امروز : سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹

دوشنبه بازار ۱ تا ۷ تير ۱۳۹۳ – شماره ۱۸


در هفته‌ میلادی گذشته تحولات سیاسی در عراق و اظهارات مقامات ارشد آمریکایی همراه با انتشار گزارش‌هایی از اوضاع اقتصادی آمریکا، اروپا و چین نوساناتی را در نرخ برابری ارزها و کالاها از جمله طلا موجب گردید.

دوشنبه: اولین روز هفته گذشته با انتشار گزارشی دال بر کاهش فعالیت اقتصادی در منطقه پولی یورو آغاز گردید که به دلیل کاستن از ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران، بازارهای سهام را از رونق انداخت. البته سخنان جان کری که در سفرش به عراق ایدئولوژی خشونت و سرکوب را تهدیدی نه تنها برای این کشور بلکه برای کل منطقه دانست هم در محافظه‌کاری معامله‌گراننقش داشت. در واقع اوضاع سیاسی در عراق همچنان کانون توجه افراد بود و وضعیت آن پیگیری می‌شد. در این میان بااینکه گزارش‌هایی از آمریکا و چین مثبت اعلام شدند اما آنقدر قوی به نظر نمی‌رسیدند که بتوانند فشار رو به پایینی که بر بازارهای سهام پس از افزایش قبلی آنها وارد می‌آمد را خنثی نمایند. از زاویه دیگرگوییبینش دیگری هم بر جریان معاملات سایه ‌افکنده بودبراین اساس که بازارهای سهام بیش از حد رشد کرده‌‌اند و به یک ریزش نیاز دارند.

سه شنبه: بااینکه تحولات سیاسی در خاورمیانه تقاضا برای دارایی‌های پرریسک را در روز سه‌شنبه تحت‌الشعاع خود قرار داده بود، انتشار گزارش‌های رضایتبخشی از وضعیت کشورهای اروپایی و آمریکا تا حدی این ترس و اضطراب را تعدیل نمود و درنهایت با رونق بخشیدن به بازارها ارزش یورو را قوت بخشید. در این روز نه تنها در پی نگرانی از تاثیر منفی صعود بهای نفت بر رشد اقتصادی جهان در سه ماهه دوم سال جاری جو کلی موجود چندان خوش‌بینانه به نظر نمی‌رسید، بلکه در اروپا هم هنوز چنین تفکری غالب بود که بانک مرکزی آن برای بازگرداندن ثبات به اقتصاد منطقه پولی یورو راه زیادی پیش رو خواهد داشت.

چهارشنبه: در روز چهارشنبه اعلام گزارش نهایی از رشد تولید ناخالص آمریکا که نشان دادکاهش آن فراتر از رقم اعلام شده پیشین بوده و اقتصاد کشور مزبور بیشترین میزان افت را از اوایل سال ۲۰۰۹ تجربه کرده است بازارهای سهام را با ریزش مواجه ساخت. کاهش فوق از منفی یک به منفی ۲٫۹ در حالی اتفاق اتفاق افتاد که سرمایه‌گذاران انتظار افت تا حدود منفی ۲ درصد را داشتند و درنتیجه کمی شوکه شدند. با این حال به نظر می‌رسید معامله‌گران سرمای هوا را عامل اصلی چنین اتفاقی می‌دانستند و درنتیجه به بهتر شدن شرایط در سه ماهه دوم امیدوار بودند. از سوی دیگر از آنجاکه برخی اعتقاد داشتند چنین گزارشی ممکن است مانع افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک شود، از تقاضا برای دلار کاسته شد.

پنج شنبه: در حال و هوای فعالان بازار در روز پنج‌شنبه نیز اگرچه هنوز نوعی ابهام و عدم اطمینان به علت منفی بودن رشد GDP آمریکا احساس می‌شد، بااینحال چند تن از مقامات آمریکایی بر ادامه روند بهبود در کشور مزبور تاکید داشتند. در واقع اظهارات یکی از روسای بانک‌های مرکزی آمریکا مبنی بر اینکه بهتر شدن اوضاع این کشور احتمالاً شرایط را برای افزایش نرخ بهره در اوایل سال ۲۰۱۵ مهیا خواهد ساخت فشار رو به بالایی بر ارزش دلار وارد آورد.

جمعه: در روز پایانی هفته، در پس زمینه ذهن افراد نوعی نگرانی نسبت به اوضاع اقتصادی آمریکا، اروپا و چین وجود داشت که بر محافظه‌کاری آنها می‌افزود. به همین دلیل علی‌رغم سخنان روز گذشته یکی از مقامات ارشد فدرال رزرو، قوت گرفتن این گمانه‌زنی که احتمالا بانک مرکزی آمریکا با توجه به وضعیت فعلی اقدام به بالا بردن نرخ بهره در آینده نزدیک نخواهد نمود بر نرخ برابری یورو به دلار افزود.به علاوه در حالیکه از یک سو افزایش شاخص تمایلات مصرف‌کنندگان در آمریکا نشان می‌داد سرمایه‌گذاران امیدوار هستند اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری شرایط بهتری را تجربه کند از سوی دیگر نگاهی نیز به اوضاع عراق داشتند و آن را پیگیری می‌کردند. در عین حال باوجود انتشار خبرهای مثبتی از اروپا که ارزش یورو را قوت می‌بخشید، خوشبینی خاصی نسبت به بهبود شرایط اقتصادی منطقه مزبور در میان معامله‌گران مشاهده نمی‌شد.18-318-2

