امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۲۹ آذر تا ۵ دي ماه ۱۳۹۵ – شماره ۵۵


حملات تروریستی در ترکیه و برلین و متزلزل شدن بخش بانکی ایتالیا به‌دلیل قرار گرفتن بانک «اس.پی.اِی» این کشور در آستانه ورشکستگی، عوامل اصلی نوسان بازارهای سهام در این هفته به شمار می‌روند. افزایش تولید ناخالص داخلی امریکا و همچنین افزایش فراتر از انتظار ذخایر نفت خام این کشور نیز از دیگر اخبار مهم این هفته می‌باشد که بازارهای مالی را تحت تأثیر خود قرار دادند.

دوشنبه: بازارهای سهام آسیا به‌طور گسترده‌ای با افت مواجه شدند. از جمله آنها بازار سهام چین بود که به دلیل عرضه یکجای اوراق قرضه و نشانه‌های جدید از رکود بازار مسکن، افت کرد و در سایر مناطق آسیا نیز بازارهای سهام به تبعیت از چین کاهش یافتند. با توجه به نتیجه برگزاری کنفرانس کار اقتصادی مرکزی چین در هفته گذشته مبنی بر در نظر نگرفتن هیچ نوع محرکی برای رشد بازار مسکن این کشور، سرمایه‌گذاران نسبت به رونق بازارها در سال آتی ناامید شده و بازارهای سهام در آسیا نیز اندکی کاهش یابند. در همین راستا، شاخص نیکی ژاپن 0/1درصد، هانگ سنگ 0/9درصد و کاسپی کره 0/2درصد کاهش یافتند. بازارهای سهام اروپا پس از رشد متوالی در روزهای اخیر که به کمک رشد ارزش سهام بانک‌ها به بالاترین سطح خود در سال 2016 رسیده بودند، با افت اندکی به کار خود پایان دادند. به‌طوری‌که شاخص یورو استاکس600 با کاهش 0/1درصدی در سطح 359/59 واحد بسته شد. اما در انگلستان، با وجود کاهش ارزش بانک‌ها و تولیدکنندگان فلزات، شاخص این کشور به‌دلیل رشد بخش صادرات که ناشی از افت ارزش پوند بود، 0/1درصد رشد کرد و به سطح 7.017 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات متحده به‌دلیل سخنرانی خانم یلن که رشد متوسط اشتغال و کاهش نرخ اخراج را عاملی برای رشد اقتصادی این کشور در سال 2017 دانست، با رشد همراه شدند، اما پایین بودن حجم سفارش‌های معاملاتی که 60درصد میانگین 30 سال گذشته بوده است، موجب ناچیز بودن تأثیر این رشد بر شاخص‌ها شد. در این میان ترور سفیر روسیه در ترکیه نیز در رشد آنها بی‌تأثیر نبود. به‌طوری‌که شاخص داوجونز 0/2درصد رشد کرد و به سطح 19.883 واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 نیز0/2درصد رشد کرد و به سطح 2.263 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک 0/4درصد افزایش یافت و در سطح 5.457 واحد به کار خود پایان داد.

