امروز : سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۶ تا ۲۲ آذر ۱۳۹۳ – شماره ۳۳


در هفته میلادی گذشته انتشار داده‌های اقتصادی از چین، امریکا و اروپا به همراه اعلام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یونان و تغییرات در پیش‌بینی قیمت نفت از عوامل اصلی نوسانات در بازارهای مالی بود. در هفته پیش‌رو نیز نرخ بهره فدرال رزرو امریکا به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران است.

دوشنبه: در اولین روز کاری هفته بازارهای سهام امریکا تحت تأثیر گزارشات ناامیدکننده وضعیت اقتصادی چین، ژاپن و اروپا، روزی منفی را پشت سر گذاشتند. شاخص اس.اند.پی500 75/0درصد کاهش یافت، که تغییر صورت‌گرفته برآیندی از مجموع زیان‌های مربوط به بخش‌های انرژی، تکنولوژی، مواد اولیه و صنایع در برابر سوددهی بخش‌های مراقبت‌های پزشکی و آب و برق بود. همچنین به علت افت قابل توجه سهام غول‌های نفتی شورون و اکسون‌موبیل، شاخص بازار داوجونز 6/0درصد نزول کرد. بازارهای سهام قاره سبز نیز به صورت مشابه به دلیل انتشار گزارش کاهش رشد اقتصادی چین و ژاپن و آمار رشد تولیدات صنعتی کمتر از حد انتظار ماه اکتبر آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد اتحادیه اروپا، روز بدی را سپری کردند. شاخص یورو استاکس7/0درصد، داکس آلمان7/0درصد و شاخص بورس لندن 1/1درصد افت کردند. اما برخلاف بازارهای اروپا، بورس‌های آسیایی دوشنبه مثبتی را پیش‌رو داشتند؛ بورس شانگ‌های چین در ادامه روند درخشان خود رشدی 8/2درصدی داشت. از دلایل این رشد خوب می‌توان به انتشار آمار کاهش واردات چین در برابر رشد صادرات و البته وضع قوانین پیش‌نویس برای اوراق اختیار شاخص سهام اشاره کرد. بورس نیکی ژاپن نیز علی‌رغم انتشار گزارش وزارت مالیه ژاپن مبنی بر کوچک شدن اقتصاد این کشور طی ماه‌های اخیر، به دلیل رونق بازار‌های امریکا در آخرین روز کاری هفته قبل و آمار مازاد تراز پرداخت‌ها در ماه اکتبر، 1/0درصد افزایش یافت. دیگر بازارهای تاثیرگذار آسیا نظیر هنک‌کونگ و استرالیا نیز عملکرد مثبتی داشتند.

سه‌شنبه: در روز سه‌شنبه، بازارهای امریکا پس از افت نسبتاً شدیدی که در پی وضع قوانین سخت‌گیرانه جدید در مورد نحوه وام‌‌دهی توسط بانک مرکزی چین و اعلام انتخابات زودتر از موعد یونان ایجاد شده بود، کمی از شوک خارج شدند. شاخص اس.اند.پی500 تغییر چندانی نکرد و بازار سهام نزدک 5/0درصد رشد کرد. در همین مورد کارشناسان سهام اعلام کردند در پی کاهش‌های اخیر قیمت، بسیاری از سفته‌بازان بورس موقعیت قیمتی فعلی را برای ورود به بازار و شکار سود مناسب یافته‌اند. در بازارهای اروپا به دنبال اعلامیه غیرمنتظره دولت یونان مبنی بر برگزاری انتخابات زودتر از موعد ریاست‌جمهوری و در پی آن نگرانی از پایان دادن به برنامه‌های ریاضتی دولت، شاخص سهام آتکس یونان به شکلی تراژدیک 8/12درصد از ارزش خود را از دست داد و در ادامه بازارهای کشورهای آلمان و فرانسه به ترتیب 2/2 و 5/2درصد نزول کردند. همچنین با وضعیت به وجود آمده برای یونان، به احتمال زیاد بانک مرکزی اروپا برنامه محرک مالی (وام‌دهی) خود را تعلیق خواهد کرد. اما بازار شرق آسیا شاهد سقوط کم سابقه 4/5درصدی شاخص بورس شانگ‌های چین، پس از روزهای پرشمار رونق بود. برآورد می‌گردد که در پی اعلام ممنوعیت استفاده از اوراق بدهی شرکت‌های کم اعتبار به عنوان وثیقه در قراردادهای توافق بازخرید و در نتیجه آن کاهش دسترسی به اهرم بالا برای معاملات، حدود 60درصد اوراق قرضه شرکتی لیست شده در بورس چین، از دور خارج شوند. شاخص بورس استرالیا نیز علی رغم افزایش قیمت‌های 1درصدی نفت و 3درصدی طلای آتی، بیش از 5/1درصد کاهش یافت. از علل اصلی این افت، کاهش سریع شاخص های مصرف در ماه نوامبر بود. بورس ژاپن نیز در پی هشدارهایی مبنی بر احتمال کاهش رتبه اعتباری ژاپن و فضای رکود مستمر اقتصادی 7/0درصد افت کرد.  

