امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۴ تا ۲۰ دی ۱۳۹۳ – شماره ۳۵


هفته‌ای که گذشت، اولین هفته کاری بازارهای دنیا در سال جدید میلادی بود. اولین هفته سال 2015 میلادی برای سرمایه‌گذاران در مجموع چندان امید بخش نبود و در پی ادامه بحران کاهش بهای نفت، وضعیت نابسامان اقتصادی اتحادیه اروپا و افزایش احتمال قدرت‌گیری جناح چپ در یونان و متعاقب آن احتمال رها کردن تدابیر اقتصادی درخواستی اتحادیه اروپا در کنار اخبار امیدوارکننده مربوط به سیاست افزایش برنامه تسهیل کمی توسط بانک مرکزی اروپا، روزهای پر افت و خیزی برای بازارهای دنیا رقم خورد. 

دوشنبه: اولین روز در اولین هفته کاری کامل سال 2015 میلادی روی خوشی به بازارهای ایالات متحده نشان نداد. بازارهای سهام امریکا در روز دوشنبه تحت تاثیر سقوط دوباره قیمت‌های نفت و انرژی، و افزایش بی سابقه ارزش دلار در برابر یورو دچار کاهش کم سابقه‌ای طی ماه‌های اخیر شدند. شاخص بازار اس.‌اند.پی500 برای چهارمین بار متوالی دچار افت شد و در این روز بیش از 8/1درصد از ارزش خود را از دست داد. همچنین شاخص داوجونز بدترین عملکرد خود از ماه اکتبر تا به امروز را تجربه کرد و سهام شرکتهای شاخص این بورس به طور متوسط 9/1درصد افت قیمت داشتند. در بازارهای قاره اروپا وضعیت به مراتب بدتر بود. شاخص سهام بازارهای داکس آلمان و کاک فرانسه هریک به ترتیب 3 و 3/3 درصد از ارزش خود را از دست دادند. از مهمترین دلایل این موج کاهشی شدید، احتمال پیروزی قریب الوقوع حزب چپ در یونان و وعده این حزب برای پایان دادن به وضعیت ریاضت اقتصادی و شرایط اتحادیه اروپا؛ و نیز عدم نشانه‌ امیدوارکننده در مورد بهبود رشد اقتصادی در آینده پیشرو اتحادیه می‌باشد. شاخص اف.تی.اس.ای100 لندن نیز علی رغم رشد قیمت سهام بخش‌های مصرف‌کننده انرژی، به علت افت جدید بهای نفت و متعاقب آن افت شدید شرکت‌های نفتی مانند بریتیش پترولیوم، 2درصد افت کرد. اما برخلاف بازارهای اروپا و امریکا، عمده کشورهای آسیایی اولین روز کاری را مثبت آغاز کردند. در چین بزرگترین اقتصاد آسیا، شاخص شانگهای جهش 6/3درصدی را شاهد بود. مهمترین دلایل این رشد قابل توجه، افزایش سقف وام خرید مسکن و در پی آن رشد سهام بخش املاک و مستغلات و البته صعود چشمگیر قیمت سهام شرکت‌های معدنی در پی تعدیل مالیات این بخش‌ها بود. هرچند در ژاپن شاخص نیکی به علت افزایش نرخ ین در برابر دلار، حدود 2/0درصد کاهش پیدا کرد.

سه‌شنبه: بازارهای سهام امریکا روند منفی روز دوشنبه را پی گرفتند. شاخص اس.اند.پی 500 حدود 9/0درصد و شاخص های سهام داوجونز و نزدک به ترتیب 7/0 و 3/1درصد کاهش یافتند. غول‌های نفتی با از دادن بیش از 5/5درصد ارزش خود طی دو روز گذشته پیشرو افت بازارها بودند. آمارها نشان میدهد کاهش امواج کاهشی قیمت نفت سبب شده است که بسیاری به بازار اوراق با درآمد ثابت و اوراق خزانه امریکا روی آورند. کارشناسان اقتصادی هشدار داده‌اند که رونق بازار اوراق قرضه و خزانه، افت بیشتر شاخص‌ها را به دنبال خواهد داشت و سرمایه‌گذاران، منافع سایر بخش‌های اقتصادی از افت قیمت نفت را دست‌کم گرفته‌اند. در بازارهای اروپا نیز شاخص‌های مهم همچون روز دوشنبه افت کرد. در انگلستان به دنبال کاهش‌های قیمت نفت و به گفته کارشناسان نگرانی و رفتار هیجانی سرمایه‌گذاران در  مورد موج افت در ‌بازار و آمار کاهش درخواست وام خرید مسکن در سه ماهه چهرم سال گذشته میلادی، شاخص لندن 8/0درصد کاهش پیدا کرد. شاخص کاک فرانسه 7/0درصد و شاخص داکس آلمان نیز 4 واحد افت کردند. آمار منتشر شده پایین‌تر از سطح مورد انتظار فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی در حوزه یورو،  از علل جو منفی بازارهای اروپا بود. قاره آسیا نیز در این روز همچون سایر قاره‌ها روز منفی را پشت سر گذاشت. شاخص نیکی توکیو با حدود 3درصد کاهش یکی از بدترین روزهای خود طی 10 ماه اخیر را به خود دید. افت شدید بازارهای امریکا طی روز دوشنبه و افزایش بهای ین در برابر دلار و تضعیف صادرات مهمترین عوامل این نزول شدید بودند. در هنگ‌کنک و چین نیز شاخص‌های هنگ‌سنگ و شانگهای، عمدتا تحت تاثیر زیان شرکت‌های نفتی چینی، 1درصد افت داشتند.