سه‌شنبه: بازارهای سهام آسیا متأثر از سخنرانی خانم یلن، با رشد متوسطی به کار خود پایان دادند. آمارهای اقتصادی جدید منتشر شده و سخنرانی خانم یلن در روز دوشنبه که موجب به‌وجود آمدن چشم‌انداز مثبت از طرف سرمایه‌گذاران آسیایی نسبت به اقتصاد امریکا، آلمان و ژاپن شده است، تصویر منفی حملات تروریستی در برلین و ترکیه را از دید سرمایه‌گذاران تا حدودی پاک کرد. به همین دلیل، شاخص‌های سهام نیکی ژاپن 0/5درصد، اس.اند.پی استرالیا 0/5درصد، کاسپی کره 0/2درصد و هانگ سنگِ هنگ کنگ نیز 0/6درصد رشد کردند. بازارهای سهام اروپا به‌دلیل رشد اکثر بخش‌ها به‌ویژه بخش بانکی ایتالیا با رشد متوسطی همراه شد. بستة کمکی مالی دولت ایتالیا برای بانک‌ها باعث رشد بخش مالی در اروپا شد که شاخص یورو استاکس600 را 0/5درصد رشد داد و به سطح 361/32 واحد رساند که بالاترین سطح آن از ماه دسامبر سال گذشته می‌باشد. در انگلستان نیز به‌دلیل کم‌رنگ شدن آثار منفی حملات تروریستی کشورهای اروپایی در ذهن سرمایه‌گذاران و همچنین رشد بخش مالی به‌واسطه افزایش ارزش سهام گروه بانکداری لویدز، شاخص فوتسی100 این کشور 0/4درصد رشد کرد و به سطح 7.043/96 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات متحده نیز همانند بازارهای آسیا و اروپا با رشد متوسطی همراه شدند. افزایش ارزش سهام بخش مالی که بیشترین تأثیر را در روند رو به رشد شاخص‌ها در هفته‌های اخیر داشت در این روز نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافت و باعث شد شاخص‌های سهام در این کشور رشد کنند. به عنوان مثال، شاخص صنعتی داوجونز 0/5درصد رشد کرد و به سطح 19.974/62 واحد رسید، شاخص اس.اند.پی500 0/4درصد افزایش یافت و به سطح 2.270/76 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز 0/5درصد رشد کرد و در سطح 5.483/94 واحد به کار خود پایان داد.

چهارشنبه: بازارهای سهام آسیا به‌طور گسترده‌ای با رشد همراه شدند. به‌دلیل رشد شاخص‌های سهام در ایالات متحده که به بالاترین سطح خود در شب گذشته رسیدند، موجب خوش‌بینی سرمایه‌گذاران آسیایی به دارایی‌های پرریسک شدند که می‌توان آن را یکی از علل اصلی رشد شاخص‌های آسیا دانست (تبعیت از بازارهای سهام امریکا). در همین راستا شاخص‌های مهم این منطقه از جمله هانگ سنگ 0/5درصد، اس.اند.پی استرالیا 0/6درصد، نیکی ژاپن 0/2درصد و کاسپی کره 0/3درصد با رشد همراه شدند. بازارهای سهام اروپا با افت اندکی مواجه شدند. افت شدید بانک‌های اروپایی از جمله بانک‌های اسپانیا باعث برگشت شاخص‌های سهام این منطقه از بالاترین سطح خود شدند، به‌طوری که شاخص یورو استاکس600 در این روز 0/2درصد کاهش یافت و به سطح 360/56 واحد افت کرد در حالی‌که بخش‌های تکنولوژی، صنعتی و مواد اولیه رشد کرده بودند. شاخص فوتسی ایتالیا نیز به واسطه افت شدید 1/12درصدی ارزش سهام بانک اس.پی.اِی این کشور با افت به کار خود پایان داد. در انگلستان نیز شاخص سهام فوتسی100 که پس از چهار جلسه متوالی رشد به بالاترین سطح خود نزدیک شده بود، با کاهش کمتر از 0/1درصدی مواجه شد و به سطح 7.041/42 واحد رسید. بازارهای سهام ایالات متحده علی‌رغم اعلام آمارهای امیدوارکننده توسط این کشور، به میزان اندکی افت کردند. شاخص صنعتی داوجونز که به بالاترین سطح خود در روز گذشته رسیده بود با افت اندک 0/2درصدی در این روز نتوانست سطح مقاومت 20.000 واحدی خود را بشکند و در سطح 19.941/96 واحد به کار خود پایان داد. شاخص اس.اند.پی500 به‌واسطه کاهش ارزش 8 بخش از 11 بخش حاضر فقط 0/1درصد کاهش یافت و به عدد 2.265 واحد رسید که در این میان بخش املاک و مستغلات 1/3درصد افت داشت، اما بخش بهداشت و درمان بیشترین کاهش را به این شاخص متحمل کرد. شاخص ترکیبی نزدک نیز به‌واسطه افت بخش بیوتکنولوژی 0/2درصد کاهش یافت و به سطح 5.471 واحد رسید.

