا موانع اصلی ادامه این روند هستند. خرید 4/2تن شمش طلا توسط صندوق SPDR نیز از قیمت طلا حمایت کرد

پنج‌شنبه: پس از آن‌که بانک مرکزی اتحادیه یورو اعلام کرد در حال حاضر محرک‌های اقتصادی بیشتری را اعمال نخواهد کرد، طلا نزولی شد، اما توانست سطح 1,200دلار را حفظ کند. بانک مرکزی اتحادیه اروپا نرخ بهره را در سطح 05/0درصد فعلی تثبیت کرد و اعلام کرد برای تصمیم‌گیری در مورد افزایش سیاست‌های حمایتی از جمله خرید بدهی‌ها، تا سال 2015 صبر خواهد کرد. پس از سخنان ماریو دراگی، دلار و طلا کاهش یافتند. البته ماریو دراگی در سخنان خود به خرید طلا توسط این بانک اشاره‌ای نکرد. 

جمعه: در آستانه اعلام میزان تغییر در تعداد مشاغل ایجاد شده در ایالات متحده امریکا طی ماه گذشته به‌جز بخش کشاورزی که انتظار می‌رفت بهتر از ماه قبل اعلام شود، قیمت طلا در روند خنثی در حال نوسان بود. تحلیلگران گفته‌اند؛ کاهش قیمت طلا بیشتر به دلیل تضعیف روند رشد بازارهای جهانی بوده است تا افزایش تعداد افراد استخدام شده در امریکا طی ماه گذشته که بیانگر افزایش هزینه‌های استقراض در بزرگترین اقتصاد دنیا می‌باشد. پس از انتشار گزارش وزارت کار آمریکا قیمت هر اونس طلا با کاهش یک درصدی روبرو شد ولی بالاتر از 1190 دلار در هر اونس باقی ماند. وزارت کار آمریکا اعلام کرد که اقتصاد این کشور طی ماه نوامبر بیش از 321 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است که این رقم بالاترین رکورد در سه سال اخیر به شمار می رود. انتشار این گزارش احتمال افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو آمریکا را بیشتر کرده و این مسأله فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد می‌کند.

32-5

32-6دوشنبه: نفت خام در ادامه سقوط قیمتی خود با کاهش 1 دلاری 65.15 دلار و نفت برنت نیز در قیمت 69.19 دلار به ازای هر بشکه معامله شدند. اطلاعات منتشرشده نامساعد تولید چین و همین طور اتحادیه اروپا به شدت بر تقاضای نفت تاثیر منفی گذاشت. قیمت‌های رو به افول نفت و سایر کالاها، نگرانی‌ها در مورد وقوع تورم منفی در اتحادیه اروپا و ژاپن را بیش از پیش افزایش داد. 

از طرف دیگر کاهش رتبه اعتباری ژاپن از سوی مودی، خبر نگران کننده دیگری برای ژاپن بود و ارزش ین را بیش از پیش در مقابل ارزهای معتبر کاهش داد. گزارشات هفته‌های اخیر تاکید دارند که نگاه بدبینانه به قیمت نفت در آینده و همین طور عدم کاهش تولید نفت توسط اوپک، روند سقوط قیمتی نفت را تشدید و کامل کردند. قیمت نفت در هفته معاملاتی اخیر 13 درصد کاهش پیدا کرده است. در حال حاضر انتظارات و عملکرد معامله‌گران حاکی از آن است که قیمت نفت بیش از پیش کاهش خواهد یافت و پایانی هم بر این روند نیست.

موج سقوط قیمت نفت به دنبال جلسه روز پنج شنبه 12 عضو اوپک، شدت یافت. در پایان این جلسه اوپک با اصرار عربستان سعودی و متحدانش به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان این اتحادیه، تصمیمی در جهت کاهش تولیدات به منظور جلوگیری از کاهش قیمت‌ها اتخاذ نکرد. عربستان سعودی معتقد است حفظ سهم بازار اوپک در مقابل رقبایی نظیر شیل امریکا اولویت بیشتری دارد.

سه‌شنبه: نفت خام با افتی معادل 84 سنت به ازای هر بشکه 68.16 دلار به فروش رسید و نفت برنت نیز با از دست دادن 45 سنت از ارزش خود، در برد قیمتی 72 دلار باقی ماند. دیروز هم نفت وست تگزاس اینترمیدیت پس از آن‌که سقوط قیمت‌ها با تصمیم اتحادیه اوپک در جهت ادامه تولید فعلی سرعت گرفت، به کمترین نرخ خود در 5 سال اخیر رسید.

بازار قراردادهای آتی در نیویورک بیشترین افزایش خود در طی دو سال اخیر را شاهد بود و نفت برنت در لندن 3.4 درصد جهش کرد. هر دونوع نفت‌های مذکور در ماه نوامبر پس از آن‌که اوپک نشان داد تصمیمی برای تغییر ودخالت در قیمت فعلی نفت ندارد، بیشترین زیان ماهانه را در طی 6 سال اخیر شاهد بودند. در این رابطه بیژن زنگنه وزیر نفت ایران، در مصاحبه 28 نوامبر خود گفت: قیمتهای فعلی نمی‌تواند سبب کاهش تولید نفت شیل امریکا گردد.