چهارشنبه: بازارهای سهام امریکا پس از چند روز منفی، شاهد رشد دوباره بودند. اس.اند.پی500 در حالی 2/1درصد رشد کرد که    9 صنعت از 10 صنعت اصلی این بازار، افزایش قیمت و بهبود را تجربه کردند. همچنین شاخص‌های داوجونز و نزدک نیز به ترتیب 2/1 و 3/1درصد افزایش یافتند. به اعتقاد برخی از کارشناسان رونق دوباره معاملات  ناشی از صف‌های فروش بیش از حد روزهای گذشته بازارهای سهام است. در بازارهای اروپا نیز شاخص‌های سهام عموما افزایش یافتند. شاخص سهام داکس آلمان در واکنش به آمارهای کاهش سریع نرخ بیکاری در ماه دسامبر، حدود4/0 درصد رشد کرد. همچنین شاخص سهام بازارهای لندن وکاک40 پاریس نیز به ترتیب 8/0 و 7/0درصد افزایش یافتند. مهمترین دلیل روز خوب بازارهای سهام اروپا در روز چهارشنبه، انتظار برای آغاز برنامه‌های محرک مالی جدید بانک مرکزی حوزه یورو در کوتاه‌مدت است. همچنین در بازارهای آسیایی، شاخص سهام هنگ‌سنگ پس از دو روز زیان متوالی، 8/0درصد افزایش داشت، شاخص شانگهای نیز 7/0 درصد صعود کرد. عامل اصلی رشد این دو بازار مرتبط با هم، رشد قیمت سهام شرکتهای چاینا موبایل و هلدینگ تنسنت بود. شاخص نیکی ژاپن مانند روز گذشته کم نوسان بود.

پنچ‌شنبه: بازارهای سهام امریکا پس از هفته‌ها، رشد نسبتا چشمگیری را تجربه کردند. شاخص اس.اند.پی500 درحالی که اکثر بخش‌های اصلی بازار روز مثبتی را پشت سر گذاشتند، بیش از 8/1درصد افزایش پیدا کرد. صنایع مربوط به مواد اولیه و تکنولوژی بیشترین سهم را در این افزایش داشتند. شاخص بازارهای داوجونز و نزدک نیز به همین میزان صعود کردند. برخی از خبرگان بازار اعلام کردتد پس از افت‌های شدید بازار سهام امریکا طی روزهای جدید سال نوی میلادی، این افزایش دور از انتظار نبوده است و هنوز بسیاری از سهم‌ها زیر  ارزش ذاتی معامله می‌گردند. بازارهای سهام قاره اروپا نیز به مانند همتایان امریکایی خود روز کاری بسیار خوبی را تجربه کردند. خبر افزایش احتمالی برنامه‌های محرک مالی بانک مرکزی حوزه یورو، سبب شد که اکثر شاخص‌های اروپایی بیش از 2درصد افزایش یابند. ارزش بازارهای سهام آلمان و فرانسه هریک به ترتیب حدود 4/3 و 6/3درصد افزایش یافت. بخش بانکی پیشرو این صعود چشمگیر بود. قبل از شروع به کار سایر بورس‌های جهان، بازارهای قاره کهن آغازگر این روز معاملاتی پر رونق بودند، جایی که شاخص‌های نیکی ژاپن، هنگ‌سنگ هنگ‌کنگ و اس.اند.پی200استرالیا به ترتیب 7/1، 7/0 و 5/0درصد صعود کردند. رشد قابل توجه شاخص بورس ژاپن بیش از هرچیز مدیون رونق کاری روز گذشته شاخص‌های امریکا پس از افت مقطعی اخیر و البته افزایش نرخ دلار در برابر ین بود. در این میان اما شاخص شانگهای چین برخلاف سایر اقتصادهای بزرگ دنیا، شاهد افت شدید 4/2درصدی بود. مهمترین علت این مسئله کاهش رتبه A چند شرکت بانکی، توسط داچ بانک و مریل لینچ امریکا بود.

