امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱۲ تا ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ – شماره ۲۳


در هفته‌ میلادی گذشته عواملی نظیر گمانه‌زنی‌ها از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده نزدیک، تحولات سیاسی در خاورمیانه و اوکراین، کنفرانس خبری ECB و نیز اعلام شاخص‌های اقتصادی مهمی از آمریکا، اروپا و چین منجر به بروز نوساناتی در بازارهای مالی و کالاها از جمله طلا گردید.

دوشنبه: بازارهای سهام در اولین روز هفته در حالی گشایش یافتند که گمانه‌زنی‌ها از ادامه سیاست انبساطی فدرال رزرو همراه با خبر حمایت دولت پرتغال از سیستم بانکی این کشور به عنوان محرکی درریسک‌پذیری نسبی سرمایه‌گذاران نقش موثری ایفا می‌کردند. در واقع ظاهراً معامله‌گرانباتوجه به گزارش ضعیفی که از بازار کار آمریکا در جمعه پیش منتشر شده‌ بود همچنان نسبت به حفظ نرخ بهره فدرال رزرو در سطح پایینی فعلی دلگرم به نظر می‌رسیدند و همین نگرش بر معاملات آنها می‌افزود. بااینحال تا حدی هم محافظه‌کاری در رفتار آنها به چشم می‌خورد چراکه ادامه تنش‌ها در خاورمیانه و اوکراین، بحث‌‌انگیز بودن گسترش رکود در اروپا و نزدیک شدن به زمان کنفرانس خبری رئیس ECB و نیز اعلام آمار نه چندان مطلوبی از وضعیت تولیدی چین موجب گشته بود درصد سهم ارز مطمئنی همچون دلار در پرتفوی‌ها افزایش یابد.

سه شنبه: بروز درگیری‌های تازه در اوکراین و خبر احتمال حمله یا اعمال فشار قوی‌تر از سوی نیروهای نظامی روسیه به مرزهای شرقی اوکراین چنان اثری منفی بر جو روانی روز سه‌شنبه گذاشت که حتی انتشار گزارش‌های رضایتبخشی از اوضاع آمریکا هم نتوانست آرامش را برقرار سازد و در نهایت در پی افت جذابیت دارایی پرریسکی همچون سهام، بازارها محکوم به ریزش شدند. در شرایط مزبور نگران‌کننده بودن رشد اقتصادی ایتالیا نیز در کاهش ریسک‌پذیری چندان بی‌تاثیر نبود و فشار رو به پایینی بر نرخ برابری یورو به دلار وارد آورد.

چهارشنبه: خروج سرمایه‌گذاران از بازارهای روز چهارشنبه را می‌توان به وخیم شدن بحران سیاسی در اوکراین، خبرهای نه چندان مطلوبی از وضعیت اقتصادی کشورهای اروپایی و نیز امکان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در آینده نزدیک نسبت داد.  همچنین اینکه پوتین با ممنوعیت واردات بسیاری از مواد غذایی از کشورهای غربی به مدت یک سال، خود را برای اقدامات تلافی‌جویانه در مقابل تحریم‌های آنها آماده می‌کند هم در کم شدن معاملات سهام موثر بود. البته در این میان نه تنها رضایتبخش بودن اطلاعیه‌های فصلی مربوط به برخی از شرکت‌ها از شدت تاثیر منفی خبرهای سیاسی و اقتصادی می‌کاست بلکه کاهش کسری تجاری آمریکا هم تا حدی به ثبات بازارهای آمریکا کمک می‌کرد.

پنج شنبه: در روز پنج‌شنبه،جو مثبت ناشی از رشد درآمد سه ماهه برخی از شرکت‌ها و بهتر شدن وضعیت اشتغال در آمریکا چندان دوام نیاورد و بار دیگر اختلافات سیاسی میان روسیه و غرب با تحت‌الشعاع قرار دادن روند معاملات از رونق بازارهای سهام کاست. در این روز همانطور که انتظار می‌رفت ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا در کنفرانس خبری خود نرخ بهره اروپا را بدون تغییر و در همان سطح ۰٫۱۵ درصد اعلام نمود و اظهار داشت اگرچه اثر تحریم‌های غرب بر روسیه و ارزیابی اقدامات متقابل روسیه هنوز مبهم است با اینحال بحران اوکراین خطری برای اروپا محسوب می‌شود و چنین مسئله‌ای می‌تواند بر اقتصاد منطقه پولی یورو تاثیری منفی بگذارد. رئیس ECB روند بهبود در منطقه را ضعیف، شکننده و ناهموار خواند و پایین ماندن نرخ بهره در سطح پایین فعلی در  بلندمدت را هم استراتژی بانک با هدف بهتر شدن وضعیت مذکور دانست؛ در عین حال این مقام مسئول، سخنی از برنامه‌های حمایتی بیشتر نهاد به میان نیاورد.