نامدار زنگنه وزیر نفت ایران ادامه داد: بسیاری از تولید‌کنندگان اپک تمایل دارند از تولید روزانه نفت اوپک به میزان 1.5 میلیون بشکه و یا 5درصد سهمیه کل ،کاسته شود و با با مشارکت سایر تولیدکنندگان(غیرعضو) نیز 500 هزار بشکه دیگر نیز  از حجم تولیدات روزانه کاسته شود. در مقابل وزیر نفت عربستان علی النعیمی خطر تولیدات نفت شیل امریکا را توجیهی برای ادامه وضع موجود و عدم کاهش تولید دانست.

چهارشنبه: نفت خام با افزایش ناچیز 45 سنتی به بشکه‌ای 67.33 دلار رسید. این در حالی بود که نفت برنت هم با افزایش 18 سنتی به 70.72 دلار رسید. از طرف دیگر همچنان شایعاتی مبنی بر احتمال تشکیل جلسه اضطراری بین اعضای اوپک به منظور متوقف کردن روند نزولی قیمت‌های نفت به گوش می‌رسد. اخبار به گوش رسیده حاکی از توافق دولت عراق و کردهای عراق به منظور افزایش تولید و عرضه نفت سبب افزایشی غیر منتظره در سهام شرکت‌ها خواهد شد. عراق به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ سازمان اوپک با مسئولین اقلیم کردستان برای افزایش صادرات نفت از طریق ترکیه به توافق دست پیدا کرد. بر این اساس بنا به گفته یکی از مقامات کردستان عراق، روزانه 550000 بشکه نفت از طریق خط لوله ساخت کردها، از شمال عراق به بندر مدیترانه‌ای جیهان ترکیه انتقال داده خواهد شد. این معاهده منجر به افزایش اضافه عرضه نفت موجود در بازار انرژی دنیا خواهد شد.

با صادرات بی‌سابقه نفت در سی سال اخیر توسط امریکا و در عین حال کاهش تقاضای جهانی نفت، نفت خام در ورطه یک دوره سقوط شدید قیمتی گرفتار شده است. در جلسه 27 نوامبر اعضای اوپک (تولید کننده بیش از 40 درصد نفت دنیا) در اوین برخی از اعضا مانند ونزوئلا خواستار کاهش عرضه نفت شده بودند.

روز گذشته موسسه “پتروشیمی امریکایی مبتنی بر صنعت” گزارش داد در طی هفته گذشته ذخایر موجودی نفت خام امریکا6.5 میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. برآوردهای صورت گرفته توسط 8 تحلیل‌گر شبکه بلومبرگ بیان‌گر آن است که گزارش امروز اداره انرژی امریکا ممکن است نشان‌دهنده افزایش 1.75 میلیون عرضه نفت باشد.

مرکز آماری دپارتمان انرژی امریکا اعلام کرده است که میزان تولید نفت خام توسط امریکا به عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت دنیا از روز 21 نوامبر، بالغ بر روزانه 9.8 میلیون بشکه بوده است. این رکورد تولید از سال  1983 به این سو بی سابقه بوده است.

پنج‌شنبه: درحالی که قیمت نفت خام در سطح 67.39 دلار ثابت باقی مانده، بهای نفت برنت با افزایش 13 سنتی به 70.05 دلار رسید. هرچند نرخ‌ها در نزدیکی پایین‌ترین سطوح بازه زمانی بلند مدت خود قرار دارند و چشم‌انداز قیمت‌ها همچنان بدبینانه باقی می‌ماند اما افزایش تقاضای آتی متاثر از تصمیم احتمالی امروز بانک مرکزی حوزه یورو در قبال سیاست برنامه محرک مالی ممکن است قیمت‌ها را افزایش دهد. در هر صورت چشم‌انداز گزارش دیروز موجودی انرژی اداره اطلاعات انرژی امریکا و گزارش‌های افزایش تولید و توزیع نفت عراق از مسیر ترکیه پس از توافق اقلیم کردستان و دولت عراق و متعاقبا افزایش عرضه نفت جهان در شرایط اشباع تقاضا، منجر به کاهش بیشتر و یا ثبات قیمت نفت در سطوح فعلی خواهد شد.

همچین داده‌های روز چهارشنبه گزارش اداره اطلاعات امریکا نشان دهنده  افزایش تولید پالایشگاه‌های امریکایی در ادامه سقوط بیش از انتظار قیمت سهام شرکت‌های نفتی بود. روز گذشته در حالی که برنت با افزایش 48 سنتی بهای هر بشکه نفت، قیمت هر بشکه نفت خود را معادل 70.40 دلار در نظر گرفته بود، به علت انتشار گزارش‌هایی مبنی انتظار عربستان برای بهای کمتر نفت، این قراردادهای نفتی تنها به مبلغ 70 دلار تسویه شدند.