پنجشنبه: بازارهای سهام آسیا از قاعده خاصی در این روز پیروی نکردند، به‌طوری‌که برخی از آنها با افت و برخی دیگر نیز با رشد همراه شدند. به‌دلیل تعطیلات پیش‌رو به‌مناسبت کریسمس، سرمایه‌گذاران بزرگ از انجام معامله خودداری می‌کنند. به‌همین دلیل بازارها به‌واسطه معاملات کم‌حجم با نوسان اندکی مواجه بودند. به عنوان مثال شاخص نیکی ژاپن 0/1درصد کاهش یافت، شاخص اس.اند.پی استرالیا 0/5درصد افزایش یافت، شاخص کاسپی کره 0/1درصد کاهش یافت و در نهایت شاخص هانگ سنگ نیز 0/8درصد کاهش یافت. بازارهای سهام اروپا به‌دلیل معزل به وجود آمده در بخش بانکی، با افت مواجه شدند. ناموفق بودن بانک اس.پی.اِی ایتالیا در افزایش سرمایه و کاهش بیش از 12درصدی ارزش سهام این بانک در روز گذشته، احتمال ورشکستگی آن را بیش از پیش افزایش داده است و همین عامل نیز بخش بانکی را با افت قیمت در منطقه یورو مواجه کرده است. در همین راستا شاخص یورو استاکس600 0/2درصد کاهش یافت و به سطح 359/82 واحد رسید. اما در انگلستان افزایش ارزش سهام بخش معدن، کاهش ارزش سهام بخش بانک را خنثی کرد و باعث رشد شاخص فوتسی100 این کشور به میزان 0/3درصد شد تا در سطح 7.064 واحد به کار خود پایان دهد. بازارهای سهام ایالات متحده هم‌زمان با اعلام آمارهای اقتصادی این کشور با اندکی کاهش مواجه شدند. به‌رغم اینکه شاخص تولید ناخالص داخلی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان فراتر از انتظارات ظاهر شد، نتوانست جهت حرکت بازارهای سهام را بهبود بخشد و سرمایه‌گذاران را متضرر ساخت. به‌طوری‌که شاخص صنعتی داوجونز که تلاش می‌کند از خط مقاومت 20.000 واحدی عبور کند، به‌واسطه افت ارزش شرکت وال مارت 0/1درصد کاهش یافت و به سطح 19.919 واحد رسید. شاخص اس.اند.پی500 با 0/2درصد افت به سطح 2.261 واحد رسید و شاخص ترکیبی نزدک نیز با 0/4درصد افت به سطح 5.447 واحد تنزل یافت.

جمعه: بازارهای سهام آسیا به‌طور گسترده‌ای کاهش یافتند. به‌دنبال افت شاخص‌های سهام امریکا که به‌دلیل کاهش تقاضای ناشی از تعطیلات کریسمس می‌باشد، شاخص‌های آسیایی نیز به تبعیت از آنها در دامنة قیمتی منفی معامله شدند. به‌طوری‌که شاخص اس.اند.پی استرالیا 0/3درصد، هانگ سنگ 0/3درصد و شانگهای چین 0/9درصد با افت مواجه شدند. بازار سهام ژاپن در این روز به‌دلیل تعطیلات، بسته بود. بازارهای سهام اروپا آخرین روز هفته را با رشد ناچیزی به پایان رساندند. به این دلیل که بخش بانکی پس از اعلام حمایت مالی دولت ایتالیا از بانک وام‌دهنده این کشور (اس.پی.اِی) و توافق با وزارت دادگستری امریکا، با رشد همراه شده است. همین عامل نیز شاخص یورو استاکس600 را که چند روز متوالی کاهش داده بود، کمتر از 0/1درصد رشد داد که در این میان افزایش ارزش بخش‌های یوتیلیتی،تکنولوژی و ارتباطات بی‌تأثیر در این رشد نبودند. در انگلستان نیز اخبار مثبت از سوی وزرات دادگستری امریکا مبنی بر توافق با بانک ایتالیایی، باعث رشد اندک 0/1درصدی در شاخص فوتسی100 این کشور شد و آن را به سطح 7.068 واحد رساند. شاخص‌های سهام ایالات متحده با رشد بسیار اندکی در آخرین روز هفته به کار خود پایان دادند. با توجه به فرارسیدن تعطیلات کریسمس، بازارهای سهام توجه مورد نیاز خود را از دست داده‌اند و معاملات با حجم بسیار اندک انجام می‌شوند، با این وجود شاخص‌های صنعتی داوجونز و اس.اند.پی500 هر کدام به میزان 0/1درصد رشد کردند و به ترتیب در سطوح 19.934 واحد و 2.264 واحد به کار خود پایان دادند، شاخص ترکیبی نزدک نیز با 0/3درصد رشد به سطح 5.463 واحد دست یافت.55-455-3