چهارشنبه: روز چهارشنبه بازارهای امریکا در ادامه روند سقوط قیمت نفت، دچار افت شدید شدند. نگرانی‌ها از احتمال کاهش رشد اقتصادی دنیا به دلیل وضعیت تقاضا و قیمت انرژی سبب شد که شاخص سهام اس.اند.پی500 با کاهشی 6/1درصدی که طی دو ماه اخیر بی‌سابقه بود، مواجه شود. همچنین شاخص بورس‌های داوجونز و نزدک به ترتیب با کاهش 5/1و 7/1درصدی مواجه شدند. همچنین در روز چهارشنبه بازدهی انواع اوراق خزانه ایالات متحده امریکا با کاهش نسبتاً قابل ملاحظه‌ای همراه بود. از عمده‌ترین دلایل این مسئله، افزایش نرخ بازده اوراق قرضه خارجی یونان، کاهش ارزش دلار در برابر ین ژاپن و کاهش شاخص بورس‌های امریکا بود. در بازارهای اروپا نیز اکثر شاخص‌ها با افت مواجه شدند. در لندن شاخص اف.تی.اس.ای100 به علت سقوط گسترده قیمت سهام شرکت‌های بزرگ نفتی (نظیر پتروفک) در پی کاهش قیمت نفت برنت به زیر 65 دلار در هر بشکه و گزارش آژانس بین المللی انرژی در مورد اضافه عرضه نفت، با افتی 5/0درصدی مواجه شد. همچنین شاخص‌های کاک فرانسه و داکس آلمان نیز به دلایل مشابه و البته وضعیت هشداردهنده افزایش نرخ بازدهی اوراق بدهی یونان به ترتیب با افت 84/0 و11/0درصدی همراه شدند. در آسیا شاخص نیکی ژاپن، در پی  کاهش ارزش دلار امریکا در برابر ین، شاهد سقوط آزاد 3/2درصدی بود. کاهش احتمالی درآمد کمپانی‌های بزرگ صادرکننده نظیر تویوتا و سوزوکی علت اصلی این افت بزرگ بود. همچنین شاخص بورس استرالیا نیز پس از ارائه داده‌های مربوط به کاهش اعتماد مصرف کننده، 5/0درصد کاهش یافت. در این بین تنها شاخص بورس شانگهای چین بود که علی‌رغم افت شدید ابتدای روز معاملاتی، به لطف وضعیت مناسب سهام شرکت‌های هواپیمایی در نهایت روز را با رشد اندکی به پایان رساند. 

پنج‌شنبه: بازارهای سهم امریکا در روز پنج‌شنبه با اندکی رشد همراه بودند. شاخص اس.اند.پی500 حدود 5/0درصد و شاخص داوجونز 4/0درصد افزایش یافتند. این درحالی است که سهامداران همچنان در بین منافع حاصل از کاهش قیمت انرژی و بنزین و همزمان زنگ خطر رکود اقتصادی دنیا و نامشخص بودن آینده آن به دنبال سیگنال کاهش مستمر تقاضای نفت، سردرگم و نگران هستند. اما در سطح اروپا اکثر شاخص‌ها کاهش یافتند. شاخص اف.تی.اس.ای100 لندن 6/0درصد و شاخص یورو استاکس ایکس 8/0درصد افت کردند. بانک‌هایی اروپای تقاضای قابل توجهی در مقابل وام 161 میلیارد دلاری بانک مرکزی اروپا نداشتند و در مجموع سرمایه‌گذاران اروپایی در سایه رکود اقتصاد، واکنش چندان مثبتی به برنامه محرک مالی بانک مرکزی اروپا نشان ندادند. در قاره کهن، تمامی بازارهای مهم آسیایی، افت محسوسی را شاهد بودند. در این منطقه به علت فشار شدید بر شرکت‌های نفت آسیایی و چشم انداز به دور از امید رشد اقتصادی کشور چین، شاخص شانگ‌های چین 5/0درصد، شاخص هنگ کنگ 9/0درصد و شاخص نیکی ژاپن نیز 9/0درصد کاهش یافتند. البته در ژاپن افزایش ارزش ین در برابر دلار امریکا دلیل اصلی افت شاخص سهام بود.