جمعه: اگرچه حمله هوایی آمریکا به گروه‌های تروریستی در عراق تا حدی از ریسک‌‌پذیری سرمایه‌‌گذاران در روز جمعه کاست اما به تدریج با انتشار خبرهای امیدوارکننده‌ای مبنی بر توقف مانور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین و اینکه روسیه خواهان کاهش تنش‌ها در منطقه است اندکی آرامش را به بازارها بازگرداند. به علاوه درحالیکه ادامه بحران سیاسی در خاورمیانه همراه با ضعیف بودن گزارش‌هایی از اوضاع آلمان محافظه‌کاری افراد را تقویت می‌کرد، کم شدن حواشی مربوط به بحران سیاسی در اوکراین منجر به بستن موقعیت‌های خرید دلار گشت و با کاستن از ارزش این ارز،  بر نرخ برابری یورو به دلار افزود. از سوی دیگر از آنجاکه آمار و ارقام مربوط به چین حاکی از افزایش ۱۴٫۵ درصدی صادرات دومین اقتصاد بزرگ دنیا در ماه جولای نسبت به دوره مشابه آن در سال گذشته بود به نوعی شگفتی همه را برانگیخت و تا حدی از نگرانی‌ آنها نسبت به کند شدن رشد اقتصادی کشور مزبور کاست.23-323-2

دوشنبه: علی‌رغم تداومدرگیری‌ها در خاورمیانه و اوکراین، عواملی نظیر جذابیت سرمایه‌گذاری در سهام،افت خرید فیزیکی طلا، رشد شاخص دلار و جریان خروجی صندوق‌ها و تمایل برای شناسایی سود با بستن موقعیت‌های خرید از قیمت طلا کاست. این در حالی بود که بسیاری از مشتریان نیز به امید کاهش بهای طلا خرید خود را به تعویق می‌انداختند.

 سه شنبه: درعین حال که تحولات سیاسی در اوکراین و خاورمیانه و افول معاملات سهام بر تقاضا برای طلا به عنوان کالایی با حاشیه ایمنی بالاتر می‌افزود، امیدوارکننده بودن آمار مربوط به آمریکا و کمبود خرید فیزیکی از بهای آن می‌کاست.

 چهارشنبه: در این روز حالیکه خرید فیزیکی طلا همچنان قدرت چندانی برای اثرگذاری بر قیمت این کالای گرانبها نداشت، بستن موقعیت‌های فروش و جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار طلا در شرایط سیاسی موجود، بهای کالای فوق را تقویت کرد.

پنج شنبه: باوجود تقویت شاخص دلار و نبود خرید فیزیکی طلا، گسترش عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین و بالا گرفتن بحث‌های سیاسی میان غرب و مسکو تقاضا برای طلا را قوت بخشید.

جمعه: هم اگرچه حملات نظامی آمریکا به گروه داعش در عراق بهای طلا را به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر رساند اما مجدداً در پی کم شدن اضطراب ناشی از گسترش درگیری‌ها در اوکراین و نیز فقدان خرید فیزیکی در بازار مذکور، بهای طلا تنزل یافت.

23-6

23-7دوشنبه: تداوم تنش‌ها در لیبی، عراق و اوکراین توجه سرمایه‌گذاران را به خود معطوف نمود و نگرانی از بالا بودن سطح عرضه نفت در جهان را کمرنگ کرد.

سه شنبه: در بازاری که از مازاد عرضه فراوان رنج می‌برد، افت فصلی تقاضا و کاهش حاشیه سود پالایشگاه‌ها فشار مضاعفی بر بهای این کالای استراتژیک وارد ساخت و اضطراب ناشی از تاثیر تشدید درگیری‌ها در خاومیانه و آفریقای شمالی بر تولید نفت راتحت‌الشعاعخود قرار داد.

همچنین گزارش اخیر اوپک نشان داد تولید نفت عراق از ۲٫۴۲۳ میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن به ۲٫۴۴۲ میلیون بشکه در ماه جولای رسیده و درنتیجه ظاهراً جنگ داخلی در این کشور هنوز تاثیری بر تولید آن نگذاشته است. در این روز بهای نفت تا نزدیک به کمترین سطح خود در نه ماه اخیر تنزل یافت.

چهارشنبه: بااینکه انتشار خبرهای تازه‌‌ای از تحولات سیاسی در برخی از مناطق نفت‌خیز جهان و نیز افت موجودی ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشتهقیمت کالای مزبور را به رشد واداشت اما از آنجاکه اعتقاد بر این  بود تولید نفت آنقدر زیاد هست که فعلا مشکلی از بابت عرضه، بازار فوق را تهدید نمی‌کند بهای آنکاهش یافت.

پنج شنبه: بحران سیاسی در لیبی، عراق و تشدید اختلافات میان غرب و روسیه، توجه سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرد و با در حاشیه قرار بردن مسئله بالا بودن عرضه نفت در جهان،بر بهای این کالای استراتژیک افزود.

جمعه: اگرچه ابتدا شدت درگیری‌ها در شمال عراق بهای نفت را افزایش داد اما درنهایت درک این موضوع که احتمال گسترش این جنگ به مناطق جنوبی (کهتاسیسات نفتی در آنجا قرار دارد) بسیار ضعیف به نظر می‌رسد به افت بهای نفت خام انجامید. به علاوه بنابر گزارش نفت اوپک تولید نفت لیبی در ماه جولای به بالاترین سطح خود در پنج ماه گذشته رسید و نیز آمار و ارقام نشان داد درحالیکهمیزان واردات نفت چین همچنان ۹ درصد کمتر از دوره مشابه آن در سال گذشته است، واردات نفت آن در ماه جولای نسبت به ماه گذشته ۲ درصد افزایش یافته است.

23-8
دانلود نسخۀ PDF