دوشنبه: افزایش ارزش دلار و همچنین افزایش بازده اوراق قرضه در روزهای اخیر که موجب کاهش جذابیت فلزات گرانبها برای سرمایه‌گذاران شده و بازار طلا و نقره را با رکود مواجه کرده بود، در این روز افت کرد و قیمت طلا را پس از شش هفته متوالی افت که به پایین‌ترین سطح خود در 10 ماه گذشته رسیده بود با رشد همراه کرد. به‌طوری‌که در پایان جلسه معاملاتی این روز قیمت فلز زرد 0/5درصد در هر اونس رشد کرد و به نرخ 1.142/7 دلار داد و ستد گردید.

سه‌شنبه: قیمت طلا با افت متوسطی در این روز بسته شد. به‌دنبال افزایش ارزش دلار و رسیدن آن به بالاترین سطح خود در بیش از 14 سال گذشته، قیمت هر اونس فلز زرد 0/8درصد یا به عبارتی 9/1 دلار کاهش یافت و به نرخ 1.133/6 دلار معامله گردید. کاهش قیمت طلا باعث افزایش بازده اوراق قرضه و همچنین باعث تشکیل حباب در شاخص‌های سهام در هفته‌های اخیر نیز شده است که همین عامل ریسکی‌تر شدن این دارایی را افزایش می‌دهد.

چهارشنبه: قیمت طلا با وجود کاهش ارزش نسبی دلار، دوباره با افت مواجه شد. یکی دیگر از عواملی که باعث کاهش قیمت فلز گرانبها در هفته‌های اخیر شده است روی‌آوردن سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های پرریسک از جمله بازارهای سهام می‌باشد چراکه رشد آنها پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شروع شده و تاکنون ادامه یافته است، تا جایی که هر سه شاخص مهم این کشور در حوزه سهام به بالاترین سطح خود از بدو تأسیس تاکنون رسیدند. این عامل جذابیت بازار دارایی‌های پرریسک را در سراسر جهان افزایش داده و موجب خروج نقدینگی از بازار فلزات گرانبها از جمله طلا و کاهش قیمت آن شده است، اما کاهش ارزش دلار مانع از افت زیاد قیمت طلا در این روز شد. به‌طوری‌که قیمت هر اونس طلا کمتر از 0/1درصد کاهش یافت و به نرخ 1.133/2 دلار رسید.

پنجشنبه: با توجه به اینکه شاخص دلار برای دومین روز متوالی کاهش می‌یابد، اما همچنان عوامل دیگری هستند که فلز زرد را در روند نزولی نگه دارند. اعلام آمارهای اقتصادی امیدوارکننده از سوی کشور امریکا از جمله افزایش بیش از انتظار تولید ناخالص داخلی و همچنین کاهش کمتر از انتظار سفارش کالاهای بادوام که انتظارات برای افزایش هرچه زودتر نرخ بهره را بالا می‌برند، باعث شد کاهش ارزش دلار در معاملات طلا کم‌رنگ‌تر از سایر عوامل ارزیابی شود و دوباره قیمت این فلز گرانبها با افت مواجه شود. به‌طوری‌که قیمت هر اونس طلا با 0/2درصد کاهش به نرخ 1.130/7 دلار رسید.

جمعه: قیمت فلز گرانبها پس از سه جلسه متوالی افت در این هفته، بالاخره با رشد همراه شد. افزایش طلا در این روز به اندازه‌ای نبود که بتواند کاهش‌های روزهای قبلی را جبران کند؛ زیرا افت‌های هفتگی طلا در طول یک‌ماهه گذشته به‌میزانی بود که در 12 سال اخیر ‌سابقه نداشت. در پایان جلسه معاملاتی قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی 0/3درصد رشد کرد و به نرخ 1.133/6 دلار داد و ستد گردید، اما در مجموع هفته، با افت به کار خود پایان داد و کاهش هفتمین هفته متوالی خود را به ثبت رساند.