جمعه: بازار سهام وال استریت در روز جمعه، آخرین روز کاری هفته، شاهد بی سابقه‌ترین افت طی سال‌های اخیر بود. مهم‌ترین دلایل سقوط کم‌سابقه بازارهای سهام، افزایش نگرانی‌های مربوط به آینده رشد اقتصاد جهان در پی کاهش مستمر قیمت‌ها به سمت و سوی رکود، پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی مبنی بر کاهش بیشتر تقاضا برای انرژی در جهان طی سال آینده و البته سقوط شدید قیمتی برخی سهام‌های ارزنده بورس‌های مشهور، بودند. شاخص سهام اس.اند.پی500 به علت افت شدید قیمت سهام بخش‌های معدنی، انرژی و تلکام، 6/1درصد کاهش یافت. شاخص صنعتی داوجونز نیز سقوط 8/1درصدی قیمت‌ها را شاهد بود.  لازم به ذکر است که در پایان هفته اخیر قیمت‌های نفت خام تحویل آتی بیش از 10درصد کاهش یافته و قیمت نفت خام امریکا نیز به حدود 60 دلار در هر بشکه رسیده است.

بازارهای اروپا نیز شاهد افتی حتی شدیدتر نسبت به امریکا بودند. در روز جمعه شاخص‌های بورس هر سه اقتصاد پیشرو قاره سبز، یعنی آلمان، فرانسه و انگلستان شاهد سقوط بیش از 5/2درصدی بودند. در حوزه یورو افت مداوم قیمت نفت بدون وجود سطح حمایتی برای قیمت، نگرانی و تردیدها در مورد وضعیت اقتصادی جهان و امکان بهبود آن را به شدت افزایش داده است. اما در بازارهای آسیایی که قبل از سایر بازارها آغاز به کار می‌کنند؛ وضعیت بهتر بود و حتی بورس‌های ژاپن و چین اندکی بهبود یافتند. شاخص نیکی ژاپن در حالی برخلاف روند روزهای قبل حدود 66/0درصد افزایش یافت که عمده دلایل این رشد، کاهش دوباره ارزش ین ژاپن در برابر دلار امریکا و پیروزی احتمالی حزب لیبرال نخست وزیر شینزو آبه در روز یکشنبه، بود. شاخص شانگ‌های چین نیز علی رغم افزایش کمتر از انتظار خروجی داده‌های صنعتی به علت رشد شاخص خرده فروشی، بهبود 4/0درصدی تجربه کرد.33-333-2

دوشنبه: در اولین روز کاری هفته حتی شتاب افزایش ارزش دلار امریکا نیز نتوانست مانع رشد ارزش طلا شود. نرخ طلا در هر اونس با رشد 6/5دلاری در هر اونس به 1,196دلار رسید. آمار ضعیف مربوط به عملکرد اقتصادی دنیا و همچنین کاهش شدید شاخص‌های سهام در دنیا مهم‌ترین دلایل رشد دوباره قیمت فلز زرد به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه‌گذاران بودند. آمارها حاکی از آن است که اقتصاد متکی بر صادرات چین دچار افت محسوس در نرخ رشد صادرات شده است. همچنین ژاپن به عنوان دومین غول اقتصادی آسیا در سه ماه اخیر گرفتار کاهش رشد اقتصادی بوده است و حوزه یورو نیز همچنان با نرخ رشد حدود صفر درصد دست به گریبان بوده است.