در قراردادهای آتی، بهای نفت خام آتی امریکا پس از سود به دست آمده 50 سنتی جلسه معاملاتی قبل، با 64 سنت افزایش به بشکه‌ای 68.02دلار رسید. اما همچنان بسیاری از کارشناسان، در پی رشد مستمر تولید نفت شیل امریکا و البته تصمیم اوپک مبنی بر عدم کاهش تولید خود، انتظار کاهش بیشتر قیمت‌های نفت را دارند.

استفن شورز سردبیر نشریه شورز پنسیلولنیا معتقد است که: ” ممکن است بازارها پس از یک دوره فرسایشی نزولی، در حال ورود به یک دوره تاخیری موقتی باشند.” وی با اشاره به مخارج سرمایه‌ای کشورهای امریکای شمالی و وضعیت بودجه‌ای کشورهای عضو اوپک اضافه می‌کند:” اغلب برآوردها نشان می‌دهند که در شرایط فعلی اقتصادهای مبتنی بر تولید نفت، در زیر نقطه سر به سر عمل می‌کنند.”

در ابتدای هفته اخیر قیمت‌ها به کمترین مقدار خود در طول 5 سال گذشته سقوط کردند، به طوری که قیمت نفت وست تگزاس اینترمیدییت به 63.72 دلار و نفت برنت به 67.54 دلار رسید.

همچنین بازار اجناس و کالا عمدتا به دلیل اضافه عرضه و ضعف تقاضا، از اواخر ماه جون تا به امروز حدود 30 درصد کاهش نشان می‌دهد. همچنین گزارش موجودی ایالات متحده نشان داد که با افزایش نرخ بهره‌برداری کارخانه‌ای پالایشگاهی از نرخ 91.5 درصد به 93.4 درصد در هفته گذشته، پالایشگاه‌های امریکا تولید و فرآوری خود را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش داده‌اند. کارشناسان بازار اعلام کرده‌اند که بازار نفت خام در انتظار برای افزایش احتمالی قیمت‌ها با توجه به نتیجه جلسه بانک مرکزی اروپا در مورد اتخاذ سیاست تسهیل کمی و برنامه‌های محرک مالی، در پایان امروز است.

جمعه: پس از آن‌که بانک مرکزی اروپا اجرای برنامه‌های محرک را به تعویق انداخت، نفت خام همچنان به سقوط قیمتی خود ادامه داد و با کاهشی42 سنتی به قیمت بشکه‌ای 66.39 دلار معامله شد و نفت برنت نیز به دلیل گزارش‌هایی مبنی بر افزایش تولید نفت عراق و انتقال آن به ترکیه با کاهش 35 سنتی به 69.29 دلاربه ازای هر بشکه رسید. هرچند گزارش روز چهارشنبه اداره اطلاعات انرژی می‌بایست منجر به افزایش تولید درسطوحی بالاتر می‌گشت. اما سطح اشباع تقاضا برای نفت خام همچنان ادامه دارد. در همین راستا عربستان سعودی با ارائه کاهش قیمت فروش نفت خود به مشتریان آسیایی و امریکایی و همین طور با اقدام هفته گدشته خود در عدم حمایت از طرح کاهش تولید اوپک، به دنبال افزایش سهم خود از بازار فروش نفت است.

شرکت نفتی دولتی آرامکو عربستان که نفت خام تحویل ژانویه خود به مشتریان آسیایی را با تخفیف1.90 دلاری به ازای هر بشکه به فروش میر‌ساند، اخیرا این مقدار را در ماه دسامبر به 2 دلار افزایش داده است. همچنین قیمت فروش رسمی نفت عربستان به امریکا تحویل به شاخص نفت ترش آرگوس در ماه ژانویه که با تخفیفی 90 سنتی به ازای هر بشکه همراه بود، حدود 70 سنت نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. برخی کارشناسان اعتقاد دارند که کاهش سریع قیمت‌های رسمی اخیر نشان دهنده آن است که دولت عربستان یک جنگ نفتی را برای تصاحب سهم بازار رقبای نفتی به راه انداخته است، اما در عین حال سایر صاحب‌نظران معتقدند که این قیمت‌گذاری تنها متاثر از شرایط واقعی بازار نفت و نشان‌دهنده تمایل عربستان برای حفظ وضعیت تولید خود و نه تصاحب موقعیت سایر رقباست. 

بنا بر اطلاعات فروش نفت، تخفیف فروش نفتی ارائه شده از سوی عربستان سعودی به کشورهای آسیایی از سال2002 به این سو بی‌سابقه بوده است، درحالی که بهای فروش نفت تحویلی به امریکا نیز برای پنجمین ماه پیاپی کاهش یافته. در هفته گذشته عربستان سعودی و سایر تولیدکننده‌های قدرتمند نفت در حوزه خلیج پارس، پیشنهاد دیگر تولیدکننده‌های کوچک نفت اوپک(همچون الجزایر) مبنی بر لزوم کاهش تولید نفت را رد کردند.

32-7 


دانلود نسخۀ PDF