55-7

55-8دوشنبه: قیمت نفت به‌دلیل ترور سفیر روسیه در ترکیه با اندکی رشد همراه شد. فعالان بازار نفت چنین ارزیابی کردند که خبر ترور سفیر روسیه می‌تواند موجب بروز خطرات ژئوپلیتیکی شود و باعث افزایش قیمت نفت خام در سراسر جهان شود. به‌طوری‌که قرارداد آتی نفت اینترمدیت امریکا به سررسید ماه فوریه 0/2درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 53/06 دلار خرید و فروش شد، قیمت نفت برنت نیز با قرارداد آتی به سررسید ماه فوریه 0/5درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 54/92 دلار مورد معامله قرار گرفت.

سه‌شنبه: قیمت نفت برای سومین روز متوالی با رشد همراه شد. قبل از اینکه آمار موجودی ذخایر هفتگی نفت خام ایالات متحده اعلام شود قیمت نفت افزایش یافت، چراکه نظرسنجی‌ها کاهش 2/4 میلیون بشکه‌ای را نشان می‌دهد. به همین دلیل، قیمت هر قرارداد آتی نفت اینترمدیت غرب تگزاس 0/5درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 53/3 دلار در بورس نیویورک داد و ستد گردید. قیمت هر قرارداد آتی نفت خام برنت نیز 0/8درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 55/35 دلار در بورس لندن خرید و فروش شد.

چهارشنبه: قیمت نفت پس از اعلام افزایش موجودی ذخایر نفت خام ایالات متحده با افت متوسطی مواجه شد اما با افزایش نزدیک به 10درصدی در ماه دسامبر بهترین عملکرد خود را در آخرین ماه سال جاری به ثبت رساند. افزایش غیرمنتظره 2/3 بشکه‌ای ذخایر نفت خام این کشور در حالی‌که پیش‌بینی‌ها کاهش 2/4 بشکه‌ای آن را نشان می‌داد باعث شد قیمت نفت اینترمدیت غرب تگزاس که در بورس نیویورک مورد معامله قرار می‌گیرد 1/5درصد در هر بشکه کاهش یابد و به نرخ 52/49 دلار بسته شود و همچنین قیمت نفت برنت نیز که در بورس لندن خرید و فروش می‌شود 1/6درصد کاهش یابد و به نرخ 54/46 دلار داد و ستد گردد.

پنجشنبه: قیمت نفت پس از اعلام کاهش ذخایر نفت خام امریکا دوباره با رشد همراه شد. وزارت اطلاعات انرژی امریکا اعلام کرد، ذخایر گاز طبیعی این کشور در طول هفته 209 میلیارد فوت مکعب کاهش یافته است که این مقدار بیش از دو برابر میانگین کاهش‌های هفتگی، آن هم در این موقع از سال (زمستان) می‌باشد. کاهش در موجودی گاز طبیعی به افزایش قیمت نفت نیز کمک می‌کند، چراکه نشان می‌دهد اشتها برای محصولات انرژی سالم هنوز باقی مانده است. به همین دلیل، قیمت نفت پایه اینترمدیت غرب تگزاس 0/9درصد در هر بشکه افزایش یافت و به نرخ 52/95 دلار رسید و قیمت نفت برنت بورس لندن نیز 1/1درصد در هر بشکه رشد کرد و به نرخ 55/05 دلار رسید.

جمعه: قیمت طلای سیاه با رشد اندک در این روز نشان داد که در دامنة قیمتی 53 تا 55/5 دلار ثابت شده است. قیمت این کالای استراتژیک در اوایل جلسه معاملاتی به دلیل افزایش تعداد دکل‌های حفاری امریکا در دامنة قیمتی منفی معامله می‌شد، اما بسته بودن بازار از روز دوشنبه به مناسب تعطیلات کریسمس باعث شد قراردادهایی با قیمت‌های بالا در پایان دقایق معاملاتی معامله شود و با اندکی افزایش به کار خود در سال 2016 پایان دهد. در پایان معاملات، قرارداد آتی نفت پایه اینترمدیت غرب تگزاس 0/1درصد و قرارداد آتی نفت برنت بورس لندن 0/2درصد در هر بشکه رشد کردند و به ترتیب با قیمت‌های 53/02 دلار و 55/16 دلار، سال 2016 را به پایان رساندند.

55-9
دانلود نسخۀ PDF