جمعه: آخرین روز کاری هفته پر افت و خیز بازارهای جهان، با کاهش شاخص‌های مشهور امریکا همراه بود. گزارش اشتغال امریکا مبنی بر کاهش دستمزدها، ادامه افت عجیب و کم‌سابقه قیمت نفت و بحران گروگان‌گیری فرانسه مهمترین عوامل تشکیل دهنده جو منفی معاملات در بازار امریکا بودند. شاخص اس.اند.پی500 با افت 8/0درصدی روز جمعه خود، اولین هفته سال2015 میلادی را با 7/0درصد نزول به پایان رسانید. شاخص‌های داوجونز و نزدک نیز با کاهش 1 و 7/0درصدی، اولین هفته خود در سال نوی میلادی را با 5/0درصد افت به پایان رساندند. در بازارهای سهام قاره سبز نیز وضعیت مشابه و حتی بدتر بود. بازار سهام لندن در پی افزایش ریسک اعتباری سهام بخش مسکن، حدود 1/1درصد منفی شد. بازارهای آلمان و فرانسه نیز هرکدام 9/1درصد از ارزش خود را در آخرین روز هفته از دست دادند. آمار ضعیف تولیدات صنعتی اقتصادهای آلمان و فرانسه، سایه سنگین رکود و تورم منفی بر سر اروپا و بحران گروگان‌گیری در فرانسه علل روز منفی و کم رمق بازارهای اروپایی بود. در این میان اما بازارهای آسیایی روز موفقی داشتند. شاخص نیکی ژاپن در پی افزایش دوباره ارزش نرخ دلار در برابر ین، در مجموع حدود2/0درصد افزایش پیدا کرد. بازده بازار سهام استرالیا و هنگ‌کنگ نیز به ترتیب 6/1 و 4/0درصد رشد کردند. اما شاخص سهام شانگهای چین در پی رشد کمتر از مقدار مورد انتظار شاخص قیمت مصرف‌کننده در سال گذشته(2درصد در مقابل 5/3درصد مورد نظر)  بازهم افت کرد و حدود 2/0درصد دیگر کاهش یافت. 35-335-2

دوشنبه: بهای طلا در بازرهای جهانی در روز آغازین هفته هرچند نوسان زیادی داشت ولی در نهایت در حدود 1190دلار به ازای هر اونس معامله شد. در شرایط فعلی سرمایه‌گذاران طلا در شرایط ریسک بالا به سر می‌برند، چرا که خطر افزایش اخیر شاخص دلار به عدد 86/91 و افزایش بیشتر احتمالی آن در کمین آن‌ها است. مهمترین دلیل این مسئله آن است که در حالی که بانک مرکزی اتحادیه اروپا و ژاپن در تدارک افزایش برنامه محرک مالی هستند، فدرال رزرو امریکا در ماه‌های پیش‌رو نرخ بهره را افزایش خواهد داد. بنابراین چشم‌انداز پیش‌روی نرخ دلار افزایشی و به زیان سرمایه‌گذارن طلا خواهد بود. در ضمن پیش‌بینی اعلام افزایش مشاغل ایجاد شده در امریکا در پایان این هفته و به تبع آن ادامه روند بهبود نسبی اقتصاد امریکا، از دیگر عوامل تهدیدزا برای آینده قیمت طلا خواهد بود. یکی دیگر از متغیرهای احتمالی تاثیرگذار بر آینده بهای طلا چگونگی تغییر نرخ تورم اتحادیه اروپا  در روزهای آینده خواهد بود. در مجموع برخی از کارشناسان حوزه طلا پیش‌بینی می‌کنند که بهای طلا تا پایان هفته تا 1150 دلار به ازای هر اونس کاهش خواهد یافت.