سه‌شنبه: علی‌رغم عدم وجود نگرانی چندانی در رابطه با وضعیت اقتصادی دنیا، دلار ایالات متحده امریکا در برابر سایر ارزها کمی کاهش یافت و در پی این موضوع طلا با افزایش 10دلاری، 1,205دلار در هر اونس معامله شد، هر چند که قیمت‌ها در ادامه روز کمی از این نرخ عقب نشینی کردند. با وجود این همچنان روند کلی حاکم بر قیمت طلا با وجود روند فعلی کاهش قیمت نفت و در نتیجه کاهش تورم (به عنوان یکی از دشمنان اصلی ارزش سرمایه) چندان مثبت ارزیابی نشده است. به علاوه گمانه‌زنی‌ها در مورد احتمال افزایش نرخ بهره در اواسط سال آینده، توسط کمیته بازار آزاد فدرال رزرو امریکا تقاضا برای دلار در برابر طلا را افزایش خواهد داد.

چهارشنبه: روز چهارشنبه پس از افزایش روز گذشته نرخ طلا به میزان دو درصد، قیمت هر اونس طلا با کاهش3/4دلاری روبرو شد. افزایش دوباره قیمت طلا وابسته به تغییرات نرخ دلار طی روزهای آتی و البته تصمیم در مورد نرخ بهره امریکا خواهد بود. انتظارات مبنی بر احتمال افزایش نرخ بهره سبب بدبینی در مورد آینده فلز زرد شده است. به عنوان مثال صندوق مشترک سرمایه گذاری مبتنی بر طلای اس پی دی آر(بزرگ‌ترین صندوق مبتنی بر طلا در جهان) میزان ذخایر طلای خود را به کمترین مقدار طی شش سال اخیر کاهش داد. همچنین پیش از این در بازار چین به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده طلای جهان، طلا با تخفیف 50 سنتی به ازای هر اونس معامله شده بود.

پنج‌شنبه: در پی انتظار برای نتایج نشست هفته آتی کمیته بازار آزاد فدرال رزرو امریکا، فضای نسبتا بدبینانه‌ای در مورد آینده طلا شکل گرفته است، به طوری که در روز پنج‌شنبه بهای این فلز گزان‌بها 3/8 دلار کاهش یافت. روند افزایش قیمت طلا طی روزهای اخیر به دنبال افزایش ارزش دلار ( به عنوان جایگزینی برای پوشش ریسک) روند کندتری به خود گرفت. با وجود این همچنان نگاهی خوش‌بینانه به طلا وجود دارد به طوری که صندوق سرمایه‌گذاری مشترک طلای اس پی دی آر به عنوان بزرگترین صندوق معاملاتی مبتنی بر طلای جهان شاهد افزایش ورود چندین تن طلا بوده است. برخی از کارشناسان خبره طلا پیش‌بینی می‌کنند که با وجود وضعیت نامشخص و ریسکی انواع سهام در پی افت قیمت نفت، و همین‌طور نرخ انواع ارزها و در نتیجه افزایش ریسک‌گریزی سرمایه‌گذاران، بازار طلا به زودی شاهد رونق دوباره‌ای خواهد بود.

جمعه: روز جمعه قیمت طلا هرچند که در ادامه روند افزایشی خود به مرز 1,230 دلار نیز رسید، اما در ادامه با توجه به روند افزایش مجدد قیمت دلار امریکا و خوش‌بینی نسبت به روند رو به رشد اقتصاد ایالات متحده کاهش یافت و نهایتا با نرخ 30/1,223 دلار به ازای هر اونس به کار خود پایان داد. عامل تاثیرگذار بر آینده قیمت طلا طی هفته بعد نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو خواهد بود که از هم‌اکنون سرمایه‌گذاران بازار طلا منتظر نتیجه آن هستند. البته همچنان اکثر کارشناسان بازار طلا به علت وضعیت نه چندان امیدوارکننده اقتصادی چین و اروپا و سقوط آزاد قیمت انرژی پیش‌بینی‌های اخیر خود مبنی بر کاهش قیمت فلز زرد را تعدیل نموده‌اند.