دوشنبه: باوجود پایین بودن سطح خرید فیزیکی این کالا در چین و هند، عواملی نظیر جذاب نبودن سهام و افت شاخص دلار همراه با سخنان جان کری و اوباما (که منجر به تشدید نگرانی‌ها از شرایط عراق شدند) تقاضای طلا به عنوان کالایی با حاشیه ایمنی بالاتر را فزونی بخشیدند.

سه شنبه: اگرچه اوضاع عراق موجب شد بهای طلا به بالاترین سطح خود در دو ماه اخیر برسد اما سرانجام بهبود بازارها و افزایش شاخص دلار بهای کالای گرانبهای مذکور را تنزل داد.

چهارشنبه: باوجود نبود خریدار فیزیکی طلا در سطوح قیمت فعلی، خبر رشد منفی اقتصاد آمریکا بر بهای طلا افزود.

پنج شنبه: در حالی که درگیری‌ها در عراق همچنان تحت نظر بود، انتشار گزارش مطلوبی از بازار کار آمریکا، پایین بودن سطح خرید فیزیکی طلا، افت تقاضا از سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و نیز خبر کاهش ۱۷ درصدی واردات طلای چین در ماه مه همراه با بستن موقعیت‌های خرید با هدف شناسایی سود از بهای طلا کاست.

جمعه: بااینکه پررونق نبودن بازارهای سهام و کاهش شاخص دلار همراه با گمانه‌زنی‌ها از حفظ نرخ بهره امریکا در سطح پایین فعلی از رشد بهای طلا حمایت می‌کرد اما انتشار گزارشی مطلوبی از وضعیت آمریکا مانع صعود قیمت این کالای گرانبها گردید.

18-6

18-7دوشنبه: امیدوارکننده بودن گزارشی از اقتصاد چین همراه با هشدار اوباما از اینکه امکان سرایت بحران سیاسی عراق به سایر کشورهای همسایه وجود دارد موجب شد بهای نفت برنت به بالاترین سطح خود در نه ماه اخیر برسد. بااینحال درنهایت خبرادامه تولید نفت عراق با وجود جنگ داخلی در کشور مذکورقیمت این کالای استراتژیک را به ریزش واداشت. البته شاید بتوان گفت در حال حاضر تنها احتمال کاهش تولید نفت عراق نیست که موجبات نگرانی را فراهم کرده است بلکه ظاهراًترس از ادامه عدم اطمینان در منطقه که می‌تواند موجب قطع‌ امید کردن شرکت‌های نفتی بین‌المللی از عراق شود(که در نهایت کاهش رشد تولید آتی را در پی خواهد داشت) تاثیر زیادی بر جو روانی بازار گذاشته است.

سه شنبه: در حالیکه تداوم درگیری‌ها در عراق فشار رو به پایینی بر بهای نفت خام واردمی‌ساخت، رضایت‌بخش بودنآمار و ارقام منتشر شده از وضعیت اقتصادی آمریکا قیمت این کالا را افزایش داد. این در حالی بود که اوضاع اوکراین هم از نظر دور نمانده بود.

چهارشنبه: با وجود بروز تنش‌هایی در عراق، عواملی همچون انتشار گزارش‌هایی ناامیدکننده از اوضاع اقتصادی آمریکا، افزایش موجودی ذخایر نفت این کشور در هفته گذشته و نیز اظهارات سازمان نفت اوپک درخصوص ادامه تولید نفت عراق به ریزش قیمت این کالای استراتژیک انجامید. بنا بر گزارش سازمان مزبور، تولید نفت در مناطق جنوبی عراق در سطح ۹۵ درصد ظرفیت خود در حال فعالیت بوده و نگرانی از این بابت وجود نداشته است.

پنج شنبه:   کم شدن نگرانی‌ها نسبت به اوضاع عراق و لیبی همراه با خبر کاهش بیشتر رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه اول سال جاری باز هم ازبهای نفت کاست.

جمعه: در حالیکه افت شاخص دلار کمی بر حجم معاملات می‌افزود اما در کل عدم اطمینان نسبت به روند بهبود در اقتصاد آمریکا و این حس که تنش‌ها در عراق تاثیری بر صادرات نفت این کشور حداقل در شرایط فعلی نخواهد گذاشته استبه کاهش بهای کالای استراتژیک مذکور انجامید. این در حالی بود که پلتس در گزارشی اظهار داشت مصرف ظاهری نفت در چین در ماه مه نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته ۰٫۷ درصد افت نشان داده است.

18-8
دانلود نسخۀ PDF