سه‌شنبه: در پی افزایش احتمال قدرت گرفتن جناح چپ افراطی یونان در انتخابات 25 ژانویه و تشدید بحران عظیم بدهی‌های یونان در اتحادیه اروپا و همچنین استمرار کاهش بی‌سابقه بهای نفت به دنبال کاهش تقاضای جهانی، نرخ طلا به 30/1212 دلار به ازای هر اونس افزایش یافت. با شدت گرفتن این دو بحران، طلا به عنوان حافظ ایمن سرمایه‌های خرد و کلان، رونق دوباره‌ای می‌یابد. در چین( بزرگترین مصرف‌کننده طلا در دنیا) حجم معاملات طلا به بیشترین میزان خود از تاریخ هجدهم دسامبر تا به این سو رسیده است. به نظر می‌رسد موج کاهش بیشتر بهای نفت و در پی آن نگرانی در مورد وضعیت بازارهای دارایی و سهام در جهان، تشدید کننده این شرایط باشند و بهای فلز گران‌بهای طلا بالاتر از سطح 1200 دلار تثبیت گردد. در این روز شاخص‌های مهم سهام در امریکا نظیر داوجونز و اس.اند.پی500 شاهد بیشترین افت خود طی سه ماه اخیر بودند.

چهارشنبه: در حالی که بهای طلا حتی تا نرخ 40/1219 دلار به ازای هر اونس نیز بالا رفته بود، با 4 دلار کاهش نهایتا در حدود نرخ 1215 دلار آرام گرفت. با وقایع مربوط به یونان و بالا گرفتن احتمال ریسک نکول بدهی‌های این کشور در صورت پیروزی حزب چپ در انتخابات آتی 25 ژانویه و نیز بحران بهای نفت، بهای طلا طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه به بیشترین میزان خود طی سه هفته اخیر رسیده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران ریسک‌گریزتر به مأمن طلا پناه می‌آورند. نقطه آغاز  آن‌جایی بود که در روز دوشنبه آغاز هفته بهای طلا 3/1درصد افزایش یافت، پس از این بود که با شدت‌گیری نگرانی‌ها در مورد یونان و بحران نفت، قیمت طلا  با سرعت بیشتری افزایش یافت و بسیاری از سرمایه‌گذاران تمایل یافتند تا بخشی از سرمایه‌های خود را به بازار طلا، انواع ارزها به ویژه ین و حتی اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص دهند.

پنچ‌شنبه: با بهبود شاخص بورس‌های دنیا و  افزایش نرخ دلار، بازار فلز طلا تا حدی از رونق باز ایستاد و و تا نرخ حدوداً 1207 دلار به ازای هر اونس پایین آمد. نرخ دلار امریکا در حالی تقریبا به میزان 4/0درصد در مقابل سبدی از سایر ارزهای معتبر افزایش یافت، که به بیشترین نرخ خود در9 سال اخیر نزدیک می‌شود و بنابراین بهای خرید و نگهداری طلا در مقابل سایر ارزها کمی افزایش یافته است. همچنین فلز طلا که طی سالیان اخیر از افزایش نقدینگی صورت گرفته توسط برنامه‌های فدرال رزرو و نرخ پایین بهره، استفاده کرده است، در صورت افزایش نرخ بهره در امریکا(به احتمال زیاد تا چند ماه آینده) از حرکت سرمایه سرمایه‌گذاران به سمت بازار اوراق قرضه و خزانه و حتی سهام، آسیب خواهد دید. در عین حال پیروزی مخالفین طرح‌های ریاضت اقتصادی در انتخابات آتی یونان و خروج احتمالی این کشور از اتحادیه یورو و نکول بدهی‌ها، بازار طلا شاهد ورود گسترده سرما‌گذاران و افزایش شدید قیمت خواهد بود. در مجموع مهمترین متغیرهای تأثیرگذار بر آینده بازار طلا وضعیت اتحادیه اروپا و یونان، چشم‌انداز افزایش نرخ‌ بهره توسط فدرال رزرو امریکا طی ماه‌های آتی و روند افزایشی نرخ دلار خواهند بود.

جمعه: نرخ طلا در آخرین روز کاری هفته، به پیش‌روی خود هرچند با سرعتی کندتر از روزهای قبل ادامه داد. روز جمعه طلا رسیدن به سطح مقاومت 1220 دلاری، به بهای 40/1212 دلار به ازای هر اونس معامله شد. علی رغم اعلام دولت آلمان مبنی بر آن که این کشور از باقی ماندن یونان در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند و هیچ برنامه‌ای برای خروج این کشور و نکول بدهی‌های آن ندارد، بازارها همچنان از بابت این مسئله در شرایط استرس و نگرانی هستند. در چنین شرایطی یکی از کارشناسان اقتصادی شبکه بلومبرگ می‌گوید پیش‌بینی اتفاقات بازار کاری نشدنی و حتی تلف کردن وقت است، و در پشتیبانی از دیدگاه خود به پیش‌بینی سال گذشته کارشناس سرمایه‌گذاری موسسه “یوروپسفیک” در آوریل سال گذشته میلادی مبنی بر افزایش بهای طلا به 5000 دلار در هر اونس! در صورت ادامه و افزایش برنامه تسهیل کمی امریکا اشاره می‌کند. به اعتقاد اقتصاددان مشهور، جی.کی. گالبرایت، پیشگویی اقتصادی تنها باعث می‌شود طالع بینی قابل احترام به نظر برسد!