33-5

33-6دوشنبه: قیمت نفت مجدداً کاهش یافت. برخی از اقتصاددانان اعتقاد دارند، سال آینده سال بسیار مهمی در یک دهه برای اقتصاد امریکا خواهد بود و این به علت کاهش قیمت نفت و گاز در جهان است. قیمت نفت در روز دوشنبه به دنبال کاهش پیش‌بینی قیمت نفت برنت توسط بانک امریکایی مورگان استنلی به کمترین سطح خود طی پنج سال گذشته رسید. این بانک اظهار داشت، مازاد عرضه در بازار نفت در سال 2015 به دنبال عدم کاهش میزان تولید اوپک به اوج خود خواهد رسید. تحلیلگر مورگان استنلی همچنین اظهار داشت: بدون دخالت اوپک ریسک بازار به علت اوج گرفتن مازاد عرضه به‌ویژه در فصل دوم سال 2015 به سمت عدم تعادل پیش خواهد رفت. مورگان استنلی پیش‌بینی خود از قیمت نفت را برای سال 2015 از 98دلار به 70دلار و برای سال 2016 از 102دلار به 88دلار کاهش داد. 

جو بایدن معاون رییس جمهوری امریکا نیز گفت: سقوط قیمت نفت به فشارها بر روی اقتصاد ایران خواهد افزود. 

سه‌شنبه: کاهش ارزش دلار موجب افزایش اندکی در قیمت نفت شد. سرمایه‌گذاران به خرید کالاهای ارزان قیمت روی آوردند. تحلیلگران اعتقاد دارند هیچ عاملی که موجب افزایش قیمت نفت در بلندمدت شود، وجود ندارد مگر اینکه تولید نفت اوپک کاهش یابد. علاوه بر این دو خطر اساسی در حال حاضر قیمت نفت را تهدید می‌کند که عبارتند از: افزایش سهم کشورهای بی‌ثبات از نظر سیاسی در تولید نفت جهان مثل لیبی (به‌ویژه در کوتاه‌مدت و در ماه‌ها یا فصل‌های آتی) و کاهش رشد اقتصاد جهانی به‌ویژه در کشورهای دارای اقتصادهای نوظهور از جمله چین.

چهارشنبه: پیش‌بینی اوپک از افزایش مازاد عرضه جهانی و اعلام افزایش غیرمنتظره موجودی نفت امریکا موجب کاهش قیمت نفت شد. اوپک اعلام کرد؛ تقاضا برای نفت این سازمان در سال 2015 به کمترین میزان در بیش از یک دهه خواهد رسید. مازاد عرضه نفت و عدم کاهش تولید توسط اوپک به همراه عدم کاهش تولید نفت شیل توسط امریکا مهم‌ترین عوامل ایجاد این شرایط هستند. همچنین در این روز وزیر نفت عربستان در پاسخ به سؤالی اظهار داشت کاهش تولید نفت توسط اوپک بعید است.  

پنج‌شنبه: مؤسسه تحقیقات اقتصادی ایفو آلمان با توجه به سقوط ارزش یورو و کاهش قیمت نفت، انتظار رشد برای بزرگترین اقتصاد منطقه یورو را کاهش دارد. این مؤسسه اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی آلمان برای سال جاری و سال بعد 5/1درصد پیش‌بینی می‌شود. کاهش قیمت نفت و سقوط ارزش یورو به برون‌رفت این بلوک اقتصادی از رکود ناشی از بحران اکراین کمک خواهد کرد. 

جمعه: آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی در سال 2015 را 230,000هزار بشکه در روز کاهش داد. این سازمان اعلام کرد؛ مصرف پایین کشورهای اتحادیه جماهیر شوروی و سایر صادرکنندگان نفت علت اصلی تعدیل پیش‌بینی‌ها در مورد تقاضای جهانی نفت است. کاهش قیمت نفت موجب نگرانی برخی از اعضای اوپک از جمله ایران، عراق و ونزوئلا شده است. با نزدیک شدن نفت به قیمت روانی 50دلار در هر بشکه، تولیدکنندگان در ایالات متحده امریکا نیز ممکن است تحت فشار برای کاهش میزان عرضه قرار بگیرند. در این روز همچنین شاخص تولیدات صنعتی در چین و اروپا کاهش یافت. شاخص قیمت تولیدکننده در امریکا نیز نزولی بود.

33-7
دانلود نسخۀ PDF