35-5

35-6دوشنبه: قراردادهای آتی نفت برنت و نفت امریکا در پی افزایش بی‌سابقه تولید توسط روسیه و افزایش صادرات عراق نسبت به سال 1980 و افزایش نگرانی‌ها در مورد عرضه جهانی نفت، به کمترین سطح از سال 2009 تا کنون رسید. برآورد مقدماتی از نرخ تورم در آلمان طی ماه گذشته کمتر از پیش‌بینی‌ها اعلام شد. 

سه‌شنبه: عدم بهبود در داده‌های مربوط به شاخص خرید مدیران در بخش خدمات در ایتالیا، انگلستان و امریکا طی ماه گذشته

چهارشنبه: کاهش تورم اروپا در مقیاس سالانه طی ماه گذشته، عدم تغییر نرخ بیکاری در این منطقه، کاهش تراز تجاری کانادا، افزایش تراز تجاری امریکا و کاهش میزان موجودی نفت امریکا به کاهش اندکی در قیمت نفت برنت انجامید. همچنین داده‌های منتشر شده توسط دولت امریکا نشان داد که میزان موجودی بنزین 19میلیون بشکه افزایش یافته است.

پنچ‌شنبه: کاهش در موجودی نفت امریکا به حمایت قیمت در کوتاه‌مدت کمک کرد اما انتظار نمی‌رود این عامل بتواند از کاهش قیمت جلوگیری کند. افزایش نرخ خرده‌فروشی در اتحادیه اروپا طی ماه گذشته، کاهش شاخص قیمت تولیدکننده دراین منطقه طی ماه گذشته و عدم تغییر قابل ملاحظه در تعداد مدعیان بیمه بیکاری در امریکا طی هفته گذشته منجر به افزایش بسیار اندکی در قیمت نفت شد. 

جمعه: قیمت نفت در هفتمین هفته متوالی بعد از عدم کاهش تولید از سوی سازمان اوپک همچنان به روند نزولی خود ادامه داد. نرخ تورم سالانه در چین نزدیک به پایین‌ترین حد خود در پنج سال گذشته باقی ماند و این موضوع فشار بیشتری بر قیمت ناپایدار نفت وارد کرد. براساس گزارش آژانس‌های خبری قراردادهای تحویل فوری خرید نفت خام و فرآورده‌های نفتی برای اولین بار از سال 2009 به کمترین سطح نسبت به قراردادهای آتی رسیده است. برخی از بزرگترین معامله‌گران نفت جهان، در پی عرضه فراوان نفت جهانی، در حال خریداری و ذخیره نفت در سطح دریا هستند.

بی.ان.پی پاریباس پیش‌بینی خود از قیمت نفت برنت و نفت وست تگزاس را در سال 2015، 10دلار در هر بشکه کاهش داد و به 60 و 55 دلار در هر بشکه برای هر کدام رساند. بی.ان.پی پاریباس به رویترز گفت: به دلایل بنیادی عرضه بر تقاضا تسلط دارد و بازار بر این تمرکز کرده است که مسأله مازاد عرضه چگونه در نهایت در بازار حل و فصل خواهد شد.

قیمت نفت در روز جمعه پس از ثبات در روزهای گذشته، به روند نزولی خود ادامه داد. زیرا عوامل بنیادی حاکم بر بازار همچنان پابرجا بودند. قیمت آتی نفت خام از تابستان گذشته به دلیل عرضه بیش از حد و کاهش تقاضا بیش از 50دلار در هر بشکه کاهش یافته است. نفت برنت به عنوان شاخص در بازارهای جهانی در هفته گذشته به زیر 50دلار در هر بشکه رسید. در این روز همچنین آمار اشتغال ایالات متحده امریکا بهبود یافت ولی آمار اشتغال کانادا نسبت به پیش‌بینی‌ها بدتر اعلام شد. 

35-7
دانلود نسخۀ PDF